Opinia o zasadności wystąpienia z wnioskiem o przyznanie nagrody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej.

Akty korporacyjne

PAN.2023.12.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 grudnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 6/2023
ZGROMADZENIA OGÓLNEGO POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 7 grudnia 2023 r.
w sprawie opinii o zasadności wystąpienia z wnioskiem o przyznanie nagrody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796) oraz § 5 ust. 4 pkt 1 lit. c rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki (Dz. U. z 2021 r. poz. 2286), uchwala się, co następuje:
§  1. 
1. 
Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk przedstawia opinię o zasadności wystąpienia Prezesa Polskiej Akademii Nauk z wnioskiem o przyznanie nagrody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej dla prof. dr. hab. Michała Witta, Dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk.
2. 
Opinia stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§  2. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

Opinia Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk

o zasadności wystąpienia z wnioskiem o przyznanie prof. dr. hab. Michałowi Wittowi nagrody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej

Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk wyraża poparcie dla wystąpienia Prezesa Polskiej Akademii Nauk z wnioskiem o przyznanie prof. Michałowi Wittowi nagrody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej. Przyjmuje, że wystąpienie z wnioskiem o przyznanie nagrody dla prof. Michała Witta jest w pełni uzasadnione.

Profesor Michał Witt kierując od 2016 roku Instytutem Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk (posiadającym obecnie kategorię naukową A) znacząco przyczynił się do rozwoju potencjału badawczego jednostki oraz podniesienia jej statusu na arenie krajowej i międzynarodowej, a także do rozszerzenia zakresu działalności służącej społeczeństwu, w szczególności powstania wyróżniającego się ośrodka w zakresie działalności diagnostycznej w obszarze COVID-19.

Odpowiedzią prof. M. Witta na wyzwania, jakie przed naukowcami pojawiły się wraz z nastaniem pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, było zorganizowanie w Instytucie Genetyki Człowieka PAN i uruchomienie w krótkim okresie nowego laboratorium wykrywania wirusa - Laboratorium Diagnostyki COVID-19.

Specjalizacja wobszarze genetyki człowieka, wieloletnie doświadczenie oraz doskonałe kompetencje doprowadziły do powstania innowacyjnych usług na polskim rynku - genetycznych testów diagnostycznych. Wprowadzono nowe usługi diagnostyczne wykonanie testu genetycznego badającego zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i testu genetycznego badającego jednocześnie zakażenie SARS-CoV-2 oraz grypy typu A i B; badanie wykrywające jednoczesne zakażenie SARS-CoV-2 i grypy jest wykonywane na bazie autorskiego testu opracowanego w Instytucie.

W Laboratorium wykonano blisko 80 tys. testów.

Wprowadzone rozwiązania wspierają ośrodki systemu zdrowia oraz służby sanitarne, przyczyniając się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu i kraju wpisują się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, KIS 1. Zdrowe Społeczeństwo, w szczególności w zakresie diagnostyki i terapii chorób.

Prof. Michał Witt doprowadził także do powstania Innowacyjnego Centrum Medycznego, prowadzącego m.in. diagnostykę molekularną chorób genetycznych, które również ma zapewniać wsparcie służby zdrowia w precyzyjnym diagnozowaniu.

Uzasadnienie

Na podstawie § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki (Dz. U. z 2021 r. poz. 2286), Prezes Polskiej Akademii Nauk może zgłosić do nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej jedną osobę w danym roku. Wnioskowana kandydatura do nagrody uzyskała poparcie Rady Naukowej Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk.

Zgodnie z § 5 ust. 4 pkt 1 lit. c wyżej wymienionego rozporządzenia Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk przedstawia opinię o zasadności wystąpienia z wnioskiem o przyznanie nagrody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

W związku z wnioskiem Prezesa Akademii, Zgromadzenie Ogólne Akademii podejmuje niniejszą uchwałę w sprawie opinii o zasadności wystąpienia o przyznanie nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej dla prof. dr. hab. Michała Witta, dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Zgromadzenie Ogólne Akademii uznało, że wystąpienie z wnioskiem o przyznanie nagrody prof. Michałowi Wittowi jest w pełni uzasadnione, co wyrażono w załączniku do uchwały.