Karta oceny ryzyka zawodowego kuratorów sądowych.

Akty korporacyjne

Kurat.2020.7.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lipca 2020 r.

KRK 27/V/2020
KRAJOWA RADA KURATORÓW
z dnia 27 lipca 2020 r

Pan

MICHAŁ WÓJCIK

SEKRETARZ STANU

w MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWOŚCI RP

Szanowny Panie Ministrze

Działając wspólnie i w porozumieniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy, jako organizacje zrzeszające kuratorów sądowych tj. Krajowa Rada Kuratorów- naczelny organ samorządu kuratorów zawodowych, a zarazem ustawowy reprezentant tej grupy zawodowej, oraz reprezentatywna organizacja związkowa KNSZZ Ad Rem MOZ Kuratorów Sądowych, w ramach współpracy i dialogu społecznego z Ministerstwem Sprawiedliwości, uprzejmie przedkładamy projekt wzorcowej, uniwersalnej "Karty oceny ryzyka zawodowego" kuratora sądowego.

Jednoczenie zwracamy się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o wyznaczenie terminu spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów i KNSZZ Ad Rem, pod kątem omówienia przedstawionego projektu i wydania przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w ramach nadzoru zewnętrznego, rekomendacji dla jego wdrożenia w podległych jednostkach organizacyjnych sądownictwa powszechnego. Pozwoliłoby to na ujednolicenie "Karty oceny ryzyka zawodowego" na stanowisku pracy kuratora sądowego w skali kraju, a co za tym idzie zastosowania porównywalnych standardów w odniesieniu do zaopatrzenia w odzież czy środki ochrony osobistej.

Pragniemy uprzejmie poinformować, że przy szacowaniu ryzyka zawodowego zastosowaliśmy metodę opartą na normie PN-N-18002 przeznaczonej do jakościowego oszacowania ryzyka, w myśl której ryzyko zawodowe zostało zdefiniowane jako prawdopodobieństwo wystąpienia strat i niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, w szczególności niekorzystnych skutków zdrowotnych wskutek zagrożeń występujących w środowisku pracy lub w konsekwencji sposobu jej wykonywania.

Przedłożona "Karta oceny ryzyka" w sposób kompleksowy opisuje stanowisko pracy kuratora sądowego i środowisko jego pracy, przy uwzględnieniu zmiennych związanych ze zróżnicowaniem topograficznym i klimatycznym podczas pracy w terenie oraz w budynku sądu. Dotychczas w sądach powszechnych dominowała tendencja, w której karta oceny ryzyka zawodowego dla stanowiska pracy kuratora sądowego, ograniczała się tylko do terenu sądu, pomijając lub marginalnie uwzględniając tylko elementy pracy w terenie. Tym samym, niezidentyfikowane pozostawały podstawowe zagrożenia w pracy kuratora sądowego, co negatywnie rzutowało także na możliwość określenia i późniejszej realizacji obowiązków pracodawcy względem pracownika, w szczególności określonych art. 207 k.p. czy ujętych w Rozdziale IX ustawy z dnia 26 czerwca 2004 roku- Kodeks Pracy (tj. Dz.U. z 2019, poz. 1040, ze zmianami).

Tymczasem, podkreślić należy, że praca kuratorów sądowych ma przede wszystkim charakter terenowo-biurowy. Dlatego w karcie zawarliśmy wszystkie występujące aktualnie ryzyka związane z pracą w terenie i biurze, szacując ryzyko ich wystąpienia- także w zakresie zagrożenia zakażeniem nowym czynnikiem biologicznym: koronawirusem. Uwzględniliśmy też sugestie i uwagi dotyczące poprawy warunków pracy kuratorów sądowych, zawarte w pismach nadzorczych Ministra Sprawiedliwości, opracowaniach Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, czy raporcie Najwyższej Izby Kontroli "Wykonywanie obowiązków przez kuratorów sądowych. Informacja o wynikach kontroli" (LWR.430.002.2018, nr ewid. 20/2018/P/17/106/LWR). Dodatkowo opracowaliśmy procedurę postępowania z odpadami medycznymi w kontakcie z materiałem biologicznym (śliną), a także procedurę zapewnienia kuratorowi sądowemu, przez pracodawcę, wsparcia i pomocy psychologicznej, w tym poprzez zagwarantowanie prawa do superwizji.

Mając na względzie powyżej przedstawione okoliczności, dobro wymiaru sprawiedliwości oraz dbałość o zapewnienie bezpiecznych warunków do sprawnego wykonywania zadań i obowiązków służbowych jego pracowników, postulujemy jak na wstępie, licząc na życzliwe przyjęcie przedstawionej propozycji przez Pana Ministra.

Do wiadomości:

Pani dr Anna Dałkowska- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pan Paweł Zwolak- Dyrektor Departamentu Nadzoru Administracyjnego w MS.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO NA STANOWISKU PRACY ZAWODOWEGO KURATORA SĄDOWEGO

Opracował Zespół:

........................................

(miejscowość, data)

Zatwierdził:

............................................................

Prezes Sądu Rejonowego/Dyrektor

Sądu Rejonowego/Okręgowego

w .............................

SPIS TREŚCI:

Rozdział I. Informacje ogólne

Rozdział II. Odpowiedzialność za przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego w Sądzie Rejonowym w .........................

Rozdział III. Przebieg ryzyka zawodowego

Rozdział IV. Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego

Rozdział V. Aktualizacja ryzyka zawodowego

Rozdział VI. Wybrane przepisy regulujące

Rozdział VII. Spis załączników do dokumentacji oceny ryzyka

Załącznik nr 1, Oświadczenie pracownika o zapoznaniu z "Oceną ryzyka zawodowego"

Załącznik nr 2, Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego

Załączniki nr 3, Informacje ogólne dotyczące sposobów ograniczenia narażenia na działanie czynników biologicznych występujących podczas wykonywania badań wraz z procedura pre- i postekspozycyjną

Załącznik nr 4, Procedura postępowania z odpadami

Załącznik nr 5, Procedura udzielenia wsparcia psychologicznego kuratorom sądowym

I. 

Informacje ogólne

Stosowanie do treści art. 207§ 2 pkt 1 k.p. pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W żaden sposób koszty działań w zakresie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy nie mogą obciążać pracownika.

Kolejnym ważnym obowiązkiem pracodawcy z zakresu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy i higieny pracy jest dokonanie oceny i udokumentowanie ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz stosowanie niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszające ryzyko (art. 226 pkt 1 k.p.) oraz informowanie pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami (pkt 2). Z treści cytowanego wyżej art. 226 k.p. wynikają dla pracodawcy trzy obowiązki ściśle ze sobą powiązane, a mianowicie:

1.
obowiązek oceny ryzyka zawodowego;
2.
obowiązek dokumentowania ryzyka zawodowego;
3.
obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym oraz o zasadach ochrony przez zagrożeniami.

Ryzyko zawodowe, które expressis verbis nie jest opisane w kodeksie pracy, zostało zdefiniowane w § 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Przez ryzyko zawodowe rozumie się prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy. Identyczną definicję ryzyka zawodowego podaje w art. 4 pkt 4 ustawy z 27 czerwca 1997 roku o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2018, poz. 1155, ze zm.).

Pracodawca dokonując oceny ryzyka zawodowego powinien uwzględnić wszystkie czynniki środowiska pracy charakterystyczne dla danej grupy zawodowej, jak również sposoby wykonywania pracy. Nadto przy ocenie ryzyka zawodowego ma obowiązek wziąć pod uwagę zagrożenia psychospołeczne, jakie wiążą się z wykonywaną pracą, na przykład stres. Wynika to wprost z § 39a ust. 3 cytowanego rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku oceny ryzyka zawodowego w pracy kuratorów sądowych niezwykle istotne jest kompleksowe opisanie stanowiska pracy, lokalizacji stanowiska pracy, ale także granic obiektu.

W kartach ryzyka zawodowego kuratorów sądowych dominuje tendencja do opisania stanowiska pracy i środowiska pracy tylko do siedziby zespołu kuratorskiej służby sądowej, natomiast nie jest opisane stanowisko pracy kuratora w terenie, także w siedzibie ośrodków kuratorskich. Brak tej charakterystyki (np. w celu realizacji zadania w terenie dotarcie do miejsca wykonania czynności służbowych pieszo kilka kilometrów po szutrze lub leśnym dukcie z uwagi na brak komunikacji publicznej, konieczność użytkowania samochodu prywatnego do celów służbowych) i związanych z tym oszacowanych ryzyk wpływa na realizację obowiązków pracodawcy opisanych w art. 2376 i art. 2377 k.p.

Zgodnie z treścią art. 2376 k.p pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Nadto jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 kwietnia 2012 roku w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu lub innego środka użytego w celu wprowadzenia się w stan odurzenia w organizmie nieletniego (Dz.U. z 2012, poz. 468), a tetee rozpoπądzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 stycznia 2012 roku w sprawie sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie skazanego lub sprawcy oddanego pod dozór lub zobowiązanego do powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania środków odurzających lub substancji psychotropowych, ich dokumentowania oraz weryfikacji (Dz.U. z 2012, poz. 104) nakłada na kuratora obowiązek wykonywania badań przy użyciu alkomatu oraz testera narkotykowego, co wiąże się z bliskim kontaktem z osobą badaną należącą do grupy o zwiększonym ryzyku. Pracodawca powinien wyposażyć kuratora w środki ochrony indywidualnej, tj. rękawiczki jednorazowego użytku, maseczkę jednorazową czy też płyn do dezynfekcji rąk. Powinna być także opracowana procedura pre- i postekspozycjyna oraz procedura utylizacji odpadów (kontakt z materiałem biologicznym- śliną). Praktyka wskazała, że do okresu przed wystąpieniem w Polsce epidemii koronawirusa COVID-19 kuratorzy sądowi najczęściej nie byli wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, zatem w trakcie wykonywania badań byli narażeni na zakażenie.

Jak wyżej wykazano najważniejszym celem oceny ryzyka jest określenie, jak znaczące zagrożenia występują w miejscu pracy i czy zapobiega się im przy pomocy właściwych i wystarczających środków zaradczych, co służy zapewnieniu poprawy warunków pracy oraz ochrony życia i zdrowia pracowników. Ocena ryzyka prowadzi do upewnienia się, że prawdopodobieństwo, iż ktoś ulegnie wypadkowi lub zachoruje wskutek występowania zagrożeń w miejscu pracy, jest na możliwie najniższym poziomie. W przypadku kuratorów sądowych, którzy mają terenowo-biurowy charakter pracy w systemie zadaniowego czasu pracy proces oceny ryzyka jest z tego powodu utrudniony, bowiem wymaga opisania kompleksowej charakterystyki stanowiska pracy, także w rozległym terenie o różnej konfiguracji, także klimatycznej. Od sposobu przeprowadzenia tej oceny zależy w dużej mierze skuteczność podejmowanych przez pracodawcę działań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy kuratorów sądowych. Niniejszą ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza się w sposób usystematyzowany, jako proces ciągły, pozwalający na sformułowanie wniosków w zakresie poprawy warunków pracy. Współudział pracowników sądu, w tym kuratorów sądowych i ich przedstawicieli (Krajowej Rady Kuratorów, związków zawodowych) w jej przeprowadzeniu zwiększa ich zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wpływa na lepszą realizację wynikających z niej działań korygujących i zapobiegawczych. Równocześnie zwiększa się świadomość występujących zagrożeń, co jest istotne dla ich skuteczniejszego ograniczania.

Każdorazowo przy zakupie nowych urządzeń, wprowadzeniu znaczących zmian, nowych substancji, technologii, zidentyfikowaniu nowych odmian wirusów, czy też innych źródeł nowych zagrożeń, należy ponownie ocenić związane z nimi ryzyko zawodowe.

W celu ujednolicenia pojęć wprowadza się następujące definicje:

-
narażenie zawodowe- to oddziaływanie czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych występujących w środowisku pracy na organizm pracownika,
-
zagrożenie- to stan środowiska pracy mogący spowodować wypadek lub chorobę zawodową (np. środki chemiczne, prąd elektryczny, praca na wysokości, obciążenie psychonerwowe itd.),
-
ryzyko zawodowe- jest prawdopodobieństwem wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywana pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku lub sposobu wykonywania pracy,
-
ocena ryzyka zawodowego- jest procesem analizy i wyznaczania dopuszczalności ryzyka i wyznaczania dopuszczalności ryzyka na stanowisku pracy, przy czym ryzyko jest kombinacją częstości lub prawdopodobieństwa wystąpienia określonego zdarzenia, wywołującego zagrożenie i konsekwencji (skutków) związanych z tym zagrożeniem,
-
środki ochronne- to środki ochrony zbiorowej i środki ochrony indywidualnej lub inne środki (techniczne lub organizacyjne), stosowane w celu ograniczenia ryzyka zawodowego,
-
działania profilaktyczne- są to niezbędne działania (organizacyjne, techniczne, technologiczne) zmierzające do obniżenia poziomu ryzyka zawodowego na stanowisku pracy;
-
środowisko pracy- rozumie się przez to warunki środowiska materialnego (określonego czynnikami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi), w którym odbywa się proces pracy;
-
stanowisko pracy- definiowane jako przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę;
-
sytuacja kryzysowa- sytuacja będąca następstwem zdarzenia traumatycznego lub stresu, mającego wpływ na funkcjonowanie kuratora sądowego.
-
interwencja kryzysowa- zespół psychologicznych działań, których celem jest przywrócenie równowagi psychicznej pracownika, u którego na skutek sytuacji kryzysowej wystąpił stan kryzysu psychicznego, utrudniającego lub uniemożliwiającego samodzielne odzyskanie równowagi emocjonalnej, poznawczej i behawioralnej.
-
pierwsza pomoc emocjonalna- psychologiczne wsparcie kuratora sądowego bezpośrednio po wystąpieniu sytuacji kryzysowej, którego celem jest zredukowanie stresu oraz wzmocnienie krótko i długoterminowego radzenia sobie w danej sytuacji kryzysowej.

Ocena ryzyka zawodowego obejmuje wszystkie stanowiska pracy, zarówno stacjonarne jak i niestacjonarne.

Rozdział  II.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA PRZEPROWADZENIE OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO W SĄDZIE REJONOWYM w .....................

Za niżej wymienione działania odpowiedzialni są:
1.
za wdrożenie procedury oceny ryzyka zawodowego - specjalista ds. BHP,
2.
za opracowanie Dokumentacji oceny ryzyka zawodowego- zespół powołany Zarządzeniem Prezesa i Dyrektora Sądu Rejonowego w w sprawie powołania zespołu do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy kuratora sądowego w Sądzie Rejonowym w .................
3.
za zapoznanie nowo zatrudnianych pracowników, aplikantów kuratorskich i studentów odbywających praktyki w Sądzie z dokumentacją oceny ryzyka zawodowego na ich stanowiskach- specjalista ds. BHP (w toku instruktażu ogólnego),
4.
za przechowanie kompletnej "Dokumentacji oceny ryzyka zawodowego"- Kierownik Oddziału Kadr.

Rozdział  III.

PRZEBIEG OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO

Proces przygotowania i dokumentowania oceny ryzyka zawodowego.
1.
Powołanie zespołu do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego.

Osoby powołane do Zespołu posiadają niezbędną wiedzę i dostęp do zasobów informacji, znajomość i zrozumienie zasad oceny ryzyka i umiejętności oceny szkodliwych następstw zagrożeń. Osoby oceniające posiadają również umiejętności formułowania propozycji korygujących i zapobiegawczych prowadzących do eliminowania lub ograniczania ryzyka zawodowego.

2.
Zebranie odpowiednich informacji i niezbędnych zasobów do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego.

Źródłem informacji potrzebnych do oceny ryzyka zawodowego są między innymi:

-
lokalizacje stanowisk pracy w budynku sądu oraz w terenie o różnej konfiguracji określonym wg. właściwości miejscowej sądu (kuratorzy sądowi)
-
stosowane w procesie pracy maszyny (urządzenia), urządzenia biurowe i narzędzia,
-
warunki środowiskowe, charakterystyka procesu pracy,
-
procedury techniczne i technologiczne,
-
wyniki pomiarów czynników szkodliwych występujących na stanowisku pracy,
-
informacje eksperckie i informacje uzyskane od pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których dokonano oceny ryzyka,
-
sprawdzenia czy praca jest wykonywana zgodnie z przepisami i ustalonymi procedurami,
-
publikacja fachowa- Wirkus Ł. Stres w pracy kuratora sądowego, Wydawnictwo Impuls, Kraków 2015,
-
publikacja fachowa Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych realizowany w latach 2014-2016.
-
publikacja fachowa Janus-Dębska A., Gronkiewicz-Ostaszewska M., Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle badania ankietowego, Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, Warszawa 2016.
-
Publikacja fachowa Kobes P., Bezpieczeństwo pracy kuratorów sądowych, Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, Warszawa 2016.
-
Wykonywanie obowiązków przez kuratorów sądowych. Informacja o wynikach kontroli. Delegatura NIK we Wrocławiu. LWR.430.002.2018. Nr ewid.20/2018/P/17/106/LWR. (źródło: https://www.nik.gov.pI/kontrole/P/17/106/).
3.
Sporządzanie charakterystyk stanowisk pracy w aspekcie analizy i oceny ryzyka zawodowego.

W oparciu o zebrane informacje, o których mowa w pkt. 2, sporządzono "charakterystykę stanowiska pracy kuratora sądowego", według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do "Dokumentacji".

4.
Dokonywanie identyfikacji zagrożeń na stanowiskach pracy.

Identyfikację czynników występujących na danym stanowisku pracy sporządza się według Karty identyfikacji zagrożeń w oparciu o:

-
dokumentację techniczną urządzeń i instrukcje stanowiskowe,
-
obserwację zadań wykonywanych na stanowisku pracy i poza stanowiskami,
-
obserwację czynników zewnętrznych, w tym topografii terenu, które mogą mieć wpływ na stanowisko pracy,
-
wywiady z kuratorami sądowymi
-
analizę organizacji przedsięwzięć dla zapewnienia właściwych warunków pracy.
5.
Dokonanie oszacowania ryzyka zawodowego, sformułowanie działań profilaktycznych eliminujących lub ograniczających ryzyko zawodowe.

Zespół powołany do oceny ryzyka zawodowego wyniki oceny sporządził na "karcie oceny ryzyka zawodowego".

