Decyzja 2004/901/WPZiB zmieniająca decyzję 1999/730/WPZiB wdrażającą wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2004.379.111

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 grudnia 2004 r.

DECYZJA RADY 2004/901/WPZiB
z dnia 22 grudnia 2004 r.
zmieniająca decyzję 1999/730/WPZiB wdrażającą wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając wspólne działanie Rady 1999/34/WPZiB z dnia 17 grudnia 1998 r. w sprawie wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej(1), a w szczególności jego art. 6 w powiązaniu z art. 23 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 15 listopada 1999 r. Rada przyjęła decyzję 1999/730/WPZiB(2) dotyczącą wniesienia wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży, w celu wykonania wspólnego działania 1999/34/WPZiB.

(2) W dniu 22 listopada 2004 r. Rada przyjęła decyzję 2004/792/WPZiB(3) przedłużającą obowiązywanie decyzji 1999/730/WPZiB do 15 listopada 2005 r.

(3) Zakres obowiązków kierownika projektu powinien być dostosowany do celów realizacji projektów objętych decyzją 1999/730/WPZiB na dany okres w 2005 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji Rady 1999/730/WPZiB zastępuje się Załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2004 r.
W imieniu Rady
C. VEERMAN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 9 z 15.1.1999, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 16.11.1999, str. 5.

(3) Dz.U. L 348 z 24.11.2004, str. 47.

ZAŁĄCZNIK

ZAKRES OBOWIĄZKÓW KIEROWNIKA PROJEKTU (2005 r.)

1. Do celów art. 1 lit. c), Kierownik Projektu, we współpracy z kambodżańskimi siłami zbrojnymi, będzie nadal prowadził prace związane z prowadzeniem rejestrów, zarządzaniem i bezpieczeństwem zapasów broni oraz opracowywaniem polityk, wytycznych i praktyk w tej dziedzinie. W tym celu, Kierownik Projektu będzie monitorował projekty uprzednio wdrażane w regionie wojskowym nr 1 (Stung Treng), regionie wojskowym nr 2 (Kampong Speu), regionie wojskowym nr 4 (Siem Reap) i regionie wojskowym nr 5 (Battambang). W ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, określi on i wprowadzi w życie kolejny projekt dotyczący bezpiecznego magazynowania i rejestrowania broni Żandarmerii Królewskiej we wszystkich dwudziestu czterech prowincjach. Projekt ten będzie obejmował budowę magazynów do średnio- i krótkoterminowego składowania, prowadzenie szkoleń odpowiedniego personelu wszystkich szczebli oraz rejestrowanie broni wszelkiego rodzaju w zcentralizowanej komputerowej bazie danych Ministerstwa Obrony. Kierownik Projektu przygotuje, na tych samych warunkach, podobny projekt w specjalnym regionie wojskowym w Phnom Penh i będzie nadal prowadził działania w zakresie szkoleń, opracowywania systemów i rejestrowania broni. Wdrażane projekty powinny obejmować zapewnienie pomocy, przy wsparciu odpowiednich ekspertów, rządowemu programowi dotyczącemu organizacji ceremonii publicznego niszczenia nadwyżki broni na małą i dużą skalę oraz w stosownych przypadkach, odebranej broni i nadwyżki broni, która może nadal znajdować się w posiadaniu wojska, policji i sił bezpieczeństwa.

2. W miarę możliwości Kierownik Projektu będzie monitorował działania, które były uprzednio realizowane jako element programu UE ASAC, w tym proces opracowywania przez Zgromadzenie Narodowe projektu ustawy o broni i jej późniejszego wprowadzania w życie, pomoc dla rządowego programu odbierania broni ukrywanej i nielegalnie posiadanej oraz szkolenie członków Rad Gmin w zakresie bezpieczeństwa broni, a także programy zwiększające społeczną świadomość w zakresie bezpieczeństwa broni. W razie potrzeby, Kierownik Projektu będzie kontynuował działalność doradczą, a w stosownych przypadkach wspierał rząd, organizacje międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa broni oraz obecnych i przyszłych działaniach prowadzonych w ramach programu ASAC UE.

3. Kierownik Projektu zapewni ustanowienie właściwych procedur w celu monitorowania i oceny działań. W tym celu będzie on dążył do pełnej współpracy ze strony rządu Kambodży, policji i sił bezpieczeństwa.

4. Kierownik Projektu będzie zachęcał i wspierał innych ofiarodawców w ograniczaniu i kontroli ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej oraz będzie gotowy, w stosownych przypadkach, do wykonywania takich projektów z pozostałymi ofiarodawcami w granicach jego uprawnień na podstawie niniejszego zakresu obowiązków. Mając na uwadze wiodące stanowisko Unii Europejskiej w tej dziedzinie, dołoży wszelkich starań, aby odgrywać zasadniczą rolę w międzynarodowych wysiłkach oraz, w stosownych przypadkach, aby wnosić wkład w zarządzanie projektami wspieranymi przez pozostałych ofiarodawców.

5. Kierownik Projektu przygotuje plan ukończenia prac związanych z prowadzeniem rejestrów oraz zarządzaniem i bezpieczeństwem zapasów broni dla kambodżańskich sił zbrojnych do końca czerwca 2006 r., a wkrótce potem plan ukończenia prac związanych z projektem wsparcia ze strony Unii Europejskiej w celu ograniczenia i kontroli ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.