Kodeks Etyki Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Akty korporacyjne

PolKA.2009.10.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 października 2009 r.

UCHWAŁA Nr 2/2009
PAŃSTWOWEJ KOMISJI AKREDYTACYJNEJ
z dnia 16 października 2009 r.
w sprawie ustanowienia Kodeksu Etyki Państwowej Komisji Akredytacyjnej

Uznając, iż cele, zadania i powinności Państwowej Komisji Akredytacyjnej, sytuują ją jako instytucję godną zaufania publicznego, a także mając na względzie znaczenie wysokich standardów kształcenia i konieczność ich pełnej realizacji w praktyce działania członków i ekspertów Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz pracowników Biura Państwowej Komisji Akredytacyjnej;
w celu ustanowienia standardów postępowania, których powinni przestrzegać członkowie Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a także eksperci i pracownicy Biura Państwowej Komisji Akredytacyjnej, w zgodzie z oczekiwaniami środowiska szkolnictwa wyższego i w celu pogłębiania jego zaufania do działalności Państwowej Komisji Akredytacyjnej i jej organów;

biorąc pod uwagę wartości, reguły i normy etyczne obowiązujące w środowisku naukowym w Rzeczypospolitej Polskiej oraz za granicą, w tym Code of Good Practice for the Members of the European Cosortium for Accreditaion (ECA)

Państwowa Komisja Akredytacyjna stanowi, co następuje:

§  1.
.
Ustanawia się Kodeks Etyki Państwowej Komisji Akredytacyjnej, stanowiący załącznik do uchwały, i zaleca jego sumienne stosowanie.
§  2.
Upowszechnianie Kodeksu Etyki Państwowej Komisji Akredytacyjnej, badanie praktyki jego stosowania i wyjaśnianie jego postanowień powierza się Zespołowi do Spraw Etyki.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

KODEKS ETYKI PAŃSTWOWEJ KOMISJI AKREDYTACYJNEJ

§ 1.
Kodeks Etyki Państwowej Komisji Akredytacyjnej, zwany dalej "Kodeksem Etyki PKA", reguluje zasady etycznego postępowania członków i ekspertów PKA.
§  2.
Członkowie i eksperci PKA składają w formie pisemnej przyrzeczenie w następującym brzmieniu:

"Zobowiązuję się sumiennie wypełniać obowiązki członka (eksperta) Państwowej Komisji Akredytacyjnej, w postępowaniu kierować się zasadami godności, honoru i uczciwości, dbać o dobre imię Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz przestrzegać zasad Kodeksu Etyki PKA oraz etyki zawodowej".

