Decyzja 2006/169/WE zmieniająca decyzję 93/52/EWG w odniesieniu do uznania Polski i niektórych prowincji lub regionów Włoch za wolne od brucelozy (B. melitensis) oraz decyzję 2003/467/WE w odniesieniu do uznania niektórych prowincji lub regionów Włoch za wolne od gruźlicy bydła, brucelozy bydła i enzootycznej białaczki bydła

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2006.57.35

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 lutego 2006 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 21 lutego 2006 r.
zmieniająca decyzję 93/52/EWG w odniesieniu do uznania Polski i niektórych prowincji lub regionów Włoch za wolne od brucelozy (B. melitensis) oraz decyzję 2003/467/WE w odniesieniu do uznania niektórych prowincji lub regionów Włoch za wolne od gruźlicy bydła, brucelozy bydła i enzootycznej białaczki bydła

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 490)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/169/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 lutego 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną(1), w szczególności jej załącznik A część I pkt 4, załącznik A część II pkt 7 i załącznik D część I pkt E,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/68/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy owcami i kozami(2), w szczególności jej załącznik A rozdział 1 pkt II,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 93/52/EWG z dnia 21 grudnia 1992 r. stwierdzająca stosowanie się państw członkowskich lub regionów do wymagań odnoszących się do brucelozy (B. melitensis) i przyznająca im status państw członkowskich lub regionów oficjalnie wolnych od tej choroby(3) zawiera wykaz regionów państw członkowskich uznanych za oficjalnie wolne od brucelozy (B. melitensis) zgodnie z dyrektywą 91/68/EWG.

(2) Polska przedłożyła Komisji dokumentację, w odniesieniu do całego terytorium, wskazującą na zgodność z warunkami przewidzianymi w załączniku A rozdziale 1 sekcji II pkt 1 ppkt b) do dyrektywy 91/68/EWG. Ponadto Polska zobowiązała się przestrzegać niektórych innych warunków określonych w dyrektywie 91/68/EWG, dotyczących przeprowadzania kontroli wyrywkowych po uznaniu Polski za wolną od brucelozy.

(3) Polskę należy zatem uznać za oficjalnie wolną od brucelozy (B. melitensis) w odniesieniu do gospodarstw hodowli owiec lub kóz.

(4) W regionie Friuli-Wenecja Julijska, w prowincji Savona należącej do regionu Ligurii, w prowincji Isernia należącej do regionu Molise i w prowincji Pescara należącej do regionu Abruzji, przynajmniej 99,8 % gospodarstw hodowli owiec lub kóz posiada status gospodarstw oficjalnie wolnych od brucelozy. Ponadto wyżej wymienione prowincje i region zobowiązały się przestrzegać niektórych innych warunków określonych w dyrektywie 91/68/EWG dotyczących przeprowadzania kontroli wyrywkowych po uznaniu danych prowincji za wolne od brucelozy.

(5) Region Friuli-Wenecja Julijska, prowincja Savona należąca do regionu Ligurii, prowincja Isernia należąca do regionu Molise i prowincja Pescara należąca do regionu Abruzji powinny być w związku z tym uznane za oficjalnie wolne od brucelozy (B. melitensis) w odniesieniu do gospodarstw hodowli owiec lub kóz.

(6) Dyrektywa 64/432/EWG stanowi, że państwa członkowskie bądź ich części lub regiony mogą być uznane za oficjalnie wolne od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła w odniesieniu do stad bydła, pod warunkiem że spełniają one niektóre warunki ustanowione w tej dyrektywie.

(7) Wykazy regionów państw członkowskich uznanych za wolne od gruźlicy bydła, brucelozy bydła i enzootycznej białaczki bydła są wyszczególnione w decyzji Komisji 2003/467/WE z dnia 23 czerwca 2003 r. ustanawiającej status bydła oficjalnie wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła dla stad w niektórych państwach członkowskich i regionach państw członkowskich(4).

(8) Włochy przedłożyły Komisji dokumentację wskazującą na zgodność z odpowiednimi warunkami przewidzianymi w dyrektywie 64/432/EWG w odniesieniu do prowincji Pescara należącej do regionu Abruzji w celu uznania tej prowincji za oficjalnie wolną od gruźlicy w odniesieniu do stad bydła.

(9) Włochy przedłożyły Komisji dokumentację wskazującą na zgodność z odpowiednimi warunkami przewidzianymi w dyrektywie 64/432/EWG w odniesieniu do prowincji Pistoia i Siena należącej do regionu Toskanii, prowincji Rieti należącej do regionu Lazio, prowincji Milano należącej do regionu Lombardii, prowincji Imperia i Savona należących do regionu Ligurii, prowincji Pescara należącej do regionu Abruzji i w odniesieniu do regionu Friuli-Wenecja Julijska w celu uznania tych prowincji i regionu za oficjalnie wolne od brucelozy w odniesieniu do stad bydła.

(10) Włochy przedłożyły Komisji dokumentację wskazującą na zgodność z odpowiednimi warunkami przewidzianymi w dyrektywie 64/432/EWG w odniesieniu do prowincji Pesaro, Ancona i Macerata należących do regionu Marche, prowincji Rieti i Frosinone należących do regionu Lazio, prowincji Imperia należącej do regionu Ligurii, prowincji Pescara należącej do regionu Abruzji i w odniesieniu do regionu Friuli-Wenecja Julijska w celu uznania tych prowincji i regionu za oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła w odniesieniu do stad bydła.

(11) Po dokonaniu oceny dokumentacji przedłożonej przez Włochy, przedmiotowe prowincje i region powinny zostać uznane za oficjalnie wolne odpowiednio od gruźlicy bydła, brucelozy bydła i enzootycznej białaczki bydła.

(12) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzje 93/52/EWG i 2003/467/WE.

(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załączniki I i II do decyzji 93/52/EWG zmienia się zgodnie z załącznikiem I do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Załączniki I, II i III do decyzji 2003/467/WE zmienia się zgodnie z załącznikiem II do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest skierowana do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 lutego 2006 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. 121 z 29.7.1964, str. 1977/64. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1/2005 (Dz.U. L 3 z 5.1.2005, str. 1).

(2) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, str. 19. Dyrektywa ostatnio zmieniona decyzją Komisji 2005/932/WE (Dz.U. L 340 z 23.12.2005, str. 68).

(3) Dz.U. L 13 z 21.1.1993, str. 14. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2005/764/WE (Dz.U. L 288 z 29.10.2005, str. 56).

(4) Dz.U. L 156 z 25.6.2003, str. 74. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2005/764/WE.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W załącznikach I i II do decyzji 93/52/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) załącznik I otrzymuje następujące brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK I

PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE

Kod ISOPaństwo członkowskie
BEBelgia
CZRepublika Czeska
DKDania
DENiemcy
IEIrlandia
LULuksemburg
HUWęgry
NLNiderlandy
ATAustria
PLPolska
SISłowenia
SKSłowacja
FIFinlandia
SESzwecja
UKZjednoczone Królestwo";

2) załącznik II otrzymuje następujące brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK II

We Francji:

Departamenty:

Ain, Aisne, Allier, Ardèche, Ardennes, Aube, Aveyron, Cantal, Charente, Charente-Maritime, Cher, Corrèze, Côted'Or, Côtes-d'Armor, Creuse, Deux-Sèvres, Dordogne, Doubs, Essonne, Eure, Eure-et-Loire, Finistère, Gers, Gironde, Haute-Loire, Haute-Saône, Haute-Vienne, Hauts-de-Seine, Ille-et-Vilaine, Indre, Indre-et-Loire, Jura, Loir-et-Cher, Loire, Loire-Atlantique, Loiret, Lot, Lot-et-Garonne, Lozère, Maine-et-Loire, Manche, Marne, Mayenne, Morbihan, Nièvre, Nord, Oise, Orne, Pas-de-Calais, Puy-de-Dôme, Rhône, Saône-et-Loire, Sarthe, Seine-Maritime, Seine-Saint- Denis, Territoire de Belfort, Val-de-Marne, Val-d'Oise, Vendée, Vienne, Ville de Paris, Vosges, Yonne, Yvelines.

