§ 3. - Umundurowanie i oznaki służbowe funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.25.222

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 1930 r.
§  3.
Umundurowanie urzędników składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki:
a)
Kurtka kroju wojskowego (tabl. 1), zapinana na 7 guzików, z 4 kieszeniami naszytemi, zapinanemi na jeden guzik. Długość górnych łat kieszeniowych 14 - 15 cm, dolnych 20 - 22 cm; szerokość pierwszych - 13 cm, drugich - u góry 16 cm, u dołu 20 cm. Górne łaty kieszeniowe mają pośrodku fałdy o szerokości 4 cm. Mankiety rękawów mają wysokość 10 cm i są zapinane na dwa małe guziki mundurowe. Długość kurtki taka, aby dół poły z tyła dotykał do płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej; z tyłu kurtki rozcięcie od pasa w dół. Kołnierz stojąco wykładany z naszytemi patkami w kształcie równoległoboku - z ciemnozielonego aksamitu, obramowanemi sukienną, wypustką zieloną, węższemi o jeden centymetr od wysokości kołnierza, o bocznych długościach po 9 cm. Tylny, węższy bok patki ma wycięty kąt prosty. Na patkach nakładane lub haftowane dwie gałązki dębowe srebrne. Na ramionach kurtki naramienniki z tego samego sukna co kurtka, o szerokości 5 cm przy wszyciu, zwężające się ku górze do 3,5 cm, w szerszym końcu przyszyte do kurtki, W węższym zaś zapinane na małe guziki mundurowe (tabl. 7).

Urzędnicy pierwszej i drugiej kategorji, z pośród zaś trzeciej kategorji urzędnicy zajęci w biurach mogą nosić, kurtki z kołnierzami wykładanemi, zapinane na pięć dużych guzików mundurowych (tabl. 2).

Do kurtki z kołnierzem wykładanym należy nosić koszulę białą oraz biały kołnierzyk stojący, lub stojąco wykładany i krawat czarny (długi lub muszkę).

b)
Spodnie z sukna barwy kurtki, zwykłe do butów, lub do jazdy konnej (breechesy) ; również mogą być noszone długie spodnie do trzewików, kroju cywilnego, o szerokości równej w dole i w kolanie (bez mankietów).
c)
Płaszcz (tabl. 3) koloru kurtki, dwurzędowy, po sześć guzików mundurowych z każdej strony, z kołnierzem leżąco-wykładanym o szerokości 14 cm. Patki i naramienniki jak u kurtki. Na rękawach mankiety o szerokości 16 cm. Z każdego boku płaszcza po jednej kieszeni. Nad lewą klapą kieszeniową otwór o długości 6 cm na kordelas. Z tyłu płaszcza, wciętego w stanie, pęto (dragonik) prostokątne, o wysokości 5 - 6 cm, a o długości 20 - 22 cm, zapinane na dwa duże guziki mundurowe. Pod pętem po obu stronach pleców dwie listewki, każda o długości 20 cm i szerokości górnej - 4,5 cm, dolnej zaś 6 cm, wystające na 2 cm nad górną krawędzią pęta. Płaszcz w tyle posiada rozcięcie sięgające od dołu do płaszczyzny siedzenia.
d)
Czapka angielska (tabl. 6 b i 6 c) z sukna mundurowego z czarnym daszkiem, o szerokości 6 cm, z brzegiem okutym blachą z białego metalu. Podpinka czarna skórzana, o szerokości 2 cm. Otok czapki o wysokości 5.cm z ciemnozielonego aksamitu, nad nim orzeł państwowy srebrny o wysokości 4 cm (tabl. 11 a), na otoku dwie, złożone nakrzyż gałązki dębowe, srebrne, haftowane (tabl. 11). Wysokość kwaterek 5 - 6, cm. Naokoło górnej krawędzi czapki wypustka zielona.