Decyzja 2011/18/WPZiB w sprawie zmiany decyzji Rady 2010/656/WPZiB przedłużającej obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2011.11.36

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 stycznia 2011 r.

DECYZJA RADY 2011/18/WPZiB
z dnia 14 stycznia 2011 r.
w sprawie zmiany decyzji Rady 2010/656/WPZiB przedłużającej obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej *

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 października 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/656/WPZiB przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej(1).

(2) W dniu 13 grudnia 2010 r. Rada podkreśliła, że od wyborów prezydenckich zaplanowanych na dzień 31 października i 28 listopada 2010 r. w dużym stopniu zależy przywrócenie pokoju i stabilności w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, oraz stwierdziła stanowczo, że wola suwerennie wyrażona przez naród tego państwa musi absolutnie zostać uszanowana.

(3) W dniu 17 grudnia 2010 r. Rada Europejska wezwała wszystkich przywódców w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej - zarówno cywilnych, jak i wojskowych - o poddanie się władzy demokratycznie wybranego prezydenta Alassana Ouattary, o ile dotychczas tego nie uczynili.

(4) W dniu 22 grudnia 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/801/WPZiB(2) zmieniającą decyzję 2010/656/WPZiB, by nałożyć ograniczenia podróży na te osoby, które spowalniają proces pokoju i pojednania narodowego, a w szczególności na te osoby, które zagrażają prawidłowym wynikom procesu wyborczego.

(5) 1 W dniu 11 stycznia 2011 r. Rada przyjęła decyzję 2011/17/WPZiB(3) w sprawie zmiany decyzji 2010/656/WPZiB, by dopisać kolejne osoby do wykazu osób podlegających ograniczeniom podróży.

(6) Z uwagi na poważny charakter sytuacji w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, wobec tych osób należy zastosować dodatkowe środki ograniczające.

(7) Ponadto wykaz osób podlegających środkom ograniczającym zamieszczony w załączniku II do decyzji 2010/656/WPZiB powinien zostać zmieniony i należy uaktualnić informacje dotyczące niektórych osób znajdujących się na liście,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji Rady 2010/656/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

1. Zamrożone zostają wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze będące w posiadaniu lub pod kontrolą, bezpośrednio lub pośrednio:

a) osób, o których mowa w załączniku I, wskazanych przez Komitet Sankcji i o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. a) lub będące w dyspozycji podmiotów będących w posiadaniu lub pod kontrolą, bezpośrednio lub pośrednio, tych osób lub wszelkich osób działających w ich imieniu lub pod ich kierunkiem, zgodnie ze wskazaniem Komitetu Sankcji;

b) osób lub podmiotów, o których mowa w załączniku II, które nie figurują w wykazie zamieszczonym w załączniku I, a które spowalniają proces pokoju i pojednania narodowego, i które w szczególności zagrażają właściwym wynikom procesu wyborczego, lub będące w dyspozycji podmiotów będących w posiadaniu lub pod kontrolą, bezpośrednio lub pośrednio, tych osób lub wszelkich osób działających w ich imieniu lub pod ich kierunkiem.

2. Żadne środki finansowe, aktywa finansowe ani zasoby gospodarcze nie są udostępniane, bezpośrednio lub pośrednio, osobom lub podmiotom, o których mowa w ust. 1, lub na rzecz tych osób lub podmiotów.

