Komunikat dotyczący obowiązków biegłych rewidentów wynikających z art. 77 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

Akty korporacyjne

Rewid.2023.4.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA Nr 2722/49A/2023
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 12 kwietnia 2023 r.
w sprawie komunikatu dotyczącego obowiązków biegłych rewidentów wynikających z art. 77 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym

Na podstawie przepisów art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1302 z późn. zm.) w zw. z § 26 ust. 1 i 2 Statutu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 2/2022 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów z dnia 6 września 2022 r. w sprawie statutu Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, uchwala, co następuje.
§  1. 
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przyjmuje komunikat dotyczący obowiązków biegłych rewidentów wynikających z art. 77 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2. 
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów zobowiązuje Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów do zawiadomienie biegłych rewidentów o treści komunikatu, o którym mowa w § 1 niniejszej uchwały, poprzez jego publikację na stronie internetowej Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

KOMUNIKAT Krajowej Rady Biegłych Rewidentów dotyczący obowiązków biegłych rewidentów wynikających z art. 77 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomina, iż zgodnie z art. 77 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1302 z późn. zm. - dalej: "ustawa") biegły rewident, który w związku ze świadczeniem usług atestacyjnych lub usług pokrewnych dowiedział się o przyjęciu korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy przez funkcjonariusza publicznego z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego (łapownictwo bierne), obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw w Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązek ten ciąży na biegłym rewidencie również wtedy, gdy dowiedział się on, w związku ze świadczeniem usług atestacyjnych lub usług pokrewnych, o udzieleniu albo obietnicy udzielenia funkcjonariuszowi publicznemu z państwa Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego korzyści majątkowej lub osobistej (przekupstwo).

Obowiązek nałożony na biegłych rewidentów ww. przepisem prawnym nie przewiduje konieczności zgromadzenia przez biegłego rewidenta wystarczających dowodów potwierdzających powziętego w trakcie wykonywanych usług atestacyjnych lub pokrewnych podejrzenia w zakresie łapownictwa biernego (sprzedajności funkcjonariusza publicznego) lub przekupstwa. Jednakże obowiązek ten powinien być rozpatrywany w przypadku posiadania informacji wykazujących pewien stopień wiarygodności, a nie informacji wyłącznie o charakterze niesprawdzonych plotek lub przypuszczeń dotyczących popełnienia wymienionych czynów zabronionych.

Obowiązek zgromadzenia dowodów w sprawie ciąży na organach powołanych do ścigania przestępstw. Biegły rewident, który w związku ze świadczeniem usług atestacyjnych lub usług pokrewnych dowiedział się o czynach wymienionych w art. 77 ustawy, zobowiązany jest jedynie do powiadomienia o tym fakcie właściwy organ ścigania w oparciu o przesłanki, które utwierdziły go w przekonaniu, iż doszło do ww. czynów.

W tym kontekście należy szczególnie podkreślić fakt, że zawód biegłego rewidenta jest zawodem zaufania publicznego. Zatem działając w interesie publicznym, biegły rewident ma szczególny obowiązek złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jakim jest łapownictwo bierne lub przekupstwo, niezależnie od warunków umowy oraz relacji biegłego rewidenta z badaną jednostką lub jednostką, na rzecz której wykonywane są inne niż badanie usługi atestacyjne lub pokrewne.