Ogłoszenie tekstu jednolitego Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych.

Akty korporacyjne

Radc.2022.12.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 819/XI/2022
PREZYDIUM KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 21 grudnia 2022 r.
w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych

Na podstawie § 59a Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
§  1. 
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych ogłasza w załączniku do niniejszej uchwały tekst jednolity Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych stanowiącego załącznik do uchwały Nr 65/VII/2009 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 6 czerwca 2009 r. w sprawie Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych, uwzględniający zmiany wprowadzone:
1)
uchwałą Nr 7/VIII/2010 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości składki członkowskiej i składki ubezpieczeniowej, zasad ich uiszczania i podziału oraz funduszy celowych Krajowej Rady Radców Prawych;
2)
uchwałą Nr 136/VIII/2012 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;
3)
uchwałą Nr 68/IX/2014 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 13 września 2014 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;
4)
uchwałą Nr 85/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;
5)
uchwałą Nr 33/X/2017 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 7 kwietnia 2017 r. zmieniającą Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych;
6)
uchwałą Nr 76/X/2017 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 8 grudnia 2017 r. zmieniającą Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych;
7)
uchwałą Nr 121/X/2018 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 8 grudnia 2018 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;
8)
uchwałą Nr 55/XI/2021 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;
9)
uchwałą Nr 84/XI/2021 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zniesienia Funduszu Seniora;
10)
uchwałą Nr 122/XI/2022 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 2 grudnia 2022 r. zmieniającą Regulamin działalności samorządu radców prawnych i jego organów oraz Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych.
§  2. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ SAMORZĄDU RADCÓW PRAWNYCH 1

(TEKST JEDNOLITY 2 )

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1. 
Regulamin określa zasady gospodarki finansowej stosowane przez Krajową Izbę Radców Prawnych, zwaną dalej "Krajową Izbą", oraz okręgowe izby radców prawnych, zwane dalej "okręgowymi izbami".
§  2. 
1. 
Gospodarka finansowa jest narzędziem realizacji zadań statutowych, przez co rozumie się zadania samorządu radców prawnych określone w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, przepisach wykonawczych do ustawy oraz uchwałach organów samorządu zawodowego radców prawnych. Do działalności tej zalicza się również wykonywanie zadań zleconych przez organy Państwa.
2. 
Rodzaje działalności Krajowej Izby związane z realizacją zadań ustawowych oraz źródła ich finansowania określa załącznik do niniejszego regulaminu.
§  3. 
Krajowa Izba i okręgowe izby prowadzą samodzielną gospodarkę finansową ustalając wydatki według zasady samofinansowania działalności wpływami ze składek i innych źródeł w granicach obowiązujących przepisów.
§  4. 
Krajowa Izba i okręgowe izby prowadzą księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§  4a.  3
1. 
Krajowa Rada Radców Prawnych, zwana dalej "Krajową Radą", prowadzi działalność finansową w ramach rocznego budżetu, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. 
Uchwalenie budżetu Krajowej Rady na dany rok powinno nastąpić do dnia 31 marca tego roku.
3. 
Do czasu uchwalenia budżetu na dany rok Krajowa Rada działa na podstawie projektu budżetu, który odpowiada wpływom i wydatkom Krajowej Izby za odpowiedni okres roku poprzedniego.
4. 
Krajowa Rada może upoważnić Prezydium Krajowej Rady do dokonywania zmian w budżecie polegających na:
1)
zmianie po stronie wpływów;
2)
przesunięciu w wydatkach pomiędzy oznaczonymi działami gospodarki finansowej w ramach łącznej kwoty wydatków;
3)
zwiększeniu wydatków, pod warunkiem nieprzekroczenia wpływów;
4)
dysponowania środkami objętymi rezerwą budżetową na cele Krajowej Izby.
§  4b.  4
1. 
Rada okręgowej izby prowadzi działalność finansową i gospodarczą w ramach rocznego budżetu uchwalonego przez zgromadzenie okręgowej izby.
2. 
Uchwalenie projektu budżetu na dany rok powinno nastąpić do dnia 31 marca tego roku.
3. 
Do czasu uchwalenia budżetu na dany rok, rada okręgowej izby działa na podstawie projektu budżetu (prowizorium), który odpowiada wpływom i wydatkom okręgowej izby za odpowiedni okres roku ubiegłego.
4. 
Rada okręgowej izby może dokonywać w budżecie odpowiednich przesunięć środków pod warunkiem pokrycia wydatków uzyskiwanymi wpływami.

