Rozdział 7 - Przepisy końcowe. - Ustalenie i wypłata zaopatrzeń emerytalnych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Monitor Polski

M.P.1955.114.1456

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1954 r.

Rozdział  7.

Przepisy końcowe.

§  43.
1.
Funkcjonariuszom zwolnionym ze służby w Milicji Obywatelskiej i w Służbie Więziennej, nie nabywającym prawa do zaopatrzenia przewidzianego w powołanym na wstępie dekrecie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, a nabywającym prawo do zaopatrzenia emerytalnego przewidzianego w dekrecie z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 30, poz. 116), a także pracownikom kontraktowym oraz etatowym zajmującym stanowiska cywilne w Milicji Obywatelskiej lub w Służbie Więziennej zaopatrzenie ustalają i wypłacają wydziały rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
2.
Postępowanie w sprawie przyznania zaopatrzenia emerytalnego wszczyna wydział rent i pomocy społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) na podstawie wniosku zgłoszonego za zgodą zainteresowanego przez odpowiedni organ kadrowy albo na wniosek samego zainteresowanego lub jego pełnomocnika.
3.
Wniosek o zaopatrzenie według ustalonego wzoru osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik albo właściwy organ kadrowy Milicji Obywatelskiej lub Służby Więziennej kieruje do wydziału rent i pomocy społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
4.
Jeżeli z wnioskiem występuje organ kadrowy, powinien wniosek ten wraz z zebranymi dokumentami przesłać do wydziału rent i pomocy społecznej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) najpóźniej w ciągu trzech dni po zebraniu wszystkich dokumentów.
5.
Na organach kadrowych ciążą ponadto następujące obowiązki:
1)
udzielania osobom zgłaszającym wniosek o przyznanie zaopatrzenia wszelkich informacji i pomocy w sprawie ustalenia uprawnień do zaopatrzenia przysługującego tym osobom;
2)
pouczenia osób zainteresowanych, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku (ust. 6);
3)
wydawania osobom zainteresowanym i prezydiom wojewódzkich rad narodowych bezpłatnie wszelkich zaświadczeń oraz udzielania im wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do zaopatrzenia lub jego wysokość.
6.
Do wniosku o rentę należy dołączyć dokumenty wymienione w §§ 9 i 10 zarządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 1 lipca 1954 r. w sprawie wykonania dekretu o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Monitor Polski Nr A-70, poz. 874); w szczególności do wniosku o rentę starczą należy dołączyć:
1)
kwestionariusz według ustalonego wzoru, ze wskazaniem okresów zatrudnienia pracownika przed przyjęciem go do służby w organach Milicji Obywatelskiej lub Służby Więziennej i okresów zaliczanych do okresów zatrudnienia, wymienionych w art. 7 i 8 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 30, poz. 116), jak również okresów odbytej służby bądź pracy w organach Milicji Obywatelskiej lub Służby Więziennej (bez podania miejsc służby i zajmowanych stanowisk);
2)
dokumenty stwierdzające okresy podane w kwestionariuszu;
3)
dokument stwierdzający datę urodzenia funkcjonariusza;
4)
zaświadczenie organu finansowego stwierdzającego w ogólnej kwocie wysokość przeciętnego (z ostatnich 12 miesięcy) miesięcznego uposażenia funkcjonariusza ze wszystkimi dodatkami wpływającymi trwale na jego wysokość bez dodatków na dzieci;
5)
jeżeli zainteresowany był pracownikiem nauki albo był odznaczony przez władze Polski Ludowej orderem - dokumenty stwierdzające posiadanie tytułu samodzielnego lub pomocniczego pracownika nauki albo posiadanie orderu.
7.
W kwestionariuszu dotyczącym okresów zatrudnienia (ust. 6 pkt 1, gdy chodzi o funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub Służby Więziennej) należy podać datę przyjęcia do służby i datę zwolnienia funkcjonariusza z tej służby oraz inne okresy służby podlegające zaliczeniu do wysługi lat w normalnym i korzystniejszym wymiarze w myśl art. 8 dekretu z dnia 9 listopada 1955 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 43, poz. 273). Na uzasadnienie zaliczenia tych okresów należy dołączyć do kwestionariusza obliczenie wysługi lat (§ 11). Na uzasadnianie zaliczenia innych okresów zaliczanych do okresów zatrudnienia, nie wymienionych w obliczeniu wysługi lat, należy dołączyć do kwestionariusza odpowiednie dokumenty. Jeżeli funkcjonariusz odbył służbę w Milicji Obywatelskiej bądź w Służbie Więziennej w tych rodzajach służby, w których tę służbę zalicza się do I kategorii zatrudnienia, należy wyraźnie to zaznaczyć w uwadze na obliczeniu wysługi lat.
§  44.
1.
Wzory wniosków i decyzji w sprawie przyznania renty za wysługę lat, renty inwalidzkiej lub renty rodzinnej oraz wzory obliczeń wysługi lat, zaświadczeń i oświadczeń wymienionych w zarządzeniu ustala Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy).
2.
Formularze wniosków o zaopatrzenie emerytalne przewidziane w dekrecie z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 30, poz. 116) oraz formularze kwestionariuszy wymienionych w § 43 ust. 6 dostarczają wydziały rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) na zapotrzebowanie organów kadrowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  45.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1954 r.