"Standardy przeszkolenia uzupełniającego".

Akty korporacyjne

Aptek.2022.10.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 października 2022 r.

UCHWAŁA Nr VIII/18/2022
NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ
z dnia 26 października 2022 r.
w sprawie "Standardów przeszkolenia uzupełniającego"

Na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2, 3 i 16 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 1850, z póżn. zm.) w zw. z art. 37 ust. 1, 3 i 4 oraz w zw. z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (tj. Dz.U. z 2022, poz. 1873), Naczelna Rada Aptekarska uchwala, co następuje:
§  1. 
Przyjmuje się "Standardy przeszkolenia uzupełniającego", stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.
§  2. 
Uchyla się:
1)
uchwałę Nr IV/14/2004 z dnia 23 czerwca 2004 r. Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie przeszkolenia uzupełniającego farmaceutów;
2)
uchwałę Nr V/51/2009 z dnia 18 marca 2009 r. Naczelnej Rady Aptekarskiej zmieniającą uchwałę Nr IV/14/2004 z dnia 23 czerwca 2004 r. Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie przeszkolenia uzupełniającego farmaceutów.
§  3. 
Uchwala wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Głosowanie w sprawie uchwały przeprowadzone podczas posiedzenia NRA na odległość przy wykorzystaniu środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość w postaci wideokonferencji.

W głosowaniu uczestniczyło 33 członków Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Wynik:

1)
za - 32;
2)
przeciw - 0;
3)
wstrzymujących się - 1.

STANDARDY PRZESZKOLENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO

§  1. 
Niniejsze "Standardy przeszkolenia uzupełniającego", zwane dalej "Standardami", określają minimalne warunki odbywania przeszkolenia uzupełniającego, których spełnienie wymagane jest do zatwierdzenia przez okręgową izbę aptekarską ukończenia przeszkolenia uzupełniającego.
§  2. 
Słowniczek

Użyte w Standardach określenia oznaczają:

1)
przeszkolenia uzupełniające - przeszkolenie uzupełniające, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (t.j. Dz.U. z 2022, poz. 1873), zwanej dalej "ustawą o zawodzie farmaceuty";
2)
umowa - umowę o przeprowadzenie przeszkolenia uzupełniającego zawartą pomiędzy farmaceutą a podmiotem prowadzącym przeszkolenie uzupełniaj ące.
§  3. 
Cel przeszkolenia

Celem przeszkolenia uzupełniającego jest przypomnienie i zaktualizowanie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie wykonywania zawodu aptekarza 1  ze szczególnym uwzględnieniem: sporządzania produktów leczniczych, przechowywania i wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, a także podstaw etycznych, prawnych i organizacyjnych pracy farmaceuty w aptece, dziale farmacji szpitalnej oraz hurtowni farmaceutycznej, w związku z przerwą farmaceuty w wykonywaniu zawodu jako aptekarz przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat lub niewykonywaniem przez farmaceutę zawodu jako aptekarz po ukończeniu studiów na kierunku farmacja i zamiarem podjęcia jego wykonywania.