Metoda wykorzystana do oceny ryzyka zawodowego w Sądzie Rejonowym w ........... to metoda pięciostopniowa, na podstawie PN-N-18002, przeznaczona do jakościowego oszacowania ryzyka zawodowego. Metoda ta polega na szacowaniu parametrów ryzyka na podstawie funkcji ciężkości zdarzeń, czyli skutków (tablica 1) oraz prawdopodobieństwa, z jakim mogą one wystąpić (tablica 2).

Zgodnie z Dyrektywą 2000/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 września 2000 roku w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działania czynników biologicznych w miejscu pracy (siódma dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art.16 ust.1 dyrektywy 89/391/EWG), dyrektywa Rady z dnia 30 listopada 1989 roku dotycząca minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy (pierwsza szczegółowa dyrektywa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG), dyrektywą 89/654/EWG, przepisami Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp pracodawca powinien stosować środki zapobiegawcze na podstawie następujących zasad:

*
ochrony pracowników przed ryzykiem dla ich zdrowia i bezpieczeństwa, łącznie z zapobieganiem takiemu ryzyku, powstającym lub mogącym powstać w wyniku narażenia na działania czynników biologicznym w miejscy wykonywania pracy,
*
unikanie ryzyka,
*
zapobieganie ryzyku u źródeł,
*
stosowanie nowych rozwiązań technicznych,
*
dostosowanie pracy do pojedynczego pracownika, szczególnie odnośnie projektowania pracy, wyboru wyposażenie roboczego oraz metod pracy w celu zmniejszenia negatywnego wpływu tego typu pracy na zdrowie pracownika,
*
zastępowanie środków niebezpiecznych bezpiecznymi lub mniej niebezpiecznymi,
*
prowadzenie spójnej i całościowej polityki profilaktycznej (zapobiegawczej), obejmującej technikę, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne i wpływ czynników związanych ze środowiskiem pracy,
*
nadawanie pierwszeństwa środkom ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej.

Tablica 1. Szacowanie ciężkości następstw

NastępstwaCharakterystyka
o małej szkodliwościUrazy i choroby, które nie powodują długotrwałe dolegliwości i absencję w pracy;

są to: czasowe pogorszenie stanu zdrowia, takie jak niewielkie stłuczenia i zranienia, podrażnienia oczu, objawy niewielkiego zatrucia, bóle głowy itp.

o średniej szkodliwościUrazy i choroby, które powodują niewielkie, ale długotrwałe lub nawracające okresowo dolegliwości i są związane z okresami absencji; są to np.: zranienia, oparzenia drugiego stopnia na niewielkiej powierzchni ciała, alergie skórne, nieskomplikowane złamania, zespoły przeciążeniowe układu mięśniowo- szkieletowego (np.: zapalenie ścięgna) itp.
o dużej szkodliwościUrazy i choroby, które powodują ciężkie i stałe dolegliwości i/lub śmierć; są to np.: oparzenia trzeciego stopnia, oparzenia drugiego stopnia na dużej powierzchni ciała, amputacje, skomplikowane złamania z następową dysfunkcją, choroby nowotworowe, toksyczne uszkodzenia narządów wewnętrznych i układu nerwowego w wyniku narażenia na czynniki chemiczne, zespół wibracyjny, zawodowe uszkodzenia słuchu, astma, zaćma, itp.

Tablica 2. Szacowanie prawdopodobieństwa następstw

PrawdopodobieństwoCharakterystyka
mało prawdopodobneNastępstwa zagrożeń, które nie powinny wystąpić podczas całego okresu aktywności zawodowej pracownika
prawdopodobneNastępstwa zagrożeń, które mogą wystąpić nie więcej niż kilkakrotnie podczas okresu aktywności zawodowej pracownika
wysoce

prawdopodobne

Następstwa zagrożeń, które mogą wystąpić wielokrotnie podczas okresu aktywności zawodowej pracownika

Po oszacowaniu parametrów ryzyko wartościowane jest z matrycy ryzyka w skali pięciostopniowej, a następnie, zgodnie z zaleceniami normy, konieczne jest podjęcie niezbędnych działań profilaktycznych. Wartościowanie ryzyka oraz działania profilaktyczne ujęte zostały w poniższych tabelach (tabele 3, 4 i 5).

Tablica 3. Wartościowanie ryzyka w skali pięciostopniowej (PN-N-18002)

CIĘŻKOŚĆ NASTĘPSTW
PRAWDOPODOBIEŃSTWOmałaśredniaduża
mało prawdopodobnebardzo małemałeśrednie
123
prawdopodobnemałeśrednieduże
234
wysoceśredniedużebardzo duże
prawdopodobne345

Tabela nr 4. Oszacowanie ryzyka zawodowego na podstawie wartości wielkości czynnika szkodliwego występujące w powietrzu na stanowisku pracy

Wartość wielkości czynnika szkodliwego (P)Oszacowanie Ryzyka
P > P maxduże
P max > P > 0,5 P maxśrednie
P < 0,5 P maxmałe

gdzie Pmax - wartość dopuszczalna na podstawie odpowiednich przepisów (NDS- najwyższego dopuszczalnego stężenia lub NDN- najwyższego dopuszczalnego natężenia).

Tablica 5. Działania profilaktyczne dla wartościowania ryzyka skali pięciostopniowej

poziom

ryzyka

wartościowanie

ryzyka

działania profilaktyczne
Bardzo

duże

niedopuszczalnePraca nie może być rozpoczęta ani kontynuowana do czasu zmniejszenia ryzyka zawodowego do poziomu dopuszczalnego.
DużeniedopuszczalneJeżeli ryzyko zawodowe jest związane z już wykonywaną pracą, to działania w celu jego zmniejszenia trzeba podjąć natychmiast. Planowana praca nie może być rozpoczęta do czasu zmniejszenia ryzyka zawodowego do poziomu dopuszczalnego.
ŚredniedopuszczalneZaleca się zaplanowanie i podjęcie działań, których celem jest zmniejszenie ryzyka zawodowego.
MałedopuszczalneZaleca się rozważenie możliwości dalszego zmniejszenia poziomu ryzyka zawodowego lub zapewnienie, że ryzyko zawodowe pozostaje, co najmniej na tym samym poziomie.
Bardzo

małe

dopuszczalneNie jest konieczne prowadzenie żadnych działań.

Wyniki oceny ryzyka zawodowego stanowią podstawę do opracowania działań profilaktycznych na stanowiskach pracy. Przy podejmowaniu działań w celu eliminacji lub ograniczenia zagrożeń i związanego z nimi ryzyka zawodowego, przyjmuje się w następującej kolejności stosowanie środków ochronnych:

a) środki techniczne eliminujące lub ograniczające zagrożenia u źródła,

b) środki ochrony zbiorowej,

c) środki organizacyjne i proceduralne (procedury lub instrukcje bezpiecznej pracy),

d) środki ochrony indywidualnej.

6.
Zapewnienie udziału pracowników w czynnościach związanych z oceną ryzyka zawodowego.

W trakcie dokonywania "oceny ryzyka zawodowego" zapewniono udział pracowników w Zespole do opracowania "Dokumentacji" oraz na poszczególnych etapach opracowania oceny ryzyka zawodowego.

Przeprowadzone zostały konsultacje wyników z przedstawicielstwem pracowników- zawodowych kuratorów sądowych (związkami zawodowymi).

Rozdział  IV.

DOKUMENTACJA OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO

Pełna "dokumentacja oceny ryzyka zawodowego" gromadzona jest i przechowywana przez Kierownika Oddziału Administracyjnego w Sądzie Rejonowym w ..............................., odpis dokumentacji oceny ryzyka zawodowego przekazany Dyrektorowi Sądu Rejonowego w ............................. .Końcowa ocena ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk pracy (załączniki nr 1,2,3,4,5) dostępna jest dla wszystkich pracowników, w celu zapoznania się z nimi, na portalu intranetowym Sądu.

W celu spełnienia obowiązku zapoznania się z oceną ryzyka zawodowego przewiduje się, iż każdy pracownik (kurator sądowy) zostanie zapoznany z dokumentacją korzystając z portalu wewnętrznego sądu z informacjami ogólnymi "Oceny ryzyka zawodowego" i "Dokumentacją oceny ryzyka" dla własnego stanowiska, wypełni oświadczenie załącznik nr 1, a następnie przekaże je swojemu przełożonemu, który dostarczy oświadczenia za pośrednictwem kierownika Oddziału Administracyjnego do Oddziału Kadr.

Rozdział  V.

AKTUALIZACJA OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO

Aktualizację oceny ryzyka zawodowego należy przeprowadzić wówczas, gdy wykorzystywane do jego oceny informacje straciły swoją aktualność, a w szczególności:
-
przy tworzeniu nowych stanowisk pracy,
-
przy wprowadzeniu zmian na stanowiskach pracy (technologicznych lub organizacyjnych),
-
zmianach legislacyjnych związanych z wykonywaniem obowiązków przez zawodowych kuratorów sądowych, a mających znaczenie dla warunków wykonywania pracy przez kuratorów sądowych,
-
pojawieniu się nowy zagrożeń biologicznych (np. koronawirus COVID -19),
-
wystąpił wypadek przy pracy § 397 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.).

Rozdział  VI.

WYBRANE PRZEPISY REGULUJĄCE PRACĘ KURATORÓW.

-
ustawa z dnia 26 czerwca 2004 roku- Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2019, poz. 1040, ze zm.) wraz z przepisami regulującymi bezpieczeństwo i higienę pracy,
-
ustawa z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych (t.j. Dz.U. z 2020, poz. 167),
-
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2016 roku w sprawie sposobu i trybu wykonywania czynności przez kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych (Dz.U. z 2016, poz. 969),
-
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2003 roku w szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków przez kuratorów sądowych (t.j. Dz.U. z 2014, poz. 989),
-
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2003 roku w sprawie standardów obciążenia pracą kuratora zawodowego (Dz.U. nr 116 z 2003, poz. 1100),
-
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 kwietnia 2012 roku w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu lub innego środka użytego w celu wprowadzenia się w stan odurzenia w organizmie nieletniego (Dz.U. z 2012, poz. 468),
-
rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie skazanego lub sprawcy oddanego pod dozór lub zobowiązanego do powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania środków odurzających lub substancji psychotropowych, ich dokumentowania oraz weryfikacji (Dz. U. z 2012, poz. 104),
-
regulamin pracy sądu,
-
instrukcje stanowiskowe i obsługi maszyn i urządzeń (w zakresie przepisów bhp i ppoż.);
-
instrukcje obsługi wydane przez producenta danego używanego urządzenia technicznego;

Rozdział  VII.

SPIS ZAŁĄCZNIKÓW DO DOKUMENTACJI OCENY RYZYKA

Załącznik 1- Oświadczenie pracownika (kuratora sądowego) o zapoznaniu z oceną ryzyka

zawodowego.

Załącznik 2- Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego na stanowisku kuratora sądowego (kurator zawodowy, starszy kurator zawodowy, kurator specjalista oraz kierownik zespołu kuratorskiej służby sądowej).

Załącznik 3- Opis procedury pre- i postekspozycyjnej związanych z narażaniem biologicznym na stanowisku kuratora sądowego.

Załącznik 4- Procedura postępowania z odpadami- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 roku w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz.U. z 2017, poz. 1975).

Załącznik 5- Procedura udzielenia wsparcia psychologicznego kuratorom sądowym.

Załącznik  1

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu z "Oceną ryzyka zawodowego" do oceny ryzyka zawodowego w Sądzie Rejonowym w ..........................

.................................

(pieczęć wydziału,

sekcji) Miejscowość, data: ...........................................

Sąd Rejonowy w ...............................
Potwierdzenie zapoznania się z udokumentowaną oceną ryzyka zawodowego

OŚWIADCZENIE

Ja ...............................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

zatrudniony/a w .........................................................................................................................

(wydział/ komórka organizacyjna/stanowisko samodzielne) na stanowisku

- oświadczam, że zostałem(am) zapoznany(a) z udokumentowaną "oceną ryzyka zawodowego" na w/w. stanowisku pracy obowiązującą w Sądzie Rejonowym w ...................................

- oświadczam jednocześnie, że jestem świadomy/a zagrożeń i ryzyka zawodowego, związanymi z wykonywanymi czynnościami na swoim stanowisku pracy,

- przyjmuję do wiadomości zakres i rolę wdrożonych środków prewencyjnych mających na celu obniżenie poziomu ryzyka zawodowego, zapewniających ryzyko na poziomie wartości dopuszczalnych.

Tym samym zobowiązuję się do stosowania wskazanych w "ocenie ryzyka zawodowego" środków prewencyjnych oraz przestrzegania obowiązujących przepisów i zasad BHP.

...................................................................................................................................................................................
pieczęć i podpis przełożonego, odbierającego oświadczeniepodpis pracownika składającego oświadczenie

Załącznik  2

DOKUMENTACJA OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO

Sąd Rejonowy w .....................................................................................................................
Charakterystyka stanowiska pracyData: 21.07. 2020 r.
Nazwa stanowiska: Kurator Zawodowego, Starszy Kurator Zawodowy, Kurator Specjalista, Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej
Nazwa komórki organizacyjnej: Sąd Rejonowy w .................................................................

Lokalizacja stanowiska: pomieszczenie biurowe, gabinet, inne pomieszczenia budynku, stanowisko pracy w terenie o zróżnicowanej topografii i klimacie zgodne z właściwością miejscową Sądu Rejonowego w .................................................................

I. 

Opis szczegółowych czynności wykonywanych na stanowisku pracy:

Kurator wykonuje orzeczenia sądu w środowisku podopiecznych, w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, a także na terenie sądu, co wynika z przepisów. Szczegółowego opisu i charakterystyki stanowiska pracy dokonano w pkt VII.

Poza tym bierze udział w zgromadzeniach, konferencjach, naradach, posiedzeniach komisji, zespołów i szkoleniach wiążących się z odbywaniem podróży służbowych samochodem własnym lub służbowym lub innym prywatnym środkiem komunikacji oraz komunikacją publiczną. Analizuje dokumentację związaną z realizacja zadań kuratorów sądowych, tworzy dokumentów w formie papierowej i elektronicznej.

Używane maszyny i narzędzia, wyposażenie pomieszczeń.

Komputery stacjonarne lub laptopy i inne urządzenia biurowe: drukarki, kserokopiarki, niszczarki do dokumentów, skanery, telefony, faks, kalkulatory, latarka, urządzenia mobilne GPS f/rmy ITM Poland (program poprawy bezpieczeństwa pracy kuratorów sądowych "Bezpieczny Kurator), proste przybory biurowe: dziurkacz, zszywacz, nożyczki oraz akcesoria biurowe: pieczątki, długopisy, ołówki, pióra, zszywki, spinacze, klipsy, segregatory, koszulki, koperty, notatniki, korektory, linijki, papier, a także sprzęt specjalistyczny: alkomaty i narkotesty.

Poza urządzeniami technicznymi wyposażenie biura stanowią meble i sprzęty biurowe (np. biurka, krzesła, szafy, regały, stoliki, wieszaki na ubrania itp.), przedłużacze, lampki, radia, wentylatory, żaluzje lub rolety. Do dyspozycji kuratorów sądowych postaje sprzęt kuchenny i urządzenia AGD: czajnik, ekspres do kawy, lodówka, kuchenka mikrofalowa, dystrybutor z wodą, itp.

Brak jest pomieszczenia socjalnego, stąd kuratorzy w trakcie przerwy w pracy spożywają posiłki na stanowisku pracy, przy którym odbywają także spotkania z interesantami. Brak jest także, w budynku sądu, wyznaczonego pomieszczenia do przeprowadzania badań

na zawartość alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, którego wyposażenie byłoby dostosowane do tego rodzaju czynności.

II. 

Wymagania ogólne.

Wymagania ogólne
Szkolenia w zakresie bhpInstruktaż ogólny bhpPrzed dopuszczeniem do pracy.
Instruktaż

stanowiskowy

bhp

Przed dopuszczeniem do pracy.
Profilaktyczne

badania

lekarskie

WstępnePrzed dopuszczeniem do pracy.
OkresoweWarunek kontynuowania pracy; należy odbyć przed upływem terminu ważności poprzednich badań.
KontrolneW przypadku powrotu do pracy po zwolnieniu lekarskim, które tnwało dłużej niż 30 dni
DodatkoweBadania wzroku przez zakładowego lekarza okulistę - dla osób wykonujących pracę stałą (powyżej 4 godzin) związaną z obsługa monitora ekranowego
Badania dodatkowe określone przez lekarza medycyny pracy, dla pracowników prowadzących samochód własny, w celach służbowych.

III. 

Warunki środowiskowe:

1.
czynniki fizyczne: promieniowanie jonizujące, mikroklimat zmienny, czynniki niebezpieczne i uciążliwe.
2.
czynniki chemiczne: związki chemiczne w tonerze z drukarek, związki pochodzące z tworzyw sztucznych będących na wyposażeniu biur i pomieszczeń, ozon powstający w czasie intensywnej pracy kopiarek - działanie drażniące.
3.
czynniki biologiczne: grupa 1 zagrożeń - wynikająca z kontaktu z wieloma osobami, przebywanie w budynkach starych, zaniedbanych o niskim lub bardzo niskim stanie epidemiczno-sanitarnym oraz kontakt z materiałem biologicznym (ślina, pozostałości fekaliów na krzesłach kanapach itd.), klimatyzacja.
4.
czynniki psychofizyczne:

Stres i obciążenie psychofizyczne wynikające z:

-
bardzo dużej odpowiedzialności, zadań charakteryzujących się wysokim stopniem skomplikowania i bardzo dużym obciążeniem emocjonalno-psychicznym (vide: przymusowe odebranie małoletniego), realizowanych ze znaczną intensywnością, w sytuacjach kryzysowych, a także utrudnionych warunkach- uwarunkowania topograficzne, społeczne (praca z osobami dysfunkcyjnymi), higieniczne (narażenie na kontakt z insektami, pasożytami, florą bakteryjną i wirusami);
-
napaści werbalnych i fizycznych;
-
zagrożenia mobbingiem.

IV. 

Pomieszczenie pracy w budynku sądu i innych instytucji.

Praca wykonywana w pomieszczeniach: biurowym, gabinecie i innych pomieszczeniach w budynku sądu, a także w innych pomieszczeniach poza budynkiem sądu w trakcie wykonywania czynności związanych z wizytacjami i lustracjami oraz udziałem w konferencjach, naradach, posiedzeniach i podróżach służbowych.
Pomieszczenia

pracy

WysokośćMinimum 2,5 m, jeżeli przebywają w nich nie więcej niż 4 osoby i na każdego

pracownika przypada minimum 15 m wolnej objętości pomieszczenia.

