Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przez podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych.

Akty korporacyjne

Rewid.2012.2.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 lutego 2012 r.

KOMUNIKAT Nr 4/2012
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 7 lutego 2012 r.
w sprawie obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przez podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, zwana dalej "KRBR", przypomina, że zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649 oraz z 2010 r. Nr 182, poz. 1228), zwanej dalej "ustawą", podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych jest obowiązany do posiadania ważnej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności rewizji finansowej w okresie od dnia wpisania do dnia skreślenia z listy podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, zwanej dalej "listą", przy czym za dzień wpisania uważa się dzień uprawomocnienia się uchwały o wpisie na listę.
Dodatkowo, w myśl przepisów art. 50 ust. 2 ustawy, w przypadku świadczenia przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych innych usług (niebędących czynnościami rewizji finansowej) jest on również obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu ich wykonywania, najpóźniej od dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia wykonywania tych usług1.

Przypominamy, iż w dniu 11 lutego 2012 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1210 i Nr 291 poz. 1707), na podstawie których umowa ubezpieczenia obowiązkowego podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych nie będzie mogła obejmować ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie tej umowy.

Jednocześnie zwraca się uwagę na przepisy art. 54 ust. 1 pkt 4 ustawy, zgodnie z którymi w razie niezawarcia przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, KRBR jest obowiązana do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie skreślenia podmiotu z listy, a po jego zakończeniu, podjęcia uchwały o skreślenia z listy. Oznacza to, iż jakakolwiek przerwa w posiadaniu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej będzie się wiązała z koniecznością zainicjowania przez KRBR powyższej procedury, mającej na celu skreślenie podmiotu z listy.

W związku z ww. sankcjami, jakie grożą podmiotom uprawnionym do badania sprawozdań finansowych za nieprzestrzeganie w tym względzie przepisów ustawy, KRBR apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na posiadanie ważnej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności rewizji finansowej oraz -o ile mą zastosowanie - pozostałych usług.

______

1 Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2009 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych (Dz. U. Nr 205, poz. 1583).