Decyzja 2009/826/WE zezwalająca na wprowadzenie do obrotu wyciągu z liści lucerny (Medicago sativa) jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2009.294.12

Akt indywidualny
Wersja od: 11 listopada 2009 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 13 października 2009 r.
zezwalająca na wprowadzenie do obrotu wyciągu z liści lucerny (Medicago sativa) jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady

(notyfikowana jako dokument nr C(2009) 7641)

(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)

(2009/826/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 listopada 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r. dotyczące nowej żywności i nowych składników żywności(1), w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 28 lutego 2000 r. przedsiębiorstwo Viridis zwróciło się do właściwych organów Francji z wnioskiem o zezwolenie na wprowadzenie do obrotu dwóch wyciągów z liści lucerny (Medicago sativa) jako nowej żywności lub nowych składników żywności. W dniu 28 kwietnia 2003 r. właściwy organ do oceny żywności we Francji wydał sprawozdanie dotyczące wstępnej oceny. W sprawozdaniu tym stwierdzono, iż konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej oceny.

(2) Dnia 27 lutego 2004 r. Komisja przekazała sprawozdanie dotyczące wstępnej oceny wszystkim państwom członkowskim. Niektóre państwa członkowskie wystosowały dodatkowe uwagi.

(3) Dnia 12 października 2006 r. przedsiębiorstwo L.R.D. (Luzerne - Recherche et Développement) przejęło odpowiedzialność za wniosek. Zmniejszono zakres zastosowania do wyciągu z liści lucerny i przedłożono odpowiedzi na kwestie poruszone w sprawozdaniu dotyczącym wstępnej oceny oraz podniesione przez państwa członkowskie.

(4) Dnia 11 lutego 2008 r. skonsultowano się z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który na wniosek Komisji Europejskiej dnia 13 marca 2009 r. wydał "Opinię panelu naukowego ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii dotyczącą bezpieczeństwa koncentratu białkowego z lucerny jako żywności".

(5) W opinii EFSA stwierdzono, iż koncentrat białkowy z lucerny (Medicago sativa) nadaje się do spożycia przez ludzi w określonych warunkach zastosowania.

(6) Na podstawie oceny naukowej stwierdzono, że koncentrat białkowy z lucerny (Medicago sativa) spełnia kryteria wymienione w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 258/97.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Koncentrat białkowy z lucerny (Medicago sativa), zwany dalej "produktem", zgodny ze specyfikacją w załączniku, może zostać wprowadzony do obrotu we Wspólnocie jako nowy składnik żywności przeznaczony do stosowania jako suplement diety.

Artykuł  2

Maksymalna ilość wyciągu białkowego z lucerny (Medicago sativa) zawarta w zalecanej przez producenta porcji dziennego spożycia wynosi 10 g.

Artykuł  3

Nowy składnik żywności, dopuszczony do obrotu niniejszą decyzją, jest oznaczany na etykiecie środka spożywczego, w którego skład wchodzi, jako "białko z lucerny (Medicago sativa)".

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do przedsiębiorstwa Luzerne - Recherche et Développement (L.-R.D.), Complexe agricole du Mont-Bernard, F-51000 Chalons-en-Champagne.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 października 2009 r.

W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 43 z 14.2.1997, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 

SPECYFIKACJA WYCIĄGU BIAŁKOWEGO Z LUCERNY (MEDICAGO SATIVA)

Opis

Lucerna jest przetwarzana w ciągu 2 godzin po zebraniu. Jest siekana i miażdżona. Przepuszczanie lucerny przez prasę do wyciskania oleju pozwala oddzielić sok (10 % suchej masy) od włóknistych pozostałości. Sucha masa tego soku zawiera ok. 35 % surowego białka. Wyciśnięty sok jest zobojętniany do pH 5,8-6,2. Wstępne ogrzewanie i wstrzykiwanie pary wodnej powoduje koagulację białek związanych z barwnikami karotenoidowymi i chlorofilowymi. Osad białkowy jest oddzielany metodą wirowania, a następnie suszony. Po dodaniu kwasu askorbinowego koncentrat białkowy z lucerny jest granulowany i przechowywany w atmosferze gazu obojętnego lub w niskiej temperaturze.

Skład wyciągu białkowego z lucerny (Medicago sativa)

Białko45-60 %
Tłuszcz9-11 %
Wolne węglowodany (błonnik rozpuszczalny)1-2 %
Polisacharydy (błonnik nierozpuszczalny)11-15 %
w tym celuloza2-3 %
Składniki mineralne8-13 %
SaponinyNie więcej niż 1,4 %
IzoflawonyNie więcej niż 350 mg/kg
KumestrolNie więcej niż 100 mg/kg
FitynianyNie więcej niż 200 mg/kg
L-kanawaninaNie więcej niż 4,5 mg/kg

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.