Minimum 3,0 m, jeżeli przebywają w nich więcej niż 4 osoby.

Pomieszczenia

pracy

PodłogaRówna, nie śliska, niepyląca i bez progów pomiędzy pomieszczeniami.
Oświetlenie

naturalne

Górne przy pomocy świetlików lub boczne okna, spełniające warunek:

1 m2 okna na 8 m2 podłogi;

(wskaźnik 1:8).

Oświetlenie sztuczneW zależności od rodzaju:

- schody, korytarze - 100 lx,

- pomieszczenia sanitarne - 200 lx,

- pomieszczenia biurowe - 300 lx,

- stanowisko pracy przy komputerze - 500 lx.

Wentylacja naturalnaSpełniająca wymagania dla potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.
Wentylacja

mechaniczna

(klimatyzacja)

Ogólna, w zależności od potrzeb.
TemperaturaNie mniej niż 18°C.
Stanowisko

pracy

KubaturaMinimum 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia niezajętej przez meble i urządzenia na jednego pracownika.
PowierzchniaMinimum 2 m wolnej powierzchni podłogi niezajętej przez meble i urządzenia

na jednego pracownika.

Uwaga: Wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości Departament Budżetu i Efektywności Finansowej do projektowania budynków dla sądów powszechnych- 28 października 2014 r.

pokój kierownika zespołu kuratorów

rodzinnych- powierzchnia użytkowa

w pomieszczeniu- 1, średnia powierzchnia na osobę-12, ilość, pomieszczeń-1,

kurator rodzinny- pokój 12 m2, ilość osób w pomieszczeniu- 2, średnia powierzchnia na osobę- 6 m2, ilość pomieszczeń-2;

kierownik zespołu kuratorów dla dorosłych- analogicznie jak kierownik zespołu rodzinnego.

Kuratorzy dla dorosłych analogicznie

jak rodzinni.

Sekretariat kuratorów dla dorosłych- powierzchnia użytkowa 12 m2, ilość osób w pomieszczeniu- 2, ilość pomieszczeń- 1.

Sekretariat kuratorów rodzinnych- te same parametry.

Wysokość wszystkich pomieszczeń 3 mb, kubatura pokoju- 36 m

Szerokość przejść między stanowiskamiMinimum 0,75 m dla jednego pracownika; minimum 1 m dla ruchu dwukierunkowego.
Pomiary ochrony przeciwporażen iowejNie rzadziej niż raz na 5 lat.
Organizacja

pracy

Instrukcje: stanowiskowa, bezpieczeństwa pożarowego, udzielania pierwszej pomocy.

V. 

Dane charakteryzujące pracę na wskazanym stanowisku.

1.
Praca: dzienna.

Czas pracy na stanowisku: zadaniowy czas pracy- obowiązki wykonywane są przede wszystkim w terenie (między 700 a 2200), a także podczas dyżurów w sądzie, dotyczą określonych przez prawo zadań o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym związanych z wykonywaniem orzeczeń sądu; także często podróże służbowe.

Przerwy w pracy: regulaminowe wynikające z kodeksu pracy, a także z pracy na stanowisku z komputerem+ 5 minut po każdej godzinie pracy.

Dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią - 8 godzinny dzień pracy na stanowisku z monitorem ekranowym, po każdych 50 minutach 10 minut przerwy.

2.
Pozycja przy pracy w budynku sądu: przeważnie siedząca.

Pozycja podczas pracy w terenie- przeważnie dynamiczna.

3.
1. Wysiłek fizyczny przy pracy w budynku sądu: nie wymagająca wysiłku.

2 Wysiłek fizyczny podczas pracy w terenie: znaczny wysiłek fizyczny wynikający z częstego przemieszczania się w terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu, także chodzenia po schodach, co powoduje znaczne obciążenie układu mięśniowo- szkieletowego oraz duży wydatek energetyczny. Nadto wpływ na wysiłek fizyczny mają zmienne warunki atmosferyczne.

4.
Praca w zakresie odpowiedzialności: odpowiedzialność bardzo duża.

VI. 

Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia: (nie uwzględnia pomiarów wykonywanych w terenie)

1.
Data pomiaru:
-
oświetlenie na stanowisku pracy w budynku sądu.
2.
Nazwa czynników szkodliwych:
-
analiza pomiaru oświetlenia sztucznego na stanowisku pracy: zgodne z wymaganiami PN.

VII. 

Opis i charakterystyka stanowiska pracy kuratorów sądowych

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo- resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Swoje obowiązki służbowe wykonują w terenie, w środowisku podopiecznych, a także na terenie zamkniętych zakładów i placówek ich pobytu, w szczególności na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo- wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych (art. 3 ust.1 u.ok.s.). Pełnią dyżury sądowe ustalone przez prezesa sądu rejonowego, po zasięgnięciu opinii kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej, a czas ich pracy określony jest wymiarem zadań (art. 13 u.ok.s), co jest tożsame z zadaniowym czadem pracy (art.140 k.p.), którego dobowy wymiar nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę, w średnio 40 godzinnym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 4 miesięcy (art. 129§ 1 k.p.).

Pracę w terenie kurator zawodowy zwykle wykonuje nie rzadziej niż przez 3-4 dni w tygodniu, natomiast dyżury w sądzie pełni zwykle 2 razy w tygodniu (kierownik zespołu na ogół 3 razy w tygodniu). Zdarzają się sytuacje, w których kurator zawodowy po dyżurze w sądzie, w tym samym dniu wykonuje też obowiązki w środowisku podopiecznych.

Niektóre z zadań wymagają aby praca w terenie wykonywana była także wykonywana w soboty, niedziele lub święta (szczególnie kontakty z dzieckiem w obecności kuratora, wywiady środowiskowe zlecane przez sąd z bardzo krótkimi jedno, dwu lub trzydniowymi terminami).

Środowisko podopiecznych nie ogranicza się do miejsca zamieszkania osób, które są objęte działaniami sądu, ale także oznacza zakłady pracy, siedziby stowarzyszeń lub instytucji, w szczególności: szkoły, jednostki organizacyjne sektora pomocy społecznej, komendy policji, zakłady karne, placówki służby zdrowia, itp.

Charakter pracy i zadań wykonywanych przez kuratora sądowego wymaga mobilności, stąd często kilka razy w ciągu jednego dnia pracy przemieszcza się on pomiędzy różnymi miejscowościami najczęściej wykorzystując do tego prywatny samochód, znacznie rzadziej środki komunikacji miejskiej (możliwe do wykorzystania niemal wyłącznie w środowiskach wielkomiejskich. Definiuje się więc ryzyko zdarzenia drogowego spowodowanego przez pracownika użytkowania pojazdu lub innego uczestnika ruchu drogowego, podczas dojazdów do miejsca pracy kuratorów zawodowych realizujących zadania poza siedzibą sądu, skutkującym urazem ciała, kalectwem, a nawet śmiercią.

Wykonując obowiązki służbowe kurator zawodowy pokonuje znaczne dystanse pieszo, co np. wynika z potrzeby zebrania informacji w drodze opinii środowiskowej, czy zwykłej ekonomiki wykorzystywania zasobów (poruszanie się po obszarze tej samej dzielnicy czy miejscowości). Tym samym narażony jest na wykonywanie pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych (opady, niskie i wysokie temperatury), a także ich dodatkowe skutki związane ze zwiększonym zużyciem odzieży i obuwia, np. poprzez przemoczenie, zabrudzenia błotem, itp., które nie występuję w sensu stricte pracy biurowej. Dodatkowe obciążenia wynikają z konieczności poruszania się schodami, zwłaszcza w blokach i kamienicach pozbawionych dźwigu osobowego i towarowego.

Należy zwrócić uwagę, że część miejsc w środowisku podopiecznych, w których kuratorzy sądowi wykonują pracę, charakteryzuje się obniżonymi standardami higienicznymi. Należą do nich w szczególności pustostany i opuszczone budynki stanowiące schronienie osób bezdomnych, pomieszczenia zajmowane przez osoby uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych (tzw. "meliny"), miejsca zamieszkania rodzin dysfunkcyjnych pozbawionych nawyków higienicznych lub ze słabo wykształconymi nawykami tego rodzaju. Sprzyja to częstym zabrudzeniom odzieży np. resztkami pożywieniami, masłem, olejem, sadzą, wydzielinami lub wydalinami ludzkimi bądź zwierzęcymi. Niesie też zwiększone ryzyko zakażenia różnego rodzaju chorobami (np. gruźlica, COVID-19, AIDS), pasożytami wewnętrznymi lub zewnętrznymi (glista ludzka, owsiki, tasiemiec, świerzbowiec, pchły, wszy), czy narażenia na skutki wywoływane przez grzyby mikroskopowe. Zwiększona ekspozycja na czynniki biologiczne wynika też z czynności związanych z przeprowadzaniem przez kuratora sądowego zadań związanych z wykonywaniem badań na obecność substancji psychoaktywnych (konieczność wymazu z wewnętrznej części policzków) lub alkoholu.

Kurator sądowy pracuje z osobami, które stanowią szczególną część społeczeństwa: sprawcami przestępstw, osobami o niskiej kontroli emocji, agresywnymi, sprawcami przemocy, uzależnionymi od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, o osobowości nieprawidłowej, chorymi psychicznie lub wykazującymi zaburzenia w tej sferze, dotkniętymi deficytami intelektualnymi o zróżnicowanymi poziomie zaawansowania (od lekkiego do głębokiego).

Ponieważ kurator sądowy wykonuje orzeczenia sądów i poprzez swoje działania inicjuje także czynności sądu, odbierane przez osoby, z którymi pracuje, jako skierowane przeciwko nim, stąd nie należą do rzadkości sytuacje, w których staje się on przedmiotem agresji o zróżnicowanej skali. Może ona przybierać formę wyzwisk, gróźb karalnych, agresji fizycznej o różnej skali i formie: popchnięcia, uderzenia, pobicie, gwałt, zabójstwo. Dodatkowo narażony jest także na ataki ze strony zwierząt domowych- przede wszystkim pogryzienie przez psy. Wiążę się z tym zwiększona ekspozycja na stres, która także wynika wprost z charakteru części wykonywanych zadań (odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub opiece, udział w kontakcie z dzieckiem).

Poza tym, bierze też udział w zgromadzeniach, konferencjach, naradach, posiedzeniach komisji, zespołów i szkoleniach wiążących się z odbywaniem podróży służbowych samochodem własnym lub służbowym, bądź komunikacją publiczną.

Podczas dyżurów w sądzie, kurator zawodowy przyjmuje interesantów, korzysta z komputera i innych urządzeń biurowych, wytwarza dokumentację w formie papierowej i elektronicznej, analizuje dokumentację związaną z realizacja zadań kuratorów sądowych.

Mikroklimat pomieszczeń, w których kuratorzy wykonują czynności poza budynkiem sądu, jest zróżnicowany, często są to pomieszczenia o niskim stanie epidemiczno- sanitarnym, nie są wentylowane, są zadymione (dym tytoniowy), panuje w nich zaduch. Oświetlenie sztuczne w tych pomieszczeniach niejednokrotnie nie odpowiada Polskim Normom.

Oprócz opisanych powyżej zadań kuratorów, kuratorzy zawodowi wykonują w budynku sądu różnego rodzaju prace związane z dokumentacją np. tworzenie, edycja, korespondencja, interpretacja, opiniowanie, ewidencja, przechowywanie oraz archiwizacja; praca ta wykonywana jest z zachowywaniem obowiązujących przepisów prawnych i procedur.

Inne czynności wykonywane przez kuratora zatrudnionego na omawianym stanowisku, to między innymi: współpraca i współdziałanie w ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej (np. dbałość o płynność przepływu informacji, pomiędzy różnymi jednostkami organizacyjnymi służby kuratorskiej), rozmowy z pracownikami, zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania służby kuratorskiej pod kątem spełnienia wymogów z zakresu prawa pracy oraz podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto współpraca z zewnętrznymi organizacjami i podmiotami, także jednostkami administracji państwowej i samorządowej, inicjowanie działań w zakresie rozwiązywania ewentualnych problemów podopiecznych.

VIII. 

Podstawowe zagrożenia związane ze stanowiskiem.

a)
narażenie na urazy wynikające z kontaktu z nieruchomymi, ostrymi i wystającymi elementami mebli i sprzętu,
b)
upadek lub poślizgnięcie się podczas przemieszczania się,
c)
wypadek komunikacyjny,
d)
przeciążenie, przemęczenie narządu wzroku w wyniku długotrwałej pracy przy monitorze ekranowym oraz w warunkach oświetlenia sztucznego nie spełniającego norm w pomieszczeniach poza zlokalizowanymi poza budynkiem sądu,
e)
zagrożenia biologiczne związane z obecnością w starych zagrzybionych budynkach, o różnym stanie epidemiczno-sanitarnym, miejscach przebywania skazanych, kontaktem z osobami, które nie przestrzegają zasad higieny, narażeniem na kontakt z osobami chorymi lub o różnym stanie zdrowia, z niezdiagnozowanymi chorobami, w tym bakteryjnego i wirusowego pochodzenia, przenoszącymi zarażenia oraz ich środowiskiem życiowym,
f)
zagrożenie biologiczne w ramach wykonywania czynność służbowych w terenie na terenach wiejskich, leśnych stanowi źródło narażenia na biologiczne czynniki szkodliwe prowadzące do wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych, od lekkich infekcji po groźne dla zdrowia i życia choroby zakaźne. Mikro i makroorganizmy oraz wytwarzane przez nie struktury i substancje, które wywierają niekorzystny wpływ na człowieka w procesie pracy, mogą być przyczyną dolegliwości i chorób pochodzenia zawodowego określanego mianem "biologicznych czynników zagrożenia zawodowego" źródłem tych czynników są: zakażeni ludzie i zwierzęta, produkty zwierzęce i roślinne Szkodliwe czynniki biologiczne najczęściej przenoszone są drogą powietrzno- kropelkową, powietrzno-pyłową, przez skórę i błony śluzowe oraz przez ukłucie stawonogów (kleszczy). Najczęstsze choroby to borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
g)
permanentny stres wynikający z odpowiedzialności zadań, charakteryzujących się wysokim stopniem skomplikowania oraz także bardzo dużym obciążeniem emocjonalno- psychicznym pracy, bez zapewnionego wsparcia psychologicznego i prawa do superwizji oraz wykonywania tych zadań w nietypowych uwarunkowaniach topograficznych, ze znacznie utrudnionym dostępem do komunikacji publicznej, częstych i różnorodnych kontaktów interpersonalnych ze skazanymi o wysokim stopniu ryzyka powrotności do przestępstwa, pracy w terenie, narażenia na ataki werbalne i fizyczne.
h)
Zakażenie koronawirusem COVID-19 w trakcie wykonywania obowiązków służbowych (transmisja lokalna).

IX. 

Wyposażenie bhp dla stanowiska pracy.

-
Apteczka,
-
Podręczny sprzęt gaśniczy,
-
Okulary korygujące wzrok; (w przypadku jednoczesnego spełnienia dwóch zasadniczych warunków, tj. praca stała (co najmniej 4 godziny na zmianę roboczą) związana z obsługą monitora ekranowego i zalecenie stosowania okularów na stanowisku pracy, wydane przez zakładowego lekarza medycyny pracy po przeprowadzeniu badań profilaktycznych);
-
Środki do dezynfekcji powierzchni,
-
Najważniejsze instrukcje: instrukcja stanowiskowa, instrukcja postępowania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, instrukcja udzielania pierwszej pomocy.
-
Środki ochrony indywidualnej (art. 2376 k.p.) np. rękawic jednorazowe (nitrylowe), maseczki jednorazowe lub wielokrotnego użycia, przyłbice, w uzasadnionych przypadkach- kombinezon ochronny lub fartuch ochronny, płyn do dezynfekcji rąk.

Wymagania kwalifikacyjne i odpowiedzialność.

-
zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania prac

na stanowisku pracy,

-
wymagane szkolenia bhp (instruktaż ogólny i stanowiskowy) oraz z zakresu używania środków ochrony indywidualnej oraz ppoż.,
-
znajomość zasad obsługi komputera, programów komputerowych oraz sprzętu

biurowego,

-
umiejętności organizacyjne oraz interpersonalne, w zakresie komunikatywności,

analizy i oceny sytuacji, oceny stanów emocjonalnych ludzi,

-
zdolność do podejmowania decyzji, samodzielnego oceniania sytuacji i odporność na trudne sytuacje.

Kurator zatrudniony na omawianym stanowisku jest odpowiedzialny za:

-
przestrzeganie wymagań przepisów i zasad bhp oraz ochrony przeciwpożarowej na stanowiskach pracy,
-
przestrzeganie "Regulaminu pracy"opracowanego dla sądu,
-
prawidłowe i terminowe wykonywanie zleconych zadań,
-
znajomość i stosowanie zasad obowiązujących w sądzie instrukcji oraz procedur,
-
przestrzeganie zaleceń zewnętrznych organów kontrolnych,
Sąd Rejonowy w wpisać ..............................................
Karta identyfikacji zagrożeńData: 21 lipca 2020 roku
Nazwa stanowiska: Kurator zawodowy, Starszy Kurator Zawodowy, Kuratora specjalista, Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej

Komórka organizacyjna- Sąd Rejonowy w ...........................................

