Dyrektywa 96/96/WE w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących badań przydatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1997.46.1

Akt utracił moc
Wersja od: 20 listopada 2003 r.

DYREKTYWA RADY NR 96/96/WE
z dnia 20 grudnia 1996 r.
w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących badań przydatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 75,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 189cTraktatu(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Rady 77/143/EWG z dnia 29 grudnia 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do badania przydatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep(4) była wielokrotnie zmieniana w znaczący sposób; z uwagi na kolejną zmianę oraz dla zachowania jasności powinien być przygotowany jednolity tekst dyrektywy.

(2) W ramach wspólnej polityki transportowej konieczne jest stworzenie jak najlepszych warunków bezpieczeństwa, jak również konkurencji między przedsiębiorstwami transportowymi w Państwach Członkowskich.

(3) Nasilenie ruchu drogowego i wynikający stąd wzrost zagrożenia oraz obciążeń stawiają Państwa Członkowskie przed problemami związanymi z bezpieczeństwem podobnymi co do ich charakteru oraz ich wagi.

(4) Obecnie obowiązujące w poszczególnych Państwach Członkowskich różnorodne przepisy dotyczące standardów i metod nadzoru niekorzystnie wpływają na zrównoważony poziom bezpieczeństwa i przyjazny charakter dla środowiska naturalnego kontrolowanych pojazdów, które dopuszczone są do ruchu w Państwach Członkowskich. Może to mieć negatywny wpływ na konkurencję między przedsiębiorstwami transportowymi poszczególnych Państw Członkowskich.

(5) Wynika stąd konieczność harmonizacji w takim stopniu, w jakim jest to możliwe, częstotliwości badań oraz obowiązkowych badań podzespołów.

(6) Badania przebiegu pojazdów powinny być stosukowo proste, szybkie i tanie.

(7) Stąd też w osobnych dyrektywach powinny zostać określone minimalne wspólnotowe standardy i metody badań podzespołów określonych w załączniku II.

(8) W sprawach nieuregulowanych w osobnych dyrektywach moc obowiązującą zachowują przejściowo przepisy Państw Członkowskich.

(9) Konieczne jest także pilne dostosowanie do wymogów postępu technicznego standardów i metod ustanowionych w osobnych dyrektywach, w celu uproszczenia wprowadzenia w życie koniecznych w tym celu środków należy wprowadzić postępowanie przewidujące ścisłą współpracę między Państwami Członkowskimi a Komisją w ramach Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Badań Przydatności do Ruchu Drogowego.

(10) Z uwagi na zróżnicowanie standardów i metod nadzoru na obszarze Wspólnoty nie jest obecnie uzasadnione określanie dla układów hamulcowych wartości ustawień ciśnienia powietrza i czasu hamowania itd.

(11) Dalsze zmiany niniejszej dyrektywy są przewidziane w celu wprowadzenia jednolitych i ulepszonych metod kontrolnych.

(12) Do czasu wprowadzenia jednolitych metod i praktyk w zakresie kontroli, Państwa Członkowskie mogą skorzystać z procedury kontrolnej, jaka wydaje się im odpowiednia w zakresie ustalania, czy omawiane pojazdy spełniają wymagania dotyczące hamowania.

(13) Każde Państwo Członkowskie musi zapewnić, w zakresie swoich kompetencji, systematyczną i wysoką jakość technicznej kontroli pojazdów.

(14) Komisja powinna dokonywać weryfikacji praktycznego stosowania niniejszej dyrektywy oraz w regularnych odstępach czasu składać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdania w sprawie jej wyników.

(15) Wszystkie jednostki, które zajmują się nadzorem technicznym pojazdów silnikowych uznają, że metoda kontrolna, w szczególności kwestia, czy kontrola powinna być przeprowadzana na niezaładowanych, częściowo załadowanych, całkowicie załadowanych pojazdach, ma wpływ na ocenę niezawodności układu hamulcowego.

(16) Określenie wartości siły hamowania poszczególnych typów pojazdów w różnym stanie obciążenia ułatwiałoby przywrócenie tego zaufania; niniejsza dyrektywa dopuszcza możliwość kontroli zgodnie z tym trybem postępowania jako alternatywę kontroli zachowania minimalnych wartości dla każdej klasy pojazdów.

(17) W zakresie układów hamulcowych niniejsza dyrektywa obowiązuje jedynie w odniesieniu do pojazdów, dla których wydana została homologacja typu części, zgodnie z dyrektywą 71/320/EWG(5); określone typy pojazdów są natomiast dopuszczone do ruchu na podstawie przepisów krajowych, które mogą odbiegać od wymogów tej dyrektywy.

(18) Państwa Członkowskie mogą rozszerzyć zakres kontroli wyposażenia układów hamulcowych, włączając pojazdy lub części nieobjęte niniejszą dyrektywą.

(19) Państwa Członkowskie mogą ustanowić bardziej surowe kryteria kontroli układów lub zwiększyć częstotliwość ich przeprowadzania.

(20) Celem niniejszej dyrektywy jest utrzymanie emisji spalin na niskim poziomie poprzez regularne pomiary spalin i poziomu zanieczyszczeń powodowanych przez pojazdy silnikowe w czasie ich całego okresu eksploatacji oraz zapewnienie, aby pojazdy najbardziej zanieczyszczające powietrze były wyłączone z ruchu do czasu doprowadzenia ich do odpowiedniego stanu.

(21) Niewłaściwe ustawienie i konserwacja szkodzą nie tylko silnikowi, lecz także środowisku naturalnemu, ponieważ prowadzą do zwiększonego zużycia paliwa i zanieczyszczenia powietrza; istotne jest zatem, ażeby rozwijane były środki transportu przyjazne dla środowiska.

(22) W przypadku silników wysokoprężnych (Diesla) zadymienie spalin uznawane jest za wystarczający wskaźnik stanu technicznego pojazdu w zakresie emisji zanieczyszczeń.

(23) W przypadku silników benzynowych za wystarczający wskaźnik stanu technicznego pojazdu w zakresie emisji zanieczyszczeń uznawany jest pomiar emisji tlenku węgla z rury wydechowej na biegu jałowym.

(24) W przypadku nieregularnych przeglądów wysoki odsetek pojazdów może zostać niedopuszczony do ruchu po przeprowadzeniu pomiaru spalin z powodu przekroczenia przepisanych dopuszczalnych wartości emisji.

(25) Kryteria kontrolne regularnych pomiarów spalin w przypadku pojazdów silnikowych z silnikiem benzynowym, które w celu dopuszczenia do ruchu muszą być obligatoryjnie wyposażone w urządzenia czyszczące, takie jak katalizatory trójdrożne z sondą lambda, muszą być bardziej surowe niż w przypadku pojazdów konwencjonalnych.

(26) Państwa Członkowskie mogą wyłączyć z zakresu zastosowania niniejszej dyrektywy niektóre pojazdy mające znaczenie historyczne; dla pojazdów tych państwa mogą wydać własne odrębne przepisy dotyczące kontroli; możliwość taka nie może prowadzić do stosowania przepisów surowszych niż te, którym pojazd podlegałby pierwotnie.

(27) Niniejsza dyrektywa powinna być co pewien czas dostosowywana do przyszłych zmian konstrukcyjnych pojazdów, które ułatwiają przeprowadzanie kontroli technicznej, oraz do postępu w metodach przeprowadzania kontroli, przez co lepiej będą mogły odzwierciedlać aktualne warunki, w których pojazd jest używany.

(28) Dyrektywa 92/6/EWG(6) reguluje zagadnienie montowania i zastosowania urządzeń ograniczenia prędkości w niektórych kategoriach pojazdów silnikowych.

