Rozdział 7 - Wznowienie postępowania dyscyplinarnego - Przeprowadzanie postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.118.1015

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 2018 r.

Rozdział  7

Wznowienie postępowania dyscyplinarnego

§  38.  56
1. 
Postępowanie dyscyplinarne zakończone prawomocnym orzeczeniem lub postanowieniem o umorzeniu postępowania wznawia się, jeżeli:
1)
dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności, okazały się fałszywe,
2)
zostały ujawnione istotne dla sprawy nowe fakty lub dowody, które nie były znane w toku postępowania dyscyplinarnego,
3)
orzeczenie dyscyplinarne lub postanowienie o umorzeniu postępowania wydano z naruszeniem obowiązujących przepisów, jeżeli mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia lub postanowienia,
4)
orzeczenie dyscyplinarne lub postanowienie o umorzeniu postępowania zostało wydane na podstawie innej decyzji lub orzeczenia, które zostało następnie uchylone lub zmienione.
2. 
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego na niekorzyść ukaranego nie może nastąpić po ustaniu karalności czynu.
3. 
Nie wznawia się postępowania dyscyplinarnego, jeżeli od uprawomocnienia się orzeczenia lub postanowienia minęło 10 lat.
§  39. 
1. 
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego następuje z urzędu lub na wniosek ukaranego.
2. 
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego na korzyść może złożyć, w razie śmierci ukaranego, jego krewny w linii prostej, przysposabiający lub przysposobiony, rodzeństwo oraz małżonek.
3. 
W sprawach o wznowienie postępowania właściwy jest przełożony właściwy w sprawach dyscyplinarnych lub minister właściwy do spraw wewnętrznych, który wydał orzeczenie dyscyplinarne kończące postępowanie.
3a.  57
 W przypadku likwidacji stanowiska służbowego przełożonego właściwego w sprawach dyscyplinarnych, który wydał orzeczenie dyscyplinarne kończące postępowanie, właściwym w sprawie wznowienia postępowania jest przełożony właściwy w sprawach dyscyplinarnych posiadający władzę dyscyplinarną obejmującą swoim zakresem zadania realizowane wcześniej przez przełożonego, który wydał orzeczenie dyscyplinarne kończące postępowanie.
3b.  58
 Jeżeli nie można ustalić właściwości w sprawach o wznowienie postępowania w sposób wskazany w ust. 3 i 3a, sprawa wznowienia postępowania należy do właściwości Komendanta Głównego Straży Granicznej.
4. 
Wznowienie lub odmowa wznowienia postępowania następuje w drodze postanowienia. Postanowienie doręcza się ukaranemu, obrońcy lub osobie, o której mowa w ust. 2.
5.  59
 Na postanowienie, o którym mowa w ust. 4, wydane przez:
1)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych - zażalenie nie przysługuje, jednak ukarany lub osoba, o której mowa w ust. 2, mogą zwrócić się do ministra właściwego do spraw wewnętrznych w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o ponowne rozpatrzenie sprawy,
2)
Komendanta Głównego Straży Granicznej - zażalenie przysługuje do ministra właściwego do spraw wewnętrznych w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ukaranemu lub osobie, o której mowa w ust. 2,
3)
Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendanta ośrodka Straży Granicznej, kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej oraz dowódcę kontyngentu Straży Granicznej wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa - zażalenie przysługuje do Komendanta Głównego Straży Granicznej w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia ukaranemu lub osobie, o której mowa w ust. 2.
§  40. 
1. 
Postanowienie o wznowieniu postępowania dyscyplinarnego stanowi podstawę do przeprowadzenia postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy.
2. 
Po przeprowadzeniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, przełożony właściwy w sprawach dyscyplinarnych lub minister właściwy do spraw wewnętrznych wydaje orzeczenie dyscyplinarne, w którym:
1)
odmawia uchylenia dotychczasowego orzeczenia dyscyplinarnego,
2)
uchyla dotychczasowe orzeczenie dyscyplinarne i wydaje nowe orzeczenie dyscyplinarne rozstrzygające o istocie sprawy.
3. 
Orzeczenie kary surowszej od dotychczasowej jest możliwe tylko wtedy, gdy wznowienie postępowania nastąpiło z urzędu, nie nastąpiło przedawnienie karalności dyscyplinarnej za dany czyn i orzeczona dotychczas kara jest rażąco niewspółmierna do popełnionego czynu.
4. 
Jeżeli w następstwie wznowienia postępowania wymierzono karę łagodniejszą, ulegają uchyleniu skutki wymierzonej poprzednio kary surowszej, a w razie wymierzenia kary surowszej, jej skutki liczy się od dnia wymierzenia tej kary.
5. 
Karę dyscyplinarną wykonaną zalicza się na poczet kary orzeczonej w trybie, o którym mowa w ust. 4.
6. 
Termin do zatarcia kary zmienionej w następstwie wznowienia postępowania liczy się od dnia wydania orzeczenia dyscyplinarnego o ukaraniu pierwszą karą.
7.  60
 Od orzeczenia dyscyplinarnego, o którym mowa w ust. 2, przysługuje odwołanie, z zastrzeżeniem art. 136b ust. 4a ustawy. Przepisy o postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio.
56 § 38 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 sierpnia 2012 r. (Dz.U.12.935) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2012 r.
57 § 39 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 lutego 2007 r. (Dz.U.07.44.284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 2007 r.
58 § 39 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 lutego 2007 r. (Dz.U.07.44.284) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 2007 r.
59 § 39 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2018 r. (Dz.U.2018.877) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2018 r.
60 § 40 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 17 kwietnia 2018 r. (Dz.U.2018.877) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2018 r.