3. Państwa członkowskie mogą dopuścić wyłączenia ze środków, o których mowa w ust. 1 i 2, w odniesieniu do środków finansowych i zasobów gospodarczych, które są:

a) niezbędne do pokrycia podstawowych wydatków, wraz z płatnościami za żywność, czynsz lub kredyt hipoteczny, lekarstwa i leczenie, podatki, składki ubezpieczeniowe i opłaty na rzecz przedsiębiorstw użyteczności publicznej;

b) przeznaczone wyłącznie na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów oraz zwrot wydatków poniesionych w związku ze świadczeniem usług prawniczych;

c) przeznaczone wyłącznie na pokrycie należności lub opłat, zgodnie z przepisami krajowymi, za zwykłe przechowywanie lub utrzymywanie zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych;

d) konieczne do pokrycia wydatków nadzwyczajnych;

e) przedmiotem zastawu lub orzeczenia sądowego, administracyjnego lub arbitrażowego, w którym to przypadku środki finansowe i zasoby gospodarcze mogą być wykorzystane do zaspokojenia roszczeń, na poczet których zostały zabezpieczone, lub roszczeń uznanych za zasadne w takim orzeczeniu, pod warunkiem, że zastaw ten został ustanowiony lub że orzeczenie zostało wydane przed dniem, w którym osoba, podmiot lub organ zostały wskazane przez Komitet Sankcji lub przez Radę i że odnośny zastaw nie został ustanowione, a orzeczenie nie zostało wydane na rzecz osoby lub podmiotu, o których mowa w niniejszym artykule.

W odniesieniu do osób i podmiotów wymienionych w załączniku I:

- wyłączenia, o których mowa w lit. a), b) i c) akapitu pierwszego niniejszego ustępu, mogą zostać przyjęte przez zainteresowane państwo członkowskie po powiadomieniu Komitetu Sankcji o zamiarze udzielenia zezwolenia na dostęp do takich środków finansowych i zasobów gospodarczych, w stosownych przypadkach i przy braku odmownej decyzji Komitetu Sankcji w terminie dwóch dni roboczych od daty takiego powiadomienia;

- wyłączenie, o którym mowa w lit. d) akapitu pierwszego niniejszego ustępu może zostać przyjęte przez zainteresowane państwo członkowskie po powiadomieniu Komitetu Sankcji i udzieleniu przez niego zgody;

- wyłączenie, o którym mowa w lit. e) akapitu pierwszego niniejszego ustępu może zostać przyjęte przez zainteresowane państwo członkowskie po powiadomieniu Komitetu Sankcji.

4. Ust. 2 nie stosuje się do środków powiększających saldo zamrożonych funduszy, będących:

a) odsetkami lub innymi dochodami z tych rachunków; lub

b) płatnościami należnymi z tytułu umów, porozumień lub zobowiązań, które zostały zawarte lub powstały przed datą objęcia tych rachunków środkami ograniczającymi na mocy wspólnego stanowiska 2004/852/WPZiB lub niniejszej decyzji, pod warunkiem że wszelkie takie odsetki, inne dochody i płatności podlegają nadal ust. 1.";

2) art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

1. Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

2. Niniejsza decyzja podlega przeglądowi, zmianom lub uchyleniu, w stosownych przypadkach, zgodnie z odpowiednimi decyzjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

3. Środki, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) i art. 5 ust. 1 lit. b), poddawane są regularnej weryfikacji, co najmniej raz na 12 miesięcy. Środki te przestają mieć zastosowanie do odnośnych osób i podmiotów, jeżeli Rada stwierdzi w trybie określonym w art. 6 ust. 2, że warunki ich stosowania już nie zachodzą.".

Artykuł  2

Załącznik II do decyzji Rady 2010/656/WPZiB zastępuje się załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 stycznia 2011 r.
W imieniu Rady
J. MARTONYI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 285 z 30.10.2010, s. 28.

(2) Dz.U. L 341 z 23.12.2010, s. 45.

(3) Zob. s. 31 niniejszego Dziennika Urzędowego.

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK II

Wykaz osób i podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) i art. 5 ust. 1 lit. b)

A. Osoby

Nazwisko (i ewentualnie pseudonimy)Informacje identyfikującePowody umieszczenia w wykazie
1.Pascal Affi N'GuessanUrodzony 1 stycznia 1953 r. w miejscowości Bouadikro;

nr paszportu:

PD-AE 09DD00013.

