Nadanie uczelniom medycznym statusu uczelni badawczych.

Akty korporacyjne

KAAUM.2017.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2017 r.

UCHWAŁA Nr 27/2017
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 26 kwietnia 2017 r.
w sprawie: nadania uczelniom medycznym statusu uczelni badawczych

Na podstawie § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

uchwala, co następuje:

§  1. 
1. 
Postuluje o uwzględnienie w planach reformy nauki unikatowej pozycji jednoprofilowych uczelni medycznych, kształcących w zakresie nauk medycznych, farmacji, nauk o zdrowiu i nadanie im statusu uczelni badawczych.
2. 
Uzasadnienie stanowiska KRAUM stanowi Załącznik Nr 1 do Uchwały.
§  2. 
Upoważnia Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych do przekazania Uchwały do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Zdrowia.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Stanowisko KRAUM ws. nadania uczelniom medycznym statusu uczelni badawczych.

W związku z planowaną inicjatywą reformy nauki i szkolnictwa wyższego oraz prowadzoną w środowisku akademickim dyskusją w ramach przygotowywanej Ustawy 2.0 Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych zwraca uwagę na kluczową rolę uczelni medycznych w rozwoju polskiej nauki.

KRAUM zrzesza 9 jednoprofilowych uczelni medycznych oraz dwa Collegia Medica wchodzące w skład uczelni wieloprofilowych: Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Podkreślenia wymaga fakt, że uczelnie medyczne dysponują najwyższym potencjałem naukowym wśród wszystkich uczelni w kraju. Łączna liczba publikacji (za lata 2011-2015) dotyczących medycyny i nauk pokrewnych stanowi ponad 22% wszystkich polskich publikacji rejestrowanych w prestiżowych międzynarodowych bazach czasopism (SCOPUS, Web of Science), wyprzedzając znacząco kolejne w rankingu nauki inżynieryjne (10,8%) czy badania w zakresie fizyki i astronomii (10,7%) oraz (zyskujące uznanie w debacie publicznej) nauki społeczne (2,7%) czy informatyczne (6,8%). Należy podkreślić że jest to wynikiem wysokiej efektywności publikacyjnej. Mianowicie spośród 9 polskich uczelni z najwyższą liczbą publikacji przypadającą na pracownika naukowego aż 7 to uczelnie medyczne (wg danych z rankingu Perspektyw, 2016).

Kluczowych elementem proponowanej reformy jest dbanie o jakość nauki. Jednym z najbardziej obiektywnych kryteriów oceny jakości badań naukowych jest liczba cytowań przypadająca na publikację czyli tzw. rzeczywisty impact factor. Wg danych międzynarodowej bazy SCOPUS wśród 10 polskich uczelni z najwyższą liczbą cytowań przypadającą na publikację aż 8 to uczelnie medyczne.

Bezpośrednie porównanie danych za lata 2011-2015 dotyczących cytowalności prac uniwersytetów medycznych (n=9) z Uniwersytetami wieloprofilowymi (n=20) oraz uczelniami technicznymi (n=17) potwierdza, że uczelnie medyczne w Polsce mają najwyższy wskaźnik cytowań przypadających na publikację (6,4) w porównaniu do uniwersytetów wieloprofilowych (4,7) i uczelni technicznych (3,0).

Wskaźnik cytowalności prac uczelni medycznych jest wyższy także w porównaniu do łącznego wskaźnika cytowalności instytutów Polskiej Akademii Nauk (6,1 cytowań/publikację).

Rozwój nauki w dziedzinie medycyny opiera się na współpracy i badaniach wieloośrodkowych dotyczących często wielu tysięcy pacjentów. W celu dalszego rozwoju nauk medycznych w Polsce KRAUM za niezbędne uznaje wypracowanie formuły zinstytucjonalizowania współpracy uczelni medycznych, np. w ramach Konfederacji/Unii/Collegium Uczelni Medycznych. Wydaje się celowe podjęcie dyskusji dotyczącej działań konsolidacyjnych w zakresie uczelni medycznych podobnie jak się to ma w przypadku proponowanego Uniwersytetu PAN.

KRAUM postuluje przy tym o stworzenie wyodrębnionej agendy zajmującej się Finansowaniem badań w dziedzinie medycyny: Narodowej Agencji Badań Medycznych, jak to jest w wielu krajach będących liderami postępu i innowacji w nauce. Obecny system Finansowania nauki w Polsce nie przewiduje bowiem istotnych Funduszy na rozwój badań translacyjnych i klinicznych mających największy wpływ na rozwój gospodarki i zdrowie społeczeństwa.

Dodać również należy, że uczelnie medyczne są także liderem w zakresie umiędzynarodowienia studiów. Przychody uczelni medycznych związane ze studentami zagranicznymi to ok. 300 min zł rocznie, co stanowi ponad 47% całego wkładu Finansowego zagranicznych studentów do gospodarki naszego kraju.

W kontekście przytoczonych argumentów dotyczących kluczowej roli uczelni medycznych w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym KRAUM jest zaniepokojony informacją, iż status uczelni badawczych ma być zarezerwowany dla dużych uczelni wieloprofilowych, podczas gdy zdecydowana większość uniwersytetów medycznych to uczelnie jednoprofilowe kształcące w zakresie nauk medycznych, Farmacji i nauk o zdrowiu.

W imieniu społeczności akademickiej uczelni medycznych KRAUM wnosi o uwzględnienie w przygotowywanej reformie nauki unikatowej pozycji jednoprofilowych uczelni medycznych jako uczelni badawczych.