Ocena zasadności utworzenia Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Akty korporacyjne

PAN.2014.9.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 września 2014 r.

UCHWAŁA Nr 40/2014
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 16 września 2014 r.
w sprawie oceny zasadności utworzenia Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie

Na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619, z 2011 r. Nr 84, poz. 455 oraz z 2013 r. poz. 675) oraz § 41 ust. 1 Statutu Polskiej Akademii Nauk stanowiącego załącznik do Uchwały Nr 8/2010 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 24 listopada 2010 r. zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 28 grudnia 2010 r. zmienionego Uchwałą Nr 8/2012 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 25 września 2012 r. zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 26 listopada 2010 r., Prezydium Polskiej Akademii Nauk uchwala, co następuje:
§  1.
Prezydium pozytywnie ocenia potrzebę utworzenia Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie, którego powołanie nastąpi Uchwałą Zgromadzenia Ogólnego Akademii.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

Z inicjatywą utworzenia Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie wystąpili prof. Tadeusz Krzymowski, czł. rzecz. PAN, prof. Ryszard Górecki, czł. koresp. PAN, prof. Marek Konarzewski, czł. koresp. PAN oraz prof. Adam Zięcik, czł. koresp. PAN. Inicjatywę poparli również Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - prof. Jacek Nikliński, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku - prof. Leonard Etel, Rektor Politechniki Białostockiej - prof. Lech Dzienis, a także Prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz, Wojewoda Warmińsko-Mazurski - Marian Podziewski, Wojewoda Podlaski - Maciej Żywno, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Jacek Protas oraz Marszałek Województwa Podlaskiego-Jarosław Z. Dworzański.

Powołanie Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie swoją aktywnością objęłoby obszar województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Region północno-wschodni Polski stanowi już prężnie rozwijający się ośrodek naukowy skupiający uniwersytety i jednostki naukowe PAN. Utworzenie Oddziału wzmocniłoby istniejący potencjał naukowy. Oddział służyłby swoją wiedzą lokalnym uczelniom i samorządom terytorialnym. Ze względu na położenie geograficzne proponowanego Oddziału istnieje możliwość wzmocnienia naukowej współpracy transgranicznej z partnerami z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Utworzenie Oddziału przyczyniłoby się także do dalszego dynamicznego rozwoju nauki w Polsce północno-wschodniej oraz byłoby dobrym wsparciem innowacyjności w gospodarce.

Utworzenie Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie powinno wpłynąć, w niedalekiej perspektywie, na zmiany struktury terytorialnej sektora B+R w Polsce. Województwa te zaliczają się do najsłabszych pod względem zatrudnienia w B+R, posiadają też najmniejsze zagęszczenie tzw. instytucji otoczenia biznesu (IOB) w Polsce (parki naukowo-technologiczne, centra transferu technologii).

Wśród celów Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie wskazano m.in.:

1)
dążenie do stałego rozwoju nauki, placówek badawczych i akademickiego szkolnictwa wyższego w regionie północno-wschodni Polski (województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie) oraz integrowanie środowiska naukowego;
2)
utworzenie ram organizacyjnych dla wyłonienia i skupienia wybitnych twórców nauki z regionu północno-wschodniego Polski, którzy będą kompetentni do opracowania, w ramach Komisji Oddziału, opiniowania i prezentowania kolegialnie przygotowanych opinii i stanowisk w sprawie dalekosiężnych planów rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego oraz inicjowania badań naukowych.

Oddział będzie realizował swoje cele przez:

1)
występowanie w imieniu całego środowiska naukowego do władz państwowych i samorządowych w sprawach planowanego rozwoju oraz inwestowania jednostek naukowych i jednostek akademickiego szkolnictwa wyższego;
2)
przedstawianie właściwym władzom państwowym i samorządowym propozycji podjęcia i realizacji ważnych dla regionu kompleksowych programów badawczych i wdrożeniowych oraz opiniowanie wniosków o dotacje na ich realizację;
3)
wypowiadanie się w ważnych sprawach społeczno-gospodarczych dotyczących regionu i kraju;
4)
inicjowanie debat naukowych oraz wydawnictw służących upowszechnianiu i promocji nauki i wiedzy.

Mając na uwadze powyższe Prezydium PAN pozytywnie ocenia potrzebę utworzenia Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.