(29) Do czasu, aż urządzenia ograniczające prędkość będą rozwinięte w takim stopniu, aby łatwiejsze było przeprowadzanie ich nadzoru, przynajmniej niektóre podzespoły takich urządzeń mogą być w miarę możliwości kontrolowane przez punkty diagnostyczne przy przeprowadzaniu badań stanu technicznego.

(30) Dotychczas do Państw Członkowskich należało ustalenie przy zastosowaniu odpowiednich środków, czy urządzenia ograniczenia prędkości funkcjonują właściwie; istnieje wola harmonizacji w sprzyjającym czasie przepisów dotyczących metod i standardów kontroli.

(31) Komisja powinna dokonać oceny doświadczeń w zakresie kontroli właściwego funkcjonowania urządzeń ograniczenia prędkości i przedłożyć Komisji sprawozdanie; wnioski wynikające z tego sprawozdania stanowić będą podstawę propozycji dalszych zmian regulacji dotyczących urządzeń ograniczenia prędkości.

(32) W przypadku taksówek oraz karetek pogotowia ratunkowego zastosowanie mają podobne wymogi jak w przypadku samochodów osobowych; podzespoły podlegające kontroli mogą być podobne, pomimo że odstępy czasu między kontrolami są inne.

(33) Mając na uwadze oczekiwane skutki niniejszej dyrektywy w odniesieniu do określonego sektora gospodarki i przy uwzględnieniu zasady pomocniczości, środki dostępne dla Wspólnoty przewidziane w niniejszej dyrektywie są niezbędne do osiągnięcia harmonizacji zasad badań przydatności do ruchu drogowego, uniknięcia zniekształcenia konkurencji między przedsiębiorstwami transportowymi oraz zapewnienia, że pojazdy będą prawidłowo sprawdzane i eksploatowane; cele te nie mogą być w pełny sposób osiągnięte przez Państwa Członkowskie działające samodzielnie.

(34) Niniejsza dyrektywa nie ma wpływu na obowiązki Państw Członkowskich co do terminów dla transpozycji do prawa krajowego oraz wdrożenia dyrektyw, które straciły moc,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

ROZDZIAŁ  I

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  1
1.
W każdym Państwie Członkowskim pojazdy silnikowe, ich przyczepy i naczepy zarejestrowane w tym Państwie podlegają regularnym badaniom technicznym zgodnie z niniejszą dyrektywą, w szczególności z jej załącznikami I i II.
2.
Kategorie pojazdów podlegające badaniom, odstępy czasu między badaniami oraz podlegające badaniom podzespoły są określone w załącznikach I i II.
Artykuł  2

Badania przydatności do ruchu drogowego przewidziane w niniejszej dyrektywie przeprowadzane są przez Państwo, organizację publiczną upoważnioną przez Państwo albo organizacje lub instytucje w tym celu wyznaczone i nadzorowane przez Państwo, włącznie z upoważnionymi podmiotami prywatnymi. W przypadku gdy organizacje powołane do przeprowadzania badań technicznych prowadzą jednocześnie działalność jako stacje obsługi pojazdów, Państwa Członkowskie dokładają starań, aby zachowana była obiektywność i wysoka jakość badań technicznych.

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie podejmują takie środki, jakie uznają za niezbędne, w celu umożliwienia wykazania, że pojazd przeszedł badania techniczne z pozytywnym rezultatem, które co najmniej odpowiadają wymogom niniejszej dyrektywy.

Środki te są notyfikowane pozostałym Państwom Członkowskim oraz Komisji.

2.
Każde Państwo Członkowskie uznaje dowód wydany w innym Państwie Członkowskim świadczący, że pojazd silnikowy zarejestrowany na terytorium tego Państwa, razem z przyczepą lub naczepą, przeszedł z pozytywnym rezultatem badania techniczne, które co najmniej odpowiadają wymogom niniejszej dyrektywy.
3.
Państwa Członkowskie stosują odpowiednie procedury, w takim stopniu, w jakim jest to możliwe, aby ustalić, że skuteczność hamulców pojazdów zarejestrowanych na ich terytorium odpowiada wymogom określonym w niniejszej dyrektywie.

ROZDZIAŁ  II

WYJĄTKI I ODSTĘPSTWA

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie mogą wyłączyć z zakresu zastosowania niniejszej dyrektywy pojazdy sił zbrojnych, sił porządkowych oraz straży pożarnej.
2.
Państwa Członkowskie, po zasięgnięciu opinii Komisji, mogą wyłączyć z zakresu zastosowania niniejszej dyrektywy lub jej poszczególnych przepisów określone pojazdy, które zostały zarejestrowane lub dopuszczone do ruchu pod szczególnymi warunkami, oraz pojazdy, które nie są lub w nieznacznym zakresie są używane na drogach publicznych, włącznie z pojazdami wyprodukowanymi przed dniem 1 stycznia 1960 r. i mającymi wartość historyczną albo przejściowo wycofanymi z ruchu.
3.
Dla pojazdów mających wartość historyczną Państwa Członkowskie mogą, po zasięgnięciu opinii Komisji, wydać własne przepisy w sprawie nadzoru technicznego.
Artykuł  5

Nie naruszając przepisów zawartych w załącznikach I i II, Państwa Członkowskie mogą:

– oznaczyć wcześniejszą datę pierwszego obowiązkowego badania technicznego oraz, jeżeli jest to wskazane, badania przed rejestracją pojazdu,

– skrócić okres między dwoma kolejnymi obowiązkowymi badaniami technicznymi,

– objąć obowiązkowymi badaniami wyposażenie dodatkowe,

– zwiększyć ilość podzespołów podlegających badaniu,

– rozszerzyć obowiązek regularnych badań technicznych na inne kategorie pojazdów,

– wprowadzić obowiązek specjalnych dodatkowych badań technicznych,

– ustanowić dla pojazdów zarejestrowanych na swoim terytorium wyższe wartości minimalnej skuteczności hamulców oraz badania w przypadku ładunków cięższych niż podane w załączniku II, o ile przepisy te nie wykraczają poza pierwotne zezwolenie dotyczące określonego typu.

Artykuł  6
1.
Na zasadzie odstępstwa od przepisów zawartych w załącznikach I i II, Państwa Członkowskie do 1 stycznia 1993 r. mogą:

– przesunąć datę pierwszego obowiązkowego badania technicznego,

– wydłużyć okres między dwoma kolejnymi obowiązkowymi badaniami technicznymi,

– zmniejszyć ilość podzespołów podlegających badaniu,

– zmienić kategorie pojazdów podlegających obowiązkowym badaniom technicznym,

pod warunkiem że wszystkie lekkie samochody dostawcze, określone w sekcji 5 załącznika I, zostaną przed tą datą poddane obowiązkowym badaniom technicznym zgodnie z przepisami niniejszej dyrektywy.

W Państwach Członkowskich, w których w dniu 28 lipca 1998 r. nie istniał jeszcze żaden porównywalny z niniejszą dyrektywą system regularnego nadzoru technicznego pojazdów tej kategorii, do dnia 1 stycznia 1995 r. stosuje się ust. 1.

2.
W odniesieniu do pojazdów osobowych wymienionych w załączniku I sekcja 6 do dnia 1 stycznia 1994 r. stosuje się ust. 1.

W Państwach Członkowskich, w których w dniu 31 grudnia 1991 r. nie istniał jeszcze żaden porównywalny z niniejszą dyrektywą system regularnego nadzoru technicznego pojazdów tej kategorii, do dnia 1 stycznia 1998 r. stosuje się ust. 1.