§  3.
1.
Obowiązkiem członka (eksperta) PKA jest troska o wysoki standard i jakość kształcenia w szkolnictwie wyższym Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W swoim działaniu członek (ekspert) PKA przestrzega zasad:
1)
praworządności i rzetelności,
2)
bezstronności i autonomii,
3)
otwartości na dialog i dyskrecji,
§  4.
Członek (ekspert) PKA wykonuje rzetelnie, sumiennie i terminowo swoje obowiązki, a w szczególności:
1)
starannie przygotowuje się do każdej czynności, zapoznając się z dokumentami i innymi niezbędnymi materiałami,
2)
zapoznaje się z obowiązującymi przepisami, na podstawie których podejmuje swoje czynności i aktualizuje tę wiedzę,
3)
bada dokumenty i inne materiały zgodnie ze swoją wiedzą fachową i specjalistyczną,
4)
rzetelnie sporządza recenzje wniosków, raporty powizytacyjne i projekty uchwał, dbając o jak najwyższą jakość merytoryczną i poprawność językową tych dokumentów.
§  5.
1.
Członek (ekspert) PKA wykonuje swoje zadania bezstronnie, równo traktując wszystkie osoby i oceniane jednostki, nie ulegając żadnym naciskom i nie manifestując osobistego stosunku do osób i jednostek.
2.
Członek (ekspert) PKA nie może podejmować pracy ani zajęć kolidujących z obowiązkami w PKA lub ograniczających niezależność jego działań.
3.
Członek (ekspert) PKA nie może podejmować czynności mogących budzić wątpliwości co do jego bezstronności, w szczególności w odniesieniu:
1)
do uczelni, w której jest lub był zatrudniony, z którą łączą go zobowiązania wynikające z umów cywilnych lub inne związki mogące mieć wpływ na wykonywane obowiązki, o ile nie upłynął okres co najmniej dziesięcioletni,
2)
do uczelni, w której jest lub był zatrudniony członek najbliższej rodziny lub inna osoba bliska członka (eksperta) PKA, o ile nie upłynął okres co najmniej pięcioletni,
3)
do uczelni, której siedziba, filia, wydział zamiejscowy bądź zamiejscowy ośrodek dydaktyczny znajdują się w mieście, w którym działa uczelnia, w której zatrudniony jest członek (ekspert) lub osoba, o której mowa w pkt. 2.
4.
Członek (ekspert) PKA nie może przyjmować od wizytowanej uczelni zapłaty lub innej korzyści materialnej w związku z pełnieniem swojej funkcji. Korzystanie z udostępnionych przez uczelnię środków transportu między hotelem i jej jednostkami organizacyjnymi nie stanowi korzyści materialnej.
5.
Członek (ekspert) PKA nie powinien podejmować się funkcji doradcy lub eksperta w sprawach z zakresu zadań PKA bez zgody właściwych organów PKA.
§  6.
1.
Członek (ekspert) PKA w trakcie wizytacji powinien dążyć do nawiązania współpracy z organami i pracownikami wizytowanej uczelni, starać się przeciwdziałać napięciom w trakcie wykonywania czynności oraz przestrzegać zasad poprawnego zachowania.
2.
Członek (ekspert) PKA nie może upowszechniać informacji, w tym o treści dokumentów, działalności organów wizytowanych uczelni i zatrudnionych w uczelni osobach, które powziął w związku z wykonywaniem czynności w PKA, nawet wówczas, gdy postępowanie to nie narusza przepisów dotyczących ochrony informacji niejawnych lub innych chronionych danych.
§  7.
1.
Członek (ekspert) PKA powinien wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem praw i godności osób, z którymi współpracuje w trakcie ich realizacji, przestrzegając norm i obyczajów wynikających z kultury akademickiej polskiej i innych państw europejskich oraz zasad poprawnego i taktownego zachowania.
2.
Członek (ekspert) PKA nie może podejmować żadnych nieformalnych kontaktów z wizytowanymi uczelniami i ich pracownikami w sprawach, które mają lub mogą mieć związek z wykonywaniem czynności członka (eksperta) PKA.
3.
Naruszeniem godności członka (eksperta) PKA jest każde jego zachowanie, które podważa zaufanie środowiska szkolnictwa wyższego lub innych osób do PKA, jej organów lub członków.
§  8.
1.
Przewodniczący zespołu wizytującego jest odpowiedzialny za przestrzeganie przez członków zespołu zasad Kodeksu Etyki PKA w czasie czynności podejmowanych w trakcie wizytacji uczelni.
2.
Członek (ekspert) PKA reprezentuje PKA oraz promuje zasady jej działania w wizytowanej uczelni.
§  9.
Członek (ekspert) PKA może zwrócić się do Zespołu do Spraw Etyki z wnioskiem o wydanie opinii w sprawach stosowania Kodeksu Etyki PKA.
§  10.
1.
Członek (ekspert) PKA odpowiada za naruszenie postanowień Kodeksu Etyki PKA przed Zespołem do Spraw Etyki.
2.
Karami nakładanymi przez Zespół do Spraw Etyki są:
1)
upomnienie członka (eksperta) PKA;
2)
wniosek do Prezydium PKA o skierowanie do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosku o odwołanie członka PKA;
3)
wniosek do Przewodniczącego PKA o odwołanie eksperta PKA.
3.
Od kary nałożonej przez Zespół do Spraw Etyki służy odwołanie do Prezydium PKA w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia członka (eksperta) PKA o jej nałożeniu.
4.
Sprawy naruszenia postanowień Kodeksu Etyki PKA przez członków Zespołu do Spraw Etyki rozpatruje Prezydium.
5.
Przepisy § 10 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Postanowienia Kodeksu Etyki PKA stosuje się odpowiednio do pracowników Biura PKA.