Decyzja 1999/602/WE,EWWiS,Euratom w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1999.239.1

Akt jednorazowy
Wersja od: 31 maja 1999 r.

DECYZJA RADY I KOMISJI
z dnia 31 maja 1999 r.
w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony

(1999/602/WE, EWWiS, Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 9 września 1999 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 44 ust. 2, art. 47 ust. 2 zdanie ostatnie, art. 55, art. 57 ust. 2, art. 71, art. 80 ust. 2, art. 93, art. 94, art. 133 i art. 308, w powiązaniu z art. 300 ust. 2 zdanie drugie oraz art. 300 ust. 3 akapit drugi,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, w szczególności jego art. 95,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 101 akapit drugi,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego(1),

po zasięgnięciu opinii Komitetu Konsultacyjnego EWWiS oraz za zgodą Rady,

uwzględniając zgodę Rady wyrażoną na podstawie art. 101 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zawarcie Umowy o współpracy i partnerstwie między Wspólnotą Europejską i jej Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony, podpisanej w dniu 22 kwietnia 1996 r. w Luksemburgu, przyczyni się do realizacji celów Wspólnot Europejskich.

(2) Celem niniejszej Umowy jest wzmocnienie więzi powstałych w szczególności w wyniku zawarcia Umowy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie wymiany handlowej i współpracy handlowej i gospodarczej, która została podpisana dnia 18 grudnia 1989 r. i zatwierdzona decyzją 90/116/EWG(2).

(3) Pewne zobowiązania przewidziane w Umowie o partnerstwie i współpracy wykraczające poza wspólnotową politykę handlową naruszają lub mogą naruszyć przepisy określone w aktach wspólnotowych przyjętych w dziedzinie prawa przedsiębiorczości, transportu oraz traktowania przedsiębiorstw.

(4) Powyższa Umowa nakłada na Wspólnotę Europejską określone zobowiązania dotyczące przepływu kapitału i płatności między Wspólnotą a Republiką Armenii.

(5) Ponadto, w takim stopniu, w jakim wspomniana Umowa dotyczy dyrektywy Rady 90/434/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów, dotyczących spółek różnych Państw Członkowskich(3) oraz dyrektywy Rady 90/435/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych Państw Członkowskich(4), które opierają się na art. 94 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, artykuł ten znajduje zastosowanie jako podstawa prawna.

(6) Określone postanowienia wspomnianej Umowy nakładają na Wspólnotę zobowiązania w zakresie świadczenia usług, które wykraczają poza ramy transgraniczne.

(7) W przypadku określonych postanowień wspomnianej Umowy, które mają być stosowane przez Wspólnotę, Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską nie przewiduje żadnych szczególnych uprawnień; w związku z tym konieczne jest odwołanie się do art. 308 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską,

STANOWIĄ, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Umowa o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Armenii, z drugiej strony, łącznie z towarzyszącym jej protokołem, deklaracjami i wymianą listów zostaje niniejszym zatwierdzona w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

Teksty są załączone do niniejszej decyzji.

Artykuł  2
1.
Stanowisko, które przyjmie Wspólnota w Radzie Współpracy i w ramach Komitetu Współpracy, gdy jest on upoważniony do działania przez Radę Współpracy, jest określane przez Radę na wniosek Komisji lub, w razie potrzeby, przez Komisję, każdy zgodnie z odpowiednimi postanowieniami Traktatów ustanawiających Wspólnotę Europejską, Europejską Wspólnotę Węgla i Stali oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.
2.
Zgodnie z art. 79 Umową o partnerstwie i współpracy, przewodniczący Rady przewodniczy Radzie Współpracy i przedstawia stanowisko Wspólnoty. Przedstawiciel Komisji przewodniczy Komitetowi Współpracy zgodnie z jego regulaminem i przedstawia stanowisko Wspólnoty.
3.
Decyzja o publikacji zaleceń Rady Współpracy i Komitetu Współpracy w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich jest podejmowana w stosunku do każdego przypadku z osobna przez Radę i Komisję.
Artykuł  3

Przewodniczący Rady dokonuje, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, notyfikacji przewidzianej w art. 101 Umowy.

Przewodniczący Komisji dokonuje takiej notyfikacji w imieniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 maja 1999 r.

W imieniu KomisjiW imieniu Rady
J. SANTERO. SCHILY
PrzewodniczącyPrzewodniczący

______

(1) Dz.U. C 115 z 14.4.1997, str. 190.

(2) Dz.U. L 68 z 15.3.1990, str. 1.

(3) Dz.U. L 225 z 20.8.1990, str. 1.

(4) Dz.U. L 225 z 20.8.1990, str. 6.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.