Odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.2.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 lutego 2014 r.

STANOWISKO Nr 7/14/P-VI
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 21 lutego 2014 r.
w sprawie odbywania szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny rodzinnej

Prezydium NRL stwierdza, że praktyka kierowania lekarzy rezydentów, odbywających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych w szpitalnych izbach przyjęć oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych, jest sprzeczna z obowiązującymi przepisami i stwarza nie tylko realne zagrożenie dla pacjentów, ale również dla lekarzy rezydentów, narażając ich na ryzyko odpowiedzialności, związane z niewystarczającym przygotowaniem do tej pracy, brakiem znajomości struktury szpitala czy innych pracowników szpitala.

Zdaniem Prezydium zgłaszane przez lekarzy rezydentów problemy świadczą o braku nadzoru lub niewystarczającym nadzorze ze strony odpowiednich organów państwa. Finansowanie rezydentur odbywa się ze środków budżetowych po to, by jak największa liczba lekarzy mogła odbywać szkolenie bez nacisku pracodawcy, którego potrzeby kadrowe nie zawsze są zbieżne z celami i potrzebami szkolenia. Jeśli szkolenie nie odbywa się w sposób zgodny z obowiązującym programem, to Minister Zdrowia winien podjąć natychmiastowe działania zmierzające do zaprzestania takich praktyk. Ich brak świadczy o braku nadzoru nad prawidłowością przebiegu szkolenia specjalizacyjnego. Należy przypomnieć, że szkolenie w dziedzinie medycyny rodzinnej było jedną z priorytetowych dziedzin, tym bardziej dziwi lekceważenie zgłaszanych problemów.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oczekuje od Ministra Zdrowia oraz odpowiednich jednostek wojewódzkich uruchomienia takich mechanizmów, by ukończenie specjalizacji oznaczało rzeczywiście wysokie kwalifikacje niezależnie od miejsca odbywania kształcenia.