Decyzja 2000/100 zmieniająca Protokół 31 do Porozumienia EOG, w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2001.7.32

Akt jednorazowy
Wersja od: 3 sierpnia 1999 r.

DECYZJA WSPÓLNEGO KOMITETU EOG NR 100/2000
z dnia 10 listopada 2000 r.
zmieniająca Protokół 31 do Porozumienia EOG, w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami

WSPÓLNY KOMITET EOG,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dostosowane Protokołem dostosowującym Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zwane dalej Porozumieniem, w szczególności jego art. 86 i 98,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Protokół 31 do Porozumienia został zmieniony decyzją nr 98/97 Wspólnego Komitetu EOG z dnia 12 grudnia 1997 r.(1)

(2) Decyzja Rady 95/468/WE z dnia 6 listopada 1995 r. w sprawie wkładu Wspólnoty do telematycznej wymiany danych między administracjami we Wspólnocie (IDA)(2), została włączona do Protokołu 31 do Porozumienia decyzją nr 98/97 Wspólnego Komitetu EOG.

(3) Europejski Trybunał Sprawiedliwości uchylił decyzję 95/468/WE dnia 28 maja 1998 r.

(4) Efekty zastosowania środków podjętych przez Komisję na podstawie decyzji 95/468/WE przed uchyleniem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości zostają utrzymane.

(5) Wskazane jest rozszerzenie współpracy Umawiających się Stron Porozumienia w celu uwzględnia szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA), (decyzja nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(3)) i szeregu działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA) (decyzja nr 1720/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(4)).

(6) Protokół 31 do Porozumienia powinien dlatego zostać zmieniony w celu umożliwienia nawiązania tej rozszerzonej współpracy od chwili wejścia w życie odpowiednich aktów wspólnotowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W Protokole 31 do Porozumienia art. 17 ust. 4 wprowadza się następujące zmiany:

1) zdanie wprowadzające otrzymuje brzmienie:

"Przedmiotem niniejszego artykułu są następujące akty wspólnotowe:".

2) dodaje się tiret w brzmieniu:

"- 399 D 1719: decyzja nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 1999 r. w sprawie szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA) (Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 1),

- 399 D 1720: decyzja nr 1720/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 1999 r. przyjmująca szeregu działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA) (Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 9).".

Artykuł  2

W Protokole 31 do Porozumienia na końcu dodatku 3 dodaje się, co następuje:

"I. PROJEKTY STANOWIĄCE PRZEDMIOT WSPÓLNEGO ZAINTERESOWANIA

Państwa EFTA uczestniczą w następujących projektach stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania w zakresie transeuropejskich sieci wymiany danych między administracjami, na podstawie artykułu 3 ustęp 1 decyzji nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady:

A. W SENSIE OGÓLNYM

- Tworzenie sieci wymaganych do działania europejskich agencji i organów i wspieranie ram prawnych związanych z utworzeniem agencji europejskich.

- Tworzenie sieci w obszarach polityki związanej ze swobodnym przepływem osób, w takim stopniu, w jakim są one wymagane do wspierania działań Umawiających się Stron niniejszego Porozumienia, na mocy tego Porozumienia.

- Tworzenia sieci, które, w ramach niniejszego Porozumienia i w nieprzewidzianych okolicznościach, są pilnie wymagane do wspierania działań Umawiających się Stron niniejszego Porozumienia, między innymi, ochrony życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin, praw europejskich konsumentów, warunków życia osób w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub podstawowych interesów Umawiających się Stron.

B. SPECJALNE SIECI WSPIERAJĄCE UGW ORAZ POLITYKĘ I DZIAŁANIA WSPÓLNOTOWE

- Sieci telematyczne związane z finansowaniem przez Wspólnotę, zwłaszcza sieci tworzące połączenie z istniejącymi bazami danych Komisji w celu ułatwienia dostępu europejskich organizacji, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, do wspólnotowych źródeł finansowania.

- Sieci telematyczne w dziedzinie statystyki, zwłaszcza sieci związane z gromadzeniem i upowszechnianiem informacji statystycznych.

- Sieci telematyczne w dziedzinie publikacji dokumentów urzędowych.

- Sieci telematyczne w sektorze przemysłu, zwłaszcza sieci związane z wymianą informacji między administracjami zajmującymi się sprawami przemysłu i między tymi administracjami a federacjami przemysłowymi, w celu wymiany danych dotyczących wymiany danych motoryzacyjnych dotyczących homologacji typu między administracjami, jak również usługami upraszczającymi i usprawniającymi proces wypełnienia formularzy urzędowych.

- Sieci telematyczne związane z polityką konkurencji, w szczególności poprzez stosowanie usprawnionej wymiany danych elektronicznych z administracjami krajowymi w celu ułatwienia stosowania procedur informowania i konsultacji.

- Sieci telematyczne w dziedzinach kultury, informacji, komunikacji i w sektorze audiowizualnym, zwłaszcza w celu wymiany informacji dotyczących kwestii zawartości otwartych sieci i wspierania rozwoju i swobodnej wymiany nowych usług audiowizualnych i informacyjnych.

- Sieci telematyczne w sektorze transportu, zwłaszcza w celu wspierania wymiany danych dotyczących kierowców, pojazdów i przewoźników.

- Sieci telematyczne w dziedzinie turystyki, środowiska, ochrony konsumenta i ochrony zdrowia konsumentów w celu wspierania wymiany informacji między Umawiającymi się Stronami niniejszego Porozumienia.

C. SIECI MIĘDZY INSTYTUCJAMI

- Sieci telematyczne wspierające wymianę informacji między instytucjami, zwłaszcza:

- ułatwiające wielojęzyczną wymianę informacji między instytucjami, upraszczające sposoby zarządzania przepływem tłumaczeń i narzędzia wspomagania tłumaczenia, dzielenie/wymianę środków wielojęzycznych i organizację powszechnego dostępu do terminologicznych baz danych, oraz

- umożliwiające wymianę dokumentów między europejskimi agencjami i organami oraz europejskimi instytucjami.

D. GLOBALIZACJA SIECI IDA

- Rozciągnięcie sieci IDA na EOG, EFTA, CEEC i inne kraje stowarzyszone, jak również na kraje G7 i organizacje międzynarodowe, w szczególności w zakresie zabezpieczenia społecznego, opieki zdrowotnej, sieci związanych z farmakologią i środowiskiem.

II. DZIAŁANIA I ŚRODKI HORYZONTALNE

Państwa EFTA uczestniczą w następujących działaniach i środkach horyzontalnych w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznych wymiany danych między administracjami (IDA) na podstawie artykułu 3 ustęp 1 decyzji nr 1720/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady:

- usługi podstawowe,

- powszechnie stosowane narzędzia i techniki,

- interoperacyjność treści informacji,

- referencyjne praktyki z zakresu prawa i bezpieczeństwa,

- kontrola i zapewnienie jakości,

- interoperacyjność z krajowymi i regionalnymi inicjatywami,

- upowszechnianie najlepszej praktyki.".

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 2000 r., pod warunkiem że wszystkie notyfikacje na mocy art. 103 ust. 1 Porozumienia zostały dokonane wobec Wspólnego Komitetu EOG(*).

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 3 sierpnia 1999 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Sekcji EOG i w Dodatku EOG do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 listopada 2000 r.
W imieniu Wspólnego Komitetu EOG
G. S. GUNNARSSON
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 193 z 9.7.1998, str. 55.

(2) Dz.U. L 269 z 11.11.1995, str. 23.

(3) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 1.

(4) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 9.

(*) Wskazano wymogi konstytucyjne.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.