Rozdział 6 - Wezwanie Komisji dla badania cen i zysków. Do §§ 8 i 9 ustawy. - Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.10.73

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1922 r.

VI.

Wezwanie Komisji dla badania cen i zysków.

Do §§ 8 i 9 ustawy.
§  41.
(1) Jeżeli urząd poborowy żąda orzeczenia komisji dla badania cen i zysków, to winien udzielić przedmiotowe dukumenty podatnika, wyjaśniające wartość wina, oraz próbkę wina i oznajmienie. Próbka ma być urzędownie zamknięta i jest wolna od podatku (§ 71). Podatnik jest uprawniony wziętą próbkę zaopatrzyć także swojem zamknięciem.

Za wziętą próbkę należy właścicielowi wina zwrócić podaną w oznajmieniu wartość tejże na rachunek Skarbu Państwa.

(2)
Urząd poborowy oblicza podatek tymczasowo według oznajmionej wartości i żąda od podatnika zapłaty. Wpłacenie podatku należy uskutecznić w myśl §§ 23, 27 i 32. Na zapłacony podatek należy wydać tymczasowe poświadczenie odbioru.
§  42.
Komisja dla badania notuje na oznajmieniu sprawdzoną przez nią wartość, podlegającą opodatkowaniu i przesyła swoje orzeczenie wraz z dokumentami urzędowi poborowemu.
§  43.
Jeżeli komisja dla badania uzna zgłoszoną przez podatnika wartość za dostateczną, w takim razie urząd poborowy po ściągnięciu tymczasowego potwierdzenia odbioru wydaje podatnikowi drugi egzemplarz oznajmienia wraz z poświadczeniem odbioru i zawiadamia go o orzeczeniu komisji dla badania cen.
§  44.
Jeżeli komisja dla badania ustali wartość na kwotę wyższą, aniżeli oznajmiona, wtenczas urząd poborowy zawiadamiając podatnika o rozstrzygnięciu komisji dla badania, wezwie go, aby powstałą wskutek nowego ustalenia wartości różnicą w przeciągu tygodnia dopłacił.