Rozporządzenie delegowane 2017/215 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 98/2013 poprzez dodanie sześciowodnego azotanu magnezu do wykazu prekursorów materiałów wybuchowych w załączniku II

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2017.34.3

Akt jednorazowy
Wersja od: 9 lutego 2017 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/215
z dnia 30 listopada 2016 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 98/2013 poprzez dodanie sześciowodnego azotanu magnezu do wykazu prekursorów materiałów wybuchowych w załączniku II
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 98/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie wprowadzania na rynek i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych 1 , w szczególności jego art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik II do rozporządzenia (UE) nr 98/2013 zawiera wykaz prekursorów materiałów wybuchowych, które podlegają zharmonizowanym przepisom dotyczącym ich dostępności dla przeciętnych użytkowników, oraz zapewniającym odpowiednie zgłaszanie podejrzanych transakcji, zniknięć i kradzieży w całym łańcuchu dostaw.

(2) Substancje wymienione w załączniku II są dostępne dla przeciętnych użytkowników, ale podlegają obowiązkowi zgłaszania, który obejmuje zarówno użytkowników profesjonalnych w całym cyklu dostaw, jak i przeciętnych użytkowników.

(3) Załącznik II zawiera już pewną liczbę soli azotowych ze względu na ich potencjalne nielegalne wykorzystanie jako prekursorów materiałów wybuchowych. Azotan magnezu w postaci sześciowodnej jest substancją o podobnych właściwościach, jednak niepodlegającą kontroli.

(4) Sześciowodny azotan magnezu jest obecnie niepodlegającą kontroli alternatywą dla soli azotowych wymienionych w załączniku II. Ponadto w ostatnich latach zgłaszano jego nielegalne wykorzystanie poza Unią jako prekursora materiałów wybuchowych.

(5) Tendencje w zakresie używania sześciowodnego azotanu magnezu nie uzasadniają obecnie ograniczenia dostępu przeciętnych użytkowników, biorąc pod uwagę poziom zagrożenia lub wielkość wymiany handlowej związane z tą substancją.

(6) Konieczna jest zwiększona kontrola, by organy krajowe miały możliwość zapobiegania i wykrywania potencjalnego nielegalnego stosowania tej substancji jako prekursora materiałów wybuchowych, co można osiągnąć za pomocą mechanizmu sprawozdawczego ustanowionego na mocy rozporządzenia (UE) nr 98/2013.

(7) Ze względu na zagrożenie stwarzane przez dostępność sześciowodnego azotanu magnezu, oraz biorąc pod uwagę, że obowiązek sprawozdawczy nie będzie miał znacznego wpływu na podmioty gospodarcze i konsumentów, dodanie tej substancji do załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 98/2013 jest uzasadnione i proporcjonalne,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W tabeli zamieszczonej w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 98/2013 dodaje się następującą substancję:

"Azotan magnezu, sześciowodny (CAS RN 13446-18-9)

2834 29 80

3824 90 96"

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 listopada 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 39 z 9.2.2013, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.