Art. 114. - Konwencja między Polską i Wolnem Miastem Gdańskiem a Niemcami w sprawie wolności tranzytu pomiędzy Prusami Wschodniemi a resztą Niemiec. Paryż.1921.04.21.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.61.549

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1934 r.
Art.  114.

Niniejsza Konwencja zaratyfikowana zostanie możliwie najszybciej i dokumenty ratyfikacyjne wymienione będą w Paryżu. Konwencja stanie się prawomocną w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Z uwagi jednak na to, że przepisy Rozdziałów II do VIII wymagają pewnej pracy uprzedniej dla ich wykonania, delegaci Wysokich Stron kontraktujących porozumieją się, poczynając od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, w celu ustalenia kroków, niezbędnych do stopniowego i możliwie najszybszego wprowadzenia w wykonanie niniejszej Konwencji.

Prace delegatów prowadzone będą w taki sposób:

a)
aby przepisy Rozdziału III (Tranzyt wojskowy) łącznie z odnośnemi przepisami Rozdziału X były wprowadzone w wykonanie najpóźniej w terminie jednego miesiąca, licząc od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych,
b)
aby przepisy Rozdziału V (Żegluga) łącznie z odnośnemi przepisami Rozdziału X, oraz aby przepisy Rozdziału VI (Tranzyt samochodami i motocyklami) wprowadzone były w wykonanie w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Co się tyczy przepisów Rozdziału U (Koleje) oraz Rozdziału IV (Poczta, Telegraf i Telefon) oraz co się tyczy przepisów Rozdziału X, odnoszących się do rzeczonych dwu Rozdziałów, to przepisy te wprowadzone będą w wykonanie najpóźniej przy pierwszem ustaleniu ogólnego rozkładu jazdy kolei, na jesieni lub na wiosnę, które nastąpi po upływie 6 miesięcy po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych.

Przepisy Rozdziału VII łącznie z odnoszącemi się do nich przepisami Rozdziału X oraz przepisy VIII wprowadzone będą w wykonanie w miarę tego, jak przepisy Rozdziału II do VI łącznie z odnoszącemi się do nich Przepisami wykonawczemi w wykonanie wprowadzone będą.

Spisano w Paryżu, dwudziestego pierwszego kwietnia, tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku, w jednym egzemplarzu, który zostanie przechowany w archiwach Rządu Rzeczypospolitej Francuskiej, z którego to egzemplarza wierzytelne odpisy doręczone zostaną Niemcom i Polsce.

(L. S.) Kazimierz OLSZOWSKI.

(L.-S.) Gerhard von MUTIUS.

Uznaliśmy je i uznajemy za słuszne, oświadczamy w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i Wolnego Miasta Gdańska, że niniejsza Konwencja jest przyjęta, ratyfikowana i zatwierdzona, oraz przyrzekamy, że będzie ściśle dochowana.

W Warszawie, dnia 25 lutego roku tysiąc dziewięćset dwudziestego drugiego.