ROZDZIAŁ  III

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  7
1.
Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na wniosek Komisji, wydaje szczegółowe dyrektywy w sprawie określenia minimalnych standardów i metod nadzoru technicznego pojazdów w odniesieniu do podzespołów wymienionych w załączniku II.
2.
Wszelkie zmiany, które są niezbędne do dostosowania standardów i metod zawartych w poszczególnych dyrektywach do postępu technicznego, wydawane są zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 8.
Artykuł  8 1
1.
Komisję wspomaga Komitet w sprawie przystosowania do postępu technicznego dyrektywy w sprawie badań technicznych pojazdów silnikowych i ich przyczep, zwany dalej "Komitetem".
2.
W przypadku odniesienia się do niniejszego artykułu - art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE(7) stosuje się z uwagi na przepisy zawarte w jej art. 8.

Okres ustanowiony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3.
Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  9
1.
Komisja, najpóźniej do 31 grudnia 1998 r., przedstawia Radzie sprawozdanie w sprawie wdrażania nadzoru technicznego pojazdów osobowych wraz z wszelkimi odpowiednimi propozycjami, w szczególności w zakresie częstotliwości i zakresu badań.
2.
Nie później niż trzy lata po wprowadzeniu regularnych badań technicznych urządzeń ograniczenia prędkości Komisja bada, na podstawie zebranych doświadczeń, czy przewidziane kontrole umożliwiają wykrycie wadliwych lub przerabianych urządzeń ograniczenia prędkości oraz czy konieczna jest zmiana obowiązujących przepisów.
Artykuł  10

Dyrektywy wymienione w załączniku III część A niniejszym tracą moc z datą określoną w art. 11 niezależnie od obowiązków Państw Członkowskich w zakresie terminów wdrożenia i dostosowania, określonych w załączniku III część B.

Odesłania do uchylonych dyrektyw uznaje się za odesłania do niniejszej dyrektywy i należy je odczytywać zgodnie z tabelą korelacji zawartą w załączniku IV.

Artykuł  11
1.
Państwa Członkowskie, nie później niż do 9 marca 1998 r., wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne, które są niezbędne do stosowania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie informują o tym Komisję.

Przepisy wydane przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy bądź odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Państwa Członkowskie ustanawiają metody dokonywania takich odniesień.

2.
Państwa Członkowskie podają do wiadomości Komisji teksty przepisów prawa krajowego, które przyjmują w zakresie objętym niniejszą dyrektywą.
3.
Państwa Członkowskie przyjmują stosowne środki zmierzające do wykonania systemu kontroli technicznej przewidzianego w niniejszej dyrektywie. Środki te muszą być skuteczne, proporcjonalne i oddziaływać prewencyjnie.
Artykuł  12

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  13

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1996 r.
W imieniu Rady
S. BARRETT
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 193 z 4.7.1996, str. 5 i 31.

(2) Dz.U. C 39 z 12.2.1996, str. 24.

(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 29 lutego 1996 r. (Dz.U. C 78 z 18.3.1996, str. 27), wspólne stanowisko Rady z dnia 18 czerwca 1996 r. (Dz.U. C 248 z 26.8.1996, str. 49) oraz decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 24 października 1996 r. (Dz.U. C 347 z 18.11.1996).

(4) Dz.U. L 47 z 18.2.1977, str. 47. Dyrektywa zmieniona dyrektywą Komisji 92/23/WE (Dz.U. L 147 z 14.6.1994, str. 6).

(5) Dyrektywa Rady 71/320/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do układów hamulcowych niektórych kategorii pojazdów silnikowych i ich przyczep (Dz.U. L 202 z 6.9.1971, str. 37). Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 91/422/EWG (Dz.U. L 233 z 22.8.1991, str. 21).

(6) Dyrektywa Rady nr 92/6/EWG z dnia 10 lutego 1992 r. w sprawie montowania i zastosowania urządzeń ograniczenia prędkość w niektórych kategoriach pojazdów silnikowych we Wspólnocie (Dz.U. L 57 z 2.3.1992, str. 27).

(7) Decyzja Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiająca warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

KATEGORIE POJAZDÓW PODLEGAJĄCYCH BADANIOM PRZYDATNOŚCI DO RUCHU DROGOWEGO ORAZ CZĘSTOTLIWOŚĆ BADAŃ

Kategorie pojazdówCzęstotliwość badań
1. Pojazdy silnikowe używane do

przewozu osób i posiadające więcej

niż osiem miejsc siedzących, nie

licząc miejsca kierowcy.

Jeden rok od daty, kiedy pojazd był po raz pierwszy użyty w tym celu, a następnie co rok.
2. Pojazdy silnikowe używane do

przewozu towarów o dopuszczalnym

ciężarze maksymalnym

przekraczającym 3.500 kg.

Jeden rok od daty, kiedy pojazd był po raz pierwszy użyty w tym celu, a następnie co rok.
3. Przyczepy i naczepy o

dopuszczalnym ciężarze maksymalnym

przekraczającym 3.500 kg.

Jeden rok od daty, kiedy pojazd był po raz pierwszy użyty w tym celu, a następnie co rok.
4. Taksówki, karetki pogotowia

ratunkowego.

Jeden rok od daty, kiedy pojazd był po raz pierwszy użyty w tym celu, a następnie co rok.
5. Pojazdy silnikowe mające co

najmniej cztery kola, zazwyczaj

używane do przewozu towarów na

drogach, o dopuszczalnym ciężarze

maksymalnym nieprzekraczającym

3.500 kg, z wyłączeniem ciągników

i maszyn rolniczych.

Cztery lata od daty, kiedy pojazd był po raz pierwszy użyty w tym celu, a następnie co dwa lata.
6. Pojazdy silnikowe mające co

najmniej cztery kola, używane do

przewozu osób, posiadające nie

więcej niż osiem miejsc

siedzących, nie licząc miejsca

kierowcy.

Cztery lata od daty, kiedy pojazd był po raz pierwszy użyty w tym celu, a następnie co dwa lata.

ZAŁĄCZNIK  II 2

PODZESPOŁY PODLEGAJĄCE OBOWIĄZKOWYM BADANIOM

Badanie obejmuje przynajmniej niżej wymienione PODZESPOŁY, pod warunkiem że odnoszą się one do obowiązkowego wyposażenia pojazdu podlegającego badaniu w określonym Państwie Członkowskim.

Badania określone w tym załączniku mogą być przeprowadzane wizualnie bez demontażu poszczególnych części pojazdu.

W przypadku podejrzenia uszkodzenia podzespołów pojazdu wymienionych poniżej właściwe władze Państwa Członkowskiego podejmują procedurę ustalenia warunków używania pojazdu w ruchu drogowym do czasu przejścia następnych badań technicznych.

POJAZDY KATEGORII 1, 2, 3, 4, 5 i 6.
1.Układ hamulcowy
Następujące PODZESPOŁY są uwzględniane przy badaniach technicznych układu hamulcowego pojazdu. Wyniki badań uzyskane w czasie badań układu hamulcowego muszą odpowiadać w takim stopniu, w jakim jest to możliwe, wymogom technicznym określonym w dyrektywie 71/320/EWG(1).
Pozycje kontrolowane lub badanePrzyczyny negatywnego wyniku kontroli lub badania
1.1.Stan i działanie silnikowe
1.1.1.Sworzeń pedału hamulca nożnego- za ciasny
- zużyte łożysko
- nadmierne zużycie lub luz
1.1.2.Stan pedału i ruch układu napędowego hamulca- luz za duży lub za mały
- nieprawidłowe uruchamianie

regulacji hamowania

- brak nakładki przeciwpoślizgowej

na pedale hamulca, nakładka

poluzowana lub wytarta do

gładkości

1.1.3.Pompa podciśnienia lub sprężarka i zbiorniki- za długi czas narastania

ciśnienia lub podciśnienia,

uniemożliwiający skuteczne

hamowanie

- ciśnienie lub podciśnienie

powietrza za niskie dla

wspomożenia przynajmniej dwóch

zadziałań hamulca po uruchomieniu

się urządzenia ostrzegającego

(albo manometr wskazuje wartości

niebezpieczne)

- wyciek powietrza powodujący

zauważalny spadek ciśnienia albo

słyszalna ucieczka powietrza

1.1.4.Wskaźnik ostrzegawczy lub manometr sygnalizują za niskie ciśnienie- nieprawidłowe działanie albo

uszkodzenie wskaźnika lub

manometru niskiego ciśnienia

powietrza

1.1.5.Ręczny zawór kontroli hamulca- zbity lub uszkodzony Układ,

nadmiernie zużyty

- niesprawność zaworu

zabezpieczającego

- niezabezpieczone sterowanie

trzonkiem zaworu lub

niezabezpieczony zespól zaworu

- luźne połączenie lub przeciek w

układzie

- niezadowalające działanie
1.1.6.Hamulec ręczny, dźwignia kontroli, mechanizm zapadkowy ręcznego hamulca- mechanizm zapadkowy ręcznego

hamulca nie trzyma prawidłowo

- nadmierne zużycie na osi dźwigni

lub mechanizmie zapadkowym

- nadmierne przesunięcia osi

wskazujące niewłaściwą regulację

1.1.7.Zawory hamulcowe (nożne zawory, odciążniki, czytniki)- nadmierny wyciek powietrza
- nadmierna strata oleju w

sprężarce

- niebezpieczne, niepełne mocowanie
- ubytek płynu hamulcowego
1.1.8.Połączenie z hamulcami przyczepy- wybrakowane osłona izolacyjna lub

samouszczelniający zawór

- niebezpieczne, niepełne mocowanie
- nadmierny wyciek
1.1.9.Zbiornik sprężonego powietrza- uszkodzenia, korozja i wyciekanie
- niewłaściwie działające

urządzenie osuszające

- niebezpieczne, niepełne mocowanie
1.1.10.Jednostki układu hamulcowego, główny cylinder (systemy hydrauliczne)- jednostka układu jest uszkodzona

lub działa niewłaściwie

- uszkodzenie lub wyciek głównego

cylindra

- niezabezpieczenie głównego

cylindra

- niewłaściwy poziom płynu

hamulcowego

- brakująca nasadka zbiornika

głównego cylindra

- świecąca lub uszkodzona lampa

ostrzegająca o płynie hamulcowym

- niewłaściwe działanie urządzenia

ostrzegającego o poziomie płynu

hamulcowego

1.1.11.Sztywne przewody hamulcowe- ryzyko uszkodzenia lub pęknięcia
- wycieki z przewodów lub połączeń

z łącznikiem

- uszkodzone lub nadmiernie

skorodowane

- przemieszczone
1.1.12.Giętkie węże hamulcowe- ryzyko uszkodzenia lub pęknięcia
- uszkodzone, przecierające się, za

krótkie węże hamulcowe,

poskręcane

- wycieki z węży lub łączników
- wężyk pękający pod ciśnieniem
- porowatość
1.1.13.Pokrywy hamulcowe (okładziny)- nadmierne zużycie
- zanieczyszczenia (olej, smar

itd.)

1.1.14.Hamulce bębnowe, hamulce tarczowe- nadmierne zużycie, porysowanie,

pęknięcia, brak zabezpieczenia

lub złamanie

- zanieczyszczenia (olej, smar

itd.)

- niezabezpieczona płyta tylna
1.1.15.Linki hamulcowe, drążki, mechanizm dźwigni- zniszczenie linek, zaplątanie
- nadmierne zużycie lub korozja
- niezabezpieczone połączenia linek

lub drążków

- defekt korpusu linki
- przeciwwskaania w swobodnej pracy

układu hamulcowego

- każda nietypowa praca dźwigni,

drążków, mechanizmów wskazująca

niewłaściwe lub nadmierne zużycie

1.1.16.Urządzenia uruchamiające hamulce (zawierające hamulce sprężynowe lub cylindry hydrauliczne)- pęknięcia lub zniszczenia
- wyciek
- niezabezpieczone/nieadekwatne

zamocowanie

- nadmierne skorodowanie
- nadmierne zużycie tłoka lub

mechanizmu przeponowego

- brak pokrywy zabezpieczającej

przed kurzem lub nadmierne jej

zniszczenie

1.1.17.Czujnik zaworu- defekt mechanizmu dźwigni
- nieprawidłowa regulacja
- zatarty, niepracujący
- brak czujnika zaworu
1.1.18.Automatyczne urządzenie wskazujące luz- zatarcie lub nietypowa praca,

nadmierne zużycie lub niewłaściwa

regulacja

- wadliwe
1.1.19.System zwalniania (gdzie pasuje lub jest wymagany)- niezabezpieczone złącza lub

zamocowania

- wadliwy
1.2.Osiągi i wydajność pracy układu hamulcowego
1.2.1.Osiągi (stopniowo wzrastające do maksymalnego obciążenia)- niewłaściwe obciążenie hamulców

na jednym lub więcej kole

- obciążenie hamulców na

poszczególnym kole jest mniejsze

niż 70 % najwyższego

zarejestrowanego obciążenia na

innym kole tej samej osi. W

przypadku testowania hamulców na

drodze występują odchylenia drogi

hamowania pojazdu od prostej

- niestopniowe różnicowanie

obciążenia hamulców (gwałtowne

zaciskanie się)

- nieprawidłowy opóźniony czas

uruchomienia hamulców na

którymkolwiek z kół

- nadmierne wahanie obciążenia

hamulcówspowodowane

zniekształconymi tarczami lub

owalem bębnów

1.2.2.Wydajność- wskaźnik skuteczności hamowania,

który odnosi się do maksymalnej

dopuszczalnej masy, w przypadku

naczep do sumy dopuszczalnego

nacisku na osie, gdzie ma to

zastosowanie, mniejszy niż

następująca minimalna wydajność

kategoria 1: 50 %(2)

kategoria 2: 43 %(3)

kategoria 3: 40 %(4)

kategoria 4: 50 %

kategoria 5: 45 %(5)

kategoria 6: 50 %

- lub obciążenie hamulców mniejsze

niż podawane wartości, jeśli

zostały określone przez

producenta dla osi pojazdu(6)

1.3.Pomocniczy (stosowany w przypadku awarii) Układ hamulcowy i jego wydajność (jeżeli jest to oddzielny Układ)
1.3.1.Osiągi- hamulec niedziałający z jednej

strony

- obciążenie hamulców na

poszczególnym kole jest mniejsze

niż 70 % najwyższego

zarejestrowanego obciążenia na

innym kole na tej samej osi

- niestopniowe różnicowanie

wydajności hamulców (skokowość)

- niepracujący system hamulców

automatycznych w przypadku

przyczep

1.3.2.Wydajność- dla wszystkich kategorii pojazdów

wskaźnik skuteczności

hamowania(7) mniejszy niż 50 %

pracy układów hamulcowych

określonych w pkt 1.2.2 w

odniesieniu do maksymalnej masy

lub, w przypadku naczep, do sumy

dopuszczalnego nacisku na osie

1.4.Wydajność i osiągi hamulca postojowego
1.4.1.Osiągi- hamulec niedziałający z jednej

strony

1.4.2.Wydajność- dla wszystkich kategorii pojazdów

wskaźnik skuteczności hamowania

mniejszy niż 16 % w odniesieniu

do maksymalnej dopuszczalnej masy

lub, dla samochodów osobowych,

mniejszy niż 12 % w odniesieniu

do maksymalnej dopuszczalnej

całkowitej masy pojazdu, w

zależności, która jest większa

1.5.Zwalniacz lub działanie odpowietrzającego systemu hamulcowego- niestopniowe różnicowanie

wydajności hamulców (zwalniacz)

- wadliwy
1.6.Antywłamaniowy system hamulcowy- wadliwe antywłamaniowe urządzenie

ostrzegające

- wadliwy
(1) Dyrektywa Rady nr 71/320/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia

ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do układów hamulcowych

niektórych kategorii pojazdów silnikowych i ich przyczep (Dz.U. L 202 z

6.9.1971, str. 37). Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 91/422/EWG

(Dz.U. L 233 z 22.8.1991, str. 21).

(2) 48 % dla kategorii 1 pojazdów niewyposażonych w ABS lub co do których

zatwierdzenie typu nastąpiło przed dniem 1 października 1991 r. (data

zakazu pierwszego wprowadzenia do obrotu bez homologacji WE składnika)

(dyrektywa 71/320/EWG, zmieniona dyrektywą Komisji 88/194/EWG, Dz.U. L

92 z 9.4.1988, str. 47).

(3) 45 % dla pojazdów zarejestrowanych po roku 1988 lub z datą stosowania

dyrektywy 71/320/EWG, zmienionej dyrektywą Komisji 85/647/EWG (Dz.U. L

380 z 31.12.1985, str. 1), zgodnie z prawem wewnętrznym Państw

Członkowskich, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza.

(4) 43 % dla naczep i przyczep z dyszlami zarejestrowanych po roku 1988 lub

z datą stosowania dyrektywy 71/320/EWG, zmienionej dyrektywą Komisji

85/647/EWG zgodnie z prawem wewnętrznym Państw Członkowskich, w

zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza.

(5) 50 % dla kategorii 5 pojazdów zarejestrowanych po roku 1988 lub z datą

stosowania dyrektywy 71/320/EWG, zmienionej dyrektywą Komisji 85/647/EWG

zgodnie z prawem wewnętrznym Państw Członkowskich, w zależności od tego,

która z tych dat jest późniejsza.

(6) Wartość odnosząca się do osi pojazdu jest obciążeniem hamulców wyrażonym

w Newtonach niezbędnym do osiągnięcia minimalnej zalecanej siły

hamowania odpowiedniej dla konkretnej wagi pojazdu

(7) Dla kategorii 2 i 5 pojazdów minimalne osiągi pomocniczego układu

hamulcowego muszą wynosić 2,2 m/s2 (jako że pomocniczy Układ hamulcowy

nie został określony w dyrektywie 71/320/EWG, zmienionej dyrektywą

Komisji 85/647/EWG).

POJAZDY KATEGORII 1, 2 i 3POJAZDY KATEGORII 4, 5 i 6
2.Układ kierowniczy i kolo kierownicy2.Układ kierowniczy
2.1.Stan mechaniczny2.1.Stan mechaniczny
2.2.Kolo kierownicy2.2.Luz kola kierownicy
2.3.Luz kola kierownicy2.3.Zamocowanie układu kierowniczego
2.4.Łożyska kół
3.Widoczność3.Widoczność
3.1.Pole widzenia3.1.Pole widzenia
3.2.Stan szyby3.2.Stan szyby
3.3.Lusterka wsteczne3.3.Lusterka wsteczne
3.4.Wycieraczki3.4.Wycieraczki
3.5.Spryskiwacze szyby3.5.Spryskiwacze szyby
4.Lampy, reflektory i urządzenia elektryczne4.Urządzenia oświetleniowe
4.1.Reflektory świateł drogowych i świateł mijania4.1.Reflektory świateł drogowych i świateł mijania
4.1.1.Stan i działanie4.1.1.Stan i działanie
4.1.2.Ustawienie4.1.2.Ustawienie
4.1.3.Przełączniki4.1.3.Przełączniki
4.1.4.Efektywność wizualna
4.2.Lampy boczne i tylne lampy obrysowe4.2.Stan i działanie, stan kloszy, kolor i efektywność wizualna:
4.2.1.Stan i działanie4.2.1.Lampy boczne i tylne
4.2.2.Kolor i efektywność wizualna4.2.2.Lampy stopu
4.2.3.Kierunkowskazy
4.2.4.Lampy zapasowe
4.2.5.Lampy przeciwmgielne
4.2.6.Lampy podświetlające tylną tablicę rejestracyjną
4.2.7.Tylne światła odblaskowe
4.2.8.Lampy ostrzegawcze
4.3.Lampy stopu
4.3.1.Stan i działanie
4.3.2.Kolor i efektywność wizualna
4.4.Kierunkowskazy
4.4.1.Stan i działanie
4.4.2.Kolor i efektywność wizualna
4.4.3.Przełączniki
4.4.4.Częstotliwość migotania kierunkowskazów
4.5.Przednie i tylne lampy przeciwmgielne
4.5.1.Położenie
4.5.2.Stan i działanie
4.5.3.Kolor i efektywność wizualna
4.6.Lampy biegu wstecznego
4.6.1.Stan i działanie
4.6.2.Kolor i efektywność wizualna
4.7.Lampa podświetlająca tylną tablicę rejestracyjną
4.8.Tylne światła odblaskowe
- stan i kolor
4.9.Wskaźniki kontrolne
4.10.Połączenia elektryczne między ciągnikiem a przyczepą lub naczepą
4.11.Okablowanie elektryczne
5.Osie, kola, opony, zawieszenie5.Osie, kola, opony, zawieszenie
5.1.Osie5.1.Osie
5.2.Kola i opony5.2.Kola i opony
5.3.Zawieszenie5.3.Zawieszenie
6.Podwozie i elementy przymocowane do podwozia6.Podwozie i elementy przymocowane do podwozia
6.1.Podwozie lub rama i elementy do nich przymocowane6.1.Podwozie lub rama i elementy do nich przymocowane
6.1.1.Stan ogólny6.1.1.Stan ogólny
6.1.2.Rury wydechowe i tłumiki6.1.2.Rury wydechowe i tłumiki
6.1.3.Zbiorniki paliwa lub przewody paliwowe6.1.3.Zbiorniki paliwa lub przewody paliwowe
6.1.4.Własności geometryczne i stan tylnego elementu zabezpieczającego, przyczepy ciężkie6.1.4.Zamocowanie kola zapasowego
6.1.5.Zamocowanie kola zapasowego6.1.5.Bezpieczeństwo działania mechanizmu sprzęgającego (jeśli jest zainstalowany)
6.1.6.Mechanizm sprzęgający na ciągnikach, przyczepach i naczepach
6.2.Kabina i nadwozie6.2.Nadwozie
6.2.1.Stan ogólny6.2.1.Stan konstrukcji
6.2.2.Zamocowanie6.2.2.Drzwi i zamki
6.2.3.Drzwi i zamki
6.2.4.Podłoga
6.2.5.Siedzenie kierowcy
6.2.6.Stopnie
7.Inne wyposażenie7.Inne wyposażenie
7.1.Pasy bezpieczeństwa7.1.Zamocowanie siedzenia kierowcy
7.2.Gaśnica7.2.Zamocowanie baterii akumulatorów
7.3.Zamki i urządzenia przeciwwłamaniowe7.3.Alarm akustyczny
7.4.Trójkąt ostrzegawczy7.4.Trójkąt ostrzegawczy
7.5.Apteczka pierwszej pomocy7.5.Pasy bezpieczeństwa
7.5.1.Pewność zamocowań
7.5.2.Stan pasów
7.5.3.Działanie
7.6.Podstawka(-i) pod kola
7.7.Alarm akustyczny
7.8.Prędkościomierz
7.9.Tachograf (obecność, nienaruszone plomby)
- sprawdzenie ważności

tarczy tachografu, jeśli

wymaga tego rozporządzenie

(EWG) nr 3821/85(1)

- w razie wątpliwości

sprawdzenie, czy nominalny

obwód lub rozmiar opony

jest zgodny z danymi

podanymi na tarczy

tachografu

- tam, gdzie to możliwe lub

wymaga tego sytuacja,

sprawdzenie, czy na

tachografie nie zostały

naruszone plomby lub inne

środki do zabezpieczenia

połączeń przed

nieuprawnioną manipulacją

7.10.Urządzenie ograniczające prędkość
- jeśli to możliwe,

sprawdzenie, czy

zainstalowane jest

urządzenie ograniczenia

prędkości wymagane

dyrektywą 92/6/EWG(2)

- sprawdzenie ważności

tarczy urządzenia

ograniczenia prędkości

- tam gdzie to możliwe lub

wymaga tego sytuacja,

sprawdzenie, czy na

urządzeniu ograniczenia

prędkości nie zostały

naruszone plomby lub inne

środki do zabezpieczenia

połączeń przed

nieuprawnioną manipulacją

- sprawdzić, gdy jest to

wykonalne, czy ogranicznik

prędkości uniemożliwia

przekroczenie określonych

wartości przez pojazdy

wymienione w art. 2 i 3

dyrektywy 92/6/EWG.

8.Uciążliwość8.Uciążliwość
8.1.Hałas8.1.Hałas
(1) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w

sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym

(Dz.U. L 370 z 31.12.1985, str. 8), ostatnio zmienione rozporządzeniem

Komisji (WE) nr 2479/95 (Dz.U. L 256 z 26.10.1995, str. 8).

(2) Dyrektywa Rady 92/6/EWG z dnia 10 lutego 1992 r. w sprawie montowania i

zastosowania urządzeń ograniczenia prędkości w niektórych kategoriach

pojazdów silnikowych we Wspólnocie (Dz.U. L 57 z 2.3.1992, str. 27).

POJAZDY KATEGORII 1, 2, 3, 4, 5 i 6
8.2.Emisja spalin
8.2.1.Pojazdy silnikowe wyposażone w silniki z zapłonem wymuszonym i napędzane benzyną
a) W których emisja spalin nie jest regulowana przez nowoczesne

urządzenie kontroli emisji spalin, takie jak katalizator

trójdrożny sterowany sondą lambda:

1. Kontrola wzrokowa układu wydechowego w celu sprawdzenia, czy

jest on kompletny i w zadawalającym stanie i czy nie ma w nim

nieszczelności.

2. Kontrola wzrokowa każdego urządzenia kontroli emisji spalin

stanowiącego wyposażenie dostarczone przez producenta w celu

sprawdzenia, czy jest ono kompletne i w zadawalającym stanie i

czy nie ma w nim nieszczelności.

Po upływie odpowiedniego czasu rozgrzewania się silnika

(biorąc pod uwagę zalecenia producenta) mierzy się na biegu

jałowym (bez obciążenia) zawartość tlenku węgla (CO) w

spalinach.

Maksymalną dopuszczalną zawartością tlenku węgla (CO) w gazach

spalinowych jest zawartość tlenku węgla podawana przez

producenta pojazdu. Jeśli brak jest danych na ten temat lub

właściwe organy w Państwie Członkowskim podjęły decyzję o

niestosowaniu tych danych jako wartości odniesienia, to

wówczas zawartość CO nie może przekraczać:

i) w przypadku pojazdów, które zostały po raz pierwszy

zarejestrowane lub dopuszczone do ruchu między datą, od

której Państwa Członkowskie wprowadziły wymóg zgodności z

dyrektywą 70/220/EWG(1) i dniem 1 października 1986 r.:

zawartość CO - 4,5 % obj.;

ii) w przypadku pojazdów, które zostały po raz pierwszy

zarejestrowane lub dopuszczone do ruchu po 1 października

1986 r. - 3,5 % obj.

b) W których emisja spalin jest regulowana przez nowoczesne

urządzenie kontroli emisji spalin, takie jak katalizator

trójdrożny sterowany sondą lambda:

1. Kontrola wzrokowa układu wydechowego w celu sprawdzenia, czy

jest on kompletny i w zadawalającym stanie i czy nie ma w nim

nieszczelności.

2. Kontrola wzrokowa każdego urządzenia kontroli emisji spalin

stanowiącego wyposażenie dostarczone przez producenta w celu

sprawdzenia, czy jest ono kompletne i w zadawalającym stanie i

czy nie ma w nim nieszczelności.

3. Skuteczności urządzenia kontroli emisji spalin za pomocą

pomiaru wartości lambda i zawartości CO w spalinach zgodnie z

sekcją 4 lub procedurami podanymi przez producenta i

zatwierdzonymi podczas homologacji typu. W czasie każdego

badania silnik należy przygotować zgodnie z zaleceniami

producenta.

4. Emisja z układu wydechowego - wartości dopuszczalne
Maksymalną dopuszczalną zawartością tlenku węgla (CO) w gazach

spalinowych jest zawartość tlenku węgla podawana przez

producenta pojazdu. Jeśli brak jest danych na ten temat, to

wówczas zawartość CO nie może przekraczać, jak następuje:

i) Pomiar podczas biegu jałowego silnika:
Maksymalna dopuszczalna zawartość CO w gazach spalinowych

nie może przekraczać 0,5 % obj., a dla pojazdów, które

uzyskały homologację zgodnie z wartościami dopuszczalnymi

podanymi w wierszu A lub wierszu B tabeli w ppkt 5.3.1.4

załącznika I do dyrektywy 70/220/EWG, zmienionej

dyrektywą 98/69/WE(2) lub z późniejszymi zmianami,

maksymalna zawartość CO nie może przekraczać 0,3 % obj.

W przypadku gdy odniesienie do dyrektywy 70/220/EWG,

zmienionej dyrektywą 98/69/WE, nie jest możliwe, to

powyższe wartości stosuje się do pojazdów po raz pierwszy

zarejestrowanych lub dopuszczonych do ruchu po dniu

1 lipca 2002 r.

ii) Pomiar przy wysokiej prędkości obrotowej biegu jałowego

(bez obciążenia), prędkość obrotowa silnika musi wynosić

co najmniej 2.000 min-1:

Zawartość CO: maksimum 0,3 % obj., a dla pojazdów, które

uzyskały homologację zgodnie z wartościami dopuszczalnymi

podanymi w wierszu A lub wierszu B tabeli w ppkt 5.3.1.4

załącznika I do dyrektywy 70/220/EWG, zmienionej

dyrektywą 98/69/WE lub z późniejszymi zmianami,

maksymalna zawartość CO nie może przekraczać 0,2 % obj.

W przypadku gdy odniesienie do dyrektywy 70/220/EWG,

zmienionej dyrektywą 98/69/WE, nie jest możliwe, to

powyższe wartości stosuje się do pojazdów po raz pierwszy

zarejestrowanych lub dopuszczonych do ruchu po dniu

1 lipca 2002 r.

iii) W przypadku pojazdów silnikowych wyposażonych w pokładowy

system diagnostyczny (OBD) zgodnie z dyrektywą 70/220/EWG

(zmienioną dyrektywą 98/69/WE i z kolejnymi zmianami)

Państwa Członkowskie mogą alternatywnie do badania

określonego w pkt i) ustalać prawidłowe działanie układu

emisji spalin za pomocą odpowiedniego odczytu wskazania

pokładowego systemu diagnostycznego i jednocześnie

sprawdzać sprawne działanie pokładowego systemu

diagnostycznego w pojeździe.

8.2.2.Pojazdy silnikowe wyposażone w silniki o zapłonie samoczynnym (Diesla)
a) Zadymienie gazów spalinowych mierzy się podczas swobodnego

przyspieszania (bez obciążenia, od obrotów biegu jałowego do

prędkości maksymalnej) z dźwignią zmiany biegów w położeniu

neutralnym i z włączonym sprzęgłem.

b) Wstępne przygotowanie pojazdu
1. Pojazdy można badać bez wstępnego przygotowywania, chociaż ze

względów bezpieczeństwa należy sprawdzić, czy silnik jest

gorący i czy jest w zadowalającym stanie mechanicznym.

2. Z wyjątkiem określonym w lit. d) pkt 5, pojazd nie będzie

uznany za niesprawny, jeśli nie był wstępnie przygotowany

zgodnie z następującymi wymaganiami:

i) Silnik powinien być w pełni rozgrzany, na przykład

temperatura oleju silnika mierzona za pomocą sondy

umieszczonej w rurce wskaźnika poziomu oleju powinna

wynosić co najmniej 80 °C lub, jeśli jest niższa,

odpowiadać normalnej pracy silnika, lub temperatura bloku

silnika określana za pomocą pomiaru poziomu promieniowania

podczerwonego powinna odpowiadać co najmniej temperaturze

równoważnej. Jeśli, ze względu na układ silnika, pomiar

ten jest niewykonalny, to temperaturę odpowiadającą

normalnej pracy silnika można określić innymi sposobami,

na przykład na podstawie działania wentylatora silnika.

ii) Układ wydechowy należy przeczyścić poprzez co najmniej

trzykrotne swobodne zwiększenie obrotów lub za pomocą

innej równoważnej metody.

c) Procedura badania
1. Kontrola wzrokowa każdego urządzenia kontroli emisji spalin

stanowiącego wyposażenie dostarczone przez producenta w celu

sprawdzenia, czy jest kompletne i w zadawalającym stanie i czy

nie ma w nim nieszczelności.

2. Przed rozpoczęciem cyklu swobodnego przyspieszania silnik i

każda zamontowana turbosprężarka muszą mieć obroty biegu

jałowego. W przypadku silników Diesla o dużej przeciążalności

oznacza to odczekanie co najmniej 10 sekund po zwolnieniu

pedału przepustnicy.

3. W celu rozpoczęcia cyklu swobodnego przyspieszania należy

nacisnąć pedał przepustnicy do oporu, szybko i płynnie (w

czasie krótszym od jednej sekundy), lecz nie gwałtownie, tak

aby uzyskać maksymalną wydajność pompy wtryskowej.

4. Podczas cyklu swobodnego przyspieszania silnik powinien

osiągnąć maksymalną prędkość obrotową lub, w przypadku

pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, prędkość podaną przez

producenta, lub, jeśli nie jest ona podana, to dwie trzecie

prędkości maksymalnej, zanim zwolni się pedał przepustnicy.

Można to sprawdzić, na przykład, kontrolując prędkość obrotową

silnika lub pozostawiając wystarczająco dużo czasu od początku

naciśnięcia pedału przepustnicy do jego zwolnienia, co w

przypadku pojazdów kategorii 1 i 2 wymienionych w załączniku 1

wynosi co najmniej dwie sekundy.

d) Wartości dopuszczalne
1. Poziom stężenia nie może przekraczać poziomu podanego na

tabliczce zgodnie z dyrektywą 72/306/EWG(3).

2. Jeśli brak jest danych na ten temat lub właściwe organy w

Państwie Członkowskim podjęły decyzję o niestosowaniu tych

danych jako wartości odniesienia, to wówczas poziom stężenia

nie może przekraczać poziomu podanego przez producenta lub

następujących wartości dopuszczalnych współczynnika absorpcji:

Maksymalny współczynnik absorpcyjny:
- bezsprężarkowe silniki Diesla: 2,5 m-1,
- silniki Diesla z turbodoładowaniem: 3,5 m-1
- wartość dopuszczalną 1,5 m-1 stosuje się do następujących

pojazdów, które uzyskały homologację zgodnie z wartościami

dopuszczalnymi podanymi w:

a) wierszu B tabeli w ppkt 5.3.1.4 załącznika I do dyrektywy

70/220/EWG, zmienionej dyrektywą 98/69/WE - (Lekki pojazd

samochodowy z silnikiem Diesla - Euro4);

b) wierszu B1 tabel w ppkt 6.2.1 Załącznika I do dyrektywy

88/77/EWG, zmienionej dyrektywą 1999/96/WE(4) - (Pojazd

ciężarowy o dużej ładowności z silnikiem Diesla - Euro4);

c) wierszu B2 tabel w ppkt 6.2.1 załącznika I do dyrektywy

88/77/EWG, zmienionej dyrektywą 1999/96/WE - (Pojazd

ciężarowy o dużej ładowności z silnikiem Diesla - Euro5);

d) wierszu C tabel w ppkt 6.2.1 załącznika I do dyrektywy

88/77/EWG, zmienionej dyrektywą 1999/96/WE - (Pojazd

ciężarowy o dużej ładowności - EEV)

lub wartościami dopuszczalnymi zgodnymi z późniejszymi

zmianami dyrektywy 70/220/EWG, zmienionej dyrektywą

98/69/WE, lub wartościami dopuszczalnymi zgodnymi z

późniejszymi zmianami dyrektywy 88/77/EWG, zmienionej

dyrektywą 1999/96/WE, lub wartościami równoważnymi, w

przypadku gdy stosuje się wyposażenie różne od typu

wyposażenia stosowanego przy homologacji WE.

W przypadku gdy odniesienie do ppkt 5.3.1.4 załącznika I

do dyrektywy 70/220/EWG, zmienionej dyrektywą 98/69/WE,

lub do ppkt 6.2.1 załącznika I do dyrektywy 88/77/EWG,

zmienionej dyrektywą 1999/96/WE, nie jest możliwe, to

powyższe wartości stosuje się do pojazdów po raz pierwszy

zarejestrowanych lub dopuszczonych do ruchu po dniu

1 lipca 2008 r.

3. Pojazdy po raz pierwszy zarejestrowane lub dopuszczone do

ruchu przed dniem 1 stycznia 1980 r. nie podlegają tym

wymaganiom.

4. Pojazdy nie spełniają wymagań, tylko jeśli średnie

arytmetyczne z co najmniej trzech ostatnich cykli swobodnych

przyspieszeń przekraczają wartość graniczną. Można to obliczy,

pomijając każdy pomiar, który znacznie odbiega od średniej z

pomiarów lub od wyniku innego obliczenia statystycznego

uwzględniającego rozrzut pomiarów. Państwa Członkowskie mogą

ograniczyć liczbę cykli badań.

5. W celu uniknięcia zbędnego badania Państwa Członkowskie mogą,

na zasadzie wyjątku od przepisów ppkt 8.2.2 lit. d) pkt 4, nie

przyjąć pojazdów, dla których zmierzone wartości znacznie

przekraczają wartości dopuszczalne po mniej niż trzech cyklach

swobodnego przyspieszania lub po cyklu czyszczenia (lub

równoważnego) określonego w ppkt 8.2.2 lit. b) pkt 2 ppkt ii).

Podobnie w celu uniknięcia zbędnego badania, Państwa

Członkowskie mogą, na zasadzie wyjątku od przepisów ppkt 8.2.2

lit. d) pkt 4, przyjąć pojazdy, dla których zmierzone wartości

są znacznie niższe od wartości dopuszczalnych po mniej niż

trzech cyklach swobodnego przyspieszania lub po cyklu

czyszczenia (lub równoważnego) określonego w ppkt 8.2.2 lit.

b) pkt 2 ppkt ii).

8.2.3.Wyposażenie służące do badań
Emisje wydzielane przez pojazdy silnikowe są mierzone za pomocą urządzeń, które muszą umożliwiać dokładne ustalenie, czy określony pojazd nie przekracza wartości przepisanych albo podanych przez producenta.
8.2.4.W przypadku gdy podczas homologacji WE dany typ pojazdu nie spełnia wartości dopuszczalnych ustanowionych w niniejszej dyrektywie, to Państwa Członkowskie mogą, na podstawie dowodu dostarczonego przez producenta, ustalić wyższe wartości dla tego typu pojazdu. Państwa te muszą niezwłocznie powiadomić o tym Komisję, która powiadamia ze swej strony pozostałe Państwa Członkowskie.
(1) Dz.U. L 76 z 9.3.1970, str. 1.
(2) Dz.U. L 350 z 28.12.1998, str. 1.
(3) Dz.U. L190 z 20.8.1972, str. 1.
(4) Dz.U. L 44 z 16.2.2000, str. 1.
POJAZDY KATEGORII 1, 2 i 3POJAZDY KATEGORII 4, 5 i 6
8.3.Tłumienie zakłóceń radioelektrycznych
9.Badania dodatkowe dla pojazdów transportu publicznego
9.1.Wyjście(-a) awaryjne (w tym młotki do wybijania szyb), znaki wskazujące wyjście(-a) awaryjne
9.2.Układ ogrzewania
9.3.Układ wentylacyjny
9.4.Rozmieszczenie siedzeń
9.5.Oświetlenie wnętrza
10.Identyfikacja pojazdu10.Identyfikacja pojazdu
10.1.Tablica rejestracyjna10.1.Tablica rejestracyjna
10.2.Numer podwozia10.2.Numer podwozia

ZAŁĄCZNIK  III

CZĘŚĆ A

Dyrektywy, które straciły moc

(o których mowa w art. 10)

Dyrektywa Rady 77/143/EWG z dnia 29 grudnia 1977 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do badań przydatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz dyrektywy ją zmieniające:

dyrektywa Rady 88/449/EWG,

dyrektywa Rady 91/225/EWG,

dyrektywa Rady 91/328/EWG,

dyrektywa Rady 92/54/EWG,

dyrektywa Rady 92/55/EWG,

dyrektywa Komisji 94/23/WE.

CZĘŚĆ B

DyrektywaOstateczny termin
Transpozycjiwprowadzenia
77/143/EWG

(Dz.U. L 47 z 18.2.1977, str. 47)

31 grudnia 1977 r.31 grudnia 1977 r.
88/449/EWG

(Dz.U. L 222 z 12.8.1988, str. 10)

28 lipca 1990 r.28 lipca 1990 r.
91/225/EWG

(Dz.U. L 103 z 23.4.1991, str. 3)

1 stycznia 1992 r.1 stycznia 1992 r.
91/328/EWG

(Dz.U. L 178 z 6.7.1978, str. 29)

1 lipca 1993 r.1 lipca 1993 r.
92/54/EWG

(Dz.U. L 225 z 10.8.1992, str. 63)

22 czerwca 1993 r.22 czerwca 1993 r.
92/55/EWG

(Dz.U. L 225 z 10.8.1992, str. 68)

22 czerwca 1993 r.
w przypadku pojazdów określonych w załączniku II sekcja 8.2.11 stycznia 1994 r.
w przypadku pojazdów określonych w załączniku II sekcja 8.2.21 stycznia 1996 r.
w przypadku pojazdów określonych w załączniku II sekcja 8.2.1 lit. b)1 stycznia 1997 r.
94/23/WE

(Dz.U. L 147 z 14.6.1994, str. 6)

1 stycznia 1997 r.1 stycznia 1997 r.

ZAŁĄCZNIK  IV

TABELA KORELACJI NR 1

(warunki nadające moc prawną)

Niniejsza dyrektywa77/143/EWG88/449/EWG91/225/EWG91/328/EWG92/54/EWG92/55/EWG94/23/WE
art. 1 ust. 1art. 1
art. 1 ust. 2art. 2 ust. 1
art. 2art. 4
art. 3 ust. 1 pkt 1art. 5 ust. 1
art. 3 ust. 1 pkt 2art. 5 ust. 2
art. 3 ust. 2art. 5 ust. 3
art. 3 ust. 3art. 2
art. 4 ust. 1art. 2 ust. 2
art. 4 ust. 2art. 2 ust. 3
art. 4 ust. 3art. 4
art. 5 (tiret 1-6)art. 3
art. 5 (tiret 7)art. 3
art. 6 ust. 1art. 7 ust. 1art. 1 ust.1
art. 6 ust. 2art. 1 ust. 1
art. 7 ust. 1 i 2art. 1
art. 8 ust. 1-4art. 1
art. 9 ust. 1art. 3
art. 9 ust. 2
art. 10
art. 11 ust. 1art. 6art. 2 ust. 1art. 2 ust 1art. 2 ust. 1art. 2 ust. 1art. 2 ust. 1-3art. 5 ust. 1
art. 11 ust. 2art. 2 ust. 2art. 2 ust. 2art. 2 ust. 2art. 2 ust. 2art. 5 ust. 2
art. 11 ust. 3
art. 12art. 2 ust. 4
art. 13

TABELA KORELACJI NR 2

(kategorie pojazdów podlegające nadzorowi technicznemu)

Niniejsza dyrektywa77/143/EWG88/449/EWG91/225/EWG91/328/EWG92/54/EWG92/55/EWG94/23/WE
załącznik Izałącznik Iart. 1 ust. 2art. 1 ust. 2
kategoria 1kategoria 1
kategoria 2kategoria 2
kategoria 3kategoria 3
kategoria 4kategoria 4
kategoria 5
kategoria 6

TABELA KORELACJI NR 3

(pozycje kontrolowane lub badane)

Niniejsza dyrektywa77/143/EWG88/449/EWG91/225/EWG91/328/EWG92/54/EWG92/55/EWG94/23/WE
załącznik II(*)załącznik IIart. 1 ust. 1
uwaga wstępna 1uwaga wstępna 1
uwaga wstępna 2art. 1 ust. 1
uwaga wstępna 3art. 1 ust. 1
pkt 1 art. 1 ust. 1
pkt 1.2
pkt 1.2.1art. 1
pkt 1.2.2
pkt 1.3art. 1 ust. 1
pkt 1.3.1
pkt 1.3.2art. 1
pkt 1.4art. 1 ust. 1
pkt 1.4.1
pkt 1.4.2art. 1
pkt 1.5art. 1 ust. 1
pkt 1.6
pkt 2art. 1 ust. 3
pkt 7.8
pkt 7.9

(tytuł)

(tiret 1-3)

art. 1 ust. 3
pkt 7.10 (tiret 1-3)
pkt 8art. 1 ust. 3
pkt 8.1
pkt 8.2
pkt 8.2.4
pkt 8.3art. 1 ust. 3
pkt 10.2
(*) Uwaga: Kategoria 4 (taksówki i karetki) została przeniesiona z kolumny lewej do kolumny prawej (z kategoriami 5 i 6)

załącznika II.

1 Art. 8 zmieniony przez art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1882/2003 z dnia 29 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.284.1) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 20 listopada 2003 r.
2 Załącznik II:

- zmieniony przez sprostowanie z dnia 12 marca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.67.95).

-zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 1999/52/WE z dnia 26 maja 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.142.26) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 6 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2001/9/WE z dnia 12 lutego 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.48.18) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 marca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2001/11/WE z dnia 14 lutego 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.48.20) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 marca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2003/27/WE z dnia 3 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.90.41) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 28 kwietnia 2003 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.