We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- region Friuli-Wenecja Julijska,

- region Lazio: prowincje Rieti, Viterbo,

- region Liguria: prowincja Savona,

- region Lombardia: prowincje Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantova, Milano, Pavia, Sondrio, Varese,

- region Marche: prowincje Ancona, Ascoli Piceno, Macerata, Pesaro, Urbino,

- region Molise: prowincja Isernia,

- region Piemont: prowincje Alessandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Torino, Verbania, Vercelli,

- region Sardynia: prowincje Cagliari, Nuoro, Oristano, Sassari,

- region Trydent-Górna Adyga: prowincje Bolzano, Trento,

- region Toskania: prowincje Arezzo, Firenze, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa-Carrara, Pisa, Pistoia, Prato, Siena,

- region Umbria: prowincje Perugia, Terni.

W Portugalii:

Region Autonomiczny Azorów.

W Hiszpanii:

Autonomiczny Region Wysp Kanaryjskich: prowincje Santa Cruz de Tenerife, Las Palmas.".

ZAŁĄCZNIK  II

W załącznikach I, II i III do decyzji 2003/467/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku I, rozdział 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"ROZDZIAŁ 2

Regiony państw członkowskich oficjalnie wolne od gruźlicy

We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- region Lombardia: prowincje Bergamo, Como, Lecco, Sondrio,

- region Marche: prowincja Ascoli Piceno,

- region Toskania: prowincje Grossetto, Prato,

- region Trydent-Górna Adyga: prowincje Bolzano, Trento.";

2) w załączniku II, rozdział 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"ROZDZIAŁ 2

Regiony państw członkowskich oficjalnie wolne od brucelozy

We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- region Emilia-Romagna: prowincje Bologna, Ferrara, Forli-Cesena, Modena, Parma, Piacenza, Ravenna, Reggio Emilia, Rimini,

- region Friuli-Wenecja Julijska,

- region Lazio: prowincja Rieti,

- region Liguria: prowincje Imperia, Savona,

- region Lombardia: prowincje Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantova, Milano, Pavia, Sondrio, Varese,

- region Marche: prowincja Ascoli Piceno,

- region Piemont: prowincje Alessandria, Asti, Biella, Novara, Verbania, Vercelli,

- region Sardynia: prowincje Cagliari, Nuoro, Oristano, Sassari,

- region Toskania: prowincje Arezzo, Grossetto, Livorno, Lucca, Pisa, Pistoia, Prato, Siena,

- region Trydent-Górna Adyga: prowincje Bolzano, Trento,

- region Umbria: prowincje Perugia, Terni.

W Portugalii:

- Region Autonomiczny Azorów: Wyspy Pico, Graciosa, Flores, Corvo.

W Zjednoczonym Królestwie:

- Wielka Brytania: Anglia, Szkocja, Walia.";

3) w załączniku III, rozdział 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"ROZDZIAŁ 2

Regiony państw członkowskich oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła

We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- region Emilia-Romagna: prowincje Bologna, Ferrara, Forli-Cesena, Modena, Parma, Piacenza, Ravenna, Reggio Emilia, Rimini,

- region Friuli-Wenecja Julijska,

- region Lazio: prowincje Frosinone, Rieti,

- region Liguria: prowincja Imperia,

- region Lombardia: prowincje Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantova, Milano, Pavia, Sondrio, Varese,

- region Marche: prowincje Ancona, Ascoli Piceno, Macerata, Pesaro,

- region Piemont: prowincje Alessandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Torino, Verbania, Vercelli,

- region Toskania: prowincje Arezzo, Firenze, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa-Carrara, Pisa, Pistoia, Prato, Siena,

- region Trydent-Górna Adyga: prowincje Bolzano, Trento,

- region Umbria: prowincje Perugia, Terni,

- region Val D'Aosta: prowincja Aosta.".

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.