Dokonywanie oceny placówek naukowych PAN przez wydziały PAN.

Akty korporacyjne

PAN.2008.10.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 października 2008 r.

ZALECENIA
PREZYDIUM PAN
z dnia 21 października 2008 r.
w sprawie dokonywania oceny placówek naukowych PAN przez wydziały PAN

Stosownie do podjętych i zrealizowanych przez wydziały PAN zadań dotyczących opracowania kryteriów oceny placówek naukowych PAN oraz mając na uwadze wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli (Wystąpienie pokontrolne NIK z dnia 5 lipca 2007 r.), Prezydium Akademii zaleca, w celu ujednolicenia procedur przeprowadzania oceny, uwzględnienie poniższych zasad, którymi powinny kierować się wydziały PAN.
Wydziały PAN przynajmniej raz w kadencji dokonują oceny wszystkich placówek naukowych PAN, wchodzących w skład wydziału, oraz w każdym czasie na wniosek Prezesa Akademii lub przewodniczącego wydziału PAN, stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o PAN i § 16 pkt 4 Statutu Polskiej Akademii Nauk.
1.
Ocena powinna być przeprowadzana regularnie i obejmować okres działalności placówek naukowych PAN określony kolejnymi latami kalendarzowymi, bezpośrednio poprzedzającymi rok w którym dokonywana jest ocena.
2.
Przewodniczący właściwych wydziałów PAN kierując przebiegiem prac nad oceną placówek naukowych, wchodzących w skład wydziału, powołują komisje do spraw oceny. Komisja może oceniać placówkę lub placówki naukowe PAN.

Przewodniczący wydziałów mogą zwrócić się do członków Akademii, wchodzących w skład właściwego wydziału PAN, niezatrudnionych w ocenianej placówce, o opracowanie recenzji lub ekspertyz. Zaleca się także wykorzystanie potencjału eksperckiego komitetów naukowych PAN lub członków zagranicznych PAN, reprezentujących dziedzinę nauki zbliżoną do profilu badawczego ocenianej placówki.

3.
Liczba komisji do spraw oceny, liczba ich członków oraz skład są ustalane przez sesję plenarną właściwego wydziału PAN. W skład komisji powinni wchodzić przynajmniej:
1)
przewodniczący wydziału PAN lub osoba przez niego wskazana,
2)
członkowie krajowi Akademii wchodzący w skład wydziału PAN, reprezentujący dyscypliny właściwe ze względu na uprawiane w placówkach naukowych, stanowiący minimum 50% składu ogólnego komisji w ramach wydziału.

Członek komisji aktualnie pełniący funkcję dyrektora placówki naukowej PAN nie może brać udziału w pracach komisji nad oceną placówki, którą kieruje. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do zastępców dyrektora.

4.
Do zadań komisji do spraw oceny, działającej zgodnie z harmonogramem ustalonym przez sesję plenarną wydziału PAN, należy w szczególności przygotowanie opinii o działalności placówki naukowej PAN i podsumowania przeglądu działalności placówek naukowych PAN lub współdziałanie w jego opracowaniu.
5.
Ocena placówek naukowych PAN powinna być dokonywana w szczególności na podstawie:
1)
sprawozdań rocznych z działalności placówki naukowej PAN, w tym finansowych;
2)
opinii recenzentów lub ekspertyz, rekomendacji i opinii międzynarodowych zespołów doradczych, oraz danych przekazywanych przez placówki naukowe PAN do statystyki publicznej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zawartych głównie w ankietach jednostki naukowej;
3)
wizytacji w placówkach, w celu zapoznania się z: wynikami działalności badawczej, warunkami w jakich są prowadzone badania, wyposażeniem aparaturowym, zapleczem bibliotecznym, opiniami pracowników, a w szczególności młodych pracowników naukowych i doktorantów.

Zaleca się, aby w procesie oceny były uwzględniane dostępne w bazach danych parametry naukometryczne, właściwe dla dyscyplin uprawianych w ocenianej placówce.

6.
Ocena placówek naukowych PAN powinna być dokonywana w zakresie:
1)
problematyki badań naukowych, aktualności naukowej i perspektyw rozwoju (w tym współpracy naukowej krajowej i międzynarodowej);
2)
wyników działalności naukowej;
3)
zastosowań praktycznych - patenty, prawa ochronne na wzory użytkowe, prace wdrożeniowe lub inne zastosowania praktyczne;
4)
upowszechniania wyników badań i promocji nauki;
5)
struktury i rozwoju kadry naukowej;
6)
stanu organizacyjnego i zarządzania;
7)
gospodarki finansowej (w tym pozyskiwania środków pozabudżetowych);
8)
stopnia realizacji zaleceń z wcześniejszej oceny, w przypadku zmian zaplanowanych na dłuższy okres i wniosków międzynarodowych zespołów doradczych.

Ocena winna uwzględniać zróżnicowane i szczegółowe kryteria oceny, odpowiadające profilowi prowadzonej działalności, specyfice dziedzin i dyscyplin uprawianych w placówkach naukowych PAN wchodzących w skład wydziału.

7.
Przewodniczący właściwego wydziału PAN przekazuje Prezesowi PAN uchwałę sesji plenarnej wydziału w sprawie oceny placówki naukowej PAN wraz z zaleceniami, a także wnioski ogólne wynikające z przeglądu działalności placówek naukowych PAN.

W zaleceniu określa się terminy, w których powinny być zrealizowane zalecenia.

8.
Wyniki oceny placówki naukowej PAN warunkują, w szczególności, zaopiniowanie przez przewodniczącego wydziału PAN wniosków o finansowanie działalności statutowej.
9.
Dyrektor placówki naukowej PAN, który nie zgadza się z oceną placówki dokonaną przez wydział PAN, ma prawo złożenia odwołania do Prezesa PAN, za pośrednictwem przewodniczącego właściwego wydziału PAN. Odwołanie zawierające uzasadnienie powinno być składane w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia otrzymania powiadomienia wraz z zaleceniami. Wskazane jest, aby odwołanie było zaopiniowane przez przewodniczącego rady naukowej placówki.
10.
Rozpatrzenie odwołania przez Prezesa PAN nie powinno trwać dłużej niż miesiąc od dnia złożenia odwołania.

Prezes PAN rozpatrując odwołanie może zwrócić się do przewodniczącego wydziału PAN o:

1)
złożenie wyjaśnienia dotyczącego oceny placówki naukowej PAN,
2)
uzupełnienie i skorygowanie oceny placówki naukowej PAN,
3)
ponowne ustalenie oceny placówki naukowej PAN przez wydział PAN,
11.
Przewodniczący wydziału PAN w przypadku określonym w ust. 10 pkt 1 przekazuje wyjaśnienie w terminie nie dłuższym niż czternaście dni, a w przypadkach, o których mowa w pkt 2 i 3 - w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia otrzymania wiadomości.
12.
Przewodniczący wydziału PAN sprawuje nadzór nad realizacją zaleceń przez oceniane placówki naukowe PAN i przedstawia Prezesowi PAN informacje o ich wykonaniu.

W przypadku stwierdzenia, że dyrektor placówki naukowej narusza prawo lub nie wykonuje należycie swoich obowiązków - przewodniczący wydziału PAN przedstawia wniosek, o którym mowa w art. 51 ust. 6 ustawy o PAN.