Naruszenie niezależności prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Akty korporacyjne

Prok.2014.12.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 629/2014
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
z dnia 17 grudnia 2014 roku
w sprawie naruszenia niezależności prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Krajowa Rada Prokuratury, po zapoznaniu się z uchwałą Rady Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nr 7/14 z dnia 2 października 2014 r. w sprawie oceny polityki ścigania prowadzonej przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, stwierdza co następuje:

Zawarte w załączniku do uchwały stwierdzenia naruszają niezależność prokuratorów:

1.
Sformułowany przez Radę IPN w pkt 2 lit. e załącznika do uchwały zarzut "braku właściwej oraz czytelnej dla opinii publicznej reakcji prokuratorów IPN i nieobjęcie przez nich śledztwem działań na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie" stanowi ingerencję w treść, formę i zakres czynności procesowych wykonywanych przez prokuratorów Komisji Ścigania i tym samym w sferę gwarantowanej ustawowo niezależności prokuratora. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o prokuraturze z dnia 20 czerwca 1985 r. prokurator przy wykonywaniu czynności określonych w ustawie jest niezależny.
2.
Sformułowany przez Radę IPN w pkt 3 - 4 załącznika do uchwały postulat podjęcia "pilnych działań organizacyjnych zmierzających do radykalnego zmniejszenia liczby prokuratorów pionu śledczego IPN" stanowi próbę wywarcia wpływu na prokuratorów Komisji Ścigania, w celu podejmowania przez nich decyzji procesowych zgodnych z oczekiwaniami Rady IPN, pod groźbą niekorzystnych dla prokuratorów decyzji kadrowych. W związku z powyższym Krajowa Rada Prokuratury stoi na stanowisku, iż wynikające z ustawy o prokuraturze gwarancje stabilności stosunku służbowego prokuratora stanowią jedną z istotnych gwarancji niezależności, a próby wprowadzania w tym zakresie niekorzystnych zmian, skutkują naruszeniem tej niezależności.
3.
Krajowa Rada Prokuratury uznaje za niezgodny z zasadą niezależności prokuratorów postulat zmian legislacyjnych, zawarty w pkt 5 załącznika do uchwały Nr 7/14, dający uprawnienia w sprawach kadrowych prokuratorów osobie spoza prokuratury.

Nie negując uprawnień Rady Instytutu Pamięci Narodowej, w tym prawa do krytycznej oceny pracy prokuratorów pionu śledczego Instytutu, Krajowa Rada Prokuratury oczekuje, że ocena ich pracy będzie spełniała wymagania ustawowe i uwzględniała jej specyfikę.