Wspólne stanowisko 201/758/WPZiB w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu diamentami będącymi przedmiotem konfliktu, jako wkładu w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2001.286.2

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 października 2001 r.

WSPÓLNE STANOWISKO RADY
z dnia 29 października 2001 r.
w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu diamentami będącymi przedmiotem konfliktu, jako wkładu w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów

(2001/758/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Diamenty będące przedmiotem konfliktu podsycają niektóre z najbardziej krwawych konfliktów w Afryce. Zachodzi oczywista konieczność podjęcia środków w celu pomocy w zapobieganiu takim konfliktom i rozwiązywaniu ich.

(2) W dniach 11 i 12 maja 2000 r. w Kimberley (Republika Południowej Afryki) rozpoczął się proces, określony w tytule, gromadzący razem główne kraje wywożące, przetwarzające i przywożące diamenty wraz z przedstawicielami przemysłu diamentowego i społeczeństwa w celu przedyskutowania i wprowadzenia środków eliminujących rynek diamentów będących przedmiotem konfliktu.

(3) Poprzez kolejne etapy procesu Kimberley jego cel stopniowo ewoluował w kierunku ustanawiania międzynarodowego systemu świadectw diamentów nieobrobionych, opartego na krajowych systemach świadectw i na uzgodnionych minimalnych normach na szczeblu międzynarodowym.

(4) W dniu 29 października 2001 r. Rada upoważniła Komisję do wynegocjowania międzynarodowego systemu świadectw w ramach wiążącej umowy międzynarodowej.

(5) W dniu 1 grudnia 2000 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję 55/56/2000 w sprawie przerwania zależności między nielegalnym handlem nieobrobionymi diamentami a konfliktami zbrojnymi, jako wkładu w zapobieganie konfliktom i rozstrzyganie ich. Rola nieobrobionych diamentów w konfliktach znajduje się w porządku dziennym pięćdziesiątej szóstej sesji Zgromadzenia Ogólnego.

(6) Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła również rezolucje - 1173(1998), 1295(2000), 1306(2000) i 1304(2000) - podejmujące środki ograniczające dotyczące działań rebelianckich w Sierra Leone i Angoli, a także dotyczące rządu Liberii. Rada również przyjęła środki ograniczające w zastosowaniu powyższych rezolucji.

(7) W czerwcu 2001 r., w Göteborgu, Rada Europejska przyjęła program zapobiegania gwałtownym konfliktom, który w szczególności stwierdza, że zwalczanie nielegalnego obrotu diamentami jest czynnikiem zapobiegania konfliktom.

(8) W dniu 14 maja 2001 r. Unia Europejska przyjęła wspólne stanowisko 2001/374/WPZiB dotyczące zapobiegania, zarządzania i rozwiązywania konfliktów w Afryce(1), które w szczególności stwierdza, że Unia będzie współdziałać w przyczynianiu się do ogólnego poszanowania embarga odnoszącego się do nielegalnego wydobywania i handlu drogimi towarami,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Unia Europejska i jej Państwa Członkowskie wspierają i przyczyniają się do wysiłków społeczności międzynarodowej mających na celu przerwanie zależności między diamentami, będącymi przedmiotem konfliktu, a finansowaniem konfliktów zbrojnych.

Artykuł  2

Unia Europejska zauważa, że Wspólnota przeprowadzi rozmowy w celu ustanowienia systemu międzynarodowych świadectw w kontekście wiążącej umowy międzynarodowej.

Artykuł  3

W celu propagowania celów określonych w art. 1 Państwa Członkowskie:

– przedyskutują kwestie diamentów będących przedmiotem konfliktu w kontekście swoich dwustronnych lub wielostronnych stosunków,

– zasięgną opinii, w szczególności w Organizacji Narodów Zjednoczonych i w zainteresowanym środowisku, w sprawie najbardziej skutecznych sposobów zwalczania diamentów będących przedmiotem konfliktu,

– zwrócą się do państw najbardziej zainteresowanych, aby wspierały i przystąpiły do wielostronnego porozumienia sporządzonego na mocy procesu Kimberley.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia jego przyjęcia.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 października 2001 r.

W imieniu Rady
L. MICHEL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 132 z 15.5.2001, str. 3.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.