Komunikat ministerstwa pracy, płac i spraw socjalnych, ministerstwa rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz banku gospodarki żywnościowej z dnia 20 sierpnia 1982 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1982.5.17

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1982 r.

KOMUNIKAT
MINISTERSTWA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH, MINISTERSTWA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ ORAZ BANKU GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 20 sierpnia 1982 r.

Komitet Gospodarczy Rady Ministrów decyzją nr 45 z dnia 11 sierpnia 1982 r. w sprawie poprawy zaopatrzenia ludności w warzywa i owoce oraz przeciwdziałania nadmiernemu wzrostowi cen tych produktów, zalecił zakładom pracy dokonywanie zakupów warzyw i owoców bezpośrednio u rolników indywidualnych oraz w uspołecznionych jednostkach rolnictwa w celu zaopatrzenia w te artykuły pracowników zakładu.
Powyższa decyzja upoważnia również uspołecznione zakłady gastronomiczne i handlowe do bezpośredniego zakupu warzyw i owoców na potrzeby swej działalności gospodarczej, niezależnie od zakupów na rzecz zaopatrzenia swych pracowników.

W związku z tym, że wartość ww. sprzedaży będzie zaliczana rolnikom indywidualnym (członkom zespołów) do wartości sprzedaży, od której uzależniona jest wysokość emerytur, rent, wszystkie jednostki gospodarki uspołecznionej (państwowe, spółdzielcze i uspołecznione), nabywające bezpośrednio od rolników indywidualnych warzywa i owoce dla potrzeb zaopatrzenia załóg pracowniczych w te artykuły oraz na potrzeby swej działalności gospodarczej, zobowiązane są do wystawiania dla rolników indywidualnych imiennych dowodów sprzedaży tych produktów. Dowody powinny być wystawiane na drukach firmowych jednostek zakupujących i powinny zawierać wszystkie dane niezbędne do zaewidencjonowania wartości sprzedanych warzyw i owoców, tj.: imię i nazwisko rolnika prowadzącego gospodarstwo, adres rolnika, nazwę gminy właściwej ze względu na położenie jego gospodarstwa, adres Banku Gospodarki Żywnościowej właściwego do rozliczeń finansowych rolnika, wartość sprzedanych warzyw i owoców oraz datę zakupu tych produktów. Przy zakupie produktów od zespołów rolników indywidualnych wystawiane im dowody sprzedaży zawierać powinny określenie zespołu, którego sprzedaż dotyczy, imię i nazwisko pełnomocnika zespołu, jego adres i nazwę gminy właściwej ze względu na położenie zespołu, adres Banku Gospodarki Żywnościowej właściwego do rozliczeń finansowych zespołu, wartość sprzedanych warzyw i owoców oraz datę zakupu tych produktów.

Dowody sprzedaży powinny być poświadczone przez kierownika jednostki dokonującej zakupu warzyw i owoców oraz niezwłocznie przekazane do banku spółdzielczego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rolnika lub siedzibę zespołu. Dowody te stanowią podstawę do wpisów ewidencji wartości produkcji sprzedanej, prowadzonej przez Banki spółdzielcze dla celów emerytalnych.

Banki spółdzielcze, urzędy gmin oraz oddziały ZUS powinny udzielać niezbędnych informacji rolnikom o warunkach zaliczania sprzedaży warzyw i owoców zakładom pracy do wartości produkcji sprzedanej oraz uwzględniania ich w podstawie wymiaru emerytury lub renty przyznanej rolnikowi na podstawie ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. nr 32, poz. 140).