§  4. 
Warunki i czas trwania przeszkolenia
1. 
Farmaceuta odbywa przeszkolenie uzupełniające w aptece ogólnodostępnej lub aptece szpitalnej spełniającej warunki, o których mowa w art. 87a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2021 r., poz.1977, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą - Prawo farmaceutyczne".
2. 
Przeszkolenie uzupełniające trwa od 1 do 2 miesięcy, w wymiarze maksymalnym 40 godzin tygodniowo, nie mniejszym jednak niż 20 godzin tygodniowo, przy czym:
1)
farmaceuta, który wykonywał zawód w aptece, dziale farmacji szpitalnej lub hurtowni farmaceutycznej odbywa przeszkolenie uzupełniające trwające co najmniej 1 miesiąc;
2)
farmaceuta, który nie wykonywał zawodu w aptece, dziale farmacji szpitalnej lub hurtowni farmaceutycznej odbywa przeszkolenie uzupełniające trwające 2 miesiące.
3. 
Za wykonanie zakresu przeszkolenia uzupełniającego odpowiada kierownik apteki.
§  5. 
Umiejętności praktyczne i wiedza teoretyczna wymagane po zakończeniu przeszkolenia uzupełniającego
1. 
Umiejętności praktyczne, które farmaceuta powinien posiadać po zakończeniu przeszkolenia uzupełniającego to:
1)
wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz udzielanie informacji o tych produktach i wyrobach, w tym umiejętność stosowania szczególnych zasad wydawania produktów leczniczych bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających;
2)
sporządzanie leków recepturowych i aptecznych oraz ocena ich jakości - w zakresie metod i środków dostępnych w aptece;
3)
przechowywanie produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz innego asortymentu znajdującego się w aptece, dziale farmacji szpitalnej albo hurtowni farmaceutycznej;
4)
raportowanie do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) oraz Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków;
5)
zgłaszanie - zgodnie z obowiązującymi procedurami - podejrzenia wady jakościowej produktu leczniczego.
2. 
Wiedza teoretyczna, którą farmaceuta powinien posiadać po zakończeniu przeszkolenia uzupełniającego to:
1)
znajomość zasad postępowania w zakresie zabezpieczania wstrzymanych lub wycofanych z obrotu produktów leczniczych;
2)
znajomość zasad organizacji pracy w aptece, dziale farmacji szpitalnej albo hurtowni farmaceutycznej, w tym prowadzenia wymaganej przepisami prawa dokumentacji;
3)
znajomość przepisów dotyczących prowadzenia apteki, działu farmacji szpitalnej albo hurtowni farmaceutycznej;
4)
znajomość postanowień Kodeksu Etyki Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
znajomość zasad wykonywania zawodu farmaceuty, ze szczególnym uwzględnieniem art. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty.
§  6. 
Sposób wyznaczenia podmiotu prowadzącego przeszkolenie uzupełniające
1. 
Rada okręgowej izby aptekarskiej, której członkiem jest farmaceuta zamierzający odbyć przeszkolenie uzupełniające:
1)
wskazuje podmiot prowadzący przeszkolenie uzupełniające, lub
2)
akceptuje podmiot prowadzący przeszkolenie uzupełniające wskazany przez farmaceutę.
2. 
Wskazanie albo akceptacja podmiotu prowadzącego przeszkolenie uzupełniające następuje w uchwale rady lub upoważnionego prezydium tej rady.
§  7. 
Wymagania wobec podmiotu prowadzącego przeszkolenie uzupełniające Podmiotem prowadzącym przeszkolenie uzupełniające może być podmiot, który spełnia następujące warunki:
1)
prowadzi aptekę ogólnodostępną lub aptekę szpitalną spełniającą warunki, o których mowa w art. 87a ust. 1 ustawy - Prawo farmaceutyczne.
2)
zawrze z farmaceutą umowę według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do Standardów, w której zobowiąże się, w szczególności do:
a)
zrealizowania przeszkolenia uzupełniającego zgodnie z warunkami określonymi w umowie,
b)
zapewnienia kierownikowi apteki możliwości sprawowania efektywnego nadzoru nad farmaceutą odbywającym przeszkolenie uzupełniające,
c)
przekazania właściwej okręgowej izbie aptekarskiej informacji o zakończeniu przeszkolenia uzupełniającego - w terminie 7 dni od zakończenia przeszkolenia,
d)
wystawienia w dwóch egzemplarzach zaświadczenia zgodnego ze wzorem stanowiącym załącznik do umowy, potwierdzającego odbycie przez farmaceutę przeszkolenia uzupełniającego oraz przekazania, w terminie 7 dni od zakończenia przeszkolenia, po jednym egzemplarzu zaświadczenia farmaceucie i właściwej okręgowej izbie aptekarskiej.
§  8. 
Procedura złożenia zawiadomienia o zamiarze podjęcia wykonywania zawodu aptekarza oraz wniosku o odbycie przeszkolenia uzupełniającego

Farmaceuta, składając zawiadomienie do właściwej okręgowej izby aptekarskiej o zamiarze podjęcia wykonywania zawodu aptekarza wraz z wnioskiem o umożliwienie odbycia przeszkolenia uzupełniającego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do Standardów, zobowiązany jest:

1)
przedłożyć odpis dyplomu ukończenia studiów medycznych na kierunku farmacja;
2)
przedłożyć dokument "Prawa wykonywania zawodu farmaceuty";
3)
przedłożyć oświadczenie lub inne dokumenty potwierdzające przebieg dotychczasowej pracy zawodowej;
4)
wystąpić z wnioskiem o wpis do rejestru farmaceutów prowadzonego przez radę właściwej OIA, jeżeli dotychczas w nim nie figuruje.
§  9. 
Zatwierdzenie ukończenia przeszkolenia uzupełniającego
1. 
Okręgowa izba aptekarska zatwierdza albo odmawia zatwierdzenia ukończenie przeszkolenia uzupełniającego.
2. 
Zatwierdzenie ukończenia przeszkolenia uzupełniającego albo odmowa jego zatwierdzenia następuje w uchwale rady lub upoważnionego prezydium tej rady.
3. 
Zatwierdzenie ukończenia przeszkolenia uzupełniającego wymaga dokonania wpisu w rejestrze farmaceutów prowadzonym przez właściwą okręgową radę aptekarską.
4. 
W przypadku stwierdzenia przez okręgową izbę aptekarską, że przeszkolenie uzupełniające nie zostało zrealizowane zgodnie z warunkami określonymi w umowie, izba odmawia jego zatwierdzenia, w terminie 14 dni od otrzymania informacji o zakończeniu przeszkolenia.

Zawiadomienie

o zamiarze podjęcia wykonywania zawodu jako aptekarz wraz z wnioskiem o umożliwienie odbycia przeszkolenia uzupełniającego

grafika

Umowa o przeszkolenie uzupełniające

grafika

Załącznik do umowy

Zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia uzupełniającego

grafika

1 Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o zawodzie farmaceuty, "Farmaceuta wykonujący zawód w aptece, punkcie aptecznym, dziale farmacji szpitalnej albo hurtowni farmaceutycznej jest aptekarzem.