Przewodniczący organizacji Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
2.Podpułkownik Nathanaël Ahouman BrouhaUrodzony 6 czerwca 1960 r.Dowódca Groupement de Sécurité de la Présidence de la République (GSPR) (Grupa Ochrony Prezydenta Republiki).

Odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

3.Aké N'Gbo Gilbert MarieUrodzony 8 października 1955 r. w Abidżanie;

nr paszportu:

08 AA 61107 (data ważności: 2 kwietnia 2014 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska premiera i ministra planowania i rozwoju. Członek nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
4.Pierre Israël Amessan BrouDyrektor generalny Radio Télévision Ivoirienne (RTI) (Radio i Telewizja Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej - RWKS): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.
5.Frank Anderson KouassiPrzewodniczący Conseil National de la Communication Audiovisuelle (CNCA) (Krajowa Rada Komunikacji Audiowizualnej): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
6.Nadiani BambaUrodzona 13 czerwca 1974 r.

w Abidżanie;

nr paszportu:

PD - AE 061 FP 04

Dyrektor grupy Cyclone wydającej dziennik "Le Temps": utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.
7.Kadet BertinUrodzony ok. 1957 r. w miejscowości Mama.Doradca ds. bezpieczeństwa Laurenta Gbagbo: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta. Sprzyjający tworzeniu ruchów o charakterze represyjnym i zastraszającym.
8.Generał Dogbo BléUrodzony 2 lutego 1959 r. w miejscowości Daloa.Dowódca oddziałów Gwardii Republikańskiej. Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
9.Bohoun Bouabré Paul AntoineUrodzony 9 lutego 1957 r. w miejscowości Issia;

nr paszportu:

PD AE 015 FO 02

Były minister stanu, wysoki przedstawiciel

FPI:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich.

10.Podprefekt Oulaï DelefosseUrodzony 28 października 1968 r.Szef organizacji Union patriotique pour la résistance du Grand Ouest (UPRGO) (Patriotyczna Unia na rzecz Oporu Regionu Zachodniego). utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
11.Admirał Vagba FaussignauUrodzony 31 grudnia 1954 r. w miejscowości Bobia.Dowódca marynarki RWKS - zastępca szefa sztabu: odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
12.Pastor GammiSzef organizacji Mouvement ivoirien pour la libération de l'Ouest (MILOCI) (Ruch RWKS na rzecz Wyzwolenia Zachodniej Części RWKS): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
13.Laurent GbagboUrodzony 31 maja 1945 r. w miejscowości Gagnoa.Uzurpujący sobie prawo do stanowiska prezydenta republiki: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich.
14.Simone GbagboUrodzona 20 czerwca 1949 r. w miejscowości Moossou.Przewodnicząca grupy Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front RWKS) w Zgromadzeniu Narodowym: Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
15.Generał Guiai Bi PoinUrodzony 31 grudnia 1954 r. w miejscowości Gounela.Szef Centre de Commandement des Opérations de Sécurité (CECOS) (Centrum Dowodzenia Operacjami Bezpieczeństwa):

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

16.Denis Maho GlofieiUrodzony w miejscowości Val de Marne.Szef organizacji Front de libération du Grand Ouest (FLGO) (Front Wyzwolenia Regionu Zachodniego).

Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

17.Kapitan Anselme Séka YapoUrodzony 2 maja 1973 r. w miejscowości Adzopé.Osobista ochrona Simone Gbagbo.

Odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

18.Désiré TagroUrodzony 27 stycznia 1959 r.

w miejscowości Issia;

nr paszportu:

PD - AE 065FH08.

Sekretarz generalny urzędu prezydenckiego, do którego prawo rości sobie Laurent Gbagbo: członek nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich.

Udział w represjach z użyciem przemocy wobec ruchów ludowych w lutym, listopadzie i grudniu 2010 r.

19.Yao N'DréUrodzony 29 grudnia 1956 r.Przewodniczący Rady Konstytucyjnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
20.Yanon YapoUzurpujący sobie prawo do stanowiska kanclerza, ministra sprawiedliwości i praw człowieka: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
21.Dogou AlainUrodzony 16 lipca 1964 r.

w miejscowości Aboisso;

nr paszportu:

PD-AE/053FR05 (data ważności: 27 maja 2011 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra obrony i służby obywatelskiej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

22.Emile GuiriéoulouUrodzony 1 stycznia 1949 r. w miejscowości Guiglo;

nr paszportu:

PD-AE/008GO03 (data ważności: 14 marca 2013 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra spraw wewnętrznych: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
23.Charles Désiré Noël Laurent DalloUrodzony 23 października 1955 r. w miejscowości Gagnoa;

nr paszportu:

08AA19843 (data ważności:

13 października 2013 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra gospodarki i finansów: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
24.Augustin Kouadio KomoéUrodzony 19 września 1961 r. w miejscowości Kokomian;

nr paszportu:

PD-AE/010GO03 (data ważności: 14 marca 2013 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. kopalń i energetyki: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
25.Christine Adjobi Nebout (alias Aya Christine Rosalie Adjobi z domu Nebout)Urodzona 24 lipca 1949 r. w miejscowości Grand Bassam;

nr paszportu:

PD-AE/017FY12 (data ważności: 14 grudnia 2011 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra zdrowia i walki z AIDS: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
26.Yapo Atsé BenjaminUrodzony 1 stycznia 1951 r.

w miejscowości Akoupé;

nr paszportu:

PD-AE/089GO04 (data ważności:

1 kwietnia 2013 r.);

PS-AE/057AN06

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra budownictwa i urbanistyki: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
27.Coulibaly Issa MalickUrodzony 19 sierpnia 1953 r.

w miejscowości Korhogo;

nr paszportu:

PD-AE/058GB05 (data ważności:

10 maja 2012 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra rolnictwa: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
28.Ahoua Don MelloUrodzony 23 czerwca 1958 r. w miejscowości Bongouanou;

nr paszportu:

PD-AE/044GN02 (data ważności: 23 lutego 2013 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. zaopatrzenia i melioracji, rzecznik rządu: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
29.N'Goua Abi BlaiseUzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra transportu: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
30.Anne Jacqueline Lohouès ObleUrodzona 7 listopada 1950 r. w miejscowości Dabou;

nr paszportu:

PD-AE/050GU08 (data ważności: 4 sierpnia 2013 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra edukacji narodowej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
31.Angèle Gnonsoa (alias Zon Sahon)Urodzona 1 stycznia 1940 r.

w miejscowości Taï;

nr paszportu:

PD-AE/040ER05 (data ważności:

28 maja 2012 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra szkolnictwa technicznego: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
32.Koffi Koffi LazareUzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra środowiska, zasobów wodnych i leśnych: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
33.Elisabeth Badjo Djékouri;

Żona

Dagbo Jeannie

Urodzona 24 grudnia 1971 r. w miejscowości Lakota; nr paszportu:

08AA15517 (data ważności: 25 listopada 2013 r.);

PS-AE/040HD12 (data ważności: 1 grudnia 2011 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra ds. służby cywilnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
34.Charles Blé GoudéUrodzony 1 stycznia 1972 r. w miejscowości Kpoh;

poprzedni paszport: DD-AE/088OH12

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. młodzieży, kształcenia zawodowego i zatrudnienia, przewodniczący organizacji Congrès Panafricain des Jeunes et des Patriotes (COJEP) (Panafrykański Kongresu Młodzieży i Patriotów): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo. Uwaga: Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na niego sankcje już w 2005 r.
35.Philippe AtteyUrodzony 10 października 1951 r. w miejscowości Agboville;

poprzedni paszport: AE/32AH06

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra przemysłu i rozwoju sektora prywatnego:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

36.Danièle Boni Claverie (obywatelka Francji i Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej)Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra ds. kobiet, rodziny i dzieci: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
37.Ettien AmoikonUzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra technik informacyjno-komunikacyjnych:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

38.Ouattara GnonziéUzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra łączności:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

39.Alphonse Voho SahiUrodzony 15 czerwca 1958 r. w miejscowości Gueyede;

nr paszportu:

PD-AE/066FP04 (data ważności: 1 kwietnia 2011 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra kultury:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

40.Kata Kéké (alias Keke Joseph Kata)Urodzony 1 stycznia 1951 r. w miejscowości Daloa;

nr paszportu:

PD-AE/086FO02 (data ważności: 27 lutego 2011 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. badań naukowych: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
41.Franck GuéiUrodzony 20 lutego 1967 r.;

nr paszportu:

PD-AE/082GL12 (data ważności: 22 grudnia 2012 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra sportu:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

42.Touré AmaraUzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra handlu:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

43.Kouamé Sécré RichardUzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. turystyki i rzemiosła: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
44.Anne Gnahouret TatretUzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra ds. solidarności, odbudowy i spójności społecznej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

45.Nyamien MessouUrodzony 20 czerwca 1954 r. w miejscowości Bongouanou;

poprzedni paszport:

PD-AE/056FE05 (data ważności: 29 maja 2010 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra pracy:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

46.Koné Katina JustinUzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra wyznaczonego ds. budżetu:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

47.N'Guessan Yao ThomasUzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra wyznaczonego przy ministrze edukacji narodowej i odpowiadającego za szkolnictwo wyższe:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

48.Lago Daléba Loan OdetteUrodzona 1 stycznia 1955 r.

w miejscowości Floleu;

nr paszportu:

\08AA68945 (data ważności:

29 kwietnia 2014 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska sekretarza stanu odpowiadającego za kwestie szkolne i studenckie:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

49.Georges Armand Alexis OuégninUrodzony 27 sierpnia 1953 r.

w miejscowości Bouaké;

nr paszportu:

08AA59267 (data ważności:

24 marca 2014 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska sekretarza stanu odpowiadającego za kwestie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
50.Dogo Djéréké RaphaëlUzurpujący sobie prawo do stanowiska sekretarza stanu odpowiadającego za kwestie dotyczące niepełnosprawnych: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
51.Dosso Charles Radel DurandoUzurpujący sobie prawo do stanowiska sekretarza stanu odpowiadającego za kwestie dotyczące ofiar wojny:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

52.Timothée Ahoua N'GuettaUrodzony 25 kwietnia 1931 r.

w miejscowości Aboisso;

nr paszportu:

PD-AE/084FK10 (data ważności:

20 października 2013 r.)

Członek Rady Konstytucyjnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania,

odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

53.Jacques André Daligou MonokoCzłonek Rady Konstytucyjnej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

54.Bruno Walé EkpoCzłonek Rady Konstytucyjnej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

55.Félix Tano KouakouUrodzony 12 marca 1959 r.

w miejscowości Ouelle;

nr paszportu:

PD-AE/091FD05 (data ważności:

13 maja 2010 r.)

Członek Rady Konstytucyjnej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

56.Hortense Kouassi AngoranCzłonkini Rady Konstytucyjnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
57.Joséphine Suzanne TouréUrodzona 28 lutego 1972 r.

w Abidżanie;

nr paszportu:

PD-AE/032GL12 (data ważności: 7 grudnia 2012 r.);

08AA62264 (data ważności: 6 kwietnia 2014 r.)

Członkini Rady Konstytucyjnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
58.Konaté NaviguéUrodzony 4 marca 1974 r.

w miejscowości Tindara;

nr paszportu:

PD-AE/076FE06 (data ważności: 5 czerwca 2010 r.)

Przewodniczący frakcji młodych we Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej): publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
59.Patrice BaïDoradca ds. bezpieczeństwa byłego prezydenta Laurenta Gbagbo: koordynuje akcje zastraszania przeciwników; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
60.Marcel GossioUrodzony 18 lutego 1951 r.

w miejscowości Adjamé;

nr paszportu:

08AA14345 (data ważności: 6 października 2013 r.)

Dyrektor generalny Autonomicznego Portu w Abidżanie: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
61.Alphonse Mangly (alias Mangley)Urodzony 1 stycznia 1958 r. w miejscowości Danané;

nr paszportu:

04LE57580 (data ważności: 16 czerwca 2011 r.);

PS-AE/077HK08 (data ważności: 3 sierpnia 2012 r.);

PD-AE/065GK11 (data ważności: 15 listopada 2012 r.)

PD-AE/065GK11 (data ważności: 15 listopada 2012 r.)

Dyrektor generalny ds. ceł: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta;

uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.

62.Marc GnatoaSzef FSCO (Front de sécurisation du Centre-Ouest - Front Bezpieczeństwa Środkowego Zachodu): uczestniczył w akcjach o charakterze represyjnym. Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
63.Moussa Touré ZéguenUrodzony 9 września 1944 r.; poprzedni paszport: AE/46CR05Sekretarz generalny GPP (Groupement des Patriotes pour la Paix - Ugrupowanie Patriotów na rzecz Pokoju):

odpowiada za oddziały milicji. Uczestniczył w represjach po drugiej turze wyborów prezydenckich. Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

64.Bro Grébé Geneviève z domu YobouUrodzona 13 marca 1953 r. w miejscowości Grand Alepé;

nr paszportu:

PD-AE/072ER06 (data ważności: 6 juin 2012 r.)

Przewodnicząca organizacji Femmes patriotiques de Côte d'Ivoire (Patriotki Wybrzeża Kości Słoniowej):

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.

65.Lorougnon Souhonon Marie Odette z domu GnabriSekretarz krajowy frakcji kobiet we Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
66.Felix NanihioSekretarz generalny CNCA (Conseil National de la Communication Audiovisuelle - Krajowa Rada Komunikacji Audiowizualnej): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
67.Stéphane KipréDyrektor wydawniczy dziennika Le Quotidien d'Abidjan: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.
68.Lahoua Souanga Etienne (alias César Etou)Dyrektor wydawniczy i redaktor naczelny dziennika Notre Voie:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.

69.Jean Baptiste AkrouUrodzony 1 stycznia 1956 r. w Jamusukrze;

nr paszportu:

08AA15000

(data ważności: 5 października 2013 r.)

Dyrektor generalny dziennika Fraternité Matin: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.
70.Generał broni Philippe MangouSzef sztabu: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
71.Generał Affro (żandarmeria)Zastępca naczelnego dowódcy żandarmerii: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
72.Ottro Laurent ZirignonUrodzony 1 stycznia 1943 r. w miejscowości Gagnoa;

nr paszportu:

08AB47683 (data ważności: 26 stycznia 2015 r.);

PD-AE/062FR06 (data ważności: 1 czerwca 2011 r.);

97LB96734

Przewodniczący Rady Administracyjnej Société Ivoirienne de Raffinage (SIR): osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
73.Kassoum FadikaUrodzony 7 czerwca 1962 r.

w miejscowości Man;

nr paszportu:

08AA57836 (data ważności: 1 kwietnia 2014 r.)

Dyrektor PETROCI: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
74.Djédjé Mama Ohoua SimoneUrodzona 1 stycznia 1957 r.

w miejscowości Zialegrehoa lub

Gagnoa;

nr paszportu:

08AA23624 (data ważności: 22 października 2013 r.);

PD-AE/006FR05

Dyrektor generalny ds. skarbu: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
75.Kessé Feh LambertUrodzony 22 listopada 1948 r.

w miejscowości Gbonne;

nr paszportu:

PD-AE/047FP03 (data ważności:

26 marca 2011 r.)

