§ 10. - Przepisy wykonawcze do ustawy o podatku od wzbogacania się, które ujawniło się przez nabycie nieruchomości i przez spłatę długów hipotecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.42.357

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lipca 1922 r.
§  10.
Termin 1 sierpnia 1914 r., o którym mowa w art. 2 cz. 1 p. e) ustawy, odnosi się zarówno do wierzytelności hipotecznych jakoteż do majątku nieruchomego i ruchomego.

Za dowody, stwierdzające okoliczności, wspomniane w art. 2 cz. I p. e) ustawy, a powodujące zwolnienie od podatku, uważa się tylko dokumenty, wystawione przez polskie władze i instytucje publiczne, lub uwierzytelnione przez polskie władze.

Nabycie nieruchomości względnie spłata długów hipotecznych, uskutecznione w części drogą realizacji posiadanych już w dniu 1 sierpnia 1914 r. względnie odziedziczonych przed dniem dokonania tranzakcji kategorji majątku, określonych w art. 2 cz. 1 p. e) ustawy, uzasadnia zwolnienie od podatku tylko wspomnianej części, a nie całej tranzakcji. Jeżeli zatem płatnik nabył nieruchomość albo spłacił wierzytelność hipoteczną częściowo w drodze realizacji posiadanego względnie odziedziczonego majątku, częściowo zaś z dorobku, winien on opłacić podatek od części tranzakcji, pokrytej z tegoż dorobku.

Do art. 2 część I p. f).