Określenie procedury przeprowadzania wizytacji pielęgniarek lub położnych wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej wpisanej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Akty korporacyjne

NIPIP.2019.6.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 czerwca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 7
I NADZWYCZAJNEGO KRAJOWEGO ZJAZDU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH VII KADENCJI
z dnia 5 czerwca 2019 r.
w sprawie określenia procedury przeprowadzania wizytacji pielęgniarek lub położnych wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej wpisanej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą

Na podstawie art. 20 pkt 9 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 916), uchwala się, co następuje:
§  1. 
Wprowadza się procedurę przeprowadzania wizytacji pielęgniarek lub położnych wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej wpisanej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
§  2. 
Procedura przeprowadzania wizytacji o której mowa w § 1 stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§  3. 
Uchyla się uchwałę nr 26 VI Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie określenia procedury przeprowadzania wizytacji pielęgniarek lub położnych wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej wpisanej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
§  4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2019 roku.

ZAŁĄCZNIK

Procedura przeprowadzania wizytacji pielęgniarek lub położnych wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej wpisanej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą

Rozdział  I

Ogólne zasady przeprowadzania wizytacji.

§  1. 
1. 
Wizytacja oznacza kontrolę podmiotu wykonującego działalność leczniczą w zakresie zgodności wykonywanej działalności z przepisami określającymi warunki wykonywania działalności leczniczej.
2. 
Wizytacja wykonywana przez okręgowe izby pielęgniarek i położnych obejmuje czynności, których głównym celem jest ocena wykonywania zawodu przez pielęgniarkę lub położną w ramach praktyki zawodowej wpisanej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.
§  2. 
Wizytacja jest przeprowadzana przez pielęgniarki lub położne upoważnione przez okręgową radę pielęgniarek i położnych.
§  3. 
Osoby, o których mowa w § 2, wykonując czynności wizytacyjne za okazaniem imiennego upoważnienia, mają prawo:
1)
żądania informacji i dokumentacji;
2)
oceny realizacji zadań określonych w regulaminie organizacyjnym, w tym dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych;
3)
wstępu do pomieszczeń podmiotu wykonującego działalność leczniczą;
4)
udziału w czynnościach związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych;
5)
wglądu do dokumentacji medycznej;
6)
żądania ustnych i pisemnych wyjaśnień.

Rozdział  II

Tryb przeprowadzania wizytacji.

