Rozporządzenie 350/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1092/2001 w odniesieniu w szczególności do roku gospodarczego dla cytryn dostarczanych do przetwórstwa

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2002.55.20

Akt jednorazowy
Wersja od: 26 lutego 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 350/2002
z dnia 25 lutego 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1092/2001 w odniesieniu w szczególności do roku gospodarczego dla cytryn dostarczanych do przetwórstwa

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2202/96 z dnia 28 października 1996 r. wprowadzające wspólnotowy system pomocy dla producentów niektórych owoców cytrusowych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1933/2001(2), w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W ostatnich latach produkcja i przetwórstwo cytryn Wspólnoty przesunęła się z późnej wiosny i lata na jesień i zimę, co było wynikiem wprowadzenia zmian do odmian posadzonych przez podmioty gospodarcze. Dlatego, w celu dostosowania do nowych okoliczności, należy zmienić rok gospodarczy w odniesieniu do cytryn, ustanowiony w art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1092/2001 z dnia 30 maja 2001 r., ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2202/96, wprowadzającego wspólnotowy system pomocy dla producentów niektórych owoców cytrusowych(3). Rok gospodarczy powinien obejmować taki sam okres, jak w odniesieniu do pozostałych owoców cytrusowych, od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.

(2) Niniejsze zmiany roku gospodarczego powodują zmiany innych przepisów rozporządzenia (WE) nr 1092/2001, w szczególności okresu równoważnego, dat podpisywania umów oraz umów dodatkowych do nich, dat składania wniosków o pomoc i dokonania wypłaty pomocy oraz dat dokonywania powiadomień.

(3) W celu ułatwienia przejścia ze starego na nowy rok gospodarczy należy przyjąć przepisy przejściowe wydłużające rok gospodarczy 2001/02 na okres od 1 czerwca do 30 września 2002 r.

(4) Te przepisy przejściowe dotyczą, w szczególności, ustanowienia specjalnych umów dodatkowych do umów obowiązujących w 2001/02 r. w celu przedłużenia ich do dnia 30 września 2002 r., daty składania wniosków o pomoc i przyznawania pomocy w odniesieniu do okresu przedłużenia, kwot pomocy oraz powiadomień Komisji.

(5) Zmiana daty roku gospodarczego w odniesieniu do cytryn czyni niezbędnym zmianę okresu równoważnego. Do celów obliczenia pomocy na rok gospodarczy 2002/03 wszelkie przekroczenia progu dla roku gospodarczego 2001/02 szacuje się na podstawie przeciętnych ilości przetworzonych z udziałem pomocy w trzech równoważnych okresach poprzedzających rok gospodarczy, na który należy ustalić pomoc, przedłużając od 1 kwietnia jednego roku gospodarczego do 31 marca następnego roku.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Świeżych Owoców i Warzyw,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

Zmiany

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1092/2001 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 2 wprowadza się następujące zmiany:

– ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Lata gospodarcze w rozumieniu art. 6 rozporządzenia (WE) nr 2202/96, zwane dalej »latami gospodarczymi «, twają od 1 października do 30 września w przypadku:

- słodkich pomarańczy,

- mandarynek, klementynek i satsuma,

- grejpfrutów i pomelo,

- cytryn.";

– ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Dla danego roku gospodarczego »okres równoważny «, określony w art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2202/96, trwa od dnia 1 kwietnia poprzedniego roku gospodarczego do dnia 31 marca bieżącego roku";

2) artykuł 3 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. W przypadku umów wieloletnich cena określona w ust. 3 lit. f) dla każdego roku gospodarczego ustalana jest podczas podpisywania stosownej umowy. Jednakże cena stosowana w danym roku gospodarczym może zostać skorygowana za zgodą obu stron poprzez dokonanie pisemnej umowy dodatkowej do umowy przed 1 listopada danego roku gospodarczego";

3) w art. 5 wprowadza się następujące zmiany:

– ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Umowy zawierane są nie później niż 1 listopada danego roku gospodarczego.",

– ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W przypadku umów wieloletnich ilość początkowo ustalona na każdy rok, w rozumieniu art. 3 ust. 3 lit. c), może zostać zmieniona na piśmie w drodze umowy dodatkowej za zgodą obu stron. Umowa dodatkowa zawiera numer identyfikacyjny umowy, której dotyczy. Zawierane są one przed 1 listopada danego roku gospodarczego. Ilość, którą dostarcza się każdego roku zgodnie z umową dodatkową, nie przekracza 40 % ilości początkowo ustanowionej w umowie dla danego roku.";

4) w art. 12 ust. 1 lit. a) i b) otrzymują brzmienie:

"a) dla ilości przyjętych do przetwórstwa w ciągu pierwszej połowy roku gospodarczego, ale nie później niż 30 kwietnia;

b) dla ilości przyjętych do przetwórstwa w ciągu drugiej połowy roku gospodarczego, z wyjątkiem mandarynek i klementynek, nie później niż 31 października następnego roku gospodarczego";

5) w art. 14 ust. 1 lit. a) i b) otrzymują brzmienie:

"a) za ilości przyjęte do przetwórstwa w ciągu pierwszej połowy roku gospodarczego, ale nie później niż 30 czerwca;

b) za ilości przyjęte do przetwórstwa w ciągu drugiej połowy roku gospodarczego, z wyjątkiem mandarynek i klementynek, ale nie później niż 31 grudnia następnego roku gospodarczego.";

6) w art. 23 ust. 1, lit. b) i c) otrzymują brzmienie:

"b) ilości każdego produktu objętego umową w bieżącym roku gospodarczym, w rozbiciu na rodzaje umowy, nie później niż 15 grudnia;

c) ilości każdego produktu dostarczonego do przetwórstwa na mocy rozporządzenia (WE) nr 2202/96, w okresach określonych w art. 2 ust. 3, nie później niż 1 sierpnia bieżącego roku gospodarczego.

W przypadku klementynek ilość rozbija się na produkty dostarczane do przetwórstwa na segmenty z jednej strony i na sok z drugiej strony.".

ROZDZIAŁ  II

Przepisy przejściowe

Artykuł  2
1.
Rok gospodarczy 2001/02 dla cytryn przedłuża się na okres od dnia 1 czerwca do dnia 30 września 2002 r.
2.
W okresie przedłużenia, określonym w ust. 1, stosuje się następujące przepisy:

a) Organizacje producentów i przetwórców mogą podpisać specjalne umowy dodatkowe do umów wieloletnich i umów na określony rok gospodarczy, obowiązujących w roku gospodarczym 2001/02, w celu ustalenia ilości i ceny cytryn dostarczanych dla przemysłu przetwórczego w okresie przedłużenia, przewidzianym w ust. 1. Każda umowa może być przedłużona jedną specjalną umową dodatkową.

Ta umowa dodatkowa musi określać:

– numer identyfikacyjny umowy, do której się odnosi,

– ilość cytryn do dostarczenia dla przemysłu przetwórczego,

– cenę wypłaconą organizacjom producentów za ilość określoną w tiret drugim.

Te umowy dodatkowe podpisuje się nie później niż dnia 15 maja 2002 r., a organizacje producentów podpisujące je przesyłają kopię każdej umowy dodatkowej do organu wyznaczonego przez Państwo Członkowskie, w którym posiadają siedzibę zarządu, oraz gdy to właściwe, do organu wyznaczonego przez Państwo Członkowskie, w którym przetwórstwo ma miejsce. Kopie te docierają do właściwych organów nie później niż dnia 27 maja 2002 r.

