Komunikat w sprawie ekstradycji z Ukrainy do Polski obywatela Islamskiej Republiki Pakistanu.

Akty korporacyjne

Prok.2024.5.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 maja 2024 r.

Komunikat w sprawie ekstradycji z Ukrainy do Polski obywatela Islamskiej Republiki Pakistanu.

28.05.2024

W dniu 22 maja 2024 r. strona ukraińska przekazała do Polski w postępowaniu ekstradycyjnym obywatela Islamskiej Republiki Pakistanu Ali Z. podejrzanego o kierowanie międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu i ułatwianiu innym osobom różnych narodowości przekraczania granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z terenu Republiki Białoruś, tj. o czyn z art. 258 § 3 kk w zb. z art. 264 § 3 kk w zw. z art. 65 § 1 kk w zw. art. 12 § 1 kk.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, przy czym jego przedmiot obejmuje działalność wieloosobowej międzynarodowej grupy przestępczej organizującej nielegalne przekroczenie granicy Polski z terenu Białorusi w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Postępowanie zostało zainicjowane w oparciu o przekazane przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy materiały potwierdzające funkcjonowanie kanału przerzutu nielegalnych emigrantów pochodzących z Pakistanu, Sri Lanki, Indii i innych z terenu Białorusi do Polski.

W toku postępowania ustalono, że grupa przestępcza odpłatnie organizowała transport obcokrajowców, a w tym przelot samolotem do Moskwy lub Mińska, zapewniając zakwaterowanie i wyżywienie, następnie przejazd do granicy polsko-białoruskiej, gdzie w różnych miejscach pilotowano nielegalne przekraczanie granicy przez emigrantów. Po przekroczeniu granicy członkowie grupy zapewniali bezpieczny pobyt w Polsce i dalszy transport w stronę granicy z Republiką Federalną Niemiec, a po przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej, w stronę innych krajów Europy Zachodniej.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów 8 osobom narodowości ukraińskiej, pakistańskiej i jednemu obywatelowi polskiemu o popełnienie czynu z art. 258 § 3 kk w zb. z art. 264 § 3 kk w zw. z art. 65 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Sąd zastosował w tej sprawie wobec 6 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Ali Z. nie przebywał na terytoriom Polski. Ustalono, że przebywa na terytorium Ukrainy, co skutkowało wdrożeniem procedury umożliwiającej jego poszukiwania międzynarodowym listem gończym. Ali Z. został zatrzymany w Ukrainie w dniu 27 grudnia 2023 r. na podstawie Czerwonej Noty Interpolu, a w dniu 12 stycznia 2024 r. polska prokuratura przekazała do Prokuratury Generalnej Ukrainy wniosek o jego ekstradycję. Po przeprowadzeniu postępowania ekstradycyjnego władze ukraińskie wyraziły zgodę na wydanie ściganego stronie polskiej, co faktycznie nastąpiło w dniu 22 maja 2024 r.. Bardzo dobra współpraca polskich i ukraińskich organów ścigania doprowadziła do wszczęcia postępowania przez polską prokuraturę, zatrzymania i aresztowania członków grupy przestępczej, a także sprawnego przekazania w postępowaniu ekstradycyjnym z Ukrainy do Polski kierującego tą międzynarodową grupą przestępczą.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania osób zaangażowanych w przestępczy proceder związany z organizacją nielegalnej migracji na terytorium Polski.

Prok. Anna Adamiak Rzecznik Prasowy Prokuratora Generalnego