Nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych.

Akty korporacyjne

KRASP.2011.7.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 lipca 2011 r.

STANOWISKO
PREZYDIUM PAN I PREZYDIUM KRASP
z dnia 1 lipca 2011 r.
w sprawie nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych

Obradujące wspólnie Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wyrażają przekonanie o pilnej potrzebie zmodyfikowania trybu przeprowadzania przetargów w instytucjach naukowych.

Jednostki naukowe PAN i szkoły wyższe zobowiązane są do stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Ta regulacja prawna istotnie ogranicza skuteczność prowadzenia badań, a niekiedy zmusza nawet do zaniechania podejmowania projektów badawczych, szczególnie wtedy, gdy konieczne jest podejmowanie decyzji o pilnym zakupie specjalistycznych usług i materiałów lub wyspecjalizowanej aparatury naukowej.

Główną przyczyną tych trudności jest niedostosowanie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych do specyfiki projektów naukowych, wymagających często podejmowania szybkiej decyzji w sprawie uzupełnienia listy używanych do badań materiałów i wprowadzenia nowych urządzeń lub nowych technologii. Wszczynanie kolejnych procedur przetargowych powoduje nie tylko opóźnienie, ale także niekiedy uniemożliwia kontynuowanie prowadzonych badań. Często też zakupywane są w jej wyniku materiały i urządzenia nieoptymalne. Powoduje to problemy, szczególnie w obszarze nauk eksperymentalnych, utrudniając dotrzymywanie terminów realizacji projektów badawczych oraz wymuszając zwiększanie zatrudnienia w administracji jednostek naukowych.

W związku z tym Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zwracają się do Rządu RP i Parlamentu RP o pilną nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych.