Rozporządzenie wykonawcze 852/2014 dotyczące zezwolenia na stosowanie L-metioniny jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.233.22

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 sierpnia 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 852/2014
z dnia 5 sierpnia 2014 r.
dotyczące zezwolenia na stosowanie L-metioniny jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury przyznawania takich zezwoleń.

(2) Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożony został wniosek o zezwolenie na stosowanie L-metioniny jako dodatku paszowego. Do wniosku dołączone zostały dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na mocy art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

(3) Wniosek dotyczy zezwolenia na stosowanie L-metioniny wytwarzanej przez Escherichia coli (KCCM 11252P oraz KCCM 11340P) jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt, celem sklasyfikowania jej w kategorii "dodatki dietetyczne".

(4) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził w swojej opinii z dnia 8 października 2013 r. 2 , że w proponowanych warunkach stosowania L-metionina wytwarzana przez Escherichia coli (KCCM 11252P i KCCM 11340P) nie ma niekorzystnego wpływu na zdrowie zwierząt i ludzi ani na środowisko i że można ją uznać za wydajne źródło aminokwasu L-metioniny dla wszystkich gatunków zwierząt. Zdaniem Urzędu nie ma potrzeby wprowadzania szczegółowych wymogów dotyczących monitorowania po wprowadzeniu do obrotu. Urząd poddał również weryfikacji sprawozdanie dotyczące metody analizy dodatku paszowego w paszy przedłożone przez laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003.

(5) Ocena substancji dowodzi, że warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 są spełnione. W związku z tym należy zezwolić na stosowanie substancji, jak określono w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(6) Urząd wyraził w opinii swoje zaniepokojenie w kwestii bezpieczeństwa L-metioniny dla gatunków docelowych w przypadku jej podawania w wodzie pitnej. Urząd nie proponuje jednak maksymalnej zawartości L-metioniny. W przypadku podawania L-metioniny w wodzie pitnej należy zatem instruować użytkownika, aby brał pod uwagę wszystkie źródła metioniny w celu osiągnięcia optymalnego zaopatrzenia w niezbędne aminokwasy bez pogarszania cech użytkowych zwierząt.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Paszy,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Substancja wyszczególniona w załączniku, należąca do kategorii "dodatki dietetyczne" i do grupy funkcjonalnej "aminokwasy, ich sole i podobne produkty", zostaje dopuszczona jako dodatek stosowany w żywieniu zwierząt zgodnie z warunkami określonymi w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 5 sierpnia 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Numer identyfikacyjny dodatkuNazwa posiadacza zezwoleniaDodatekSkład, wzór chemiczny, opis, metoda analitycznaGatunek lub kategoria zwierzęciaMaksymalny wiekMinimalna zawartośćMaksymalna zawartośćInne przepisyData ważności zezwolenia
mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %
Kategoria: dodatki dietetyczne. Grupa funkcjonalna: aminokwasy, ich sole i podobne produkty.
3c305-L-metioninaSkład dodatku

L-metionina o czystości co najmniej 98,5 %

Charakterystyka substancji czynnej

L-metionina ((2S) kwas 2-amino-4-(metylotio)

masłowy) wytwarzana w drodze fermentacji

przez Escherichia coli (KCCM 11252P oraz KCCM

11340P)

Wzór chemiczny: C5H11NO2S Numer CAS: 63-68-3

Metoda analityczna(1)

W celu identyfikacji L-metioniny w dodatku paszowym: absorpcja w podczerwieni i skręcalność optyczna - metody określone w monografiach FCC (ang. Food Chemicals Codex - Kodeks substancji chemicznych w żywności).

W celu oznaczenia ilościowego metioniny w dodatku paszowym i premiksach zawierających więcej niż 10 % metioniny: chromatografia jonowymienna z derywatyzacją pokolumnową i detekcją fotometryczną lub fluerescencyjną (HPLC-VIS/FD) - ISO/DIS 17180.

W celu oznaczenia zawartości metioniny w premiksach zawierających mniej niż 10 % metioniny, w mieszankach paszowych, materiałach paszowych i wodzie: chromatografia jonowymienna z derywatyzacją pokolumnową i detekcją fotometryczną (HPLC/VIS) - rozporządzenie Komisji (WE) nr 152/2009(2) (załącznik III, F).

Wszystkie gatunki-1. L-metionina może być również podawana w wodzie pitnej.

2. Informacje na etykietach, którymi opatrzone są dodatek i premiksy:

"Jeżeli dodatek jest podawany w wodzie pitnej, należy unikać nadwyżek białka.".

3. W przypadku dobrowolnego podawania informacji na etykietach materiałów paszowych i mieszanek paszowych należy uwzględnić następujące informacje:

- nazwę i numer identyfikacyjny dodatku,

- ilość dodatku.

26 sierpnia 2024 r.
(1) Szczegóły dotyczące metod analitycznych można uzyskać pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports

(2) Dz.U. L 54 z 26.2.2009, s. 1.

1 Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.
2 Dziennik EFSA 2013; 11(10):3428.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.