Akredytacja World Federation for Medical Education.

Akty korporacyjne

KAAUM.2021.11.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 listopada 2021 r.

UCHWAŁA Nr 27/2021
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 9 listopada 2021 r.
w sprawie akredytacji World Federation for Medical Education

Na podstawie § 2 ust.l pkt 1, § 6 ust.l w związku z § 4 ust. 1 pkt 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (tekst jednolity: Załącznik nr 1 do Uchwały nr 107/2020 KRAUM z dnia 25 sierpnia 2020 r.)
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych uchwala, co następuje:
§  1. 
1. 
Składa ponowny wniosek do Polskiej Komisji Akredytacyjnej o podjęcie działań mających na celu uzyskanie przez PKA akredytacji World Federation for Medical Education.
2. 
Deklaruje gotowość wszystkich uczelni zrzeszonych w KRAUM do współpracy przy przygotowywaniu raportu samooceny.
§  2. 
Uzasadnienie stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych przedstawionego w § 1 stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej Uchwały.
§  3. 
Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącemu KRAUM.
§  4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UZASADNIENIE

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych uważa za konieczne jak najszybsze uzyskanie przez Polską Komisję Akredytacyjną akredytacji World Federation for Medical Education (WFME), jednocześnie deklarując w imieniu wszystkich uczelni zrzeszonych w KRAUM, pełną gotowość do współpracy przy przygotowywaniu raportu samooceny.

Od 2023 roku zachodzi bezwzględna konieczność posiadania akredytacji World Federation for Medical Education dla wszystkich absolwentów kończących studia na kierunku lekarskim, zarówno w języku polskim, jak i angielskim i planujących uzyskać rezydenturę m.in. w USA. Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, dla utrzymania wysokiego standardu kształcenia lekarzy w Polsce oraz ich rozpoznawalności w światowej medycynie, uważa za konieczne i pilne dostosowanie się do wymogów World Federation for Medical Education i Educational Commission for Foreign Medical Graduates, która podejmuje decyzje o uznawalności dyplomów uzyskanych poza terytorium USA oraz o dopuszczeniu do egzaminu USMLE step 3.

Utrata przez Polskę uznawalaności wykształcenia lekarzy może spowodować dezorganizację, nie tylko w sferze zatrudniania absolwentów, ale również zaprzestania ewentualnej wymiany klinicznej między naszymi państwami. Ponadto może podważyć wiarygodność kształcenia lekarzy w Polsce, a tym samym zmniejszyć zainteresowanie studiowaniem na naszych uczelniach przez studentów zagranicznych.