Akredytacja World Federation for Medical Education.

Akty korporacyjne

KAAUM.2019.6.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 czerwca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 86/2019
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 17 czerwca 2019 r.
w sprawie: akredytacji World Federation for Medical Education

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1) w związku z § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych oraz Uchwałą Nr 65/2018 Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych z dnia 22 lutego 2018 r.
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

uchwala, co następuje:

§  1. 
1. 
Składa ponowny wniosek do Polskiej Komisji Akredytacyjnej o podjęcie działań mających na celu uzyskanie przez PKA akredytacji World Federation for Medical Education.
2. 
Deklaruje gotowość wszystkich Uczelni zrzeszonych w KRAUM do współpracy przy przygotowywaniu raportu samooceny.
3. 
Uzasadnienie wniosku KRAUM stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały.
§  2. 
Upoważnia Przewodniczącego KRAUM do przekazania Uchwały Przewodniczącemu Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministrowi Zdrowia.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UZASADNIENIE

W związku ze zbliżającym się procesem akredytacji, KRAUM uważa za konieczne jak najszybsze przystąpienie Polskiej Komisji Akredytacyjnej do poddania się akredytacji przez World Federation Por Medical Education, deklarując jednocześnie pełną gotowość do współpracy przy przygotowywaniu raportu samooceny w imieniu wszystkich uczelni zrzeszonych w KRAUM.

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, dla utrzymania wysokiego standardu kształcenia lekarzy w Polsce oraz ich rozpoznawalności w światowej medycynie, uważa za konieczne i pilne dostosowanie do wymogów Educational Commission Por Foreign Medical Graduates, która podejmuje decyzje o uznawalności dyplomów uzyskanych poza terytorium USA, oraz o dopuszczeniu do egzaminu USMLE step 3, o bezwzględnej konieczności posiadania akredytacji World Federation Por Medical Education (WFME) od roku 2023 dla wszystkich absolwentów (zarówno kończących studia w języku polskim, jak i angielskim).

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej bowiem część Stanów wprowadza nawet szybszy termin np. California za taką granię przyjmuje rok 2020. Utrata przez Polskę uznawalaności wykształcenia lekarzy spowodować może dramatyczne zaburzenia nie tylko w sferze zatrudniania obecnych absolwentów, ale również ewentualnej wymiany klinicznej między naszymi państwami oraz może podważyć wiarygodność kształcenia lekarzy w Polsce, a tym samym spowoduje zmniejszenie zaiteresowania przez studentów zagranicznych studiowaniem na Naszych uczelniach.