Rozdział  II

Gospodarka finansowa

§  5. 
1. 
Podstawą gospodarki finansowej są roczne budżety przedstawione w postaci planu przychodów i kosztów.
2. 
Do przychodów zalicza się otrzymane środki pieniężne i inne aktywa finansowe pozyskane w związku z prowadzoną działalnością związaną z realizacją zadań samorządu radców prawnych określonych w § 2, w tym otrzymane składki, opłaty związane z decyzją w sprawie wpisu na listę radców prawnych i aplikantów radcowskich, opłaty manipulacyjne, opłaty za aplikację, opłaty za świadczenia na rzecz członków samorządu, nieodpłatnie otrzymane składniki majątku, a także kwoty należne ze sprzedaży składników majątku oraz przychody finansowe, dotacje i subwencje oraz środki pieniężne i inne aktywa finansowe pozyskane w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.
3. 
Do kosztów działalności zalicza się, w szczególności, koszty związane z realizacją zadań samorządu radców prawnych określonych w § 2, koszty związane z promocją zawodu, integracją członków samorządu, koszty administracyjne, wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników oraz innych osób, koszty zakupu materiałów, energii i usług obcych.
§  6. 
Określone w budżecie przychody i koszty ujmowane są w księgach rachunkowych zgodnie z obowiązującą w jednostce polityką rachunkowości.
§  7. 
(uchylony)
§  8. 
W ramach posiadanych środków Krajowa Izba i okręgowe izby mogą tworzyć fundusze celowe przeznaczone na finansowanie działalności określonej odrębnymi regulaminami, wskazując jednocześnie źródło finansowania.
§  9. 
Krajowa Izba gromadzi środki finansowe wyłącznie na rachunkach bankowych.
§  10. 
Za gospodarkę finansową Krajowej Izby i rad okręgowych izb odpowiedzialność ponoszą Prezes i Skarbnik Krajowej Rady Radców Prawnych, zwanej dalej "Krajową Radą", 5 ( 6  oraz dziekani i skarbnicy rad okręgowych izb.
§  10a.  7
1. 
Wydatkowanie środków finansowych Krajowej Izby na pokrycie kosztów przedsięwzięć realizowanych w ramach jej działalności następuje za zgodą Prezydium Krajowej Rady wyrażoną w uchwale.
2. 
Z wnioskiem o wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 1, może wystąpić osoba pełniąca funkcje w organach Krajowej Izby oraz osoba wykonująca zadania na rzecz samorządu radców prawnych w ramach Krajowej Rady. Do wniosku dołącza się uzasadnienie.
3. 
Po zrealizowaniu przedsięwzięcia osoba, o której mowa w ust. 2, przedstawia Prezydium Krajowej Rady sprawozdanie zawierające szczegółowe rozliczenie środków finansowych wydatkowanych na jego realizację.
4. 
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do przedsięwzięć:
1)
realizowanych w ramach działalności Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady;
2)
realizowanych w ramach działalności szkoleniowej Krajowej Izby;
3)
realizowanych w ramach działalności wydawniczej Krajowej Izby;
4)
realizowanych w celu zapewnienia bieżącego funkcjonowania biura Krajowej Rady;
5)
w przypadku których wymagana jest zgoda Krajowej Rady, o której mowa w § 11.
§  11. 
Do zaciągania zobowiązań i składania oświadczeń woli upoważnieniu są:
1)
w Krajowej Izbie - członkowie Prezydium Krajowej Rady ustanowieni pełnomocnikami na podstawie uchwały Krajowej Rady,
2)
w okręgowych izbach - członkowie prezydium rady okręgowej izby ustanowieni pełnomocnikami na podstawie uchwały rady okręgowej izby

- z tym, że zaciąganie zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu następuje, odpowiednio, na podstawie uchwały Krajowej Rady lub uchwały rady okręgowej izby 8

- z tym że zaciąganie zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu następuje za zgodą, odpowiednio, Krajowej Rady lub rady okręgowej izby, wyrażoną w uchwale 9 .