Lokalizacja stanowiska; pomieszczenia biurowe, praca w terenie

L. p.Czy kurator na stanowisku pracy może:TAKNIENIE

DOTYCZY

1.Potknąć się, poślizgnąć, lub upaść na tym samym poziomieX
2.Przy pracy na wysokości - mieć możliwość upadku podczas korzystania z dokumentów ułożonych na wyższych półkachx
3.Być narażony na agresję ze strony osób trzecich np. atak fizyczny, z użyciem broni, chemikaliów itp.x
4.Pojawić się możliwość uderzenia przez spadające przedmioty (np. z szafy, regału)x
5.Uderzyć się w nieruchome przedmiotyx
6.Zderzyć się lub doznać obrażeń przez kontakt z przedmiotami:

- ostrymi lub szorstkimi

- będącymi w ruchu

- gorącymi

x
x
x
7.Być narażony na czynniki mogące powodować wypadki samochodowe np. podczas wyjazdów służbowych- możliwość urazów, w tym śmiertelnychx
8.Być narażonym na oddziaływanie czynnika chemicznego np. tlenki azotu, ozon, związki w tonerze itp.x
9.Zostać porażonym prądem elektrycznymx
10.Doznać obrażeń wskutek pożaru lub wybuchux
11.Doznać obrażeń wskutek działania sił przyrody- burzy, wiatru, piorunu, np. podczas podróży służbowych.x
12.np. podczas

wyjść i wyjazdów służbowych.

x
13.Być narażony na czynnik fizyczny (hałas) przekraczający dopuszczalne wartości NDNx
14.Być na rażonym na niedostateczne oświetleniex
15.Być narażonym na wdychanie pyłów rakotwórczychx
16.Na czynniki związane z organizacją pracy:

- pracę w pozycji siedzącej - możliwość dolegliwości bólowych wynikających z przeciążenia układu mięśniowo- szkieletowego

x
- pracę w pozycji dynamicznej- możliwość dolegliwości bólowych wynikających przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowegox
- stała czujność relacje z równorzędnymi współpracownikami, przełożonymi i podobne czynniki psychospołeczne- możliwość stresu psychicznegox
17.Być narażonym na promieniowanie jonizującex
18.Być narażonym na działanie pola elektrycznegox
19.Być narażonym na czynniki biologiczne: bakterie, grzyby, wirusy, pierwotniaki np. kontakt z dokumentacją archiwalną.x
20.Być obciążonym wysiłkiem fizycznym (np. na skutek podnoszenia, przesuwania, przenoszenia, itp.) ciężarów przekraczających dopuszczalne normy.x
21.Utrzymywać wymuszoną - męczącą i nienaturalną pozycję ciałax
22.Często powtarzać te same czynności / tzw. monotonia pracyx
23.Być narażonym na zakażenie wirusem WZW typu A,B,C i HIV, boreliozą z Lyme, gorączką Q, tularemią, bartonellozą, babeszjozą, erlichiozą (anaplazmoza), kleszczowym zapaleniem

mózgu.

x
24.Być narażonym na agresję ludzi.x
25.Być narażonym na agresję ze strony zwierząt, pogryzienia, ukąszenie, w tym przez insekty lub owadyx
26.Czy pracownicy zatrudnieni na stanowisku posiadają aktualne

profilaktyczne badania lekarskie

x
27.Czy pracownicy posiadają aktualne szkolenia stanowiskowe

BHP wymagane na danym stanowisku

x
28.Czy pracownicy posiadają aktualne szkolenia okresowe BHPx
29.Czy pracownicy posiadają wymagane kwalifikacje

do wykonywania danej pracy

x
30.Czy pracownicy zostali wyposażeni w niezbędne środki ochronyx
31.Czy dostarczone środki ochrony indywidualnej posiadają certyfikat na znak bezpieczeństwa "CE"lub deklaracje zgodnościx
32.Czy pracownicy posiadają możliwość swobodnego korzystania z pomieszczeń higieniczno - sanitarnych (poza pracą w terenie)x

(właściwą odpowiedź należy zaznaczyć stawiając w rubryce znak "X")

W sytuacji kiedy ŚOI nie są przewidziane- należy zaznaczyć "nie dotyczy". Jeśli zostaną przewidziane (np. rękawice ochronne) zaznaczymy TAK

Zagrożenia na stanowisku pracy kuratoraŹródło zagrożenia/ sytuacje powodujące pojawienie się zagrożeniaMożliwe

skutki

Główne środki ochronyOsoby

zobowiązane i odpowiedzialne za realizację

1. Powierzchnie na których możliwy jest upadekNierówne, śliskie, mokre, błotniste powierzchnie pomieszczeń lub dróg publicznych oraz innych ciągów komunikacyjnych

Wystające elementy, progi, nierównomiernie ułożona kostka brukowa

Nieporządek na ciągach komunikacyjnych, zastawione przejścia i dojścia, rozciągnięte przewody elektryczne.

Stosowanie niewłaściwego obuwia i pośpiech.

Złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, urazy głowy, skaleczenia inne urazy ciała

Zabrudzenie lub zniszczenie odzieży bądź obuwia

Utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracyŢKurator
Zalecenie:

stosowania obuwia na płaskiej i miękkiej podeszwie zapewniające utrzymanie stabilności i równowagi podczas chodzenia, także po śliskich i nierównych powierzchniach

Ţ Kurator

stosowanie

ŢPracodawca obuwie i odzież

Zadbanie o prawidłowe oświetlenie dróg, przejść oraz pomieszczeń pracy w budynku sądu

(w przypadku nie zapewnienia- zgłaszanie problemu przełożonym)

Ţ Pracodawca

Ţ Kurator

zgłaszanie przełożonym

Odpowiednia organizacja pracy; umiejętność planowania zapewniająca pracę z naturalnym rytmem.Ţ Kurator
Regularne kontrole stanu podłóg, schodów oraz dróg i dojść do pomieszczeń biurowych.Ţ Kurator

zgłaszanie przełożonym

Ţ pracodawca

Zachowanie koncentracji podczas przemieszczania się po śliskich, świeżo umytych powierzchniach;

znaków

ostrzegawczych w przypadku "mokrej podłogi"

Ţ Kurator
Wchodzenie lub schodzenie ze schodów stąpając stopień po stopniuŢ Kurator
Zapewnienie drożności przejść i dojść na stanowiskach prac w budynku sądu, nie zastawianie dróg ewakuacyjnych itp.Ţ Kurator Przestrzeganie

Ţ Pracodawca Organizacja ciągów komunikacyjnych

Zwiększenie uwagi podczas przechodzenia w miejscach niebezpiecznych oraz stosowanie się do zamieszczonych oznakowań (znaki, barwy bezpieczeństwa)Ţ Kurator
2.

Różnica

poziomów

Upadek z drabinki - stopni (np. podczas zdejmowania lub układania przedmiotów na wyższych półkach), innych podwyższeń, schodów Praca w terenie- upadek ze schodów niezabezpieczonych lub będących w złym stanie technicznym, w nieoświetlonych pomieszczeniach, do niezabezpieczonych studzienek kanalizacyjnych, dołów, etc.Urazy nóg (skręcenia, zwichnięcia, złamania), urazy głowy i innych części ciała, stłuczenia, kalectwo, śmierć

Zabrudzenie lub uszkodzenie odzieży,

Znajomość i przestrzeganie instrukcji stanowiskowej,

Stosowanie tylko odpowiednich drabinek i stopni.

Ţ Kurator

przestrzeganie

Zachowanie koncentracji i uwagi. Oświetlenie miejsc o niskiej widoczności Przestrzeganie zasad układania przedmiotów na półkach.Ţ Kurator

Ţ Pracodawca zaopatrzenie w latarki

3. Upadek lub przygniecenieZagrożeniem są przedmioty ustawione (położone) na górnych półkach regałów i szafach- niezgodnie z zasadami bhp, tj. ciężkie, niebezpieczne i często używane nie powinny być umieszczane na górnych półkach.

Upadki sprzętu lub dokumentacji skutkujące urazami ciała w zależności od miejsca uderzenia przez spadający przedmiot.

Zagrożenie przygnieceniem przez przewracający się regał lub szafę ustawione niestabilnie, zbytniego obciążenia górnych półek.

Urazy ciała, skaleczenia, stłuczenia, uderzenia, kalectwo, śmierćDbałości o ład i porządek podczas dania iotów

w wyznaczone miejsca (np. regały)

Ţ Kurator

przestrzeganie

Znajomość i przestrzeganie obowiązujących instrukcji BHP. Stosować nieuszkodzone szafy i stabilne regały
Zakaz przekraczania limitów nośności przewidzianych przez producenta dla regałów, półek, uchwytów itp.

rozmieścić obciążenie w meblach z zachowaniem środka ciężkości, stosować podesty i regały. 1 wiadomo- właściwie organizować miejsce pracy

Obowiązek zachowania podstawowych zasad bhp
podczas składowania różnego rodzaju przedmiotów; cięższe i trudniejsze do uchwycenia- należy składować niżej, lekkie i łatwe do uchwycenia - wyżej.
4. Nieruchome, wystające, ostre elementy.Przedmioty stanowiące wyposażenie pomieszczeń biurowych oraz socjalnych, znaczne zagęszczenie sprzętów i mebli (wysunięte szuflady, drzwiczki), proste narzędzia i akcesoria biurowe (np. gilotyna, nożyk, nożyczki, zszywacz, itp.).

W terenie - wystające pręty, druty, rozbite szkło, itd.

Skaleczenia, przecięcia, ukłucia, zranienia, itp. Uszkodzenia odieży lub obuwiaWłaściwe (zgodne z przepisami

i zasadami bhp) rozmieszczenia mebli i wyposażenia biurowego

Zakaz zastawiania przejść komunikacyjnych między stanowiskami pracy w budynku sądu różnego rodzaju przedmiotami,

zachowywanie

wymaganych szerokości dojść

do stanowiska pracy

Ţ Pracodawca odzież i obuwie

Ţ Kurator

ostrożność, przestrzeganie

Stosowanie wyłącznie sprawnych i nieuszkodzonych narzędzi w sposób

zgody z ich przeznaczeniem

Zachowanie ostrożności i koncentracji

na wykonywanych czynnościach

Kurator

przestrzeganie

Odpowiednia organizacja pracy; umiejętność planowania oraz wprowadzania działań ograniczających zbytni pośpiechKurator
Zapoznanie się z dostarczonymi na stanowisko obowiązującymi

instrukcjami BHP

Kurator

przestrzeganie

Przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy, związanych z użytkowaniem przedmiotów ostrych i o innych tego typu właściwościach Utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracyKurator
5.

Zagrożenia

elementami

ruchomymi,

luźnymi,

wirującymi.

Zagrożenie może stwarzać niszczark; do dokumentów, gdzie pojawia si< możliwość wciągnięcia luźnycl elementów ubioru i włosów.

Zagrożenie uderzeniem przez ruchom lub luźny element wyposażenia (meble krzesła, sprzęty, drzwi itp.). w czasie ic niekontrolowanego ruch spowodowanego nieprzewidzianym zdarzeniem przewróceniem, przeciągien itp.

1 >. <D О Ш

и 'S Έ .2* 2 -Ц

"Ē N " N 1

r-8 >12*"

3 1 3 §

- *" Ό S i 0) œ O

li.il*

f|-§ 85î

Znajomość i przestrzeganie instrukcji bhp obowiązującej podczas obsługi

niszczarki do dokumentów

Kurator

przestrzeganie

Zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z pochwyceniem przez niszczarkę wystających części

garderoby

6. Zagrożenia wynikające z niewłaściwego postępowania pracownikaZagrożenie może stwarzać lekkomyślne zachowanie się pracownika, przyjmowanie rozwiązań doraźnych

i prowizorycznych

Urazy, słuczenia, złamania, trwały uszczerbek na zdrowiuZakaz wykonywania niebezpiecznych ruchów i zajmowania niewłaściwej pozycji (np. stawania) na krześle

obrotowym

=>Kurator

(przestrzeganie)

Zachowanie odpowiedniej odległości podczas przechodzenia korytarzem obok drzwi otwieranych na zewnątrz pomieszczeń

Zapobieganie powstawaniu przeciągów

w pomieszczeniach budynku.

Zachowywanie zwiększonej uwagi w miejscach niebezpiecznych oraz stosowanie się do zamieszczonych oznakowań (znaki i barwy bezpieczeństwa)
Stosowanie wyłącznie sprawnych, nieuszkodzonych narzędzi i urządzeń

mechanicznych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem

Ograniczenie zbędnego pośpiechu=*Kurator
7.

Porażenie

prądem

elektrycznym

Zagrożeniem są niezabezpieczone, uszkodzone przewody instalacji elektroenergetycznej, urządzenia techniczne zasilane prądem elektrycznym.

W środowisku podopiecznych - luźno i nisko zwisające przewody elektryczne, podłączone do zasilania bez wymaganych zabezpieczeń,

Ciężkie

obrażenia ciała, poparzenia, kalectwo, śmierć

Przestrzeganie obowiązku niezwłocznego zgłaszania przełożonym o ewentualnych uszkodzeniach lub awariach sprzętu bądź instalacji elektroenergetycznych=*Kurator =*Prawodawca organizacja stanowiska pracy
Znajomość i przestrzeganie obowiązujących instrukcji BHP=*Kurator

przestrzeganie

niezabezpieczone, wyrwane włączniki

i gniazdka na klatkach schodowych (zwłaszcza nieoświetlonych) lub

w mieszkaniach podopiecznych

Dokonywanie wizualnych oględzin stanu technicznego urządzeń oraz przewodów elektrycznych przed rozpoczęciem pracy związanej z ich użytkowaniemKurator
Utrzymywanie ładu i porządku

na stanowisku pracy; zabezpieczanie przewodów i urządzeń przed

mechanicznymi uszkodzeniami oraz kontaktem z cieczami

Kurator
Zakaz samodzielnego wykonywania napraw, modyfikacji lub wykonywania prowizorycznych przyłączeńKurator
Unikanie przeciążania sieci np. poprzez podłączanie wielu urządzeń do tego samego gniazdka zasilającegoKurator
8.

Pożar

Zagrożenie może się uaktywnić wskutek nieprawidłowo eksploatowanych urządzeń elektrycznych emitujące ciepło (np.

czajnika, ekspresu do kawy, kuchenki), łatwopalnych substancji i materiałów, zwarcia, przeciążenia, przegrzania instalacji elektrycznej, nieostrożności

osób- zaprószenia ognia; palenia papierosów w miejscach zakazanych

Poparzenia, zatrucia dymami pożarowymi, uduszenie, śmierćPrzestrzeganie obowiązujących przepisów ppoż. oraz Instrukcji Bezpieczeństwa PożarowegoKurator

przestrzeganie

Dbałość o ład i porządek

na stanowisku pracy (zapobieganie kontaktowi materiałów łatwopalnych

z czynnikiem termicznym)

Kurator
Zakaz używania otwartego ognia oraz

palenia papierosów w miejscach niedozwolonych

Dobra organizacja prac, uwzględniająca zapobieganie sytuacjom prowadzącym do pożaru
Zakaz wyrzucania i składowania śmie

oraz odpadów w miejscac przypadkowych

Unikanie przeciążania sieci np. poprzez podłączanie wielu urządzeń do tego samego gniazdka zasilającegoKurator

Przestrzeganie

Pracodawca

Organizacja i wyposażenie stanowiska pracy

9.

Gorące powierzchnie, płyny

Zagrożenie poparzeniem mogą stanowić nagrzane elementy urządzeń technicznych, gorące płyny (woda, kawa, herbata) w czasie przerwy na posiłek.Poparzenia różnych części ciała, zwłaszcza dłoni

i palców

Przygotowywanie i spożywania posiłków tylko w miejscach do tego

przeznaczonych

Kurator

Przestrzeganie

Pracodawca

Zapewnienie pomieszczenia socjalnego

W środowisku podopiecznych - niezabezpieczone kuchnie węglowe, piece kaflowe czy też piecyki typu rakietka, gorące płynyPoparzenie, zabrudzenie lub zniszczenie odzieży bądź obuwiaZnajomość oraz przestrzeganie obowiązujących instrukcji BHP
Korzystanie z tac, uchwytów i innych ochron termoodpornych=>Kurator =>Pracodawca Odzież i obuwie
Zachowywanie wysokiej ostrożności

i koncentracji na wykonywanych czynnościach.

Zwracanie uwagi na stan przewodów elektrycznych (dobre styki włączników, wtyczek itp.; sprawna izolacja). Zwracanie uwagi na stan techniczny urządzeń grzewczych
10

Praca na stanowisku z komputerem i monitorem ekranowym

Zagrożenie może wywoływać

nieodpowiedni monitor ekranowy; nie odpowiednio usytuowany w stosunku do oświetlenia i okien,

0 nieodpowiednim stanie technicznym, nie posiadający regulacji kąta

1 wysokości.

Promieniowanie elektromagnetyczne i cieplne.

Przeciążenie,

zmęczenie

wzroku, dyskomfort w czasie pracy.

Odpowiednie usytuowanie monitora ekranowego względem okien i lamp oraz wyregulowanie jego kontrastu i jasności=» Kurator przestrzeganie
Zapewnienie prawidłowego oświetlenia stanowiska pracy=» Kurator

zgłaszanie uwag

Zagrożenie pojawia się w przypadku kiedy stanowisko pracy wyposażone jest w komputer- codzienny, nieodłączny element pracy.

Zagrożenie wynika z wykonywania czynności pracowniczych długotrwale w pozycji siedzącej, intensywnej pracy statycznej i obciążającej wzrok w przypadku długotrwałej pracy nad drobnym tekstem.

Choroby układu mięśniowo- szkieletowego, bóle w kręgosłupie, problemy krążenia krwi w kończynach dolnych, stopniowe osłabianie ostrości widzenia.Urozmaicanie wykonywanych zadań (stosowanie przemienności zadań

pracowniczych)

=> Kurator przestrzeganie
Stosowanie przerw w pracy (minimum 5 minut po każdej nie przerwanej godzinie przepracowanej przy monitorze)

Kobiety w dąży i kobiety karmiące dziecko piersią 8 godz. dzień pracy, po każdych 50 min. pracy 10 min. przerwy.

Stosowanie prostych ćwiczeń

relaksacyjnych

Przestrzeganie terminów badań lekarskich oraz zaleceń lekarza

(okulisty) medycyny pracy; stosowanie szkieł korekcyjnych, zgodnie

z zaleceniami lekarza

Kurator

dostosowanie się do zaleceń

lekarza,

Pracodawca

badania okresowe refundacja kosztu zakupu okularów

11.

Nieodpowiednie

oświetlenie

stanowiska

pracy

Zagrożeniem jest nie odpowiedni stan techniczny oświetlenia, rozmieszczenie punktów świetlnych powodujących olśnienie i niekorzystne odbicia na ekranie monitora, zbyt silne lub za słabe natężenie oświetlenia.

Podczas pracy w terenie: brak oświetlenia lub słabe oświetlenie, wykonywanie obowiązków służbowych o zmierzchu lub po zmroku

Zaburzenia

koncentracji,

dyskomfort,

uciążliwości

i rozproszenie

w wykonywaniu

pracy

Zgłaszanie wszelkich zauważonych uchybień i usterek oświetlenia przełożonymKurator Pracodawca wyposażenie w latarki
12.

Niekorzystny mikroklimat środowiska pracy

Zagrożenie niekorzystnym mikroklimatem, pojawia się w przypadku używania kserokopiarek i innych urządzeń (obniżających poziom wilgotności) wysokich temperatur panujących w porze letniej, silnego nasłonecznienie i braku możliwości jego ograniczenia (żaluzje); zmienność klimatyczna; nagłe zamiany pogody: burze, ulewy, wichury itd.

