Opinia dotycząca projektu rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń kuratorów sądowych.

Akty korporacyjne

Kurat.2020.8.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 sierpnia 2020 r.

KRK 28/V/2020
KRAJOWA RADA KURATORÓW
z dnia 3 sierpnia 2020 r.

Pan

MICHAŁ WÓJCIK

SEKRETARZ STANU

w MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWOŚCI RP

Szanowny Panie Ministrze,

W odpowiedzi na pismo z 20 lipca 2020 roku, oznaczone DLPK-IV.463.3.2020, Krajowa Rada Kuratorów, działając na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 3, pragnie uprzejmie poinformować, że przedłożony projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich (nr wykazu RD 145), zasadniczo opiniuje pozytywnie.

Regulacje uwzględnione w projekcie są wykonaniem postanowień zawartych w porozumieniu w sprawie wzrostu płac dla pracowników sądów i prokuratury, które 4 lipca 2019 roku zawarte zostało pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości- Prokuratorem Generalnym i związkami zawodowymi, a w części dotyczącej kuratorów zawodowych zaaprobowane zostało także przez Przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów. Zgodnie z tymi postanowieniami, od 1 stycznia 2020 roku, miał nastąpić wzrost wynagrodzeń kuratorów zawodowych średnio o 900 złotych brutto, w przeliczeniu na jeden etat.

Należy przy tym podkreślić, że rozwiązanie to co do zasady spełnia oczekiwania płacowe grupy zawodowej kuratorów sądowych, wyrażone w uchwale Krajowej Rady Kuratorów nr 1/III/V/2018, podjętej na posiedzeniu 23 listopada 2018 roku, odnośnie realnego wzrostu wynagrodzeń kuratorów sądowych o 1 000 złotych na etat. Podwyżka wynagrodzeń na tym poziomie, przynajmniej w części, pozwoli na zrekompensowanie skutków długotrwałego zamrożenia płac w sferze budżetowej, na przestrzeni lat 2010- 2015.

Zakładany wzrost wynagrodzeń w grupie kuratorów zawodowych częściowo wykonany został za sprawą ustawy z dnia 14 lutego 2020 roku- ustawy budżetowej na rok 2020 (Dz.U. z 2020, poz. 571), która weszła w życie 4 kwietnia 2020 roku (ze skutkami od 1 stycznia 2020), poprzez wzrost kwoty bazowej dla kuratorów sądowych (na poziomie około 30% zakładanego wzrostu wynagrodzeń kuratorów zawodowych w 2020 roku w przeliczeniu na jeden etat). Jednakże wykonanie podwyżki w pozostałej, zasadniczej części wymaga zmiany aktualnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 roku w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich (tj. Dz.U. z2020, poz. 145).

Wzrost mnożników kwoty bazowej, zakładany w opiniowanym projekcie, daje gwarancję wykonania postanowień wspomnianego porozumienia z 4 lipca 2019 roku. Został wstępnie uzgodniony i zaakceptowany podczas roboczych ustaleń pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości i Krajową Radą Kuratorów w grudniu 2019 roku (stanowisko Krajowej Rady Kuratorów z 16 grudnia 2019 roku, oznaczone KRK 58/V/2019). Przywraca on utrwaloną strukturę systemu wynagrodzeń, w którym różnica pomiędzy ich wysokością na kolejno następujących po sobie stopniach służbowych jest wartością stałą (0,3 kwoty bazowej), co ma także znaczenie dla polityki awansowej. Nadto, wzrost mnożnika kwoty bazowej o 0,28 na stanowisku aplikanta kuratorskiego sprawi, że stanie się ono wyraźnie wyższe- o 508,90 złotych, od minimalnej stawki wynagrodzenia za pracę, które w roku bieżącym wynosi 2 600 złotych. Podkreślić przy tym należy, że aktualnie wynagrodzenie aplikanta kuratorskiego, zgodnie z obowiązującą stawką mnożnikową (już po wzroście kwoty bazowej), i tak kształtuje się poniżej wynagrodzenia minimalnego i wynosi 2 539,95 złotych.

Biorąc pod uwagę, że okres oczekiwania kuratorów zawodowych na realizację wspomnianego porozumienia płacowego jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku pozostałych grup zawodowych objętych tym porozumieniem, w opinii Krajowej Rady Kuratorów celowe i uzasadnione jest zwolnienie projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich (nr wykazu RD145) z obowiązku rozpatrzenia przez komisję prawniczą, rozpatrzenie go w trybie obiegowym- także przez Stały Komitet Rady Ministrów, jak również rozważenie zmiany przepisu § 3 projektu rozporządzenia, poprzez nadanie mu brzmienia "rozporządzenie wchodzi wżycie z dniem ogłoszenia".