§  11a.  10
1. 
Do zakresu zwykłego zarządu majątkiem Krajowej Izby należy zaciąganie zobowiązań związanych z rodzajami działalności określonymi w załączniku do Regulaminu - jednorazowo w wysokości do 100 000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Do zakresu zwykłego zarządu majątkiem Krajowej Izby należy zaciąganie zobowiązań związanych z zatrudnianiem pracowników Biura Krajowej Rady bez względu na ich wysokość.
3. 
W przypadku zobowiązań okresowych wysokość zobowiązania ustala się dla okresu jednego roku, a dla zobowiązań okresowych zaciąganych na okresy krótsze niż rok - dla całego okresu.
4. 
Skarbnik Krajowej Rady informuje Krajową Radę jeżeli zobowiązania, o których mowa w ust. 3, inne niż związane z zatrudnianiem pracowników Biura Krajowej Rady, z tytułu umów zawieranych z jednym podmiotem w roku obrotowym przekraczają łącznie wysokość 100 000 zł.
5. 
Krajowa Rada wyraża zgodę na zawieranie w danym roku obrotowym kolejnych umów z podmiotem, o którym mowa w ust. 4.
6. 
Prezydium Krajowej Rady w uchwale wyraża zgodę na zaciąganie zobowiązań, o których mowa w ust. 1, w wysokości przekraczającej jednorazowo 10 000 zł i nieprzekraczającej jednorazowo 100 000 zł, innych niż związanych z zatrudnianiem pracowników Biura Krajowej Rady.
§  11b.  11
W uchwale Krajowej Rady, o której mowa w § 11, oraz uchwale, o której mowa w § 11a ust. 6, określa się co najmniej:
1)
strony zobowiązania;
2)
przedmiot zobowiązania;
3)
wysokość zobowiązania.
§  11c.  12
Rada okręgowej izby określa zasady zarządu majątkiem okręgowej izby.
§  12. 
1. 
Krajowa Izba i okręgowe izby upoważnione są do umarzania należności na podstawie uchwał, odpowiednio, Krajowej Rady lub rady okręgowej izby.
2. 
Organy, o których mowa w ust. 1, mogą do umarzania należności upoważnić, odpowiednio, Prezydium Krajowej Rady lub prezydium rady okręgowej izby.
§  13. 
(uchylony)

Rozdział  III

(uchylony)

Rozdział  IV

Rachunkowość

§  20. 
Zasady (politykę) rachunkowości, w rozumieniu art. 4 ust. 1 oraz art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, uchwala Krajowa Rada - dla Krajowej Izby oraz rady okręgowych izb - dla okręgowych izb.
§  21. 
(uchylony)
§  22. 
1. 
Dowody księgowe Krajowej Izby podlegają sprawdzeniu i zatwierdzeniu pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym oraz akceptacji.
2. 
Dowód księgowy Krajowej Izby pod względem merytorycznym podlega sprawdzeniu przez osobę odpowiedzialna za działalność, której dotyczy dowód księgowy.
3. 
Dowód księgowy Krajowej Izby pod względem merytorycznym zatwierdza, zgodnie z nadzorowanym centrum kosztowym, Prezes, Wiceprezes lub Sekretarz Krajowej Rady.
4. 
Dowód księgowy Krajowej Izby pod względem formalno-rachunkowym podlega sprawdzeniu i zatwierdzeniu przez służby księgowe.
5. 
Dowód księgowy Krajowej Izby akceptuje Skarbnik Krajowej Rady lub upoważniony przez niego członek Krajowej Rady.
6. 
Dowody księgowe okręgowych izb podlegają sprawdzeniu w sposób określony w polityce rachunkowości.
§  23. 
(uchylony)
§  24. 
Dokumenty do wypłaty i dyspozycje finansowe zatwierdzają w Krajowej Izbie Prezes, Wiceprezes lub Sekretarz Krajowej Rady.
§  24a. 
Dopuszcza się akceptację dokumentów do wypłaty i dyspozycji finansowych drogą elektroniczną (e-mail) oraz zlecanie płatności do realizacji z wykorzystaniem poczty elektronicznej, przy wskazaniu w tytule lub treści wiadomości e-maila daty wystawienia dokumentu księgowego, numeru dokumentu oraz kwoty.

Rozdział  V

Sprawozdawczość

§  25. 
Okresem sprawozdawczym Krajowej Izby i okręgowych izb jest rok kalendarzowy. Sprawozdanie finansowe sporządza się według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku najpóźniej do końca marca roku następnego.
§  26. 
Sprawozdanie finansowe Krajowej Izby zatwierdza Krajowa Rada.
§  27. 
Sprawozdanie finansowe okręgowej izby zatwierdza zgromadzenie delegatów okręgowej izby najpóźniej do końca 6 miesiąca po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
§  28. 
(uchylony)
§  29. 
(uchylony)

ZAŁĄCZNIK

Rodzaje działalności Krajowej Izby Radców Prawnych

Lp.Dział gospodarki

FINANSOWEJ

Rodzaj działalnościŹródła finansowania
1.Działalność administracyjnadziałalność Biura KRRP; działalność KRRP i Prezydium KRRP; świadczenie usług reklamowych; lokowanie środków pieniężnych; inna sprzedażskładki; odpłatność za sublicencję; przychody z reklam i sponsoringu; przychody z umów; przychody z odsetek bankowych; przychody z podnajmu; przychody ze sprzedaży "Radcy Prawnego"; otrzymane darowizny; refaktury dla OIRP (szkolenia, bilety itp.); odsprzedaż
2.Informatyzacjaadministrowanie, przechowywanie danych, system informatyczny, prace i produkty z tym związaneśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
2a.Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów (ADR)działalność w obszarze alternatywnych metod rozwiązywania sporówśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
3.