Podczas pracy w terenie: zatęchłe, niewentylowane pomieszczenia, odór panujący w pomieszczeniach, dym tytoniowy, praca w zmiennych warunkach klimatycznych (opady atmosferyczne, mróz, upał)

Obniżenie wydajności pracy spowodowane zbyt wysoką, temperaturą, dekoncentracja i możliwość pomyłek, omdlenia W przypadku wykonywania czynności wywiadu środowiskowego w budynkach i pomieszczeniach poza siedzibą własnego biura, warunki te mogą znacznie odbiegać od wymagań i stanowić zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa. Długoletnia praca w takich warunkach prowadzi do choroby zawodowej.Korzystanie z gorących lub zimnych napojów do picia; w zależności

od pory roku;

Kurator

Przestrzeganie

pracodawca napoje, odzież i obuwie

Częste wietrzenie pomieszczeń pracy; zwłaszcza w okresie grzewczym

- zachowanie temperatury powietrza nie niższej niż +180C.

- utrzymanie wilgotności względnej

powietrza w pomieszczeniu w granicach 45- 65% dla zmniejszenia pola elektrostatycznego przed monitorem.

- Stosowanie w czasie pracy w terenie odpowiedniej odzieży i obuwia (ochrona przed chłodem, przemoknięciem)

13

Kontakt z czynnikami biologicznymi (wirusy, bakterie,

grzyby)

Wirusy, bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy przenoszone przez ludzi np.: drogą powietrzno- kropelkową, pokarmową, np. gronkowiec złocisty, (Staphlococcuc areus), Świerzb (łac. Sarcoptes hominis, Sarcoptes scabiei) jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez pasożytnicze roztocza, świerzbowiec, roztocza, glista ludzka, owsiki, tasiemiec choroby przenoszonych przez kleszcze: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartonelloza, babeszjoza, erlichioza (anaplazmoza), kleszczowe zapalenie mózguAlergie, infekcje, przeziębienia, grypa, zatrucia, biegunki, świąd, miejscowe zakażenie skóry, zarażenie współpracowników. Alergie, infekcje, zapalenie płuc;Przestrzeganie zasad higieny osobistej i porządku (zwłaszcza w toaletach) stosowanie środków dezynfekujących i innych środków

ochronnych

Kurator

=» Pracodawca środki ochrony osobistej (pfyny antywirusowe,

maseczki, etc.)

Przestrzeganie zaleceń lekarza

medycyny pracy przeprowadzającego badania

profilaktyczne..

=» Kurator przestrzeganie
Przestrzeganie zasad czystości

i higieny podczas przygotowywania i spożywania posiłków.

Zalecane szczepienia ochronne

=» Kurator Pracodawca zapewnienie możliwości szczepień ochronnych

(fakultatywnych)

prątek gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis), produkty roślinne i zwierzęce, woda (Salmonell choleraesuis)

Grzyby (Aspergillus flavus, Aspergillus fumigatus, Candida spp, Candida glabrata, Streptococcus, Albicans), bakterie (Legionella), rozpylane przez zanieczyszczoną i skażoną instalację klimatyzacyjną, zagrzybione ściany w mieszkaniach zamieszkanych przez podopiecznych.

Częste i dokładne mycie rąk- stosowanie mydła.

Zapewnienie żeli lub płynów

antybakteryjnych i antywirusowych, rękawic nitrylowych (w tym podczas

pracy w terenie)

=» Kurator =» Pracodawca środki ochrony
Obserwowanie stanu zdrowia i szybkie reagowanie na jego ewentualne pogorszenie się (wizyty u lekarza- w razie konieczności

zwolnienie lekarskie)

=» Kurator
Przestrzeganie zaleceń lekarza

medycyny pracy

Obserwowanie stanu zdrowia i szybkie reagowanie na jego ewentualne pogorszenie się (wizyty u lekarza- w razie konieczności zwolnienie

lekarskich)

Szczepienia ochronne (dobrowolne dla pracownika)

Przestrzeganie procedur.

=*Kurator Przestrzeganie =» Kurator =» Pracodawca zapewnienie możliwości szczepień ochronnych (fakultatywnych)
14.

Ataki zwierząt

Pogryzienie przez psy lub inne zwie domowe, kopnięcie przez zwierzęta kopytne, podziobanie przez ptactwoUrazy ciała, rany, nia, kalectwo, oby

odzwierzęce, np. wścieklizna. Zabrudzenie, zniszczenie odzieży lub obuwia

Zachowanie szczególnej ostrożności wobec zwierząt zwłaszcza przejawiających dziwne, nietypowe, agresywne zachowania lub nadmierną ufność.Kurator

Przestrzeganie procedur Pracodawca

zapewnienie odstraszczy, szkoleń z behawiorystami

Zachowanie ostrożności przy wchodzeniu na podwórza domów prywatnych, do mieszkań, podczas poruszania się po terenach wiejskich. Stosowanie środków ochrony- odstraszaczy, etc.
15.

Obciążenia statyczne (układ mięśniowo - szkieletowy)

Praca biurowa, statyczna wymagająca przyjmowania wymuszonej pozycji ciała, pisanie na klawiaturze komputerowej, nieergonomiczne stanowisko pracy, samowolne przekraczanie zasad ergonomii.

Podczas pracy w terenie: pokonywanie znacznych odległości pieszo, po

chodze

chodzenie po schodach lub stromym terenie, częste prowadzenie samochodu- siedzenie w fotelu samochodowym.

Poczucie

dyskomfortu, bóle szyi, karku, barków, kręgosłupa, przedramion, stany zwyrodnieniowe kręgosłupa, łokci tzw. łokieć tenisisty i nadgarstków- tzw. zespół cieśni nadgarstka, mrowienie w nogach, znu pracą, zaburzenia koncentracji- jako czynniki uciążliwe, mo

prowadzić

do wypadku przy pracy

Umieszczenie klawiatury w sposób zapewniający oparcie nadgarstków na powierzchni blatu stołuKurator

przestrzeganie

Stosowanie krzesła z regulacją siedzisk i oparcia.

Odpowiednie rozmieszczenie i regulacja mebli oraz sprzętów biurowych, z uwzględnieniem podstaw ergonomii.

Zapewnienie obuwia dostosowanego do zróżnicowanych warunków terenowych

Kurator

przestrzezganie

Pracodawca

Zapewnienie

Zorganizowanie stanowiska pracy z komputerem zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r. w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe

(Dz. U.nr148,poz. 973), a w szczególności właściwa organizacja czasu pracy z monitorem ekranowym (przerwy w pracy, ćwiczenia korygujące, zmienność zadań).

Odpowiednie, zgodne z przepisami bhp ustawianie monitora względem twarzy i oczuKurator

przestrzeganie

Stosowanie, w ramach możliwości, przemienności wykonywanych czynnościKurator

przestrzeganie

Właściwe wykorzystywanie czasu przerw przewidzianych na odpoczynek (zalecane jest wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych)Kurator
16

Obciążenie psychonerwowe

- stres,

Przeciążenie natłokiem zadań, wysoka odpowiedzialność w tym emocjonalna i psychiczna wynikająca z powierzonych i wykonywanych obowiązków (np. odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub opiece), także w sytuacji kryzysowej, pośpiech, konieczność uirzymywania wysokiej koncentracji, praca w trudnym środowisku osób skazanych. WypalenieOsłabienie

stabilności

psychicznej,

zdenerwowanie,

osłabienie

wy

Wypalenie zawodowe, stany lękowe, depresja. Mobbing

Umiejętność dobrego planowania pracy i organizowania czasu przeznaczonego na wypoczynek (przerwy)Kurator

Urlop dla poratowania

zdrowia

Korzystanie

ze specjalistycznej

pomocy

Ścisła współpraca z przełożonymi w zakresie rozwiązywania trudnych problemów.

antymobbingowej i rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy. Zapewnienie przez pracodawcę profesjonalnego specjalistycznego wsparcia psychologicznego, w tym możliwości skorzystania z superwizji, a w uzasadnionych przypadkach także psychiatrycznego.

zawodowe.PRACODAWCA

Pomoc psychologiczna

i psychiatryczna

Dbanie o poprawne stosunki międzyludzkie
17.

Agresja słowna lub fizyczna

Słowne obelgi, wulgaryzmy i groźby, zastraszanie, atak, napad

micznych

lub biologicznych, naruszenie nietykalności cielesnej, inne przestępstwa popełnione na szkodę kuratora z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej (np. gwałt),

Chroniczne zdenerwowanie i osłabienie stabilności psychicznej, stany lękowe, depresja, PTSD.

tym

ciężkie, śmierć.

Udział w szkoleniach dot. zagrożeń i sposobów reagowania na nie, pracy "trudnym

klientem"

kurator

Przestrzeganie Pracodawca organizacja szko refundacja kosztów szkolenia,

zapewnienie pomocy psychologicznej

Zachowanie szczególnej ostrożności wobec osób przejawiających dziwne, nietypowe, agresywne zachowania
Zapewnienie szybkiej łączności z organami Policji lub Straży Miejskiej Korzystanie z ochrony prawnej dla funkcjonariuszy publicznych Pomoc psychologiczna.
Zapewnienie stałej łączności z przełożonym^Pracodawca ^Kurator stosowanie
Implementacja programu "Bezpieczny Kurator- urządzenie GPS.
18

Wypadek komunikacyjny

Uczestnictwo w ruchu drogowym (dojazdy do/z pracy, delegacje, szkolenia, narady, posiedzenia, podróże służbowe), poruszanie się środkami lokomocji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych w terenie, potrącenie lub najechanie przez innego uczestnika ruchuRóżne urazy ciała, kalectwo, śmierćStosowanie kamizelki odblaskowej w sytuacjach awaryjnych, podczas przebywania poza pojazdemkurator
Sygnalizowanie postoju pojazdu w sytuacji uszkodzenia lub wypadku (światła awaryjne, trójkąt

ostrzegawczy)

Prowadzenie pojazdów wyłącznie w stanie trzeźwym (nie wskazującym na spożycie alkoholu i środków obniżających sprawność psychofizyczną)
Dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze
Zadbanie o dobry stan techniczny pojazdówkurator

dotyczy pojazdów prywatnych

Odpowiednie zarządzanie podróżami służbowymi (właściwe planowanie

jazdy, np. korzystanie, z tras najmniej męczących)

kurator
Korzystanie z odpowiednich urządzeń

do rozmów telefonicznych podczas prowadzenia samochodów

kurator
Przestrzeganie przepisów Kodeksu drogowegoKurator
Zachowanie zwiększonej uwagi

w miejscach niebezpiecznych na drodze np. przejścia dla pieszych,

pobocza, jezdnie itp.

Stosowanie zasad obowiązujących

podczas dojazdów do i z pracy, tzn. wybieranie optymalnej drogi, Droga "optymalne nie zawsze będzie drogą "najkrótsza", która nie zawiera w swojej definicji "drogi najbardziej bezpiecznej".

Zasada ta nie będzie miała

zastosowania w przypadku korzystania ze środków komunikacji

publicznej.

19.

Chemiczne- ozon i toner do drukarek

Zagrożenie pojawia się w przypadku

intensywnego kopiowania i drukowania dokumentów w drukarkach laserowych, w wyniku czego w atmosferze pojawia się ozon (tlen trójwartościowy O3)

Podrażnienie oczu, suchość

w gardle, kaszel.

Stosowanie wentylacji na stanowisku pracy z kopiarką

Unikanie intensywnego w krótkim czasie kopiowania i drukowania dokumentów.

Nie stosowania kopiarek zbiorczych.

=» Kurator przestrzeganie =» Pracodawca Wyposażenie stanowiska pracy
Zagrożenie wynika z fizykochemicznych właściwości toneru: drobny metaliczny proszek, który pojawia się w atmosferze stanowiska pracy w czasie kopiowania i drukowania oraz może pozostawać na dłoniach w przypadku dokonywania czynności wymiany toneru przez pracownika.Rzetelna higiena rąk, szczególnie przed posiłkami.
20.

Inne miejscowe zagrożenia

Zagrożenie wynikające z czynników zewnętrznych, gospodarczych, politycznych itp. (atak terrorystyczny, biologiczny, chemiczny, podłożenie ładunku wybuchowego, etc.).Ustrój zdrowia, urazy

wielonarządowe

kalectwo, syndrom stresu pourazowego śmierć

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa publicznego, zasad postępowania

w przypadku wprowadzenia stanu alarmowego

Przestrzeganie procedur opracowanych przez inspektora ds. obronnych sądu w zakresie bezpieczeństwa budynków sądowych

Zdefiniowane w pracy kuratora sądowego zagrożenia biologiczne

L.p.Zagrożenia

biologiczne

Źródło

zagrożenia

(przyczyna)

Możliwe skutki zagrożeniaŚrodki ochrony przed zagrożeniami
GrupaDroga

zakażenia

Przechowywanie akt
1.Wirusy - wirus WZWBDrobnoustroje chorobotwórcze w płynach ustrojowychwirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka), przewlekła żółtaczka (możliwa)

niskie ryzyko choroby.

Higiena osobista, rękawice jednorazowe Zapobieganie infekcjom spowodowanym przekłuciem ran, stosowanie procedur.
Gr. 3**, szczepieniakrew i inne płyny

ustrojowe

Tak (szczepienia zalecane)
2.Wirusy - wirus WZWADrobnoustroje

chorobotwórcze

wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka) istnieje ryzyko chorobyHigiena osobista,
Gr. 2, brak szczepieńUstaNie jest konieczne szczepienie
3Wirusy - WZWA CDrobnoustroje chorobotwórcze w płynach ustrojowychwirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka) istnieje ryzyko chorobyHigiena osobista, ochrona skóry
Gr. 3, brak szczepieńKrew i inne płyny

ustrojowe,

mikrouszkodzenia

skóry.

Nie jest konieczne szczepienie
4Mononukleoza

zakaźna

Droga powietrznaChoroba zakaźnaHigiena osobista, ochrona skóry
5GrypaDroga powietrznaZalecane szczepienia ochronne
6COVID-19Droga kropelkowa, aerozolChoroba zakaźna wywoływana przez koronawirus, objawy zróżnicowane- w przypadku osób o obniżonej odporności może prowadzić do powikłań i śmierciBrak szczepionek, brak lekarstwa- leczenie objawowe Higiena osobista, rękawice jednorazowe, płyny i żele o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym.

maseczki jednorazowe oraz wielokrotnego użytku z filtrem fpp3, przyłbice,

7Opryszczka

zakaźna,

półpasiec.

Zakażenie poprzez kontakt ze skórą i błoną śluzową.Wypryski na skórze i błonach śluzowych okolic nosa i ust. Groźne przeniesienie opryszczki na oczy i organy wewnętrzne - zapalenie spojówekHigiena osobista, rękawice jednorazowe

Zapobieganie infekcjom, unikanie dotykania błon śluzowych, oczu-, stosowanie procedur.

8Tasiemczyca, glistnica, owsicazakażenie doustnie

do przewodu pokarmowego

problemy z koncentracją;

zaburzenia snu, zapalenie jelita grubego, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie skóry (wywołane drapaniem okolic odbytu), utrata masy ciała, wyniszczenie, awitaminozy, zaburzenia wodno- elektrolitowe oraz drażliwość, bezsenność, zaburzenia koncentracji, drgawki

higiena osobista, rękawice jednorazowe
9GruźlicaDroga powietrzno- kropelkowaChoroba -gruźlicaHigiena osobista, pytania do badanego, uzyskanie informacji o stanie zdrowia badanego
10Kleszczowe

zapalenie

mózgu,

borelioza,

babeszjoza,

anaplazmoza

Ugryzienia makroorganizmów, meszki stawonogi (kleszcze)bezpośrednio działanie toksyczne, alergizujące i drażniące, a także przenosić drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące choroby odkleszczoweŚrodki odstraszające, repelenty w postaci aerozolów i płynów, stosowanie odpowiedniego ubrania zasłaniającego najbardziej narażone części ciała.

Szczepienia ochronne

11WściekliznaPogryzienie przez zwierzęta domowe lub dziko żyjąceChoroba układu nerwowego, prowadząca do śmierciŚrodki odstraszające zwierzęta- ultradźwięki, gaz;

Szczepienia ochronne profilaktyczne lub po narażeniu na kontakt z wirusem (po pogryzieniu stanowią

obligatoryjny element leczenia).

12PasterelozaPogryzienie przez psa lub kotaChoroba bakteryjna mogąca prowadzić do śmierciŚrodki odstraszające zwierzęta- ultradźwięki, gaz;

Profilaktyka- ostrożność w kontaktach z nieznanymi zwierzętami Szczepionki nie są stosowane,

leczenie objawowe

13Choroba kociego pazuraPogryzienie lub podrapanie przez kotaChoroba bakteryjnaŚrodki odstraszające zwierzęta- ultradźwięki, gaz;

Profilaktyka- ostrożność w kontaktach

z kotami

Szczepionki nie są stosowane,

leczenie objawowe

14OrnitozaZakażenie drogą kropelkową

poprzez kontakt z chorym ptactwem

Choroba bakteryjnaSzczepienia nie są stosowane,

profilaktyka- unikanie kontaktu z ptactwem

15Gorączka

krwotoczna z zespołem

nerkowym

Zakażenie drogą kropelkową- wydaliny gryzoni, także kontakt z materiałem zakaźnym, przez błony śluzowe lub uszkodzoną skóręChoroba wirusowa, możliwe przypadki śmiertelneProfilaktyka- unikanie kontaktu z gryzoniami i ich wydalinami
Sąd Rejonowy w ..................................................
Karta oceny ryzyka zawodowegoData: 21.07. 2020 r.
Nazwa stanowiska: kurator zawodowy, starszy kurator zawodowy, kurator specjalista. kierownik zespołu kuratorskiej służby sądowej

Zagrożenia związane z oddziaływaniem czynników fizycznych

L.p.Nazwa

zagrożenia

Źródło zagrożeniaSkutekSkalaRyzyko
Ciężkoś

ć

Prawdo

podobieństwo

1.Poślizgnięcie,

potknięcie,

upadek,

uderzenie

podczas

przemieszczan

ia się

Nierówne, śliskie, mokre, oblodzone powierzchnie, nieostrożne przechodzenie po schodach, wystające elementy, progi, niskie stropy, nieporządek na terenie sądu, zastawione przejścia i dojścia, stosowanie niewłaściwego obuwia. Zły stan techniczny infrastruktur zewnętrznej i środowiskowe ukształtowanie terenuZłamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, urazy głowy, skaleczenia i inne urazy ciała, kalectwo, śmierć

zabrudzenie lub

zniszczenie

odzieży

ŚredniaMało

prawdopodobne

Małe

(dopuszczalne)

[2]

2.Różnica

poziomów

Upadek z drabiny (np. podczas zdejmowania lub układania przedmiotów na wyższych półkach), upadek na schodach, nierównościach terenuUrazy nóg (skręcenia, zwichnięcia, złamania), urazy głowy i innych części ciała, stłuczenia, kalectwo, śmierć

Zabrudzenie lub zniszczenie odzieży

ŚredniaMało

prawdopodobne

Małe

(dopuszczalne)

[2]

3.Uderzenie

przez

spadające z wysokości lub przewracające się

przedmioty.

