Rozdział 4 - Obowiązek uiszczenia podatku od wina, sprowadzonego z zagranicy. Obowiązani de uiszczenia podatku. - Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania wina na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.10.73

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1922 r.

IV.

Obowiązek uiszczenia podatku od wina, sprowadzonego z zagranicy.

Obowiązani de uiszczenia podatku.
§  28.
(1) Kto jako konsument sprowadza wino z zagranicy-ma je opodatkować. Wytwórcy lub sprzedawcy, sprowadzający wino z zagranicy, mają je opodatkować dopiero przy wydawaniu odbiorcom, albo przy braniu tegoż dla własnego użytku,
(2)
Jako nabycie z zagranicy uważa się także nabycie ze składu celnego.
(3)
Odprawione na podstawie odroczenia za» płaty cłowej ilości winą będą już od chwili przeniesienia ich do składu pod względem podatkowym uważane tak, jak wino wewnątrz kraju wyrobione.

Obowiązek opłacania podatku.

§  29.
Obowiązek uiszczenia podatku od wina sprowadzonego przez konsumenta z zagranicy powstaje z chwilą przejścia przez linję celną,

Oznaczenie wartości.

§  30.
(1) Podlegającą podatkowi wartość wina sprowadzonego przez konsumenta i zagranicy oblicza się w myśl postanowień §§ 21 i 22 w ten sposób, że do tej wartości dolicza się opłacone cło wschodowe, jako też wszelkie do chwili przejścia wina przez granicę powstałe koszta przewozu, ubezpieczenia, wyładowania, składowe i inne wydatki.

Ubytki w składach celnych.

§  31.
Z ubytkami powstałemi w składzie celnym należy pod wzglądem postępowania podatkowego postąpić w myśl przepisów § 20 ust 3 ustawy.

Uiszczanie podatku.

§  32.
(1) Podatek od wina sprowadzonego z zagranicy przez konsumenta ma być uiszczony równocześnie z cłem wschodowem przy odprawie przesyłki do wolnego obrotu.
(2)
Narówni z odprawą przesyłki do wolnego obrotu uważa się odprawę przy użyciu karty konwojowej.