Dyrektor generalny ds. podatków: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
76.Aubert ZohoréDoradca specjalny Laurenta Gbagbo ds. gospodarczych: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
77.Thierry LegréCzłonek ruchu młodych patriotów: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
78.Generał broni Kassaraté Edouard TiapéNaczelny dowódca żandarmerii: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
79.Starszy pułkownik Babri Gohourou HilaireRzecznik sił bezpieczeństwa Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy. Wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
80.Nadinspektor policji Yoro ClaudeDyrektor jednostek interwencyjnych Policji Narodowej: odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; Wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
81.Komisarz Loba Gnango Emmanuel PatrickDowódca brygady walczącej z rozruchami (BAE): odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
82.Kapitan Guei BadiaBaza morska - Marynarka Narodowa: odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
83.Porucznik Ourigou BawaBaza morska - Marynarka Narodowa: odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
84.Komisarz Joachim Robe GogoSzef operacji w Centre de Commandement des Opérations de Sécurité (CECOS) (Centrum Dowodzenia Operacjami Bezpieczeństwa): odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
85.Gilbert Anoh N'GuessanPrzewodniczący Komitetu Zarządzającego Branżą Kawy i Kakao (Comité de Gestion de la Filière Café et Cacao - CGFCC): osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.

B. Podmioty

Nazwa (i ewentualnie inne nazwy)Informacje identyfikującePowody umieszczenia w wykazie
1.PETROCI (Société Nationale d'Opérations Pétrolières de la Côte d'Ivoire)Abidjan Plateau, Immeuble les Hévéas - 14 boulevard CardeUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
2.SIR (Société Ivoirienne de Raffinage)Abidjan Port Bouët, Route de Vridi - Boulevard de Petit BassamUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
3.Port Autonome d'Abidjan (Autonomiczny Port w Abidżanie)Abidjan Vridi, Zone portuaireUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
4.Port Autonome de San Pedro (Autonomiczny Port w San Pedro)San Pedro, Zone portuaire Przedstawicielstwo w Abidżanie: Immeuble Ancien Monoprix, face Gare Sud Plateau - 1er Etage côté Rue du CommerceUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
5.BNI (Banque Nationale d'Investissement)Abidjan Plateau, Avenue Marchand - Immeuble SCIAMUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
6.BFA (Banque pour le Financement de lAgriculture)Abidjan Plateau, Rue Lecoeur -Immeuble Alliance B, 2ème -4ème étageUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
7.Versus BankAbidjan Plateau, Avenue Botreau Roussel - Immeuble CRRAE UMOA, derrière la BCEAO, face à la rue des BanquesUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
8.CGFCC (Comité de Gestion de la Filière Café et Cacao)Abidjan Plateau - Immeuble CAISTAB, 23ème étageUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
9.APROCANCI (l'Association des Producteurs de Caoutchouc Naturel de Côte d'Ivoire)Cocody II Plateau Boulevard Latrille - Sicogi, bloc A Bâtiment D 1er étageUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
10.SOGEPE (Société de gestion du patrimoine de l'électricité)Abidjan Plateau, Place de la République - Immeuble EECI, 15ème étageUczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
11.RTI (Radiodiffusion Télévision ivoirienne)Cocody Boulevard des Martyrs, 08 - BP 883 - Abidjan 08 - Côte d'IvoirePubliczne podżeganie do nienawiści i przemocy poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r."
* Niniejsza decyzja została uznana za nieważną ex tunc w zakresie, w jakim dotyczy Nadiany Bamby, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie T-86/11 - Bamba przeciwko Radzie Unii Europejskiej (Dz.U.UE.C.11.219.15/3).
1 Motyw 5 zmieniony przez sprostowanie z dnia 15 czerwca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.156.12/1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.