Przedmioty ustawione (położone) na półkach i regałach niezgodnie z zasadami bhp

Upadek elementów budowlanych z zaniedbanych budynków

np. dachówki, gzymsy, belki, tynk itp.

Urazy ciała, skaleczenia, stłuczenia, uderzenia, kalectwo, śmierćŚredniaMało

prawdopodobne

Małe

(dopuszczalne)

[2]

4.Nieruchome, wystające, ostre elementy.Wyposażenie pomieszczeń biurowych, proste narzędzia i akcesoria biurowe (np. gilotyna, nożyk, nożyczki, zszywacz, itp.) oraz inne ostre elementy w przestrzeni zewnętrznej (np. druty,prety, gwoździe itp.)Skaleczenia, stłuczenia, przecięcia, ukłucia, itp.

Zniszczenie odzieży lub obuwia

ŚredniaMało

prawdopodobne

Małe

(dopuszczalne)

[2]

5.Zagrożenia

elementami

ruchomymi,

luźnymi,

wirującymi

Niszczarka do dokumentów, uderzenie przez ruchomy lub luźny element wyposażenia (meble, krzesła, sprzęty, drzwi Itp), odpadające tynki, dachówkiPochwycenie

(rany

miażdżone), uderzenie, stłuczenie, rany cięte (np. przy rozbiciu szyby).

ŚredniaMało

prawdopodobne

Małe

(dopuszczalne)

[2]

6.Zagrożenia wynikające z niewłaściwego postępowania pracownikaStosowanie narzędzi 1 sprzętu niezgodnie z przeznaczeniem, niezgodnie z zasadami bhprany miażdżone, uderzenie, stłuczenie, rany cięte.ŚredniaMało

prawdopodobne

Małe

(dopuszczalne)

[2]

7.Porażenie

prądem

elektrycznym

Niezabezpieczone, uszkodzone przewody instalacji elektroenergetycznej, urządzenia techniczne zasilane prądem elektrycznym, nisko zwisające przewodyCiężkie

obrażenia

ciała,

poparzenie,

śmierć.

DużaMało

prawdopodobne

Średnie

(dopuszczalne)

[3]

8.PożarNieprawidłowo

eksploatowane urządzenia elektryczne emitujące ciepło (np. czajnik, ekspres do kawy, kuchenka), zwarcia, przeciążenia, przegrzanie instalacji elektrycznej, nieostrożność osób- zaprószenie ognia; palenie papierosów w miejscach zakazanych.

Poparzenia,

zatrucia

dymami

pożarowymi,

uduszenie,

śmierć.

DużaMało

prawdopodobne

Średnie

(dopuszczalne)

[3]

9.Gorące

powierzchnie,

płyny.

Nagrzane elementy urządzeń technicznych, gorące płyny (woda, kawa, herbata).Poparzenia różnych części ciała, zwłaszcza dłoni 1 palców.ŚredniaMało

prawdopodobne

Małe

(dopuszczalne)

[2]

10Praca na stanowisku z komputerem i monitorem ekranowymMonitor ekranowy, niewłaściwe ustawienie monitora, brak możliwości regulacji.

Wyposażenie stanowiska niezgodnie

z wymaganiami ergonomii

promieniowanie

elektromagnetyczne,

termiczne

Przeciążenie

zmęczenie

wzroku,

postępująca

utrata ostrości

widzenia,

Zaburzenia

koncentracji,

rozproszenie

w wykonywaniu

pracy. Choroby

układu

mięśniowo-

szkieletowego,

bóle w

kręgosłuple,

problemy

z krążeniem

krwi

w kończynach dolnych dyskomfort, zespół cleśnl nadgarstka. łokieć tenisisty

MałaPrawdopodobneMałe

(dopuszczalne)

[2]

11.Nieodpowiednie

oświetlenie

stanowiska

pracy.

Migotanie, olśnienie, niewłaściwie rozmieszczone oświetlenie sztuczne w stosunku do stanowisk pracy, zbyt silne lub za słabe natężenie oświetlenia.

Brak właściwego oświetlania w środowisku podopiecznych

Zaburzenia

koncentracji,

dyskomfort,

uciążliwości

i rozproszenie

w wykonywaniu

pracy.

zmęczenie oczu i zmęczenie nerwowe, pogorszenie jakości widzenia.

małaprawdopodobneMałe

(dopuszczalne)

[2]

12Niekorzystny,

mikroklimat

środowiska

pracy.

Zbyt niski poziom wilgotności w pomieszczeniach, kserokopiarek i inne urządzeń wysokie temperatury panujące w porze letniej.

Brak prawidłowej

wentylacji

w pomieszczeniach w środowisku podopiecznych, przebywanie w pomieszczeniach zadymionych (dym tytoniowy), praca w zmiennych warunkach klimatycznych (opady atmosferyczne, mróz, upał), przemoczenie odzieży i obuwia, wychłodzenie lub przegrzanie organizmu

Alergie,

obniżenie

wydajności

pracy

spowodowane

zbyt wysoką

lub niską

temperaturą,

omdlenia,

przeziębienia,

odwodnienie.

W przypadku

wykonywania

czynności

w terenie, poza

siedzibą zespołu

kuratorskiego

warunki te mogą

stanowić

zagrożenia

dla zdrowia,

bezpieczeństwa.

Długoletnia

praca w takich warunkach prowadzi do choroby zawodowej

średniaPrawdopodobneŚrednie

(dopuszczalne)

[4]

Zagrożenia związane z oddziaływaniem czynników biologicznych

13Kontakt z

czynnikami

biologicznymi.

Wirusy, bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy przenoszone przez ludzi np. drogą powietrzno - kropelkową, pokarmową, np. gronkowiec złocisty (Staphlococcuc areus), prątek gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis), produkty roślinne i zwierzęce, woda (Salmonell choleraesuis). Grzyby (Aspergillus flavus, Aspergillus fumigatus, Candida spp, Candida glabrata, Candida albicans, Streptococcus), bakterie (Legionella), rozpylane przez zanieczyszczoną i skażoną instalację

grzybione

ściany itp.

Alergie, infekcje, przeziębienia, grypa, zatrucia, biegunki, zarażenie innych osób i pracowników.ŚredniaPrawdopodobne

Średnie

(dopuszczalne)

[3]

14Ataki zwierzątPogryzienie

lub podrapanie przez psy lub Inne zwierzęta domowe, kopnięcie przez zwierzęta kopytne, podziobanie przez ptactwo

Urazy ciała, rany,

stłuczenia, kalectwo, śmierć, choroby od zwierzęce, np. wścieklizna Zabrudzenie, zniszczenie odzieży lub obuwia

ŚredniaprawdopodobneŚrednie

(dopuszczalne)

[3]

Zagrożenia związane z oddziaływaniem czynników psychofizycznych

15Obciążenia statyczne (układ mięśniowo -

szkieletowy).

Praca biurowa, statyczna wymagająca przyjmowania wymuszonej pozycji ciała, pisanie na klawiaturze komputerowej, nieergonomiczne stanowisko pracy, samowolne przekraczanie zasad ergonomii.

Podczas pracy w terenie: pokonywanie znacznych odległości pieszo, po nierównym lub utrudniającym chodzenie podłożu (np. piasek, błoto), chodzenie po schodach lub stromym terenie, częste prowadzenie samochodu- siedzenie w fotelu samochodowym.

Poczucie dyskomfortu, bóle szyi, karku, barków, przedramion i nadgarstków, znużenie pracą, zaburzenia koncentracji- jako czynniki uclążllwe, mogące pośrednio prowadzić do wypadku przy pracy.MałaPrawdopodobneMałe

(dopuszczalne)

[2]

16StresPrzeciążenie natłokiem zadań, wysoka odpowiedzialność wynikająca z zakresu powierzonych w tym emocjonalna i psychiczna, wykonywanie obowiązków także w sytuacji kryzysowej. pośpiech, konieczność utrzymywania wysokiej koncentracji, praca w zespole ludzkim, napięcia pomiędzy pracownikami.Osłabienie

stabilności

psychicznej,

zdenerwowanie,

osłabienie

wydajności

pracy.

Wypalenie

zawodowe,

stany lękowe,

depresja

ŚredniaPrawdopodobneŚrednie

(dopuszczalne)

[3]

Agresja słowna lub

fizyczna

Słowne obelgi, wulgaryzmy 1 groźby, zastraszanie, atak, napad z użyciem groźnych narzędzi, środków chemicznych lubChroniczne zdenerwowanie 1 osłabienie stabilnościŚredniaŚrednia
17biologicznych, naruszenie nietykal

przestępstwa popełnione na szkodę kuratora z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej (np. gwałt),

psychicznej, urazy clała- w tym ciężkie, śmierć.

Stany lękowe, depresja, PTSD

Prawdopodobne(dopuszczalne)

[3]

Zagrożenia w komunikacji drogowej (dojazdy do, z lub podczas pracy, delegacje)

18Wypadek komunikacyjny.Uczestnictwo w ruchu drogowym (dojazdy do/z pracy, delegacje, szkolenia, narady, posiedzenia, podróże poruszanie się środkami lokomocji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych w terenie, potrącenie lub najechanie przez innego uczestnika ruchuRóżne urazy dała, kalectwo, śmierć.

Syndrom

stresu

pourazowego.

Zaburzenia

lekowe.

Depresja.

DużaMało

prawdopodobne

Średnie

(dopuszczalne)

[3]

19Chemiczne ozon,tonerKorzystanie

z kserokopiarki i drukarki laserowej

Niedomagania

układu

oddechowego

średniaMało

prawdopodobne

Małe (dopuszczalne) (2)

Inne zagrożenia

Inne

zagrożenia

Ustrój zdrowia,
20miejscowe, np. atak biologiczny chemiczny terrorystyczny,Zagrożenie wynikające ze źródeł zewnętrznych, gospodarczych, politycznych itp.urazy

wielonarządowe, kalectwo, syndrom stresu

pourazowego,

DużaMało

prawdopodobne

Średnie

(dopuszczalne)

[3]

ładunki

wybuchowe

śmierć

Ogólna ocena ryzyka zawodowego na stanowisku:

kuratora zawodowego, starszego kuratora zawodowego, kuratora specjalisty, kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej

Zastosowanie wyżej wymienionych głównych środków ochrony pozwala na uzyskanie poziomu ryzyka zawodowego o średniej wartości. Jest to zatem wartość dopuszczalna (maksymalna wartość dopuszczalnego ryzyka zawodowego w zastosowanej 5-stopniowej metodzie jego oceny wynosi "3").

Tam, gdzie zagrożenia zostały jako ryzyko bardzo małe lub małe nie są potrzebne żadne dodatkowe działania, poza wymienionymi działaniami pracownika i pracodawcy, które utrzymają poziom ryzyka na dotychczasowym poziomie.

Natomiast jako średni poziom ryzyka- dopuszczalny, jednak wymagający podejmowania działań zmniejszających jego poziom, oszacowano dla zagrożeń:

* porażenie prądem elektrycznym,

* pożar,

* niekorzystny mikroklimat

* kontakt z czynnikami biologicznymi,

* ataki zwierząt

* obciążenie psychonerwowe- stres, zaburzenia lękowe, depresja, wypalenie zawodowe, PTSD

* agresja słowna lub fizyczna

* wypadek komunikacyjny,

* inne zagrożenia

Uwaga: Brak lub niestosowanie powyżej zaleconych środków i rozwiązań profilaktycznych zapobiegających wypadkom przy pracy, wymienionych w niniejszej dokumentacji spowoduje podwyższenie kategorii ryzyka, to znaczy zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku.

Informacja o ryzyku zawodowym.

1. Istota ryzyka: rodzaj zagrożenia - wypadkowe.

L.p.Źródło zagrożenia - skutek.Sposoby ochrony przed zagrożeniem.
1Porażenie prądem elektrycznym w trakcie obsługi i użytkowania na stanowisku pracy skutkujące urazem, ciężkim uszkodzeniem ciała a nawet śmiercią.* przestrzegać instrukcji obsługi stosowanego urządzenia,

* kontrolować wzrokowo sprzęt przed rozpoczęciem pracy,

* stosować tylko sprawne gniazda, wtyczki i przewody zasilające,

* przewody zasilające urządzenia muszą znajdować się poza zasięgiem kończyn,

* nie stawiać na urządzenia zasilane prądem naczyń z płynami,

* zabrania się jakichkolwiek napraw urządzeń zasilanych prądem elektrycznym

2Pożar- skutkujący poparzeniami ciała, urazami w wyniku chaotycznie prowadzonej akcji ratunkowe, możliwością zatrucia toksycznymi produktami spalania- ryzyko utraty życia.Stosować się bezwzględnie do przepisów i zasad

określonych w "instrukcji bezpieczeństwa pożarowego"

a w szczególności:

* zabrania się używania otwartego ognia oraz palenia tytoniu w pomieszczeniach sądu z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych,

* zabrania się stosowania uszkodzonych przewodów elektrycznych, gniazd i wtyczek zasilających urządzenia elektryczne,

* zabrania się jakichkolwiek samodzielnych napraw narzędzi, urządzeń i źródeł światła itp.,

* wszelkie zauważone odchylenia stwarzające możliwość wybuchu pożaru natychmiast winne być zgłaszane przełożonemu,

* w przypadku zauważenia otwartego ognia, wydobywającego się dymu, natychmiast powiadomić współpracowników, prezesa sądu, dyrektora sądu albo inną osobę upoważnioną, zawiadomić Straż Pożarną i natychmiast przystąpić do gaszenia ognia za pomocą podręcznych środków gaśniczych,

* zabrania się zastawiania czymkolwiek dróg i wyjść ewakuacyjnych,

* w przypadku polecenia ewakuacji bezwzględnie podporządkować się kierującemu akcją ratowniczą (kierownikowi ewakuacji),

3Niekorzystny mikroklimat- skutkujący wychłodzeniem lub odwodnieniem organizmu, zaburzeniami gospodarki wodnej i elektrolitowej, ogólnym osłabieniem odporności, zwiększoną męczliwością i podatnością na choroby, omdleniami, osłabieniem koncentracji, spadkiem skupienia, przeziębieniami.

(długoletnie wykonywanie obowiązków służbowych w takich warunkach sprzyja powstawaniu przewlekłych stanów chorobowych,

w tym chorób zawodowych)

* w skierowaniu na badania profilaktyczne uwzględniać pracę w terenie, wykonywaną w zmiennych warunkach termicznych.

* stosować odzież i obuwie dostosowane do pory roku, zapobiegającą przemoczeniu, przemarznięciu

lub przegrzaniu, a w okresie zimowym szczególnie przeciwdziałające wychłodzeniu organizmu,

* w niekorzystnych warunkach pogodowych ograniczać czas przebywania na dworze do minimum, niezbędnego dla wykonania czynności

zawodowych.

* kiedy temperatura powietrza przekracza 26°C, należy systematycznie nawadniać organizm poprzez picie napojów, a dodatkowo także uzupełniać elektrolity i sole mineralne,

* dbać o właściwą temperaturę w pomieszczeń biurowych i systematycznie wietrzyć je, a stosowanie do potrzeb także ogrzewać je, wykorzystywać wentylatory i klimatyzatory.

* wszelkie zauważone niedomagania organizmu wskazujące na przyczynę związaną z warunkami pracy, zgłaszać przełożonemu,

4Kontakt z czynnikiem biologicznym zakażenia ustroju, choroby.* przestrzeganie terminów badań profilaktycznych,

* opis w skierowaniu na badania zawierający czynnik

biologiczny w pracy kuratora,

* wszelkie zauważone niedomagania organizmu wskazujące na przyczynę związaną z warunkami pracy, zgłaszać przełożonemu,

* dbać o własny stan zdrowia, wypoczynek, odżywianie,

* stosowanie się ściśle do zasad higieny, szczególnie przed i w trakcie spożywania posiłków,

* szczepienia ochronne

* używanie ŚOI - rękawic ochronnych, maseczek, przyłbic, żeli płynów dezynfekcyjnych do rąk, a w razie konieczności kombinezonów lub fartuchów jednorazowych, w szczególności podczas badań testerem narkotykowym lub alkomatem

* opracowanie procedury pre i post ekspozycyjnej w przypadku potencjalnego narażenia na kontakt z materiałem biologicznym niebezpiecznym

* opracowanie procedury utylizacji zużytych środków ochrony indywidualnej mających bezpośredni kontakt z materiałem biologicznym

5Ataki zwierząt powodujące powstanie ran kąsanych, szarpanych, przerwanie ciągłości tkanki, obrzmienia, zsinienia, dolegliwości bólowe, rozstrój zdrowia i organizmu, zagrożenie zarażenia chorobami, uszkodzenie odzieży i obuwia, a dodatkowo mogące wywołać syndrom stresu pourazowego i zaburzenia lękowe* zachować szczególną ostrożność przy wchodzeniu na teren posesji, zwłaszcza w obszarach wiejskich,

* unikać zbliżania się i przebywania w pobliżu zwierząt domowych lub dzikich,

* zwracać uwagę na zachowanie się zwierząt napotykanych podczas wykonywania obowiązków

zawodowych,

* w uzasadnionych przypadkach wykorzystywać odstraszacze lub gaz przeciwko zwierzętom,

* informować pracodawcę o każdym przypadku ataku ze strony zwierząt.

* Uczestniczyć w szkoleniach specjalistycznych z udziałem profesjonalnych behawiorystów zwierzęcych.

6Obciążenie Dsvchonerwowe- stres.

Osłabienie stabilności psychicznej, zdenerwowanie, osłabienie wydajności pracy, wypalenie zawodowe, nerwice, depresja, stany lękowe, PTSD.

