§ 16. - Tryb postępowania wierzycieli w zakresie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych. (Instrukcja dla wierzycieli).

Monitor Polski

M.P.1960.47.224

Akt utracił moc
Wersja od: 16 maja 1962 r.
§  16.
1.
Zgodnie z uchwałą nr 201 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1959 r. w sprawie wprowadzenia opłaty komorniczej (Monitor Polski Nr 51, poz. 232) wierzyciele są obowiązani uiszczać opłaty komornicze od należności egzekwowanych przez skarbowe urzędy komornicze. Opłata komornicza wynosi 2% od ściągniętej kwoty z zaokrągleniem do pełnych złotych i należy się także wtedy, gdy dłużnik na skutek wszczęcia egzekucji wpłacił należność bezpośrednio wierzycielowi. Uważa się, że skarbowy urząd komorniczy wszczął egzekucję, jeżeli poborca skarbowy dokonał w danej sprawie wierzyciela zajęcia ruchomości lub jeżeli zajęto wierzytelności dłużnika albo wezwano go do zapłaty pod rygorem skierowania egzekucji do nieruchomości.
2.
Dla ustalenia kwot, jakie się należą od wierzycieli z tytułu opłat komorniczych, skarbowy urząd komorniczy prowadzi w formie kartoteki ewidencję tych opłat według przepisanego wzoru. Dla każdego wierzyciela zakłada się oddzielną kartę ewidencji. Podstawą zapisów w tej ewidencji są kwitariusze poborców lub inne dowody wpłat oraz otrzymane od wierzycieli zawiadomienia o wpłatach dokonanych po wszczęciu egzekucji (§ 12). Po zakończeniu miesiąca skarbowy urząd komorniczy sumuje wpłaty, oblicza należną od nich opłatę komorniczą od każdego wierzyciela i zawiadamia wierzycieli o wysokości należnych za ten miesiąc opłat komorniczych. Jeżeli kwota należnej opłaty wyniosłaby mniej niż 50 zł, zawiadomienie (rachunek) wystawia się dopiero wtedy, gdy należności z tytułu opłaty komorniczej osiągną tę kwotę. Za ostatni miesiąc roku wystawia się rachunek bez względu na kwotę. Po otrzymaniu zawiadomienia (rachunku) wierzyciel jest obowiązany bezzwłocznie przekazać należną opłatę. Jeżeli według danych wierzyciela rachunek został sporządzony nieprawidłowo, wierzyciel powinien o tym zawiadomić skarbowy urząd komorniczy w ciągu miesiąca od dnia otrzymania rachunku.