Umowy dodatkowe do umów na jeden rok gospodarczy mogą obejmować ilości dostarczane przez indywidualnych producentów, którzy uprzednio nie zawarli umów dostawy z organizacjami producentów zgodnie z art. 8 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1092/2001. W takich przypadkach stosuje się odpowiednio przepisy art. 8 ust. 1, 2, 3 i 4 tego rozporządzenia; termin, określony w art. 8 ust. 4 tego rozporządzenia, zastępuje się terminem 10 maja 2002 r.

b) W przypadku umów na jeden rok gospodarczy ilość ustanowiona w specjalnej umowie dodatkowej, określonej w lit. a), może zostać zmieniona poprzez dokonanie drugiej pisemnej umowy dodatkowej; ilość przewidziana drugą umową dodatkową nie może obejmować więcej niż 20 % ilości ustalonej w specjalnej umowie dodatkowej, określonej w lit. a). Cena ustalona za tę dodatkową ilość znajduje się w drugiej umowie dodatkowej. Cena ta może różnić się od ceny ustalonej specjalnej umowie dodatkowej określonej w lit. a).

Ilości dostarczane przez nowych członków organizacji producentów, którzy dołączyli do tych organizacji w okresie ustanowionym w ust. 1, należy określić w drugiej umowie dodatkowej.

c) Organizacje producentów i indywidualni producenci, określeni w art. 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1092/2001, mogą podpisać specjalne umowy dodatkowe do umów przewidzianych w art. 8 ust. 3 tego rozporządzenia dla ilości dostarczonych do przetwórstwa w okresie przedłużenia, określonym w ust. 1. Te specjalne umowy dodatkowe należy podpisać nie później niż dnia 10 maja 2002 r., a organizacje producentów podpisujące je przesyłają ich kopię, nie później niż dnia 27 maja 2002 r., do organu wyznaczonego przez Państwo Członkowskie, w którym znajduje się ich siedziba zarządu.

3.
Pomoc w okresie przedłużenia, określona w ust. 1, jest pomocą obowiązującą w roku gospodarczym 2001/02, jak ustanowiono w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1033/2001(4).

Organizacje producentów składają wnioski o pomoc na ilości przyjęte do przetwórstwa w okresie przedłużenia, przewidzianym w ust. 1, do organu wyznaczonego przez Państwo Członkowskie, w którym znajduje się ich siedziba zarządu, nie później niż dnia 31 października 2002 r.

Pomoc zostaje wypłacona organizacjom producentów nie później niż dnia 31 grudnia 2002 r.

4.
Artykuł 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1092/2001 nie stosuje się do cytryn w okresie przedłużenia, określonym w ust. 1.
5.
Nie naruszając przepisów art. 10 ust. 4 i art. 11 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1092/2001, organizacje producentów i przetwórcy powiadamiają organy wyznaczone przez Państwo Członkowskie, w którym znajduje się ich siedziba zarządu oraz, gdy jest to stosowne, organy wyznaczonych przez Państwo Członkowskie, w którym przeprowadzane jest przetwórstwo, w każdym miesiącu, nie później niż do dziesiątego dnia następnego miesiąca, w okresie przedłużenia przewidzianym w ust. 1.
6.
Nie naruszając przepisów art. 23 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 1092/2001, powiadomienie przesyłane przez Państwa Członkowskie do Komisji dotyczy ilości cytryn dostarczanych do przetwórstwa zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2202/96 w okresie od 1 kwietnia do 31 marca. Powiadomienia te należy przesłać nie później niż dnia 1 sierpnia 2002 r.
Artykuł  3

Umowy wieloletnie na cytryny dostosowuje się w zakresie lat gospodarczych po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia do nowych dat roku gospodarczego w drodze umowy dodatkowej, określonej w art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1092/2001.

Wejście w życie i stosowanie

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Jednakże art. 1 i 3 stosuje się od dnia 1 października 2002 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 lutego 2002 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 49.

(2) Dz.U. L 262 z 2.10.2001, str. 6.

(3) Dz.U. L 150 z 6.6.2001, str. 6.

(4) Dz.U. L 144 z 30.5.2001, str. 19.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.