* dbać o dobrą organizację pracy co pozwoli zmniejszyć pośpiech,

* dostosować ilość zadań do możliwości kuratorów realizujących zadania,

* zapewnić udział członków kadry kierowniczej w szkoleniach z zakresu zarządzania zespołami

kuratorów,

* zapewnić udział kuratorów w szkoleniach z zakresu radzenia sobie z objawami stresu, kontaktów interpersonalnych, rozwiązywania konfliktów, mediacji itp.

* analizować systematycznie przyczyny i okoliczności wypadków i zachorowań - formułować stosowne

wnioski do aktualizowania oceny ryzyka zawodowego.

* zapewnienie stałego, specjalistycznego wsparcia psychologicznego, w tym prawa do superwizji, a także możliwości konsultacji psychiatrycznej.

* opracowanie zasad udzielenia pierwszej pomocy psychologicznej w określonych sytuacjach kryzysowych.

1Aαresia fizyczna i werbalna.

Różnorodne urazy i obrażenia, syndrom stresu pourazowego, zaburzenia lękowe.

* współpracować z pracodawcą i przełożonymi w zakresie rozwiązywania trudnych problemów,

* właściwie organizować czynności służbowe

* Zachować szczególną ostrożność wobec osób przejawiających dziwne, nietypowe, agresywne

zachowania,

* Zapewnić łączność z organami Policji lub Straży

Miejskiej,

* Ściśle przestrzegać przepisów regulujących status

kuratora.

* Zapewnić szkolenia z zakresu radzenia sobie

w pracy z tzw. klientem trudnym, agresywnym oraz z zakresu samoobrony

8WvDadek komunikacvinv- w czasie odbywania podróży służbowej lub przemieszczenia się w ramach typowych obowiązków służbowych

wykonywanych podczas pracy

w terenie samochodem służbowym lub własnym, motocyklem, skuterem lub rowerem, a także jako pieszy użytkownik ruchu, bez względu na warunki pogodowe i porę roku.

W wypadku komunikacyjnym kurator może odnieść obrażenia ciała, złamania, urazy kręgosłupa lub śmierć.

* przestrzegać bezwzględnie przepisów ruchu

drogowego,

* stosować zasadę ograniczonego zaufania

w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego,

* dostosować prędkość do warunków panujących

na drodze,

* planować trasę przejazdu i czas potrzebny na przejazd tak by uniknąć pośpiechu,

* koncentrować się w czasie jazdy na czynnościach związanych z prowadzeniem pojazdu,

* w razie potrzeby podejmować decyzję

o odpoczynku w sytuacii kryzysowei,

* unikać lekarstw pobudzających i uspokajających,

* w przypadku uczestnictwa w wypadku właściwie reagować - zgodnie z instrukcją zachowania się

w razie wypadku,

9Praca- stanowisko z komputerem i monitorem ekranowym

Obciążeniu wzroku, stopniowe pogorszenie jakości widzenia, obciążenie układu szkieletowo- mięśniowego w związku z długotrwałym pozostawaniem w pozycji siedzącej

* ustawić monitor właściwie do okien i oświetlenia,

* dokonać regulacji krzesła i monitora,

* stosować się ściśle do instrukcji stanowiskowej,

* zgłaszać zauważone uchybienia w zakresie

ergonomii na stanowisku pracy,

* przestrzegać 5 minutowych przerw po każdej godzinie pracy (dla kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią 10 minut przerwy po każdych

50 minutach pracy)

* stosować w miarę możliwości i potrzeb ćwiczenia

relaksacyjne,

* nie spożywać posiłków w trakcie wykonywania

pracy,

* stosować zalecone przez lekarza medycyny pracy szkła korekcyjne,

* zachowywać ład i porządek na stanowisku pracy,

* stosować przewidziane dla stanowiska środki

ochrony zbiorowej (wentylacja, klimatyzacja).

2. Cechy ryzyka.

Ogólne ryzyko na stanowisku - średnie dopuszczalne.

Konieczne jest podejmowanie działań, które zapewnią, w przypadku ryzyka bardzo małego i małego, że ryzyko co najmniej pozostanie na tym samym poziomie, a w przypadku ryzyka średniego obniżą jego poziom.

3. Kontakt z zagrożeniem.

* lekceważenie przepisów i zasad bhp,

* nieuzasadniony pośpiech,

* niestosowanie wymagań ergonomicznych podczas pracy z monitorem ekranowym,

* niewłaściwe rozmieszczenie stosowanych mebli i urządzeń biurowych,

* nieuprawnione naprawianie, manipulowanie w urządzeniach zasilanych prądem elektrycznym,

* brak zachowania ostrożności podczas wykonywania pracy,

* brak porządku na stanowisku pracy,

* niestosowanie przepisów przeciwpożarowych,\

* okoliczności losowe wynikające ze specyfiki wykonywanej pracy.

4. Skutki ryzyka.

* wypadkowe -> czasowa niezdolność do pracy, czasowe obniżenie sprawności,

* zdrowotne -> możliwość osłabienia zdolności i sprawności akomodacyjnych oczu, możliwość urazu układu szkieletowo- mięśniowego, urazy kończyn, skutki porażenia prądem elektrycznym, stres.

5. Symptomy ryzyka i przeciwdziałanie.

* zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania obowiązków służbowych w terenie.

* stosować środki ochrony osobistej, odzież i obuwie zapewnione przez pracodawcę.

* nie ustawiać urządzeń biurowych oraz jakichkolwiek przedmiotów w sposób przypadkowy, mogących swoim ruchem lub upadkiem stworzyć zagrożenie,

* codziennie przed rozpoczęciem pracy sprawdzać stan techniczny wyposażenia stanowiska pracy, tzw. lustracja miejsca pracy, oraz dojść i przejść do stanowiska,

* przestrzegać wymagania ergonomii podczas obsługi monitora ekranowego, przede wszystkim warunków oświetlenia, ustawienia monitora względem okna, odległości od oczu operatora, wysokości górnej krawędzi ekranu w stosunku do oczu oraz ustawienia klawiatury i krzesła (obrotowego),

* stosować okulary korygujące wzrok w przypadku zalecenia wpisanego przez lekarza medycyny pracy,

* właściwie zorganizować swoje stanowisko pracy, unikać ciągłej statyczności w pracy oraz przyjmowania niewłaściwych pozycji,

* dbać o przewody zasilające prądem elektrycznym stosowane urządzenia oraz unikać stwarzania sytuacji oblania płynami tych urządzeń,

* dbać o higienę osobistą.

6. Reagowanie w sytuacji zagrożenia.

* natychmiast zgłosić przełożonemu zauważoną nieprawidłowość, okoliczność lub zdarzenie mogące stanowić zagrożenie dla zgłaszającego kuratora lub innych osób, w związku z wykonywaną pracą.

* w sytuacji gdy zauważona nieprawidłowa praca urządzenia lub powstałe inne zagrożenie, w ocenie pracownika, stwarza znaczne zagrożenie, należy natychmiast uprzedzić współpracowników i osoby postronne o zagrożeniu- w razie potrzeby wskazać kierunek ewakuacji.

* Odstąpić od wykonywania czynności i obowiązków służbowych jeśli występują okoliczności stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia kuratora zawodowego, bądź kiedy ich wykonanie stwarzałoby takie zagrożenie dla innych osób.

* w razie zauważenia niewłaściwej pracy urządzenia zasilanego prądem elektrycznym, natychmiast wyłączyć urządzenie oraz odłączyć zasilanie przez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka,

Jak wynika z dokonanej oceny ryzyka zawodowego, kurator zawodowy w związku ze specyfiką swojej pracy, związanej z wykonywaniem orzeczeń sądowych w zróżnicowanym topograficznie i o różnym ukształtowaniu terenu, a także zmiennym mikroklimacie lokalnym, jest narażony na różnego rodzaju zagrożenia występujące w dużej mierze poza miejscem jego stanowiska pracy (lokowanego w budynku sądu). Istotne zatem jest zwrócenie uwagi na podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy poza siedzibą zakładu pracy.

Kuratorzy sądowi wykonują orzeczenia sądu i działają w imieniu sądu, zatem powinni mieć zagwarantowaną nie tylko ochronę prawną, ale właściwe warunki do wykonywania pracy poza siedzibą zespołu kuratorskiego (sądu). Są bowiem narażeni na różne zagrożenia występujące podczas wykonywania obowiązków pracowniczych, szczególnie w naturalnym środowisku podopiecznych.

Analiza stanu prawnego pozwala stwierdzić, że ustawodawca nie przewidział możliwość szczególnej ochrony pracowniczej dla grypy zawodowej kuratorów sądowych, pomimo, że ochronę taką, w zakresie warunków i higieny pracy, zagwarantowaną mają pracownicy wykonujący zadania o podobnym charakterze, a często w tym samym środowisku, np. zatrudnieni w policji.

Wyniki oceny ryzyka zawodowego oraz identyfikacja aktualnie występujących zagrożeń na stanowisku kuratora zawodowego uzasadniają zakwalifikowanie tej grupy pracowników do grupy narażonych na choroby zawodowe opisane w poniżej zamieszczonej tabeli oraz wprowadzenie uregulowania prawnego określającego procedury zgłaszania podejrzenia choroby zawodowej, wydawania orzeczenia o chorobie i decyzji uznającej chorobę.

7. Wykaz chorób

Lp.Nazwa choroby pozostającej w związku z pełnieniem służby kuratorskiejSzczególne warunki lub właściwości służby kuratorskiej wywołujące chorobę
1.Choroby narządu ruchu wywołane sposobem wykonywania czynności służbowych:

a. przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki

b. przewlekłe zapalenia kaletki maziowej.

c. przewlekłe zapalenie nadkłykcia kości ramiennej.

d. zmęczeniowe złamanie kości.

e. martwica nadgarstka.

Długotrwałe obciążenie ograniczonych grup mięśni, wymuszona postawa ciała lub narażenie na często powtarzające się mikrourazy albo powodujące ucisk na pnie nerwów ruchy monotypowe, oraz narażenie na stały ucisk i nadmierne obciążenie aparatu kostno- stawowego.

Występuje kiedy działanie mechaniczne przekracza wytrzymałość fizyczną lub wydolność czynnościową

elementów dynamiczno-statycznych.

Czynności służbowe wykonywane długotrwale, charakteryzujące się powtarzalnością, rytmicznością, wymuszoną pozycją, uciskiem lub rozciąganiem określonych elementów narządu.

Okres występowania udokumentowanych objawów chorobowych, który upoważnia do rozpoznania choroby pozostającej w związku ze służbą, mimo wcześniejszego ustania narażenia na czynniki szkodliwe występujące

w warunkach wykonywania pracy, wynosi 1 rok.

2.Nerwice, depresja, prowadząca w skrajnych przypadkach do wystąpienia zespołu systemu stresu pourazowego (PTSD/STSW)Wydarzenia wyjątkowo zagrażającym życiu i zdrowiu psychicznemu. Reakcja na ostry stres powodujący kryzys psychiczny- odroczona lub przedłużona w czasie. Wystąpienie objawów po krótkiej przerwie od zadziałania

czynnika stresogennego.

Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania choroby - 6 miesięcy.

3.Zaburzenia lękowe- długotrwałe i nadmierne napięcie nerwowe lub emocjonalne, mikrourazyDługotrwałe i nadmierne napięcie nerwowe bądź emocjonalne, mikrourazy występujące w warunkach wykonywania pracy wywołujące ujawnienie się i zaostrzenie kompensowanych dotąd wad psychicznych, usposabiające do nawarstwienia reakcji nerwicowych. Nadmierne napięcie nerwowe, zwiększona odpowiedzialność w ponadnormatywnym czasie pracy.
4Zaburzenia osobowościowe- trwała zmiana osobowości po przeżyciu sytuacji ekstremalnej lub katastrofy, po chorobie psychicznej.Trwała zmiana osobowości po przeżyciu sytuacji

ekstremalnej, katastrofy, po chorobie psychicznej.

Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania choroby-1 rok.

5Nadciśnienie tętnicze z powikłaniami wielonarządowymiDługotrwałe narażenie na czynniki stresogenne. Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania choroby-1 rok.
6Psychozy reaktywne odporne na leczenieOstry stres związany zdarzeniami zaistniałymi podczas pełnienia służby. Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania

choroby- 2 tygodnie od zdarzenia.

7Przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem czynności służbowychDługotrwałe obciążenie ograniczonych grup mięśniowych, wymuszona postawa ciała lub narażenie na często powtarzające się mikrourazy albo powodujące ucisk na pnie nerwów, ruchy monotypowe, wykonywane w szybkim tempie oraz narażenie na stały ucisk i nadmierne obciążenia aparatu kostnego.

Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania choroby-1 rok.

8Choroby zakaźne lub pasożytnicze:

a. wirusowe zapalenie wątroby,

b. borelioza,

c. gruźlica,

d. wścieklizna

e. wszawica

f. świerzb

g. półpasiec

h. bruceloza,

i. pełzakowica

j. zimnica.

k. inne choroby zakaźne lub pasożytnicze, w tym choroby powstałe w wyniku powikłań szczepień ochronnych wykonanych w związku ze służbą, grypa wraz z ewentualnymi powikłaniami pogrypowymi, np. zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem osierdzia w przebiegu choroby o etiologii bakteryjnej, wirusowej lub pasożytniczej.

Bezpośrednie stykaniem się z zakaźnym środowiskiem i osobami w nim żyjącymi, oraz materiałem biologicznym.

Trudne warunki atmosferyczne, przebywanie w pomieszczeniach, budynkach zaniedbanych sanitarnie, zagrzybionych - sprzyjające zachorowaniu.

Szczepienia ochronne wykonane na zlecenie właściwych organów w związku z zagrożeniami występującymi

w warunkach wykonywania pracy.

Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania choroby- nie określa się.

9Choroby skóry.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry Kontaktowe zapalenie skóry.

Drożdżakowe zapalenie skóry u osób wykonujących służbę w warunkach sprzyjających rozwojowi drożdżaków

chorobotwórczych.

Długotrwałe narażenie na styczność z substancjami drażniącymi lub uczulającymi.

Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania choroby - 1 miesiąc.

10Epidemiczne wirusowe zapalenie spojówek wywołane przez czynniki fizyczne, chemiczne lub biologicznymi:

a. alergiczne zapalenie spojówek;

b. ostre zapalenie spojówek wywołane promieniowaniem

nadfioletowym;

c. epidemiczne wirusowe zapalenie spojówek i rogówki;

d. zwyrodnienie rogówki wywołane czynnikami drażniącymi;

e. zaćma wywołana działaniem

promieniowania podczerwonego lub długofalowego nadfioletowego;

f. centralne zmiany.

Długotrwałe wykonywanie czynności wymagającej podwyższonej koncentracji wzroku w warunkach niewystarczającego oświetlenia oraz obsługa

elektronicznych monitorów ekranowych.

Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania choroby - 3 lata.

11Choroby wywołane działaniem niskich

lub wysokich temperatur otoczenia.

a. udar cieplny albo jego następstwa;

b. wyczerpanie cieplne albo jego następstwa

c. odmrożenia lub trwałe skutki odmrożeń

Działanie w środowisku pracy, miejscu wykonywania służby ujemnych lub wysokich temperatur.

Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania choroby-1 rok.

12Przewlekłe choroby narządu głosu.

a. guzki głosowe twarde

b. wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;

c. niedowład mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe z niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

Narażenie na nadmierne obciążenie i długotrwałe narządu głosu. Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający do rozpoznania

choroby - 2 lata.

13Choroby zakaźne, inwazyjne i tropikalne, w przypadkach gdy źródło choroby znajdowało się w środowisku pracy. Powikłania szczepień ochronnych, wykonanych w związku z pracąWykonywanie obowiązków służbowych w trudnych

warunkach atmosferycznych, zmiennym mikroklimacie i znacznych zmianach temperatur. Okres wystąpienia udokumentowanych objawów choroby upoważniający

do rozpoznania choroby- 1 rok.

Praca wymagająca bezpośredniego kontaktu z zakaźnym środowiskiem i materiałem.

Szczepienia ochronne wykonane na zlecenie właściwych organów w związku z zagrożeniami wynikającymi

z warunków pracy lub wykonane przez pracownika w celu profilaktyki zdrowotnej opłacone przez pracodawcę.

Praca w trudnych warunkach atmosferycznych, polowych, itp.

14Organiczne zaburzenia psychiczneMikrourazy, zatrucia, neuroinfekcje powstałe w czasie pełnienia obowiązków służbowych, powodujące ujawnienie się zaburzeń psychicznych
15Ostre choroby o podłożu alergicznymWykonywanie pracy w miejscach powodujących narażenie na kontakt z substancjami drażniącymi lub uczulającymi
W niniejszej ocenie ryzyka zawodowego zostały uwzględnione uwagi zainteresowanych

pracowników, uzyskane podczas przeprowadzanego wywiadu zawodowego.

Opracował zespół w składzie:
Specjalista ds. bhp
Kierownik Oddziału Administracyjnego
Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej
Zatwierdził:
Prezes SR w (wpisać właściwą nazwę)
Dyrektor SR/SO w .................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Informacje ogólne dotyczące sposobów ograniczenia narażenia na działanie czynników biologicznych występujących podczas wykonywania badań.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 kwietnia 2012 roku w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu lub innego środka użytego w celu wprowadzenia się w stan odurzenia w organizmie nieletniego (Dz. U. z 2012, poz. 468),

Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie skazanego lub sprawcy oddanego pod dozór lub zobowiązanego do powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania środków odurzających lub substancji psychotropowych, ich dokumentowania oraz weryfikacji (Dz.U. z 2012, poz. 104)

Ogólne kierunkowe środki ochronne:

- instruowanie pracowników na podstawie instrukcji zakładowych, szkoleń,

- regularne mycie środkami dezynfekującymi po badaniu powierzchni biurka (stołu), wydzielonego stanowiska przeprowadzania czynności badań,

- przestrzeganie procedur przeprowadzania badań - ekspozycyjnej i poekspozycyjnej,

- opracowanie i wdrożenie instrukcji wykonywanych czynności.

Zastosowane działania- środki higieny:

1. środki konstrukcyjne.

wydzielona toaleta (WC) " tylko dla personelu",

zaopatrzenie w środki i płyny do dezynfekcji rąk oraz mycia rąk.

2. środki organizacyjne

mycie rąk przed czynnością badania i po zakończeniu pracy,

spożywanie posiłków w miejscach, gdzie nie ma ryzyka,

regularne mycie biurka - stanowiska pracy,

stosowanie rękawic jednorazowych - zgodnie z oceną ryzyka zawodowego*.

