Apel do Ministra Zdrowia w sprawie zniesienia obowiązku zgłaszania zmian dotyczących osób w harmonogramie świadczeń.

Akty korporacyjne

Lekarz.2017.1.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 stycznia 2017 r.

APEL Nr 4/17/VII
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 13 stycznia 2017 r.
do Ministra Zdrowia w sprawie zniesienia obowiązku zgłaszania zmian dotyczących osób w harmonogramie świadczeń

Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o dokonanie zmiany rozporządzenia z dnia 15 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej polegającej na zniesieniu obowiązku zgłaszania zmian w harmonogramie dotyczących osób wykonujących zawody medyczne.

Rada przypomina, że postulat zmiany ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie zgłosił już Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Lekarzy w apelu nr 14 z dnia 14 maja 2016 r.

Naczelna Rada Lekarska proponuje wprowadzić zmiany do § 6 załącznika do rozporządzenia polegające na zniesieniu obowiązku zgłaszania zmian w harmonogramie dotyczących osób wykonujących zawody medyczne, pod warunkiem, że zmiany w harmonogramie nie będą naruszać wymagań dotyczących kwalifikacji osób oraz szczegółowych warunków określonych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 i art. 159 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Proponuje się przy tym wykreślenie w § 6 ustępu drugiego oraz zmianę ustępu trzeciego i nadanie mu następującego brzmienia:

3. Zmiany w harmonogramie dotyczące osób, o których mowa w ust. 1 nie mogą naruszać: wymagań dotyczących kwalifikacji osób wykonujących zawód medyczny, określonych w przepisach regulujących wykonywanie tych zawodów lub określających te kwalifikacje oraz szczegółowych warunkach umów określonych przez Prezesa Funduszu na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 i art. 159 ust. 2 ustawy.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej wymaganie każdorazowego zgłaszania do Funduszu zmian personelu nie jest konieczne w sytuacji, gdy podmiot udzielający świadczeń zachowa wymóg odpowiednich kompetencji personelu. Konieczność zgłaszania zmian w harmonogramie wydaje się szczególnie niezasadna w sytuacji krótkotrwałych zastępstw związanych z chorobą osoby wykonującej zawód medyczny czy jej urlopem.