Decyzja wykonawcza 2018/927 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/789 w sprawie środków zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmu Xylella fastidiosa (Wells et al.)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2018.164.49

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 czerwca 2018 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/927
z dnia 27 czerwca 2018 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/789 w sprawie środków zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmu Xylella fastidiosa (Wells et al.)

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 3972)

(Dz.U.UE L z dnia 29 czerwca 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie czwarte,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 4 ust. 2 akapit trzeci decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2015/789 2  jest nieaktualny, ponieważ wszystkie obszary ograniczania rozprzestrzeniania w rozumieniu art. 7 ust. 1 są obecnie wymienione w załączniku II do tej decyzji.

(2) W dniu 12 marca 2018 r. władze włoskie poinformowały o ogniskach bakterii Xylella fastidiosa (Wells et al.) (zwanej dalej "określonym organizmem") wykrytych w różnych częściach strefy buforowej, oraz w szczególności o dużej liczbie ognisk w pasie ostatnich 20 km strefy zakażonej przyległym do strefy buforowej w południowej Apulii (Włochy). W związku z liczbą tych ognisk stwierdzono, że zwalczenie określonego organizmu nie jest już możliwe w obecnej strefie buforowej. Ponadto, z uwagi na znaczne opóźnienia w usuwaniu roślin zakażonych określonym organizmem, ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się na północ regionu Apulia jest wysokie, ponieważ obecne strefy ograniczania rozprzestrzeniania i strefy buforowe nie spełniają już swoich funkcji.

(3) W świetle rozwoju sytuacji należy rozszerzyć wyznaczony obszar objęty środkami ograniczającymi rozprzestrzenianie, zamiast wprowadzać środki zwalczania w określonych częściach przedmiotowego terytorium. Takie rozszerzenie powinno nastąpić niezwłocznie, biorąc pod uwagę ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się określonego organizmu w pozostałej części terytorium Unii, które to ryzyko zwiększyło się wraz z początkiem sezonu lotów owadów-wektorów wczesną wiosną. Należy zatem rozszerzyć strefę zakażoną na te gminy prowincji Brindisi i Taranto, gdzie wykryto ogniska określonego organizmu. Strefa ta powinna również obejmować część prowincji Bari, gdzie jest prawdopodobne, że organizm ten już się rozprzestrzenił i zadomowił.

(4) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji wykonawczej (UE) 2015/789 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 4 ust. 2 skreśla się akapit trzeci;
2)
w załączniku II część A wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 czerwca 2018 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Część A załącznika II do decyzji wykonawczej (UE) 2015/789 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ A

Strefa zakażona we Włoszech

Strefa zakażona we Włoszech obejmuje następujące obszary:

1. Prowincja Lecce

2. Prowincja Brindisi

3. Gminy położone w prowincji Taranto:

Avetrana

Carosino

Crispiano

Faggiano

Fragagnano

Grottaglie

Leporano

Lizzano

Manduria

Martina Franca

Maruggio

Monteiasi

Montemesola

Monteparano

Pulsano

Roccaforzata

San Giorgio Ionico

San Marzano di San Giuseppe

Sava

Statte

Taranto

Torricella

4. Gmina położona w prowincji Bari:

Locorotondo".

1 Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/789 z dnia 18 maja 2015 r. w sprawie środków zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmu Xylella fastidiosa (Wells et al.) (Dz.U. L 125 z 21.5.2015, s. 36).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.