3. Środki higieny ogólnej

utrzymanie higieny osobistej- możliwość umycia rąk w ciepłej wodzie,

utrzymanie czystość na stanowisku pracy,

odpowiednie postępowanie ze zużytymi rękawicami jednorazowymi i innymi materiałami, które powstają w trakcie badania- zgodnie z opracowanymi procedurami postępowania z odpadami,

szczególna ostrożność przy jedzeniu, piciu i paleniu tytoniu.

4. Środki ochrony indywidualnej.

ochrona rąk oraz twarzy, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach całego ciała, przed zagrożeniami mechanicznymi, ochrona przed chemikaliami i mikroorganizmami (szczelna) dla uniknięcia bezpośredniego kontaktu czynników szkodliwych ze skórą.

5. Szczepienia ochronne.

Przeciwko WZW typu B (z uwagi na oszacowany poziom ryzyka zawodowego szczepienie nieobowiązkowe, zalecane)

Inne szczepienia (w sytuacjach doraźnych stosowanie do zdiagnozowanego schorzenia, obowiązkowe jeśli wynika to z zaleceń lekarza).

______________

* w przypadku uczulenia pracownika na występujący składzie rękawiczek silikonowych silikon, należy zachować środki ostrożność poprzez zastosowanie innego rodzaju rękawiczek ochronnych np. winylowych lub nitrylowych.

PROCEDURA EKSPOZYCYJNA

W celu ochrony przed szkodliwymi czynnikami na stanowisku kuratora sądowego należy:

1. pamiętać o przestrzeganiu wszelkich obowiązujących procedur sanitarno-

epidemiologicznych,

2. stosować dezynfekcję rąk,

3. zawsze używać rękawiczek jednorazowego użytku,

4. myć ręce przed i po kontakcie z badanym oraz przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek,

5. unikać skaleczeń i wszelkich uszkodzeń skóry,

6. nie nosić obrączek, biżuterii, zegarków, w celu skutecznej możliwości mycia rąk

7. stosować odpowiednie procedury badania i postępować zgodnie z nimi w celu zapobiegania ryzyku wystąpienia zachowań agresywnych u osoby badanej,

8. nie przeprowadzać badania jeśli u osoby badającej występują otwartymi, sączące się rany na skórze rąk,

9. spożywać posiłki tylko w miejscu gdzie nie występuje ryzyko zakażenia biologicznego zachowując wymagania higieniczne.

10. materiały odpadowe, po przeprowadzonym badaniu, zbierać w miejscu ich powstawania do pojemników lub worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, albo do pojemników wielokrotnego użycia, w kolorze innym niż czerwony albo żółty, wytrzymałych i odpornych na działanie wilgoci oraz środków chemicznych- zgodnie z opracowanymi procedurami postępowania z odpadami medycznymi

11. zabezpieczyć ewentualne zranienia, skaleczenia oraz zakłucia powstałe w trakcie badania i postępować zgodnie z opracowaną procedurą poekspozycyjną,

12. każdorazowo po skonanym badaniu poddać dezynfekcji sprzęt wielorazowego użytku (biurko, stół, inne narzędzia);

13. przekazać narzędzia wielokrotnego użytku w zamkniętych pojemnikach na stanowisko, na którym poddane będą dezynfekcji, jeżeli jej przeprowadzenie nie jest możliwe do wykonania bezpośrednio w miejscu badania/wykonania testu.

PROCEDURA EKSPOZYCYJNA

Dotycząca potencjalnego narażenia na kontakt kuratorów sądowych z materiałem biologicznie niebezpiecznym (wirus HIV, HBV, HCV).

1. Materiał biologiczny potencjalnie niebezpieczny:

a) krew i każdy materiał biologiczny zawierający krew,

b) narzędzia i przedmioty zanieczyszczone krwią,

c) nasienie, wydzielina pochwowa, mleko kobiece, maź stawowa.

Uwaga

Mocz, kał, ślina, plwocina, wymiociny, wydzielina z nosa, pot, łzy NIE są zakaźne jeśli nie zawierają krwi. Kontakt z nimi NIE wymaga zastosowania profilaktyki poekspozycyjnej. Należy zastosować procedury ujęte w planie dezynfekcji.

2. Narażenie występuje podczas wykonywania następujących czynności:

a) realizacji zadań z zakresu badania na obecność w organizmie osoby badanej: alkoholu, środków odurzających i psychotropowych,

b) kontaktu z krwią lub materiałem biologicznym zawierającym krew osoby badanej testem,

c) nieprzestrzeganie zasad dezynfekcji.

3. Postępowanie poekspozycyjne w przypadku potencjalnego narażenia na kontakt z materiałem biologicznie niebezpiecznym

a) Ekspozycja ma miejsce przy:

- każdym naruszeniu ciągłości skóry (zakłucie, zadrapanie, skaleczenie, otarcie naskórka, otwarta rana, celowe działanie, wynik agresji badanego),

- kontakcie materiału potencjalnie zakaźnego z uszkodzoną skórą, śluzówkami lub spojówkami pracownika dokonującego badania,

- długotrwałym kontakcie skóry pracownika z materiałem potencjalnie niebezpiecznym o dużej objętości.

4. Profilaktyka- swoiste i nieswoiste metody zapobiegania zakażeniom.

W celu zapobiegania zakażeniom należy:

a) postępować zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych opublikowanym w Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2013 roku, wydanym na podstawie art. 17 ust. 11 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2019, poz. 1239, ze zmianami),

b) stosować rękawiczki ochronne jednorazowego użytku (lateksowe, nitrylowe, neoprenowe,

c) stosować procedury dezynfekcji i mycia sprzętu używanego w działaniach,

d) przestrzegać podstawowych zasad higieny- dezynfekcja i mycie rąk szczególnie po dezynfekcji sprzętu,

e) przestrzegać reżimu sanitarnego w zakresie zbierania i przekazywania do utylizacji stosowanych rękawic jednorazowego użytku.

f) nie stosować ponownie wyrobów medycznych jednorazowego użytku.

Uwaga

Profilaktyki przeciw HIV HBV HCV NIE stosuje sie po ekspozycji na skóre nieuszkodzona.

5. Postępowanie przedlekarskie w przypadku podejrzanego lub potwierdzonego narażenia na kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym.

a. Oczyścić miejsca kontaktu z potencjalnie zakaźnym materiałem- 3- 5 minut przemywać skórę bieżącą wodą, następnie wodą z mydłem.

Uwaga

Nie stosować środków dezynfekujących na bazie alkoholu

b. NIE tamować swobodnego wypływu krwi, jeśli nie ma obfitego krwawieńia/krwotoku zagrażającego życiu. NIE wyciskać rany.

c. Błony śluzowe jamy ustnej, nosa, przepłukiwać kilka minut czystą wodą.

d. Oczy przepłukać kilkakrotnie wodą zachowując otwarte oczy, nie zaciskając powiek- przy pomocy aparatu do płukania oka będącego na wyposażeniu zestawu aptecznego.

e. Nie używać wody o niskiej temperaturze.

f. Obszar skóry o naruszonej ciągłości zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

g. Niezwłocznie przetransportować pracownika po kontakcie z materiałem potencjalnym zakaźnym do właściwej placówki ochrony zdrowia (szpital zakaźny w ........................... tel...... ...........), z którym podpisano stosowne porozumienie na podejmowanie działań z zakresu profilaktyki po ekspozycyjnej.*

h. Odnotować zdarzenie w Formularzu zgłoszeniowym

i. Powiadomić o zaistniałym fakcie pracodawcę-.............................

j. Nawiązać kontakt telefoniczny ze szpitalem, do którego został przetransportowany poszkodowany będący potencjalnym źródłem zakażenia informując o zaistniałym zdarzeniu.

______________________

* Wskazane jest zawarcie umowy przez pracodawcę z właściwym miejscowo szpitalem zakaźnym w na wykonanie profilaktyki poekspozycyjnej.

6. Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy:

po ekspozycji na krew / inny potencjalnie infekcyjny materiał (IPIM) HIV HBC HCV

Data, godz. zdarzeniaGodz. zgłoszeniaNr kolejny inf. ze zdarzenia którego dotyczy:
Imię i nazwisko pracownikaKomórka organizacyjna
Opis zdarzenia
Rodzaj

potencjalnie

zakaźnego

materiału

Krew*, IPIM z krwiąRodzaj IPIM *

Mocz, kał, ślina, plwocina, wymiociny, wydzielina z nosa, pot, łzy, szczątki ludzkie, inne

Ekspozycja na zakażenieMiejsce narażone na ekspozycjęGłębokość ranyCzas trwania ekspozycjiUwagi

(np. narzędzie)

Naruszenie ciągłości skóry
Uszkodzona wcześniej skóra
Kontakt z błoną śluzową
Kontakt ze spojówkami
Inne
Dane poszkodowanego potencjalnie zakażonego**
imię nazwiskoadresnr telefonumiejsce hospitalizacji

ZAŁĄCZNIK Nr  4

PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI

Opracowana na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 roku w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznym (Dz.U. z 2017 poz. 1975)
1.
Odpady medyczne, 'z wyjątkiem odpadów medycznych o ostrych końcach i krawędziach, zbiera się w miejscu ich powstawania do pojemników lub worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej albo do pojemników wielokrotnego użycia, w kolorze innym niż czerwony albo żółty, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych.
2.
Worki jednorazowego użycia umieszcza się na stelażach lub w sztywnych pojemnikach jednorazowego lub wielokrotnego użycia w sposób pozwalający na uniknięcie zakażenia osób mających kontakt z workiem lub pojemnikiem.
3.
Pojemniki lub worki, o których mowa w pkt 1., zapełnia się co najwyżej do 2/3 ich objętości w sposób umożliwiający ich bezpieczne zamknięcie. Niedopuszczalne jest otwieranie raz zamkniętych pojemników lub worków jednorazowego użycia.
4.
Pojemniki lub worki, o których mowa w pkt 1, wymienia się tak często, jak pozwalają na to warunki przechowywania oraz właściwości odpadów medycznych w nich gromadzonych, nie rzadziej niż co 72 godziny.
5.
Pojemnik lub worek z odpadami medycznymi w miejscu ich powstawania posiada widoczne oznakowanie identyfikujące, które zawiera:
a)
kod odpadów medycznych w nim przechowywanych,
b)
nazwę wytwórcy odpadów medycznych,
c)
numer REGON wytwórcy odpadów medycznych,
d)
numer księgi rejestrowej wytwórcy odpadów medycznych w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2020, poz. 295, ze zmianami), wraz z podaniem organu rejestrowego;
e)
datę i godzinę otwarcia (rozpoczęcia użytkowania);
f)
datę i godzinę zamknięcia.
6.
Odpady medyczne są wstępnie magazynowane w sposób selektywny w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu.
7.
Pomieszczenie, o którym mowa w punkcie 6:
a)
posiada niezależne wejście,
b)
jest zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych,
c)
posiada ściany i podłogi wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję,
d)
jest zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;
e)
posiada drzwi wejściowe bez progu, których szerokość i wysokość gwarantuje swobodny dostęp,
f)
posiada miejsca lub boksy wydzielone i oznakowane w zależności od rodzaju magazynowanych odpadów medycznych, a w przypadku magazynowania

odpadów medycznych w oznakowanych, szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach dopuszcza się brak wydzielonych boksów,

g)
jest wyposażone w termometr do pomiaru temperatury wewnątrz pomieszczenia,
h)
posiada wentylację zapewniającą podciśnienie, z zapewnieniem filtracji odprowadzanego powietrza; dopuszcza się zastosowanie wentylacji grawitacyjnej pod warunkiem magazynowania odpadów medycznych w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach i oznakowanych w zależności od rodzaju magazynowanych odpadów medycznych,

i. posiada zabezpieczenia techniczne przed rozprzestrzenianiem się magazynowanych odpadów medycznych, obejmujące również gromadzenie ewentualnych odcieków z tych odpadów.

8.
Odpady medyczne, inne niż niebezpieczne o kodach 180101,180104,180107,180109 i 180181 mogą być wstępnie magazynowane tak długo, jak pozwalają na to ich właściwości, jednak nie dłużej niż 30 dni.

Uwaga

Rękawiczki jednorazowe, których kuratora używa do badania, są kwalifikowane jako odpad medyczny o kodzie 180104.

9.
Pracownik transportujący odpady medyczne powinien używać środków ochrony- rękawic jednorazowych.
10.
Transport odpadów: w trakcie transportu odpady mają być zapakowane w taki sposób aby ryzyko rozprzestrzeniania się zainfekowanego materiału było wyeliminowane.

Uwaga

Przeprowadzenie badania na obecność alkoholu i środków odurzających, podczas których pracownik jest narażony na działanie czynnika biologicznego, jest możliwe tylko i wyłącznie przy zachowaniu powyższych procedur przed- i poekspozycyjnych oraz procedur postępowania z odpadami. Oznacza to, że pracownik nie może przeprowadzić badania podczas czynności podejmowanych w terenie, bowiem niemożliwe jest wówczas przestrzegania powyżej wskazanych procedur, co tym samym narusza przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy jednoczesnym narażaniu pracownika na potencjalne zarażenie materiałem biologicznym, który skutkowało będzie uszczerbkiem na zdrowiu. Załącznik nr 5

Użyte w procedurze określenia oznaczają:

- sytuacja kryzysowa- sytuację będącą następstwem zdarzenia traumatycznego lub stresu, mającego wpływ na funkcjonowanie kuratora sądowego;

- interwencja kryzysowa- zespół psychologicznych działań, których celem jest przywrócenie równowagi psychicznej kuratora sądowego, u którego na skutek sytuacji kryzysowej wystąpił stan kryzysu psychicznego, utrudniającego lub uniemożliwiającego samodzielne odzyskanie równowagi emocjonalnej, poznawczej i behawioralnej;

- pierwsza pomoc emocjonalna- psychologiczne wsparcie kuratora sądowego bezpośrednio po wystąpieniu sytuacji kryzysowej, którego celem jest zredukowanie stresu oraz wzmocnienie krótko i długoterminowego radzenia sobie w danej sytuacji kryzysowej;

- superwizja- w pracy kuratora sądowego jest rozumiana jest jako ustawiczny rozwój zawodowy zawodowych kuratorów sądowych, służący utrzymaniu wysokiego poziomu świadczonych usług, zachowaniu i wzmacnianiu kompetencji zawodowych, udzielaniu wsparcia, poszukiwaniu źródeł trudności w pracy i możliwości ich pokonywania.

1.
Pracodawca na wniosek kuratora zawodowego lub na wniosek bezpośredniego przełożonego zawodowego kuratora sądowego (kierownika zespołu, kuratora okręgowego lub jego zastępcy) lub z własnej inicjatywy, po uzyskaniu zgody zainteresowanego zawodowego kuratora sądowego, zapewnia mu bezpłatne specjalistyczne wsparcie psychologiczne
2.
Pomoc psychologiczna jest udzielana w formie:
a.
porady psychologicznej,
b.
grupowego odreagowania psychicznego,
c.
grup wsparcia,
d.
interwencji kryzysowej,
e.
superwizji.
3.
Pierwsza pomoc emocjonalna udzielana jest w szczególności w formie:
a.
diagnozy podstawowych potrzeb kuratora sądowego w konkretnej sytuacji kryzysowej i podjęcia lub zainicjowania działań zmierzających do ich zaspokojenia,
b.
przeprowadzenia indywidualnego odreagowania emocjonalnego kuratora,
c.
omówienia z kuratorem sądowym sytuacji kryzysowej będącej źródłem jego reakcji psychofizycznych oraz możliwych jej konsekwencji,
d.
działań zmierzających do zapewnienia wsparcia ze strony bliskich mu osób.
4.
Do sytuacji kryzysowej zalicza się w szczególności:
a.
śmierć kuratora,
b.
popełnienie lub usiłowanie popełnienia samobójstwa przez kuratora,
c.
czynną napaść na kuratora lub jego rodzinę,
d.
groźby karalne wobec kuratora albo jego rodziny,
e.
ciężką chorobę kuratora,
f.
śmierć lub ciężką chorobę osoby bliskiej kuratorowi;
g.
uczestniczenie kuratora w zdarzeniu, które spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia jego lub innych ludzi,
h.
wykonywanie przez kuratora zadań służbowych w okresie stanu klęski żywiołowej oraz w czasie katastrofy lub podczas aktu terroryzmu, stanu epidemii, pandemii lub stanu wyjątkowego,
i.
bezpośredni kontakt kuratora ze śmiercią dziecka lub śmiercią dziecka w rodzinie, wobec której wykonuje nadzór/dozór lub inne stałe czynności na zlecenie sądu,
j.
udział kuratora przy wykonywaniu czynności przymusowego odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką,
k.
podjęcie czynności procesowych wobec kuratora czynności w związku z podejrzeniem popełnienia przez niego przestępstwa.
5.
Psycholog podejmujący interwencję kryzysową albo udzielający pierwszej pomocy emocjonalnej kuratorowi jest w szczególności zobowiązany do:
a.
uzyskania, z zachowaniem ograniczeń wynikających z odrębnych przepisów, informacji niezbędnych do podjęcia interwencji kryzysowej albo udzielenia

policjantowi lub pracownikowi pierwszej pomocy emocjonalnej,

b.
nawiązania bezpośredniego kontaktu z kuratorem;
c.
udzielenia kuratorowi pierwszej pomocy emocjonalnej albo ustalenia w porozumieniu z kuratorem czasu i miejsce interwencji kryzysowej.
6.
Psychoterapia prowadzona jest w formie:
a.
indywidualnych sesji z kuratorem,
b.
grupowych sesji z kuratorami.
7.
Psychoedukacja prowadzona jest w formie:
a.
wykładów, w tym wykładów interaktywnych,
b.
konferencji lub seminariów,
c.
warsztatów lub treningów,
d)
publikacji artykułów,
e)
opracowywania poradników, broszur lub ulotek.
8.
Zawodowy kurator sądowy jest uprawniony do korzystania z superwizji, z zachowaniem poniżej określonych zasad:
a)
do korzystania z superwizji pracy, prowadzonej przez superwizorów, jest każdy zawodowy kurator sądowy,
b)
udział kuratora zawodowego w suprewizji jest dobrowolny i wymaga wyrażenia przez niego zgody,
9.
Właściwy prezes sądu będący pracodawcą kuratora zawodowego jest zobowiązany zapewnić kuratorowi zawodowemu dostęp do specjalistycznego wsparcia

psychologicznego, w tym prawa do superwizji.

10.
Specjalistyczna pomoc psychologiczna, o której mowa w § 2 obywa się w ramach czasu pracy zawodowego kuratora sądowego.