§ 6. - Wykonanie na obszarze b. dzielnicy pruskiej ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o opłatach stemplowych od weksli (Dz. Ust. Rz. P. Nr 83, poz. 553).

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.112.741

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1920 r.
§  6.
(Do art. 9). Opłatę stemplową od weksli uiszcza się z reguły w gotówce przez wniesienie odpowiedniej kwoty do Kasy Skarbowej.

Wpłata następuje 'na podstawie deklaracji, wystawionej w 2 egzemplarzach, która ma zawierać:

1)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania płatnika,
2)
kwotę wpłacanej - opłaty,
3)
cel wpłaty.

W punkcie 3) ma być wyszczególnioną:

a)
data wystawienia weksla względnie prolongaty,
b)
termin płatności weksla, względnie czas prolongaty,
c)
kwota długu wekslowego,
d)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania wszystkich osób podpisanych na wekslu, a to w tym chronologicznym porządku, w jakim podpisy poszczególnych uczestników weksla były umieszczane.

Kasa Skarbowa wydaje płatnikowi pokwitowanie wpłaconej kwoty, oraz zaświadcza wpłatę przez umieszczenie na odwrotnej stronie weksla klauzuli: "Opłatę stemplową zapłacono w kwocie mk. .......... fen. ............ (Data, pieczęć, i podpis kasy)".

Od weksli, wystawionych w granicach Rzeczypospolitej (art. 7 ustęp 1), można uiszczać opłatę stemplową również przez naklejenie i skasowanie znaczków stemplowych odpowiedniej wartości przez obowiązanego do zapłaty, a to na odwrotnej stronie weksla u góry począwszy od lewego brzegu, dwa brzegi pierwszego znaczka stemplowego muszą pokrywać się z lewym i górnym brzegiem weksla, a następne znaczki muszą być naklejone bezpośrednio obok poprzedniego znaczka stemplowego, przy górnym brzegu weksla.

Skasowanie znaczków następuje przez przepisanie dolnej ich części klauzulą: "Skasowano dnia ....................... 19 ...... r. (Podpis kasującego)". Część klauzuli powinna wychodzić na papier, otaczający znaczki.

Ten sposób uiszczenia opłaty odnosi się również do weksli, wystawionych w granicach Rzeczypospolitej, płatnych za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu, nie ma atoli zastosowania do dalszych opłat stemplowych od takich weksli nie przedstawionych do zapłaty z upływem 3 miesięcy od daty wystawienia (art. 7 ustęp 3), w tym ostatnim bowiem wypadku uiszczenie opłaty następuje wyłącznie gotówką.

Przez naklejenie znaczków stemplowych uiszczać można opłatę stemplową również od prolongat (art. 4 i art. 7 ustęp 4). Znaczki stemplowe nakleja się w tym przypadku w miejscu, w którem ma być umieszczona klauzula prolongacyjna, i kasuje się je przez przepisanie tekstem klauzuli.

Naklejanie znaczków stemplowych w innem miejscu, lub skasowanie ich w inny sposób będzie uważane za niedopełnienie obowiązku uiszczenia opłaty stemplowej.