3.1

Komisja Etyki i

Wykonywania Zawodu

nadzór nad wykonywaniem zawodu radcy prawnegośrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
Krajowy Zespół Wizytatorów
4.

4.1.

Aplikacjakoordynacja i nadzór nad prowadzeniem aplikacjiśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
Komisja Aplikacji
5.

5.1

5.2

Działalność zagraniczna Komisja Zagraniczna Składka na rzecz międzynarodowych organizacji prawniczychkoordynacja i nadzór nad prowadzeniem aplikacjiśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
5.3Szkolenia zagraniczneszkolenia wewnętrzneśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP, wpłaty własne uczestników
6.Komisja Praw Człowiekaochrona praw człowiekaśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
7.Komisja Integracjiorganizowanie wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnychśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP, wpłaty własne uczestników
8.Redakcja dwumiesięcznika "Radca

Prawny"

wydawanie dwumiesięcznika "Radca Prawny"; umieszczanie reklamśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
9.

9.1

Wyższy Sąd

Dyscyplinarny

postępowanie dyscyplinarne

szkolenia wewnętrzne

środki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP środki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP, wpłaty własne uczestników
10.Główny Rzecznik

Dyscyplinarny

postępowanie dyscyplinarneśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
10.1szkolenia wewnętrzneśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP, wpłaty własne uczestników
11.Wyższa Komisja Rewizyjnakontrola działalności

finansowej samorządu

środki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
11.1szkolenia wewnętrzneśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP, wpłaty własne uczestników
12.Komisja Wspierania

Rozwoju Zawodowego

wspieranie rozwoju zawodowegośrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
13.Doskonalenie Zawodowedoskonalenie zawodowe, w tym organizowanie szkoleń; usługi reklamowe na szkoleniaśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP; wpłaty własne uczestników
14.Ośrodek Badań, Studiów i Legislacjidziałalność badawcza; działalność ekspercka, legislacyjna i organizacyjnaśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
14.1Radca Prawny zeszyty naukowe kwartalnikwydawanie zeszytów naukowychśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
15.Wizerunek i promocja zawodupromocja zawodu radcy prawnegośrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
16.

(uchylony) 13

17.

17.1

Centrum Mediacjistosowanie prawa - mediacja gospodarczaśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
szkoleniawpłaty własne uczestników
18.

(uchylony)

19.Dofinansowanie wydarzeń poza- samorządowychpromocja wizerunku radców prawnych i samorząduśrodki wydzielone w budżecie z ogólnych przychodów KRRP
1 Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych stanowi załącznik do uchwały Nr 65/VII/2009 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 6 czerwca 2009 r. w sprawie Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych.
2 Uwzględnia zmiany wprowadzone:

1) uchwałą Nr 7/VIII/2010 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości składki członkowskiej i składki ubezpieczeniowej, zasad ich uiszczania i podziału oraz funduszy celowych Krajowej Rady Radców Prawych;

2) uchwałą Nr 136/VIII/2012 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;

3) uchwałą Nr 68/IX/2014 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 13 września 2014 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;

4) uchwałą Nr 85/IX/2015 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;

5) uchwałą Nr 33/X/2017 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 7 kwietnia 2017 r. zmieniającą Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych;

6) uchwałą Nr 76/X/2017 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 8 grudnia 2017 r. zmieniającą Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych;

7) uchwałą Nr 121/X/2018 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 8 grudnia 2018 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;

8) uchwałą Nr 55/XI/2021 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie zmiany Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych;

9) uchwałą Nr 84/XI/2021 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zniesienia Funduszu Seniora;

10) uchwałą Nr 1227X1/2022 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 2 grudnia 2022 r. zmieniającą Regulamin działalności samorządu radców prawnych i jego organów oraz Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych.

3 Dodany przez § 2 pkt 1 uchwały Nr 1227X1/2022 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 2 grudnia 2022 r. zmieniającej Regulamin działalności samorządu radców prawnych i jego organów oraz Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
4 Dodany przez § 2 pkt 1 uchwały Nr 1227X1/2022 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 2 grudnia 2022 r. zmieniającej Regulamin działalności samorządu radców prawnych i jego organów oraz Regulamin działalności finansowej samorządu radców prawnych, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
5 W brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2022 r.
6 Wyrazy skreślone przez § 2 pkt 2 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.
7 Dodany przez § 2 pkt 3 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.
8 W brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2022 r.
9 W brzmieniu nadanym przez § 2 pkt 4 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.
10 Dodany przez § 2 pkt 5 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.
11 Dodany przez § 2 pkt 5 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.
12 Dodany przez § 2 pkt 5 uchwały, o której mowa w odnośniku 3.
13 Przez § 2 pkt 2 uchwały Nr 84/XI/2021 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zniesienia Funduszu Seniora, która weszła w życie z dniem podjęcia.