§ 18. - Przepisy wykonawcze do ustawy o podatku od wzbogacania się, które ujawniło się przez nabycie nieruchomości i przez spłatę długów hipotecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.42.357

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lipca 1922 r.
§  18.
Po dokonanej, w sposób, podany w poprzednim paragrafie, rejestracji domniemanych płatników, izba skarbowa wyłącza z pośród kart katastralnych, te które wedle jej oceny, odnoszą się do osób zwolnionych od podatku z mocy prawa (art. 2 część I p. a), c), d), g), h) i i) ustawy), uwidacznia tytuł zwolnienia na odnośnych kartach i przechowuje je odrębnie. To samo postępowanie stosuje izba skarbowa do kart katastralnych osób, które w terminie, określonym w art. 7 ustawy udowodniły, zwolnienie od podatku z mocy art. 2p. b), e), f) ustawy. Również wyłącza się narazie i osobno się przechowuje karty katastralne, dotyczące tych osób, które wniosły podania o zwolnienie po myśli § 20 nin. rozp. względnie art. 7 ustawy.

Na podstawie pozostałych kart katastralnych, sporządzają izby skarbowe dla każdej władzy podatkowej I instancji oddzielnie, stosownie do położenia przedmiotu podatkowego, następująco księgi biercze:

  1)
dla płatników, objętych kartami katastralne-mi A, a podpadająch pod postanowienia art. 4 ustawy - księgę bierczą № I. A. (załącznik III, wzór 3).
  2)
dla płatników, objętych kartami katastralnemi A., a podpadających pod postanowienia art. 6 ustawy - księgę bierczą № II. A. (załącznik IV, wzór 4).
  3)
dla płatników, objętych kartami katastralnemi B., a podpadających pod postanowienia art. 4 ustawy - księgę bierczą № I. B. (załącznik V, wzór 5).
  4)
dla płatników objętych kartami katastralnemi B.(a podpadających pod postanowienia art. 6 ustawy - księgę biorczą № II. B. (załącznik VI wzór 6).

W księgach bierczych № I. A. i I. B. izby skarbowe wypełniają narazi a przedziałki od 1 - 3.

Równocześnie sporządzą izby skarbowe dla płatników zamieszczonych w księgach bierczych № II. A. i II. B. nakazy płatnicze na formularzach (załączniki VII i VIII, wzory 7 i 8) i prześlą je władzom podatkowym 1 instancji, celem doręczenia ich za pokwitowaniem płatnikom; pokwitowania z doręczenia nakazów płatniczych winny być zwrócone izbom skarbowym.

Odpis ksiąg bierczych II. A. i II. B. należy jednocześnie z nakazami płatniczemi przesłać właściwej władzy podatkowej I instancji, a to jedynie w tym celu, aby mogła udzielić płatnikom na ich żądanie potrzebnych informacji.

Do art. 4.