§  4. 
1. 
Wizytację zleca w oparciu o uchwałę okręgowej rady pielęgniarek i położnych przewodniczący okręgowej rady pielęgniarek i położnych z zastrzeżeniem § 21.
2. 
Zlecenie przeprowadzenia wizytacji powinno określać w szczególności:
1)
nazwę i adres zlecającego wizytację,
2)
imię i nazwisko pielęgniarki lub położnej lub nazwę praktyki zawodowej,
3)
adres praktyki zawodowej,
4)
cel i zakres wizytacji,
5)
termin przeprowadzania wizytacji,
6)
imię i nazwisko osób wykonujących czynności wizytacyjne wraz z numerem imiennego upoważnienia,
7)
numer zlecenia w danym roku kalendarzowym.
3. 
Wzór druku zlecenia wizytacji określa załącznik nr 1.
§  5. 
1. 
Imiennego upoważnienia do przeprowadzenia czynności wizytacyjnych udziela przewodniczący okręgowej rady pielęgniarek i położnych.
2. 
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1 powinno określać w szczególności:
1)
imię i nazwisko oraz serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby upoważnionej do przeprowadzenia wizytacji,
2)
imię i nazwisko pielęgniarki lub położnej lub nazwa praktyki zawodowej będącej przedmiotem wizytacji,
3)
adres praktyki zawodowej,
4)
cel i zakres wizytacji,
5)
termin przeprowadzania wizytacji.
3. 
Upoważnienie obowiązuje w czasie przeprowadzania wizytacji.
4. 
Wzór druku upoważnienia określa załącznik nr 2.
§  6. 
Zlecający wizytację wyznacza przewodniczącego zespołu, który dokonuje podziału czynności między wizytujących.
§  7. 
1. 
Wizytujący podlega wyłączeniu od udziału w wizytacji, jeżeli wyniki wizytacji mogą dotyczyć jego roszczeń, praw lub obowiązków albo roszczeń, praw i obowiązków jego małżonka, krewnych i powinowatych bądź osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli. Wizytujący może być wyłączony również w razie stwierdzenia innych przyczyn, które mogą mieć wpływ na bezstronność jego postępowania.
2. 
O przyczynach wyłączenia przewodniczący zespołu wizytacyjnego lub osoba zainteresowana zawiadamia zlecającego wizytację, który rozstrzyga, co do wyłączenia.
§  8. 
Wizytację przeprowadza się w dniach i godzinach pracy obowiązujących w podmiocie wizytowanym.
§  9. 
Przed rozpoczęciem wizytacji, nie później niż na 7 dni przed dniem wizytacji, zlecający wizytację zawiadamia pisemnie lub w formie elektronicznej pielęgniarkę lub położną prowadzącą praktykę zawodową, u której będzie przeprowadzana wizytacja, o terminie oraz celu i zakresie wizytacji.
§  10. 
Obowiązkiem przeprowadzającego wizytacje jest rzetelne, obiektywne ustalenie stanu faktycznego, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości i uchybień, ustalenie ich przyczyn i skutków.
§  11. 
1. 
Wizytujący dokonuje ustaleń stanu faktycznego na podstawie zebranych w toku wizytacji dowodów.
2. 
Do dowodów zalicza się w szczególności: dokumenty, w tym dane ewidencyjne i sprawozdawcze, wyniki oględzin, pisemne wyjaśnienia i oświadczenia, opinie konsultantów, zdjęcia fotograficzne, dokumentację medyczną udostępnioną wizytującemu do wglądu.
3. 
Pobranie dowodów rzeczowych powinno być opisane w wystąpieniu powizytacyjnym i odbywać się w obecności osób odpowiedzialnych za udzielanie świadczeń zdrowotnych. Dowód rzeczowy powinien być zaopatrzony przez pielęgniarkę lub położną prowadzącą praktykę zawodową i wizytującego w trwałe cechy lub znaki, uniemożliwiające zastąpienie go innym.
4. 
Wizytujący może żądać od wizytowanej pielęgniarki lub położnej prowadzącej praktykę zawodową sporządzenia niezbędnych do wizytacji kserokopii, odpisów lub wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń opartych na dokumentach.
5. 
Zgodność odpisów i wyciągów z oryginałami oraz prawidłowość zestawień i obliczeń potwierdza pielęgniarka lub położna prowadząca praktykę zawodową.
6. 
W przypadku odmowy ze strony wizytowanej pielęgniarki lub położnej prowadzącej praktykę zawodową, poddania się czynnościom wizytacyjnym, wizytujący odstępuje lub przerywa czynności wizytacyjne i sporządza notatkę służbową na powyższą okoliczność.
§  12. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 6 zlecający przeprowadzenie wizytacji doręcza notatkę służbową wizytowanej pielęgniarce lub położnej prowadzącej praktykę zawodową oraz informuje o możliwości zgłoszenia na piśmie umotywowanych zastrzeżeń w terminie 7 dni roboczych od dnia jej otrzymania.
2. 
W przypadku nie złożenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1 lub uznania ich za niezasadne okręgowa rada pielęgniarek i położnych powiadamia rzecznika odpowiedzialności zawodowej.
§  13. 
1. 
Po wykonaniu czynności wizytacyjnych sporządza się wystąpienie powizytacyjne, które zawiera:
1)
imię i nazwisko pielęgniarki lub położnej oraz adres miejsca zamieszkania albo firmę albo nazwę oraz adres siedziby praktyki zawodowej;
2)
adres miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych,
3)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności wizytacyjnych,
4)
imiona i nazwiska osób wykonujących czynności wizytacyjne,
5)
opis stanu faktycznego,
6)
stwierdzone nieprawidłowości,
7)
wnioski osób wykonujących czynności wizytacyjne,
8)
datę i miejsce sporządzenia wystąpienia powizytacyjnego,
9)
informację o braku zastrzeżeń albo informację o odmowie podpisania wystąpienia powizytacyjnego oraz o przyczynie tej odmowy.
2. 
Wystąpienie powizytacyjne sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden egzemplarz przekazuje się pielęgniarce lub położnej prowadzącej praktykę zawodową.
3. 
Wystąpienie powizytacyjne podpisują wizytujący i pielęgniarka lub położna prowadząca praktykę zawodową.
4. 
Jeżeli po sporządzeniu wystąpienia powizytacyjnego, a przed jego podpisaniem pielęgniarka lub położna prowadząca praktykę zawodową zgłosi umotywowane zastrzeżenia co do faktów stwierdzonych w trakcie kontroli i opisanych w wystąpieniu powizytacyjnym, osoby wykonujące czynności wizytacyjne są obowiązane zbadać dodatkowo te fakty i uzupełnić wystąpienie powizytacyjne.
5. 
Zgłoszenie zastrzeżeń, o których mowa w ust. 4, nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez osoby wykonujące czynności wizytacyjne.
6. 
Pielęgniarka lub położna prowadząca praktykę zawodową, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wystąpienia powizytacyjnego, ma prawo do wniesienia na piśmie zastrzeżeń do zlecającego wizytację co do sposobu przeprowadzenia czynności wizytacyjnych oraz ustaleń zawartych w wystąpieniu powizytacyjnym.
7. 
Wzór druku wystąpienia powizytacyjnego określa załącznik nr 3.
§  14. 
1. 
Wizytowana pielęgniarka lub położna prowadząca praktykę zawodową może odmówić podpisania wystąpienia powizytacyjnego, składając, w terminie 7 dni roboczych od daty jego otrzymania, wyjaśnienie przyczyn tej odmowy.
2. 
W przypadku odmowy podpisania wystąpienia powizytacyjnego i złożenia wyjaśnienia, wizytujący zaznacza ten fakt w wystąpieniu powizytacyjnym.
3. 
Odmowa podpisania wystąpienia powizytacyjnego przez osobę wymienioną w ust. 1 nie stanowi przeszkody do podpisania wystąpienia powizytacyjnego przez wizytującego i realizacji ustaleń zawartych w tym wystąpieniu.
§  15. 
1. 
Osoby wykonujące czynności wizytacyjne są zobowiązane do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w wyniku dokonywanych czynności wizytacyjnych, ustaleń zawartych w wystąpieniu powizytacyjnym oraz wyników prowadzonego postępowania.
2. 
Wzór druku oświadczenia osoby wizytującej o zachowaniu tajemnicy informacji, o których mowa w ust. 1 określa załącznik nr 4.
§  16. 
1. 
Na podstawie ustaleń zawartych w wystąpieniu powizytacyjnym organ prowadzący rejestr wykreśla pielęgniarkę lub położną prowadzącą praktykę zawodową z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w przypadku stwierdzenia następujących okoliczności:
a)
złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 100 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej, niezgodnego ze stanem faktycznym;
b)
rażącego naruszenia warunków wymaganych do wykonywania działalności objętej wpisem;
c)
niezastosowania się do zaleceń powizytacyjnych.
2. 
W innych przypadkach niż określone w ust. 1 organ prowadzący rejestr wydaje zalecenia powizytacyjne mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości i określa termin ich wykonania. Wzór druku zaleceń powizytacyjnych określa załącznik nr 5.
3. 
Jeżeli w wystąpieniu powizytacyjnym stwierdzono postępowanie sprzeczne z zasadami etyki zawodowej lub zawinione naruszenie przepisów dotyczących wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, okręgowa rada pielęgniarek i położnych powiadamia okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

