Dyrektywa 74/647/EWG w sprawie zwalczania zwójek występujących na goździku

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1974.352.41

Akt utracił moc
Wersja od: 11 grudnia 1974 r.

DYREKTYWA RADY
z dnia 9 grudnia 1974 r.
w sprawie zwalczania zwójek występujących na goździku

(74/647/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 28 grudnia 1974 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43 i 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

organizmy szkodliwe stale zagrażają zbiorom goździków;

produkcja goździków zajmuje istotne miejsce w rolnictwie Wspólnoty;

poprzez ochronę upraw goździków przed tymi organizmami szkodliwymi, powinno nie tylko utrzymać się wydajność produkcyjną, ale również zwiększyć wydajność rolnictwa;

przy braku jednoczesnej i systematycznej kontroli organizmów szkodliwych w całej Wspólnocie oraz przy braku ochrony przed ich rozprzestrzenianiem się, środki ochronne zapobiegające wprowadzeniu organizmów szkodliwych w poszczególnych Państwach Członkowskich miałyby tylko ograniczony skutek i nie zapobiegłyby rozprzestrzenianiu się tych organizmów szkodliwych;

organizmami najbardziej szkodliwymi dla goździków są śródziemnomorskie i południowo-afrykańskie zwójki;

te organizmy szkodliwe pojawiły się w kilku Państwach Członkowskich;

istnieje stałe zagrożenie dla upraw goździków w całej Wspólnocie, o ile nie zostaną podjęte skuteczne środki w celu zwalczania tych organizmów szkodliwych i zapobiegania ich rozprzestrzenianiu;

w celu wytępienia tych organizmów szkodliwych minimum przepisów musi zostać przyjętych dla Wspólnoty; Państwa Członkowskie musza być zdolne do przyjęcia dodatkowych lub bardziej rygorystycznych zabezpieczeń w miarę potrzeby,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Niniejsza dyrektywa dotyczy minimalnych środków, które mają podjąć Państwa Członkowskie w celu zwalczania zwójek występujących na goździku i zapobiegania ich rozprzestrzenianiu.

Artykuł  2

Do celów niniejszej dyrektywy zwójki występujące na goździku oznaczają śródziemnomorską zwójkę goździkóweczkę (Cacoectomorpha pronubana Hb) i południowo-afrykańską zwójkę afrykaneczkę (Epichoristodes ac erbella (Walk.) Diak.).

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby goździki (Dianthus L.) były wprowadzane do obrotu tylko wtedy, gdy nie są skażone przez zwójki występujące na goździku, a uprawy goździków skażone zwójkami występującymi na goździku muszą być traktowane w taki sposób, aby przy wprowadzaniu do obrotu, goździki z nich uzyskane nie były skażone.
2.
Bez względu na ust. 1, cięte kwiaty goździków nieznacznie skażone przez zwójki występujące na goździku można wprowadzać do obrotu w okresie od dnia 16 października do dnia 30 kwietnia.
Artykuł  4

Państwa Członkowskie zakazują przetrzymywania zwójek występujących na goździku.

Artykuł  5

1. Państwa Członkowskie mogą zezwolić:

a) na odstępstwo od środków określonych w art. 3 i 4 do celów naukowych, testów lub prac selekcyjnych;

b) niezależnie od przepisów art. 3, cięte kwiaty goździków nieznacznie skażone przez zwójki występujące na goździku można wprowadzać do obrotu w okresie od dnia 1 maja do dnia 15 października.

2. Państwa Członkowskie stanowią, że zezwolenia określone w ust. 1 są udzielane tylko tam, gdzie odpowiednia kontrola gwarantuje, iż nie są one udzielane ze szkodą dla walki ze zwójką występującą na goździku i nie stwarzają ryzyka rozprzestrzeniania się tych organizmów szkodliwych.

Artykuł  6

Państwa Członkowskie mogą przyjąć dodatkowe lub bardziej rygorystyczne przepisy dla zwalczania zwójki występującej na goździku lub zapobiegające jej rozprzestrzenianiu się, o ile takie przepisy są konieczne do takiego zwalczania lub zapobiegania.

Artykuł  7

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie środki niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie jednego roku od jej ogłoszenia i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Artykuł  8

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 grudnia 1974 r.

W imieniu Rady
Ch. BONNET
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 93 z 7.8.1974, str. 87.

(2) Dz.U. C 116 z 30.9.1974, str. 49.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.