Decyzja 2001/258/WE dotycząca zawarcia Porozumienia między Wspólnotą Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii, dotyczącego kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w Państwie Członkowskim lub w Islandii lub Norwegii

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2001.93.38

Akt jednorazowy
Wersja od: 15 marca 2001 r.

DECYZJA RADY
z dnia 15 marca 2001 r.
dotycząca zawarcia Porozumienia między Wspólnotą Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii, dotyczącego kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w Państwie Członkowskim lub w Islandii lub Norwegii

(2001/258/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 kwietnia 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 63 ust. 1, wraz z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy zdanie drugie oraz art. 300 ust. 3 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Komisja wynegocjowała w imieniu Wspólnoty Europejskiej Porozumienie między Wspólnotą Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii, dotyczące kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w Państwie Członkowskim lub w Islandii, lub w Norwegii (zwane dalej "Porozumieniem").

(2) Zgodnie z decyzją Rady z dnia 19 stycznia 2001 r. Porozumienie zostało podpisane w imieniu Wspólnoty Europejskiej dnia 19 stycznia 2001 r. z zastrzeżeniem możliwości jego zawarcia w późniejszym terminie.

(3) Porozumienie powinno zostać zatwierdzone.

(4) Konieczne jest dokonanie ustaleń w celu zastosowania niektórych postanowień Porozumienia.

(5) Porozumienie ustanawia Wspólny Komitet, mający uprawnienia decyzyjne w niektórych kwestiach i w związku z tym niezbędne jest sprecyzowanie, kto reprezentuje Wspólnotę w tym Komitecie.

(6) Następnie konieczne jest ustalenie procedury określającej, w jaki sposób przyjmowane jest stanowisko Wspólnoty.

(7) Zjednoczone Królestwo oraz Irlandia, zgodnie z art. 3 Protokołu w sprawie stanowiska Zjednoczonego Królestwa i Irlandii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, wyraziły życzenie uczestniczenia w przyjęciu i stosowaniu niniejszej decyzji.

(8) Dania, zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu w sprawie stanowiska Danii, załączonego do wspomnianych Traktatów, nie uczestniczy w przyjęciu niniejszej decyzji, nie jest nią związana ani nie jest zobowiązana do jej stosowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Porozumienie między Wspólnotą Europejską a Republiką Islandii i Królestwem Norwegii, dotyczące kryteriów i mechanizmów określania państwa właściwego dla rozpatrywania wniosku o azyl złożonego w Państwie Członkowskim lub w Islandii lub Norwegii jest niniejszym zatwierdzone w imieniu Wspólnoty.

Tekst Porozumienia jest załączony do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Przewodniczący Rady jest niniejszym upoważniony do wyznaczenia osoby uprawnionej do złożenia w imieniu Wspólnoty Europejskiej dokumentu zatwierdzenia, przewidzianego w art. 14 Porozumienia, w celu wyrażenia zgody Wspólnoty na to, aby Porozumienie było dla niej wiążące.

Artykuł  3

Komisja reprezentuje Wspólnotę we Wspólnym Komitecie ustanowionym na mocy art. 3 Porozumienia.

Artykuł  4
1.
Stanowisko Wspólnoty we Wspólnym Komitecie, w odniesieniu do przyjęcia jego regulaminu, zgodnie z wymogami art. 3 ust. 2 Porozumienia, zostaje przedstawione przez Komisję po konsultacji z komitetem specjalnym, wyznaczonym przez Radę.
2.
Przy wszystkich innych decyzjach Wspólnego Komitetu stanowisko Wspólnoty jest przyjmowane przez Radę działającą kwalifikowaną większością głosów na wniosek Komisji.
Artykuł  5

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 marca 2001 r.

W imieniu Rady
M-I. KLINGVALL
Przewodniczący

_______

(1) Wniosek z dnia 31 stycznia 2001 r. (dotychczas niepublikowany w Dzienniku Urzędowym).

(2) Opinia wydana dnia 14 lutego 2000 r. (dotychczas niepublikowany w Dzienniku Urzędowym).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.