Rozdział 5 - Zamieszkanie i pobyt w strefie nadgranicznej niektórych pracowników państwowych i społecznych, osób pełniących czynną służbę wojskową oraz członków ich rodzin. - Znaki graniczne, utrzymywanie przejść granicznych oraz zamieszkanie i pobyt w strefie nadgranicznej.

Monitor Polski

M.P.1956.71.861

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1966 r.

V.

Zamieszkanie i pobyt w strefie nadgranicznej niektórych pracowników państwowych i społecznych, osób pełniących czynną służbę wojskową oraz członków ich rodzin.

§  22.
1.
Pracownicy ministerstw i urzędów centralnych oraz naczelnych władz organizacji społecznych o znaczeniu ogólno-państwowym mogą przebywać w strefie nadgranicznej na podstawie delegacji służbowej.
2.
Uprawnienie to przysługuje również pracownikom prezydiów rad narodowych, prokuratury, sądownictwa i organizacji społecznych o znaczeniu ogólno-państwowym szczebla wojewódzkiego i powiatowego w województwach i powiatach granicznych, pracownikom cywilnym jednostek wojskowych oraz pracownikom urzędów morskich i celnych, jeżeli osoby te udają się na podstawie delegacji służbowej na obszar, na który rozciąga się ich działalność.
§  23.
Prezes Rady Ministrów określi osoby uprawnione do przebywania w strefie nadgranicznej tylko na podstawie dokumentu osobistego.
§  24.
1.
Żołnierze czynnej służby wojskowej, jak również funkcjonariusze organów bezpieczeństwa publicznego oraz Milicji Obywatelskiej udający się do miejscowości położonych w strefie nadgranicznej mogą przebywać w tej strefie na podstawie rozkazu wyjazdu (zaświadczenia o podróży służbowej) lub karty urlopowej (zaświadczenia o urlopie) albo skierowania do zakładu leczniczego.
2.
Członkowie rodzin osób wymienionych w ust. 1 mogą przebywać w strefie nadgranicznej na podstawie skierowania do zakładu leczniczego lub domu wypoczynkowego podległego Ministrowi Obrony Narodowej lub Spraw Wewnętrznych albo Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego, a jeżeli udają się do strefy nadgranicznej wraz z tymi osobami, mogą tam przebywać również na podstawie zaświadczenia wydanego przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, albo przez właściwy organ bezpieczeństwa publicznego lub Milicji Obywatelskiej na szczeblu powiatu lub wyższym.
§  25.
W razie skierowania do zakładu leczniczego lub domu wypoczynkowego skierowanie to powinno być wymienione w ciągu 24 godzin na zaświadczenie komendanta (kierownika) tego zakładu lub domu.
§  26.
1.
Zameldowanie oficerów zawodowych i podoficerów nadterminowych, jak również funkcjonariuszów organów bezpieczeństwa publicznego i Milicji Obywatelskiej oraz członków rodzin tych osób na zamieszkanie w strefie nadgranicznej następuje na podstawie zaświadczenia o pełnieniu służby w strefie nadgranicznej wydanego przez dowódcę jednostki lub komendanta garnizonu albo organ bezpieczeństwa publicznego lub Milicji Obywatelskiej określony w § 24 ust. 2.
2.
Żołnierze nie wymienieni w ust. 1 odbywający czynną służbę wojskową (zasadniczą służbę wojskową, ćwiczenia albo przeszkolenie wojskowe lub inną czynną służbę wojskową) w garnizonach położonych w strefie nadgranicznej uprawnieni są do przebywania na terenie tych garnizonów na podstawie wojskowego dokumentu osobistego (legitymacji, książeczki albo zaświadczenia).