Kryteria uznawania za spełniony obowiązku odbycia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów oraz zwolnienie z tego obowiązku.

Akty korporacyjne

Rewid.2007.11.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 listopada 2007 r.

KOMUNIKAT Nr 3/2007
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 20 listopada 2007 r.
w sprawie kryteriów uznawania za spełniony obowiązku odbycia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów oraz zwolnienia z tego obowiązku

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomina, że uchwała nr 4 VI Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów z dnia 30 czerwca 2007 r. w sprawie zasad obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów określa następujące kryteria uznawania za spełniony obowiązku odbycia obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów oraz zwolnienia z tego obowiązku:
1. Na udokumentowany wniosek biegłego rewidenta Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może - w uzasadnionych przypadkach - uznać za spełniony przez niego obowiązek obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 ww. uchwały na podstawie wglądu w dorobek biegłego rewidenta w dziedzinach rachunkowości i rewizji finansowej:

- w pracy naukowej i dydaktycznej,

- w piśmiennictwie fachowym,

- w pracach legislacyjnych.

2. Na udokumentowany wniosek biegłego rewidenta dotkniętego zdarzeniem losowym, wyłączającym możliwość wypełnienia obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 1 ww. uchwały, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może zwolnić biegłego rewidenta z wykonania tego obowiązku w danym roku. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może w szczególnie uzasadnionych przypadkach przesunąć ten obowiązek na kolejny cykl rozliczeniowy. W takim wypadku biegły rewident zobowiązany jest odbyć przesunięty i bieżący wymiar obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.

3. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów uznaje za spełniony przez biegłego rewidenta, utrzymującego się wyłącznie ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych - w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.), obowiązek obligatoryjnego doskonalenia zawodowego, o którym mowa w § 2 ust. 1 ww. uchwały pod warunkiem, że biegły rewident:

a)
nie jest członkiem zarządu, jak i organów nadzorczych, w rozumieniu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie,
b)
nie prowadzi działalności, o której mowa w art. 10 ust. 3 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie,
c)
nie wykonuje zawodu biegłego rewidenta w żadnej z form wymienionych w art. 11 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie

i złoży Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów oświadczenie o spełnieniu warunków określonych w punktach a) - c).

Biegły rewident ma obowiązek poinformowania Krajowej Rady Biegłych Rewidentów o ustaniu warunków określonych w oświadczeniu, w ciągu dwóch miesięcy.