Rozporządzenie wykonawcze 2020/1375 dotyczące zezwolenia na stosowanie preparatu kwasu cytrynowego, kwasu sorbinowego, tymolu i waniliny jako dodatku paszowego dla prosiąt ssących, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych (posiadacz zezwolenia: Vetagro SpA)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.319.22

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 października 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/1375
z dnia 1 października 2020 r.
dotyczące zezwolenia na stosowanie preparatu kwasu cytrynowego, kwasu sorbinowego, tymolu i waniliny jako dodatku paszowego dla prosiąt ssących, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych (posiadacz zezwolenia: Vetagro SpA)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania takich zezwoleń.

(2) Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożone zostały wnioski o zezwolenie na stosowanie preparatu kwasu cytrynowego, kwasu sorbinowego, tymolu i waniliny. Do wniosków dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 7 ust. 3 tego rozporządzenia.

(3) Wnioski te dotyczą zezwolenia na stosowanie preparatu kwasu cytrynowego, kwasu sorbinowego, tymolu i waniliny jako dodatku paszowego dla prosiąt ssących, indyków rzeźnych i indyków odchowywanych w celach hodowlanych, celem sklasyfikowania go w kategorii "dodatki zootechniczne".

(4) W opinii z dnia 4 lipca 2019 r. 2  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania preparat kwasu cytrynowego, kwasu sorbinowego, tymolu i waniliny nie ma negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt, bezpieczeństwo konsumentów ani na środowisko. Urząd stwierdził również, że dodatek ten uznaje się za substancję potencjalnie działającą drażniąco na skórę i oczy oraz działającą uczula- jąco na skórę. W związku z tym Komisja uważa, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzi, w szczególności w odniesieniu do użytkowników dodatku. Urząd stwierdził, że dodatek ten może skutecznie poprawić wyniki zootechniczne kurcząt rzeźnych, a wniosek ten można rozszerzyć na kurczęta odchowywane na kury nioski i na podrzędne gatunki drobiu odchowywanego na nioski 3 . W związku z tym w swojej opinii z 2019 r. Urząd dokonał ekstrapolacji wniosków dotyczących kurcząt rzeźnych na indyki rzeźne i indyki odchowywane w celach hodowlanych. Stwierdzono również - w drodze rozszerzenia wniosków dotyczących warchlaków, że dodatek ten, w zalecanej dawce, może skutecznie poprawić parametry zootechniczne u prosiąt ssących 4 . Zdaniem Urzędu nie ma potrzeby wprowadzania szczegółowych wymogów dotyczących monitorowania po wprowadzeniu do obrotu. Urząd poddał również weryfikacji sprawozdanie dotyczące metody analizy dodatku paszowego w paszy, przedłożone przez laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003.

(5) Ocena preparatu kwasu cytrynowego, kwasu sorbinowego, tymolu i waniliny dowodzi, że warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 są spełnione. W związku z tym należy zezwolić na stosowanie tego preparatu, jak określono w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Preparat wyszczególniony w załączniku, należący do kategorii "dodatki zootechniczne" i do grupy funkcjonalnej "inne dodatki zootechniczne", zostaje dopuszczony jako dodatek stosowany w żywieniu zwierząt zgodnie z warunkami określonymi w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 1 października 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

Numer identyfikacyjny dodatkuNazwa posiadacza zezwoleniaDodatekSkład, wzór chemiczny, opis, metoda analitycznaGatunek lub kategoria zwierzęciaMaksymalny wiekMinimalna zawartośćMaksymalna zawartośćPozostałe przepisyData ważności zezwolenia
mg dodatku/kg mieszanki

paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %

Kategoria: dodatki zootechniczne. Grupa funkcjonalna: inne dodatki zootechniczne (poprawa parametrów wydajności)
4d3Vetagro SpAPreparat zabezpieczonego kwasu cytrynowego, kwasu sor- binowego, tymolu i wanilinySkład dodatku

Preparat w postaci zabezpieczonych mikro- granulek zawierających kwas cytrynowy, kwas sorbinowy, tymol i wanilinę o minimalnej zawartości:

Kwas cytrynowy: 25 g/100 g

Tymol: 1,7 g/100 g

Kwas sorbinowy: 16,7 g/100 g

Wanilina: 1 g/100 g

Prosięta ssące-1 000-1. W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy podać warunki przechowywania i stabilności przy obróbce cieplnej.22.10.2030
2. W instrukcjach stosowania wskazuje się, że: "W mieszankach paszowych pełno- porcjowych nie można przekraczać łącznej maksymalnej zawartości kwasu cytrynowego i kwasu sorbinowego z różnych źródeł".
3. Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli zagrożeń nie można wyeliminować ani maksymalnie ograniczyć za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej, w tym środków ochrony skóry, oczu i dróg oddechowych.
Charakterystyka substancji czynnej

Kwas cytrynowy C6H8O7 (czystość > 99,5 %)

Kwas 2-hydroksypropano-1,2,3-trikarbok- sylowy, numer CAS 77-92-9 bezwodny

Kwas sorbinowy C6H8O2 (czystość > 99,5 %) Kwas 2,4-heksadienowy, numer CAS 110-441

Tymol (czystość > 98 %)

5-metylo-2-(1-metyloetylo)fenol, numer

CAS 89-83-8)

Wanilina (czystość > 99,5 %)

aldehyd 4-hydroksy-3-metoksybenzoesowy, numer CAS 121-33-5)

Metoda analityczna (1)

Oznaczanie zawartości kwasu sorbinowego i tymolu w dodatku paszowym, premiksach i paszach:

- Wysokosprawna chromatografia cieczowa z odwróconymi fazami z detekcją UV/diodową (RP-HPLC-UV/DAD).

Indyki rzeźne Indyki odchowywane w celach hodowlanych-200-
Określenie zawartości kwasu cytrynowego w dodatku i premiksach:

- Wysokosprawna chromatografia cieczowa z odwróconymi fazami z detekcją UV/diodową

(RP-HPLC-UV/DAD).

Oznaczanie kwasu cytrynowego w paszach: - Oznaczanie enzymatyczne metodą spek- trometryczną zawartości kwasu cytrynowego - NADH (formy zredukowanej dinukleotydu nikotynoamidoadenino- wego).

(1) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports
1 Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.
2 Dziennik EFSA 2019; 17(7):5795.
3 Dziennik EFSA 2012; 10(5):2670.
4 Dziennik EFSA 2012; 10(5):2670.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.