§ 6. - Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na dopuszczenie środków ochrony roślin do obrotu i stosowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.48.212

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1996 r.
§  6.
1.
Badania mające na celu stwierdzenie przydatności środka do zastosowania zgodnie z przeznaczeniem, z określeniem jego wpływu na jakość i ilość plonu roślin uprawnych, powinny być przeprowadzone w różnych warunkach glebowo-klimatycznych kraju co najmniej w dwóch punktach związanych z rejonami uprawy danej rośliny; w szczególnie uzasadnionych wypadkach badania mogą być przeprowadzone w jednym punkcie związanym z rejonem uprawy danej rośliny.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy organizmów żywych.
3.
Badania środka:
1)
zawierającego substancje biologicznie czynne, które nie wchodzą w skład żadnego środka dopuszczonego do obrotu i stosowania, powinny obejmować dwa cykle (sezony) uprawy danej rośliny,
2)
zawierającego substancje biologicznie czynne, takie jak inny środek dopuszczony do obrotu i stosowania, powinny trwać jeden cykl (sezon) produkcyjny i być przeprowadzone na roślinach reprezentatywnych, określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4.
Środki przewidywane do stosowania w ochronie ziemniaków, jabłoni i truskawek podlegają również badaniom w zakresie ich pozostałości w tych roślinach.
5.
Badania, o których mowa w ust. 3, w uzasadnionych wypadkach po uzgodnieniu z producentem mogą:
1)
być przedłużone o jeden cykl (sezon) uprawy danej rośliny,
2)
obejmować badania pozostałości środka w chronionych roślinach.
6.
Zasady, o których mowa w ust. 3, stosuje się odpowiednio przy badaniu środka dopuszczonego do obrotu i stosowania w wypadku wystąpienia z wnioskiem o rozszerzenie zakresu jego stosowania.
7.
W razie potrzeby nabywania substancji biologicznie czynnej od innego producenta niż określony w zezwoleniu na dopuszczenie środka do obrotu i stosowania, badanie środka dotyczy tylko jakości tej substancji biologicznie czynnej, z uwzględnieniem zawartości zanieczyszczeń.
8.
Obowiązek przeprowadzania badań nie dotyczy środka wprowadzonego do obrotu i stosowania tego samego producenta pod inną nazwą, zawierającego te same substancje biologicznie czynne i środki pomocnicze oraz będącego w takiej samej formie użytkowej, jak środek już dopuszczony do obrotu i stosowania.