Rozdział  III

Wymagania kwalifikacyjne oraz sposób wyboru osób wykonujących czynności wizytacyjne.

§  17. 
1. 
Wizytującym może być pielęgniarka, położna, która ze względu na posiadane kwalifikacje i praktykę zawodową daje rękojmię należytego wykonania czynności wizytacyjnych.
2. 
Wizytującym może być pielęgniarka, położna, która spełnia następujące warunki:
1)
posiada odpowiednio prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub zawodu położnej oraz co najmniej pięcioletni staż pracy w zawodzie i jest aktualnie zatrudniona w dziedzinie pielęgniarstwa będącej przedmiotem wizytacji lub w dziedzinie pokrewnej, oraz
2)
posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, w przypadku kontroli indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarki lub położnej i grupowej specjalistycznej praktyki pielęgniarek lub położnych.
§  18. 
Listę osób uprawnionych do wykonywania czynności wizytacyjnych prowadzi okręgowa rada pielęgniarek i położnych.
§  19. 
Skład zespołu wizytującego osób wskazanych do wizytacji ustala przewodniczący okręgowej rady pielęgniarek i położnych.
§  20. 
Okręgowa rada pielęgniarek i położnych corocznie w terminie do dnia 31 marca podejmuje uchwałę w przedmiocie planu przeprowadzania wizytacji pielęgniarek lub położnych wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej wpisanej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
§  21. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, niecierpiących zwłoki, przewodniczący okręgowej rady pielęgniarek i położnych ma prawo zlecić przeprowadzenie wizytacji pomimo braku wskazania określonej praktyki zawodowej w uchwale okręgowej rady pielęgniarek i położnych, o której mowa w § 20, o czym niezwłocznie informuje okręgową radę pielęgniarek i położnych. Przepis § 19 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  IV

Postanowienia końcowe.

§  22. 
Niniejsza procedura wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2019 roku.

Załącznik Nr  1

Zlecenie przeprowadzenia wizytacji Nr......

Załącznik Nr  2

Upoważnienie Nr ............

Załącznik Nr  3

Wystąpienie powizytacyjne Nr ..................

Załącznik Nr  4

Oświadczenie

Załącznik Nr  5

ZALECENIA POWIZYTACYJNE