Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.5.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 maja 2014 r.

STANOWISKO Nr 5/14/VI
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 9 maja 2014 r.
w sprawie obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych

Naczelna Rada Lekarska, po zapoznaniu się z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. Urz. Min. Zdr. poz. 53), obowiązującym od dnia 1 maja 2014 r, wyraża swoje zadowolenie z faktu zwiększenia zakresu dostępnych produktów refundowanych, szczególnie w leczeniu POChP, padaczki, zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich i w leczeniu niektórych chorób nowotworowych. Niezrozumiałym natomiast wydaje się fakt nie uwzględnienia na liście refundacyjnej leków przeciwcukrzycowych nowej generacji. Leki inkretynowe pozwalają odsunąć w czasie insulinoterapię, nie wywołują hipoglikemii, duża ich część zmniejsza łaknienie i pozwala kontrolować masę ciała, co podnosi jakość leczenia cukrzycy. Z kolei długodziałające analogi insulin podaje się rzadziej niż tradycyjne insuliny, co znacznie zwiększa komfort życia chorych. Istotnie zmniejszają one ryzyko hipoglikemii poposiłkowej stabilizując poziom glikemii, co daje odczuwalną poprawę jakości życia pacjentów. Należy wskazać, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym nowoczesne leki przeciwcukrzycowe nie są refundowane. Na liście refundacyjnej zabrakło także leków przeciwzakrzepowych stosowanych w zapobieganiu udarom mózgu i zatorowości systemowej u pacjentów z migotaniem przedsionków.

Brak skutecznego, nowoczesnego leczenia wyżej wymienionych chorób prowadzi do wielu poważnych powikłań zdrowotnych a nawet śmierci pacjentów, oraz naraża budżet państwa na niepotrzebne straty finansowe (hospitalizacja, koszty absencji chorobowej, koszty powikłań itp.).

Naczelna Rada Lekarska z zaniepokojeniem przyjmuje informację, że w przypadku dużej liczby produktów na nowej liście refundacyjnej wzrośnie udział pacjenta w odpłatności za leki, w niektórych przypadkach nawet o ponad osiemdziesiąt złotych. Proces wzrostu dopłat pacjentów obserwujemy od początku wdrożenia nowej ustawy refundacyjnej. Naczelna Rada Lekarska apeluje o poszukiwanie takich rozwiązań, które poza poszerzeniem opcji terapeutycznych, dadzą pacjentom szansę na faktyczny dostęp do leków refundowanych.