Naruszenie niezależności prokuratora Prokuratury Rejonowej (...).

Akty korporacyjne

Prok.2015.8.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 sierpnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 423/2015
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
z dnia 4 sierpnia 2015 roku
w przedmiocie naruszenia niezależności prokuratora Prokuratury Rejonowej (...)

Krajowa Rada Prokuratury po rozpoznaniu sprawy ewentualnego naruszenia niezależności prokuratora Prokuratury Rejonowej (...), zainicjowanej wnioskiem tego prokuratora z dnia 10 kwietnia 2015 roku, stwierdza, iż nie doszło do naruszenia niezależności prokuratora.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2011 r. Nr 270, poz. 1599 z późn. zm.) - prokurator przy wykonywaniu czynności określonych w ustawach jest niezależny, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 oraz art. 8a i 8b. Przedmiotowa sprawa dotyczyła natomiast kwestionowania przez (...) oceny sporządzonej przez wizytatora Prokuratury Apelacyjnej (...) w związku z jego udziałem w konkursach na wolne stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej (...).

Krajowa Rada Prokuratury stwierdziła, że Prokurator Apelacyjny (...) zgodnie z regulacją § 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 czerwca 2012 r. w sprawie oceny kwalifikacji kandydatów na wolne stanowisko prokuratorskie (Dz. U. z 2012 r., poz. 705) zarządził dokonanie oceny kwalifikacji, wyznaczając wizytatora oraz termin jej dokonania.

Rada nie stwierdziła nienależytego stosowania procedury związanej z rozpatrywaniem konkursu na wolne stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej (...), w tym aby doszło do naruszenia art. 14d ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze, który stanowi, iż oceny kwalifikacji na wolne stanowisko prokuratorskie nie może dokonywać wizytator, będący małżonkiem, krewnym albo

powinowatym kandydata lub pozostający z kandydatem w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności wizytatora.